Indeks odchudzicsieudar niedokrwienny Edukacja pacjentaudar po jakim czasie objawyUdar słoneczny pomocUdar krwotoczny leczenieUdar sloneczny.pludar mużdżkuudar mechanicznyUdar słonecznyudar muzguUdary mózgu
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fotoexpress.opx.pl
  •  

    odchudzicsie

    Przed miesiącem (16.10) w kilka minut po napisaniu mojego ostatniego postu dostałam udaru mózgu (niedotlennego). W jednej chwili nastąpiła afazja mowy (brak mowy) i zupełny bezwład prawej strony ciała. Prawą rękę i nogę mam dalej niewładną. Od tamtego dnia leżę w szpitalu. Niedawno przeszłam na oddział rehabilitacji i mogę w weekendy wychodzić na przepustki do domu. Teraz także jestem w domu i pierwszy raz usiadłam przed komputerem od tamtego dnia. W pisaniu tego postu pomaga mi mąż. Nie piszę w celu wywołania jakichkolwiek odruchów z Waszej strony lecz chcę możliwie szybko powrócić do dawnego stylu życia.
    Trzymajcie za mnie kciuki.
    pozdrawiam - Pysio



    Witam po koszmarnym weekendzie.
    Pisalam na staraczkach - w piątek moją mamę zabralo pogotowie z podejrzeniem udaru mozgu
    24 h niepewności co dalej i czy z tego wyjdzie.
    Na szczęście juz jest dobrze. Mamę przenosza dzisiaj z OIOMu na normalna salę. Moze się ruszać i mówic (chociaz ma minimalnie wykrzywiona twarz, ale podobno to minie)Po badaniach stwierdzili że ma lekkie ubytki w pamięci, np nie zapamięta 10 słów.
    Od jutra zaczyna rehabilitacje.
    W szpitalu zostanie jeszcze minimum tydzień.

    A ja chyba jestem w ciąży



    Witam, czy ktoś z Państwa mógłby napisać swoją opinię na temat najlepszych - najbardziej trafnych metod rehabilitacji osoby straszej ciepriącej na zaburzenia równowagi w wyniku niedokrwiennego udaru mózgu.
    Przeczytałam, że metody proprioceptywnego torowania (PNF), wymuszania ruchu (CIT), czy usprawnienia neurorozwojowego na niewiele się zdadzą.
    Ponieważ pacjentka mimo udaru leży na oddziale gastrologicznym, nie mam innego wyjścia jak prosić o poradę w ten sposób.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję.




    mój chłopak ma krwaka mózgu !



    Krwiak mózgu to konsekwencja krwawienia śródmózgowego z pękniętego tętniaka jednej z tętnic mózgowych lub udaru krwotocznego w przebiegu najczęściej kryzy nadciśnieniowej. Stan ten potocznie nazywany jest wylewem do mózgu. Niebezpieczeństwo krwotoku mózgowego stwarza również nieodpowiednie stosowanie leków przeciwkrzepliwych, na przykład acenokumarolu.
    Niezależnie od przyczyny, jest to stan ostry, zagrażający życiu człowieka. Krwawienie śródmózgowe ma najczęściej miejsce w tak zwanych jądrach podstawy, wzgórzu oraz torebce wewnętrznej. Są to głębokie struktury mózgowia, przez które przechodzą liczne drogi nerwowe i w obrębie których znajdują się ważne podkorowe ośrodki nerwowe. Ich uszkodzenie objawia się zwykle porażeniem połowiczym po stornie przeciwległej do krwiaka (uszkodzenie torebki wewnętrznej) i zaburzeniami czucia (wzgórze). Chory szybko traci przytomność, możliwe są także napady drgawek. Oczy chorego ustawiają się natomiast w stronę uszkodzonej półkuli - "patrzą" na krwiaka.

    W okresie bezpośrednio poprzedzającym wylew, chory odczuwa zwykle bardzo silny ból głowy, mdłości, w badaniach możemy obserwować często znacznie podwyższone ciśnienie tętnicze (skurczowe powyżej 180 mmHg, często powyżej 200 oraz rozkurczowe zwykle powyżej 100 mmHg). Leczenie powinno odbywać się w warunkach oddziału neurologii lub neurochirurgii. W późniejszym okresie konieczna jest odpowiednia rehabilitacja.



    Nie pociesze Cię, jest źle.



    Osobom, które utraciły kończyny, jednak nadal czują w nich ból pomaga obserwowanie w lustrze masażu ocalałej drugiej kończyny, wykonywanego przez kogoś innego - informuje "New Scientist".

    Osoby po amputacjach często czują bóle fantomowe - boli je noga lub ręka której już nie mają. Jak jednak wykazali naukowcy z zespołu doktora Ramachandrana z University of California w San Diego, w takich wypadkach może pomóc przyglądanie się w lustrze masażowi drugiej kończyny, wykonywanemu przez kogoś innego - ból znika na 10 do 15 minut. Z kolei obserwowanie głaskanej przez kogoś cudzej ręki wywoływało odczucie głaskania własnej, utraconej ręki.

