odchudzicsie
W naszym kraju na cukrzycę choruje 2 miliony osób. Tylko połowa z nich jest leczona. Pozostała część jest albo nieleczona, albo nie wie, że choruje.
Według prognoz ilość zachorowań będzie rosła w szybkim tempie. Dlatego niezbędne jest opracowanie ustawy diabetologicznej do walki z zagrożeniem cukrzycą i chorobami z nią skojarzonymi uważa prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego niezbędne jest opracowanie ustawy diabetologicznej do walki z zagrożeniem cukrzycą i chorobami z nią skojarzonymi uważa prof. Jan Tatoń z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Według prognozy Światowej Organizacji Zdrowia w 2025 roku na świecie liczba chorujących na cukrzycę wyniesie 333 miliony osób. Z danych International Diabetes Federation obecnie choruje 246 milionów osób na świecie. Każdego roku pojawia się 7 milionów nowych zachorowań.
Prof. dr hab. med. Jan Tatoń z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii, II Wydz. Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wylicza, że z powodu choroby i jej powikłań każdego roku umiera 2,9 miliona chorych.
– W skali ogólnoświatowej cukrzyca stanowi piątą przyczynę zgonów. W Polsce poza chorującymi musimy dodatkowo 4 miliony osób zaliczyć do kategorii stanu przedcukrzycowego. Większość przypadków wśród dorosłych stanowi cukrzyca typu 2, związana ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.
Prof. Tatoń przestrzega przed skutkami chory. Cukrzyca bowiem stała się obecnie główną przyczyną ślepoty u osób dorosłych, niewydolności nerek i amputacji kończyn, a także głównym czynnikiem ryzyka niedokrwiennej choroby serca i zawału serca, udaru mózgu oraz wad wrodzonych u noworodków. Skraca życie przeciętnie o 10 - 15 lat.
Wydatki z samego budżetu państwa na środki na leczenie cukrzycy przekraczają:
• 2 miliardy złotych rocznie.
Większość przeznacza się na leczenie powikłań, ponieważ jakość leczenia wczesnej cukrzycy jest bardzo niska i nie zapobiega powikłaniom.
W skali światowej koszty leczenia cukrzycy wyniosły w:
• 2007 r. 233 miliardy dolarów,
• 2025 r. zwiększą się do 302,5 miliarda dolarów.
W krajach rozwiniętych ok. 25 proc. wydatków na leczenie osób z cukrzycą przeznacza się na kontrolę poziomu glukozy we krwi, 25 proc. na przewlekłe powikłania cukrzycy i 50 proc. na choroby dodatkowe, skojarzone z cukrzycą.
– Należy szczególnie uwzględnić takie kierunki działań jak postulat przyjęcia przez Sejm ustawy diabetologicznej do walki z zagrożeniem cukrzycą i chorobami z nią skojarzonymi – podpowiada prof. Jan Tatoń i podkreśla, że w Polsce dotychczas nie opracowano jednoznacznego, systematycznego programu prewencji cukrzycy typu 2.
Tymczasem jedną z przeszkód w skutecznym leczeniu cukrzycy jest zbyt późne wykrywanie choroby. Pacjenci trafiają do lekarza najczęściej już z powikłaniami. Dlatego bardzo ważne są prewencja i edukacja. Społeczeństwo powinno wiedzieć, jakie są objawy i przyczyny choroby oraz jak jej zapobiegać. W ramach prewencji konieczna jest także promocja zdrowego stylu życia, czyli uprawianie sportu, przestrzeganie zdrowej diety, utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Niedawno nasza nieoceniona KETOZA... wywołała temat badań..... i słusznie. Wczoraj przegladając internet wpadłam na super ciekawy temat dotyczący homocysteiny, nazywanej cholesterolem 21 wieku. Zamieszczam ponizej artykuł.... bardzo ciekawy.... bo pokazuje, ze nie tylko cholesterolu trzeba się obawiać:
Homocysteina - cholesterol XXI wieku
mgr farm. Tomasz Mrozowski
O tym, że przyczyną chorób miażdżycowych jest cholesterol, wiadomo powszechnie. Jak się jednak okazuje, na rozwój miażdżycy wpływa także inny, na razie mniej znany czynnik. Jest to homocysteina.
Aminokwas ten, powstający podczas trawienia białka zwierzęcego, głównie zawartego w czerwonym mięsie, uszkadza śródbłonek naczyniowy, przez co nawet niewielka ilość cholesterolu łatwiej osadza się na ściankach naczyń. Dlatego też choroba wieńcowa, zawały serca oraz udary mózgu występują także u ludzi z niskim stężeniem cholesterolu, za to z podwyższonym poziomem homocysteiny.
Toksyczny poziom u co czwartej osoby
Połowa osób z chorobą niedokrwienną serca, które na sygnale trafiają do szpitala, zwłaszcza zawałowcy przed pięćdziesiątym rokiem życia, ma normalny lub wręcz niski poziom cholesterolu. Amerykański patolog K. McCully przez wiele lat badał takie przypadki i podczas sekcji zwykle stwierdzał to samo: zaawansowana miażdżyca i prawidłowy lub niski poziom cholesterolu.
U osób z podwyższonym stężeniem homocysteiny zdecydowanie częściej dochodzi do demencji starczej i choroby Alzheimera. Wyniki badania o nazwie NATPOL PLUS biją na alarm: ponad 1/4 Polaków ma toksyczny poziom homocysteiny. W UE oznaczenie poziomu homocysteiny jest drugim (po troponi-nie T) najczęściej zlecanym badaniem u pacjentów kardiologicznych. Tymczasem w centrum uwagi polskich lekarzy wciąż pozostaje cholesterol.
