odchudzicsie
Byłem wczoraj na naszym najsłynniejszym alpejskim stoku, czyli Kasprowym Wierchu. Nie wiem ile czekało się w kolejce w Kuźnicach (pewnie z godzinę), bo gdy po 10 minutach posunąłem się kilka metrów i dotarłem do schodów, to porzuciłem ten plan i ruszyłem na Goryczkową "z buta". A najważniejsze, czyli warunki narciarskie - na moje skażone warunkami we Włoszech oko: masakra. Pierwszy zjazd do Goryczkowej, wśród muld, śniegu po kostki i tłumów był jak za karę, z ulgą dotarłem do końca. Później przerzuciłem się na Gąsienicową i tam było ciut lepiej, bo ludzi mniej, a muldy ciut niższe. I tak lepiej jeździło się poza ścisłą trasą, bo nie było muld a śnieg i tak wstępnie ubity przez poprzedników. Totalne nieprzygotowanie stoku, to chyba jedyne co uzasadnia czarny kolor tych tras, bo pod względem nachylenia nie są wcale wybitne.
Jakby ktoś miał informacje o warunkach, gdzie aktualnie warto jeździć, to proszę o cynk.
Serdecznie pozdrawiam.
WARUNKI NARCIARSKIE NA STOKACH W ZAKOPANEM I OKOLICY
1) KASPROWY WIERCH ( z dn. 26.02.10)
Kolej liniowa Kasprowy Wierch
Trasa zjazdowa Goryczkowa
Trasa zjazdowa Gąsienicowa
NIECZYNNE Z POWODU SILNYCH WIATRÓW. KOLEJ KRZESEŁKOWA GORYCZKOWA- BRAK DOSTATRCZNEJ POKRYWY ŚNIEGU
2) GUBAŁÓWKA:
Trasa zjazdowa Gubałówka NIECZYNNA
Mógłby któryś z Elendilich przetłumaczyć ten tekst do końca I od razu sprawdzić czy w moim tłumaczeniu nie ma żadnych błędów.
''Dear friends. We are the Tatry today. Its brilliant .
Tatry to góry na południu Polski. Tatry to bardzo interesujące miejsce. Ciekawymi miejscami w Tatrach są: Morskie Oko, Czarny staw, Giewont, Kasprowy Wierch i Rysy. Na szczycie Giewontu jest wielki krzyż. Rysy to największa góra w Tatrach, wysokość to 2499 m. Tatry słyną z wspaniałych stoków narciarskich, oraz oscypków które wyrabiane są przez Górali. Tatry objęte są ochroną Tatrzańskiego Parku Narodowego. W Tatrach w Zakopanem znajduje się skocznia narciarska Wielka Krokiew. Czas wolny poświęcić można na wspinaczkę górską, warto też wyjść na Giewont i Kasprowy Wierch.''
Tatry is mountains of a south of Poland. Tatry is very interesting place. Interesting place is: Morskie Oko, Rysy, Kasprowy Wierch, Czarny Staw, Giewont. On mountain peak Giewont is big cross. Rysy is biggest mountain. Her height it 2499 m.
P.S Chciałbym przeprosić za wczoraj :przeprasza: .
Tatry: mróz, słońce i 20 cm śniegu
Tatry i Podtatrze witają świątecznych gości lekkim mrozem, słońcem i śniegiem. Chociaż białego puchu w Zakopanem i na Podtatrzu jeszcze niewiele, to nawet ta kilkucentymetrowa warstwa tworzy świąteczny nastrój.
Coraz więcej świąteczno-noworocznych gości na Krupówkach i wciąż ich przybywa. Wielu turystów szusuje już na nartach i deskach snowboardowych, gdyż kilka stoków u podnóża Tatr udało się dośnieżyć armatkami. W Białce Tatrzańskiej czynna jest już nowozbudowana kolej krzesełkowa na stoku Bania i warunki narciarskie są tam dobre.
W Zakopanem na turystów czeka uruchomione przed dwoma dniami nowoczesne miasteczko wodne, z zespołem basenów kąpielowych, zjeżdżalniami, bogatym zespołem rekreacyjnym i kąpieliskiem termalnym. W Tatrach niewielka, bo niespełna 20-centymetrowa warstwa śniegu nie pozwala na uruchomienie stoków narciarskich. Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest czynna, ale warunki do pieszych wędrówek nadal są trudne. Ogłoszono już 2 stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są śliskie, pokryte cienką warstwą lodu lub zlodowaciałego śniegu. Dlatego też ratownicy TOPR-u odradzają wszystkie wycieczki powyżej górnej granicy lasu.
http://wiadomosci.onet.pl/1455323,11,item.html
Z Tygodnika podhalańskiego;
Pierwszy świstak
W Tatrach obudziły sie świstaki. Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby narciarze jeździli tylko po wyznaczonych trasach.
Swoje nory świstaki mają położone niedaleko tras narciarskich na Kasprowym Wierchu. Trasy są jednak wytyczane tak, aby zwięrzeta znajdowały się w pewnej odległości od stoku.
Przebudzenie świstaków to najlpepszy dowód na to, że nawet wysoko w Tatry zaczyna zaglądać wiosna. Co prawda na szczycie Kasprowego zalega jeszcze 140 cm śniegu, ale w ciągu dnia temperatura przekracza zero stopni.
(PP)
[ 25-04-2006 | 19:36:58 | red] Góry
Znaczy się, że złe czasy dla Irka nadchodzą...
Uwaga na lawiny
Na Kasprowym Wierchu leży 70 cm śniegu. TOPR ogłosił drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Śnieg w Tatrach leży już od wysokości 1300 m n. p. m. Na Kasprowym w nocy temperatura spadła do minus 2 st. C. W wyższych partiach miejscami utworzyły się nawet zaspy.