    Wydaje się, że widok masowanej kończyny oszukuje mózg - aktywizują się tak zwane "neurony lustrzane", komórki nerwowe odpowiedzialne za śledzenie działań podejmowanych przez innych. Dzięki tym neuronom możemy przewidywać działania innych, symulując w mózgu ich postępowanie. W normalnych warunkach samo patrzenie nie sprawia, że czujemy to na co patrzymy, ponieważ takie odczucia są blokowane przez sygnały dochodzące na przykład z dłoni. Po utracie kończyny działanie lustrzanych neuronów nie jest już blokowane.

    Zdaniem doktora Ramachandrana obserwowanie innych osób wykonujących określone czynności mogłoby pomóc także w rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu. PMW


    PAP - Nauka w Polsce

    bsz
    www.naukawpolsce.pap.pl



    mam pytanie dotyczace rehabilitacji po udarze mozgu. moj dziadek mial go jakies dwa tygodnie temu i chcialabym pomoc w rehabilitacji poniewaz na szpitalna rehabiitacje bedzie czekal 3 tygodnie w tym czasie moglabym przeprowadzic jakies cwiczenia czy masaze. jak narazie masowalam klasykiem tylko nie jestem pewna czy to jest wskazane.....jestem po kursach masazu. pozdrawiam!



    Witam! Mam Mamę po udarze niedokrwiennym mózgu " pacjentkę w stanie stacjonarnym, bez kontaktu słownego z głebokim niedowładem prawostronnym wypisano z oddziału" to jest cytat z wypisu szpitalnego z dnia 16-01-2009. Mam pytanie czy w Polsce jest ośrodek sanatorium, który wykonuję rehabilitacje bierną, bo moja mama nie wspólpracuje? nie dostałam żadnego skierowania ze szpitala chociaż prosiłam, dostałam od lekarza rodzinnego ale takie idzie w wolniejszym trybie.
    Czy skutki udaru leczy sie tylko lekami obniżającymi ciśnienie krwi tj. Prestarium 5 mg i Tertensif SR i Polocardem. U mojego taty stwierdzono niedotlenienie mózgu i bierze Nootropil 1200 mg. W ulotce przeczytałam, że jest wskazany do leczenia" wspomagającym następstw udaru mózgu, w szczególności afazji( zaburzenia mowy i zdolności rozumienia" lek wiekowy a medycyna idzie na przód.
    Co ja mam robić ćwiczę z nia trochę to co mi pokazał za moją prośbą rehabilitant ale nie jestem fachowcem więć pomacham trochę ręką i nogą? Czy zostało nam tylko czekanie na jej powolną śmierć w kalectwie, czy ludziom takim jak moja mama przysługuje tylko wózek inwalidzki i materac przeciwodleżynowy? Nie ma już nadziei na powrót do choćby minimalnej sprawności, według mojej oceny lekarze skazali moją Mamę a ja póki żyje chciałabym o nią zawalczyć.




    END OF SUMMER FEST # 5 WINTER EDITION DLA WALCA

    Tym razem sytuacja wygląda ciut inaczej. Na feście zagrają kapele z regionu, które chcą swoim koncertem wspomóc sytuację Walca z Moral Degrade i jego rodziny. Cała kasa z festu idzie na konto Walca. Tyle!



    jakby kto nie wiedział o co biega o co chodzi to wrzucam info:

    Walec wokalista kapeli Moral Degrade (www.myspace.com/moraldegrade), kilka tygodni temu dostał udaru mózgu...

    W wyniku badań wykryto u niego dwa tętniaki na tętnicach mózgowych, których nie można było usunąć zabiegiem embolizacji (http://resmedica.pl/zdart8992.html). W klinice w Łodzi lekarze zdecydowali się na operację chirurgiczną na otwartym mózgu , której Walec mógł nie przeżyć w złych okolicznościach. Operacja trwała kilka godzin i się udała, jednak nie w 100% procentach. Pozostał lekki niedowład lewej strony. Walec przechodzi teraz rehabilitacje i wszystko jak na razie jest na dobrej drodze.. Na złej drodze jest natomiast los jego najbliższych. Piotrek był jedynym żywicielem rodziny ,żona (niepracująca) zajmuje się dwojgiem dzieci (jedno kilkumiesięczne) i muszą przeżyć za kilkaset złotych (leki ,rehabilitacja też kosztują).

    Pomóżmy im, robiąc parę koncertów benefitowych , których zysk byłby przeznaczony na rodzine Walca i jego samego. Jeśli możesz zorganizować w swoim mieście imprezę, puscić info po znajomych itp bedzie bardzo miło.