Amerykanie postawili na profilaktykę i wygląda na to, że uporali się z problemem â w 1999 r. wprowadzono w USA obowiązkową fortyfikację mąki kwasem foliowym, który reguluje poziom homocysteiny w organizmie. W ciągu kilku lat pozwoliło to obniżyć poziom homocysteiny w populacji o 11%. Również w Polsce wybitni kardiolodzy i neurolodzy przygotowali oświadczenie, w którym wskazują na konieczność suplementowania mąki kwasem foliowym. Jeśli uda się przekonać decydentów, będziemy pierwszym krajem w Europie, który uzupełniając żywność, będzie mógł zmniejszyć śmiertelność i zahamować rozwój wielu chorób. Kupując chleb, makaron czy ciastka â każdy sam, za własne pieniądze, będzie chronił swoje życie, bez konieczności nakładów ze strony państwa. Już dziś można kupić u nas fortyfikowane kwasem foliowym miksy do pieczenia chleba. Kwas foliowy jest także wprowadzany do napojów.
Czynniki ryzyka
Stężenie homocysteiny rośnie z wiekiem. Objawy przedwczesnego rozwoju miażdżycy pojawiają się najczęściej po czterdziestce. Wpływ na skłonność do chorób naczyniowych mają predyspozycje genetyczne. Dlatego osoby, u których w rodzinie występowały tego typu schorzenia, powinny regularnie kontrolować stan zdrowia oraz dbać o zdrowy styl życia. Ryzyko wystąpienia miażdżycy podnosi palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kawy, mała aktywność fizyczna oraz dieta uboga w kwas foliowy i witaminy z grupy B.
Właściwa dieta
Jak pokazują badania, aby zachować prawidłowy poziom homocysteiny, należy regularnie dostarczać organizmowi kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12. Kwas foliowy występuje m.in. w brokułach, szparagach, warzywach liściastych, owocach cytrusowych, soczewicy i orzechach. Witaminę B6 odnajdziemy w ciemnym pieczywie, piersiach kurczaka, bananach, jajku na twardo, rybach lub w jogurcie. Jajka, drożdże, przetwory mleczne czy banany to z kolei bogate źródło witaminy B12.
Odkąd American Heart Assotiation zaleca oznaczanie homocysteiny w grupach podwyższonego ryzyka â Europa je wykonuje. Ale jak dotąd żaden kraj nie zdecydował się na suplementację żywności. âŸBritish Medical Jurnalâ (luty 2005) stawia jednak sprawę jasno: Brak zainteresowania w Europie obligatoryjną fortyfikacją mąki jest złą polityką. Ten sam dziennik publikuje także wyniki najnowszych badań, według których kwas foliowy w tabletkach (zalecany kobietom w okresie rozrodczym) nie chroni wystarczająco przed urodzeniem dziecka z wadą cewy nerwowej. Skuteczniejsza jest fortyfikacja. Z kolei w dokumencie Eurodiet z 2002 r. czytamy: Fortyfikacja kwasem foliowym pozostaje bardzo pilnym problemem.(âŒ) Obowiązkowa suplementacja mąki kwasem foliowym w USA przyczyniła się znacznie do obniżenia śmiertelności społeczeństwa. Rok 2005 był Rokiem Homocysteiny ogłoszonym przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą. Planowana jest kampania edukacyjna kierowana do społeczeństwa i przede wszystkim do lekarzy. Organizatorzy liczą, że zaowocuje ona częstszym oznaczaniem poziomu homocysteiny. Badanie to jest dosyć drogie, ale jego koszty spadną, gdy będzie się je wykonywać na dużą skalę.
Jak uzupełniać dietę?
Należy pamiętać, że współczesna obróbka żywności, oparta na procesach termicznych, chemicznych i promieniowaniu, pozbawia nasze jedzenie znacznej ilości wartościowych składników. W wyniku podgrzewania, smażenia, a także produkcji konserw czy mrożonek, pożywienie traci od kilkunastu aż do kilkudziesięciu procent witamin i minerałów.
W takiej sytuacji wskazane jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników w postaci specjalnie opracowanych preparatów. Na rynku aptecznym dostępne są bez recepty specjalnie dobrane zestawy kwasu foliowego, witaminy B6 oraz witaminy B12. Bezpośrednim celem działania preparatów jest obniżenie poziomu homocysteiny w surowicy krwi. Obniżenie podwyższonego poziomu homocysteiny zmniejsza ryzyko miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.
Przyczyny podwyższenia poziomu homocysteiny:
- lGenetyczne: wrodzone zaburzenia przemiany metioniny i cysteiny;l
lStyl życia: dieta uboga w kwas foliowy oraz witaminy B6 i B12, palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu i kawy, brak aktywności fizycznej;l
lFizjologiczne: starzenie się organizmu, okres menopauzy;l
lChorobowe: niedobór kwasu foliowego, witamin B6 i B12, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, łuszczyca;l
lStosowanie niektórych leków: przeciwpadaczkowych, antykoncepcyjnych, fibratów, kwasu nikotynowego, cholestyraminy, androgenów, metotreksatu, cyklosporyn, leków moczopędnych, levodopy, teofiliny.l