Szlaki nie są przetarte. Niżej z brzegów zaczynają występować potoki. Niektóre szlaki są podtopione.
Lawiny raczej nie mogą zejść samoczynnie. Ich wyzwolenie możliwe jest tylko na stromych stokach pod dodatkowym obciążeniem.
(PP)
http://www.tygodnikpodhal...rticle&sid=2750
Bieżące informacje:
"W niższych partiach Tatr warunki do uprawiania turystyki sa bardzo dobre, natomiast wysoko są trudne, ale z każdym ulegają poprawie. Powyżej 1700 m npm. szlaki na wielu odcinkach (szczególnie po północnej stronie) znajdują się pod śniegiem i panują na nich zimowe warunki, śnieg jest mokry i przepadający, a w miejscach zacienionych twardy. Wejście na taki płat twardego śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem, proszę zachować ostrożność przy przechodzeniu przez śnieg. W Tatrach Wysokich wiele urządzeń asekuracyjnych nadal znajduje się pod śniegiem, a na północnych stokach mogą występować przypadki spadających kamieni. Wybierając się na wycieczkę należy pamiętać o odpowiednim obuwiu.Warto również pamiętać, że warunki atmosferyczne mogą ulec gwałtownej zmianie i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia np. silny wiatr czy deszcz. Ciepły sweter lub polar w plecaku na pewno się przyda.
Kolej linowa na Kasprowy Wierch kursuje
UWAGA! Przypominamy o zakazie wprowadzania psów na teren TPN."
http://www.cyf-kr.edu.pl/tpn/
http://www.topr.pl/index.php?str=2,1
Dzisiejszy Komunikat TPN w sprawie Kasprowego
* Komunikat w sprawie udostępnienia nowych terenów przeznaczonych dla narciarstwa w rejonie Kasprowego Wierchu
Komunikat w sprawie udostępnienia nowych terenów przeznaczonych dla narciarstwa w rejonie Kasprowego Wierchu
W związku z informacjami dotyczącymi udostępniania nowych tras dla narciarstwa zjazdowego informujemy:
1. TPN nie podjął jeszcze decyzji co do zakresu udostępnienia nowych terenów. Aktualnie trwa analiza potencjalnego oddziaływania tego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000. Wbrew pierwotnym planom nie zostanie ona ukończona w tym tygodniu. Mamy nadzieję, że uda się ją zaprezentować 18 stycznia.
2. Analiza zostanie poddana konsultacjom społecznym i dopiero po ich przeprowadzeniu zostanie podjęta ostateczna decyzja dotycząca udostępnienia stoków Pośredniego Goryczkowego oraz Beskidu. Oznacza to, że każdy obywatel będzie mógł wnieść uwagi lub zastrzeżenia dotyczące tej inicjatywy. Każdy taki wniosek zostanie przeanalizowany oraz rozpatrzony, a informacja na ten temat podana do publicznej wiadomości. Bardzo liczymy na udział wszystkich zainteresowanych – to Państwa głos przyczyni się do ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii.
3. Obszary, o których mowa, zgodnie z polskim prawem są określane jako „niezorganizowany teren narciarski (otwarty)”. Nie są to więc trasy narciarskie, a tereny przeznaczone do jazdy pozatrasowej. Z tego powodu nie będą one utrzymywane za pomocą ratraków.
4. Jeśli w wyniku analiz zostanie podjęta decyzja o udostępnieniu nowych terenów, to będzie ona miała charakter tymczasowy. Podtrzymanie decyzji będzie uzależnione od wyników monitoringu przyrodniczego, a także stopnia przenikania narciarzy na tereny nieudostępnione, w szczególności Doliny Świńskiej oraz na stoków zamykających kocioł Zielonego Stawu Gąsienicowego.
Czwarty (w pięciostopniowej rosnącej skali) stopień zagrożenia lawinowego został wprowadzony na obszarze całych Tatr - podało w niedzielę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
W ciągu ostatniej doby w górach spadło od 20 do 40 cm śniegu, miejscami jego pokrywa dochodzi do 1 m.
Zagrożenie lawinowe jest duże - lawiny zagrażają nawet miejscom na ogół bezpiecznym. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu pokrywy śnieżnej, np. przez pojedynczego piechura lub narciarza. Możliwe jest także samorzutne schodzenie wielu średnich, a niejednokrotnie także dużych lawin.REKLAMA Czytaj dalej
Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego nie zalecają zapuszczania się w wyższe partie Tatr, a w niższych sugerują unikanie przebywania na stokach i pod stokami o pochyłości 30 lub więcej stopni. Zagrożona lawinami jest nawet droga do Morskiego Oka - wprowadzono tam obejście niebezpiecznego odcinka.
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Wędrówkę utrudnia mgła, silny wiatr, zamiecie i głębokie zaspy. Szlaki na ogół są nieprzetarte.
Na Polanie Chochołowskiej w Tatrach leży 56 cm śniegu, w ciągu ostatniej doby spadło tam 40 cm. Na Hali Gąsienicowej średnia pokrywa śnieżna ma 88 cm, przybyło 38 cm; na Kasprowym Wierchu w ciągu doby spadło 35 cm i w sumie leży tam 85 cm śniegu. W Morskim Oku, gdzie w ciągu doby spadło 40 cm, pokrywa śnieżna ma 90 cm.
W Zakopanem leży średnio 37 cm śniegu. Od soboty w mieście spadło go 21 cm.
Według synoptyków IMGW, śnieg ma dalej sypać, choć w poniedziałek opady będą już przelotne. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Na południu Polski wiatr będzie dochodził do 70, niekiedy 90 km/h. W Tatrach porywy mogą przekraczać 100 km/h.