    Fajnie byłoby gdyby udało się wprowadzić w życie tekst jednego z zespołów, który idzie tak: "Nigdy nie będziesz szła sama, Nigdy nie będziesz szedł sam".



    No więc jako, że mam w tej chwili najwięcej informacji na jego temat więc napiszę.

    Tak się stało , ze Mirdad przeszedł pod koniec ubiegłego roku udar mózgu. W chwili obecnej jego stan ulega ciągłej poprawie i jest poddawany rehabilitacji. Ile czasu potrwa zanim powróci mu zdolność pisania tego nikt nie wie, nie mniej są już pierwsze objawy wskazujące na to, że są duże szanse, na jego powrót do pełni zdrowia.



    Stosując bodźce magnetyczne, amerykańscy naukowcy stymulowali wzrost nowych neuronów w powiązanych z pamięcią rejonach mózgu myszy. To duża szansa dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nowojorczycy zaprezentowali wyniki swoich badań na konferencji Amerykańskiej Akademii Neuronauk.

    Na razie lepiej się powstrzymać od huraoptymizmu, ponieważ wydaje się, że magnesy spowalniają chorobę, ale jej nie leczą. Trzeba też przeprowadzić badania z udziałem ludzi. U przedstawicieli naszego gatunku ważna struktura pamięciowa, hipokamp, znajduje się głębiej niż u gryzoni, nie ma więc pewności, czy zastosowanie omawianej techniki da zbliżone rezultaty.



    Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (transcranial magnetic stimulation — TMS) była do tej pory stosowana w leczeniu depresji, schizofrenii czy podczas rehabilitacji osób po przebytym udarze. Aparatura wykorzystuje zwój magnetyczny, który wytwarza w mózgu pole elektryczne, włączające lub wyłączające grupy neuronów.

    Wykraczając poza te zastosowania, doktorzy Fortunato Battaglia i Hoau-Yan Wang chcieli sprawdzić, jak TMS wpływa na wzrost neuronów. Przez 5 dni wdrażali terapię swojego pomysłu, a następnie sprawdzili, jak wpłynęła ona na mózg. Zaobserwowali znaczne natężenie procesu proliferacji, czyli namnażania, komórek macierzystych w zakręcie zębatym hipokampa, a także aktywację pewnego typu receptorów. W drugim studium wykazano, że ich aktywność spada u myszy i ludzi z alzheimeryzmem.

    TMS to metoda rehabilitacji, którą można zastosować także u pacjentów po wylewach. Stymulując nieuszkodzone obszary, da się je zmusić do wytężonej pracy i przejęcia funkcji regionów zniszczonych.

    BBC



    tkanki mięśniowej. Mięśnie są więc tkanką dynamiczna, zdolną do rozpadu kolejnych cząstek.


    Rehabilitacja po udarze mózgu - Polly Laidler



    ym dawnej sprawności wymaga od nich ogromnego samozaparcia. Dzięki badaniom przeprowadzonym w Finlandii powrót do zdrowia może trwać krócej, a terapia - dawać lepsze efekty.

    Badacze są pierwszymi, którzy potwierdzili opinię, że środkiem skutecznie wspomagającym leczenie jest muzyka. Słuchanie jej przez kilka godzin dziennie przez osoby, które niedawno przeszły udar, poprawiało sprawność ich pamięci werbalnej. Także nastrój chorych okazał się znacznie lepszy niż u tych, którzy zamiast muzyki woleli ciszę lub słuchali audiobooków.

    Badaniu poddano 60 osób tuż po udarze niedokrwiennym spowodowanym przez tętnicę środkową mózgu. Ten jeden z częściej spotykanych typów wspomnianego schorzenia może upośledzić zdolność do poruszania się, mówienia, a także sprawność umysłową. Chorych podzielono na dwie grupy. Część słuchała ulubionej muzyki lub książek dźwiękowych, pozostali zaś zostali poddani typowej rehabilitacji.

    Po trzech miesiącach grupa "umuzykalniona" mogła pochwalić się o 60% lepszą pamięcią werbalną, podczas gdy słuchacze książek zyskali jedynie 18%, a pacjenci po standardowym leczeniu - 29%. Ponadto w pierwszej grupie zanotowano 17-procentową poprawę zdolności do koncentracji.

    Prowadzący badania Teppo Sarkamo z University of Helsinki powiedział "Nie możemy stwierdzić co się dzieje w mózgu, ale z wcześniejszych badań oraz teorii wynika, że muzyka mogłaby aktywować obszary mózgu odzyskujące sprawność". Naukowiec uważa też, że muzyka może uruchamiać bardziej ogólny mechanizm, który naprawia i odnawia sieć neuronową mózgu.

    Do potwierdzenia uzyskanych wyników wymagane jest przeprowadzenie szerszych badań. Jeśli potwierdzą one dotychczasowe wyniki, otrzymamy tani i łatwy do zastosowania środek wspomagający leczenie po udarach.


    Przemysław Kobel

    źródło: Reuters

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •