odchudzicsie
Pomoc poza forum: Tak
1. W trójkącie ABC kat przy wierzchołku B ma miare 60 stopni, a kąt przy wierzchołku A -45 stopni. Oblicz stosunek boków:
a)AC i AB
b)BC i AC
C)AB i BC
2. Długości dwóch boków równoległoboku równe są 4cm i 12cm, a kąt między nimi ma miarę 120 stopni. Oblicz:
a)dł. przekątnych równoległoboku
b)pole równoległoboku
3.Podstawy trapezu mają długości 10 cm i 2 cm. Kąty ostre tego trapezu wynoszą 20 stopni i 75 stopni. Oblicz
a)sługość przekątnej przeciwległej kątowi 30 stopni
b)pole trapezu
4.Punkty A,B,C,D sa kolejnymi wierzcholkami trapezu rownoramiennego, w ktorym AB || CD, kąt ostry ma miare 60 stopni , |CD|=5cm oraz |AB|/|AD|=3/2 Oblicz
a)pole trapezu
b)kąt jaki tworzy przekątna AC z bokiem CD
5 WYkaz ze w czworokat wypukly mozna wpisac okrag wtedy i tylko wtedy gdy sumy dlugosci przeciwleglych bokow czworokata sa rowne
6 wykaz ze w trojkacie prostokatnym suma przyprostokatnych rowna jest sumie srednic kola opisanego na tym trojkacie i kola wposanego w ten trojkat
7. W trapezie ABCD mneijsza podstawa wynosi 12cm. Przekatna BD zawiera sie w dwusiecznej kata D i dzieli przekatna AC na odcinki AE=12,EC=8. Oblicz dlugosc boku AD
8.Dany jest trojkat o bokach AB=40cm , AC=64cm. Na boku AB odmierzono odcinek AD=16cm i poprowadzono prosta DE rownolegla do boku AC. Oblicz dlugosc odcinka DE oraz stosunek EC:BC
E.Bendych badała przydatność rysunku pod kątem treści dydaktycznych na przedmiocie środowisko spol.-przyr. . Podzieliła badania na 2 części : indywidualna i grupową. Wykorzystywane rysunki były wykonane metodą wypukłą i tworzone metodą kolażu. Na zajęciach indywidualnych dziecko poznawało przedmiot, określało go, określało części w stosunu do całości. Następnie lepiło przedmiot z plasteliny i utrwalało jego kształt. Ostatnim etapem było zapoznanie z rysunkiem.
Badania grupowe były przeprowadzane w klasie podczas naturalnej lekcji z wykorzystaniem rysunków przedmiotów życia codziennego
Osobniku "neni":
Bądź tak dobry i odszukaj w swojej najbliższej okolicy dwie ściany zbiegające się pod kątem prostym tworząc wypukły kant. Następnie stań około 3 metrów od tegoż kantu na przedłużeniu dwusiecznej kąta. Postaraj się na tym dystansie uzyskać możliwie jak największą prędkość (kierunek ruchu w stronę kantu). Nie hamuj. Zobaczysz, czy zawsze warto nie hamować.
Ja kupiłem dedykowany adapter na zegary do del sola firmy carzone. Oddałem adapter i oryginalny słupek do firmy flockart i tam mi to ładnie zescalili, zaszpachlowali i pokryli flokiem, a efekt końcowy wygląda tak:
można się przyczepić, że zegary powinny być troche bardziej skierowane w strone kierowcy ale ponieważ zegary AG mają tą przednią szybkę taką wypukła jak soczewka to widać doskonale cała skale zegarów. Jest po prostu tak wykonany ten adapter, że ten kąt jest taki a nie inny. Plusem jest to, że w niewielkim stopniu ogranicza widoczność bo nie odstaje tak bardzo jak te uniwersalne wiadra na zegary . Adapter jest z laminatu i kosztował mnie 100 albo 120 pln, już nie pamiętam bo to dawno było a firma ma swoją siedzibę gdzieś w łodzi. Kumpel jak był w delegacji to mi to zakupił przy okazji jak do swojego subaraka kupował
Kraj pochodzenia
Niemcy
Wygląd
Sylwetka prostokątna. Kłąb długi i wyraźny. Odnóża nie mogą być za wysokie, słabe, ani ciężkie. Muszą sprawiać wrażenie psa szczupłego. Mają długi kłąb, krótką partię grzbietu, długi i szeroki zad. Taka budowa daje gwarancję wytrzymałości w pracy w trudnych warunkach.
Wielkość
Wzrost: pies 48 - 54 cm, suka 45 - 52 cm; waga (idealna): pies 34 kg, suka 29,5 kg.
Szata
Gładka, przylegająca, falista, miejscami bywa kręcona, z grubym podszerstkiem; dłuższy włos na uszach, szyi, brzuchu; na łapach i ogonie tworzy pióro.
Maść
Brązowa (wątrobiana), jednolita lub brązowa (wątrobiana), dereszowata (przesiana białym włosem); mogą występować podpalane znaczenia.
Głowa
Cześć twarzowa równa części mózgowiowej. Czoło jest płaskie, nie za szerokie, bez widocznej kości potylicznej. Przełom nosowy nieznaczny, łuki jarzmowe niewidoczne. Pożądana jest kufa kwadratowa. Wąska jest dużą wadą. Wypukła górna linia nosa jest pożądana.
Oczy
Ciemne, o inteligentnym wyrazie, średnio duże, kształtu migdału, ukośne na boki, nie wypukłe ani też głęboko osadzone.
Uszy
Wysoko i szeroko osadzone, płaskie, nie zwijające się, zwisające tuż za wewnętrznym kątkiem oka. Niezbyt długie, mięsiste, kształtu płata, suche.
Tułów
Klatka piersiowa z przodu niezbyt wąska, o owalnym przekroju, nie przechodząca do tyłu. Jest pożądany kształt beczkowaty z rozbudowanym przedpiersiem. Patrząc z boku powinna być głęboka, sięgająca łokci lub niżej. Ma być długiej budowy z żebrami przedłużającymi jej beczkowatą budowę sięgającymi daleko do tyłu i tworzyć dobrze zamkniętą całość.
Kończyny przednie
Kość ramieniowa bardzo długa ustawiona do łopatki pod kątem 90 stopni. Łopatka przylegająca do klatki piersiowej nie może być podczas ruchu luźna. Odnóża są silne, równe, równoległe, ustawione pionowo do podłoża. Nadgarstek nie może się odchylać ani na zewnątrz ani do środka. Staw nadgarstkowy oglądany z boku nie jest ustawiony pionowo lecz nieco ukośnie ku przodowi. Kości podramienia ani stawy nie mogą być limfatycznie poszerzone. Sródręcze silne i zwarte przechodzi w łapę o kształcie łyżkowatym. Ostrożne stąpanie psa nie jest pożądane. Palce są dobrze wypukłe i okrągłe bez bogatego owłosienia. Poduszki jędrne, okrągłe. Tylna strona kończyn począwszy od łokcia z obfitym piórem.
Kończyny tylne
Zad długi, udo szeroko osadzone, bogato owłosione. Portki sięgają nisko. Staw skokowy dobrze kątowany, bardzo silny. Odnóża o dobrych kątach. Strome ustawienie albo ustawienie podsiebne jest dużą wadą. Tylne kończyny powinny być odstawione daleko do tyłu, patrząc z góry - pionowo ustawione.
Ogon
Wysoko osadzony, dobrze owłosiony, w spokoju noszony prosto ku dołowi. Nie powinien być noszony ponad grzbietem. Przycinany o 1/3 długości lub o połowę.
www.psy.pl
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Deutscher_Wachtel.jpg/501px-Deutscher_Wachtel.jpg
GOŃCZY POLSKI - WZORZEC RASY
Gończy Polski to oficjalna nazwa przyjęta przez Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce w 1983 roku dla piątej (i ostatniej!) rodzimej rasy psów, istniejącej już za czasów Polski szlacheckiej. W 2000 roku Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce rozszerzył wzorzec rasy w zakresie dopuszczalnych umaszczeń. Gończy Polski najczęściej występuje w południowej części Polski (głównie Bieszczady, Beskidy, Pieniny i Podhale). Rasa jeszcze nie uznana przez FCI, klasyfikuje się do grupy VI tj. Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne.
Głowa: szlachetna i proporcjonalna do całości. Długość mózgoczaszki taka sama co kufa, lekko wypukła. Nie wyrazisty ale wyczuwalny guz potyliczny. Stop słabo zaznaczony. Nos czarny, nozdrza rozwarte. Wargi mięsiste, dobrze pokrywające uzębienie, z niewielką fałda w kącikach szpary pyska. Uzębienie mocne, równe, białe, zgryz nożycowy, komplet zębów pożądany. Oczy średniej wielkości, wyraźnie skośne, ale nie ukazujące białek, powieki nieobwisłe. Uszy zwisające, lekkie, trójkątne, średniej wielkości i osadzone na wysokości zewnętrznego kąta oka, u nasady szerokie, przednim brzegiem przylegające do policzków, u dołu zaokrąglone, pokryte gładką i jedwabistą sierścią.
Szyja: muskularna, dość gruba, średniej długości, umiarkowanie wzniesiona, w przekroju owalna. Skóra na szyi luźna, ale nie tworząca podgardla.
Tułów: prosty i dobrze umięśniony grzbiet. Kłąb zaznaczony. Szerokie i dobrze umięśnione lędźwie. Zad nie przebudowany i nie ścięty. Klatka piersiowa głęboka i sięgająca do łokcia, przedpiersie miernie zaznaczone, żebra daleko zachodzące. Brzuch łagodnie podkasany.
Ogon: średniej grubości sięgający do stawu skokowego, dobrze okryty włosem, ze śladem szczotki. W spokoju opuszczony i wygięty szablasto, w napięciu wznoszony nieco powyżej linii grzbietu.
Kończyny: kończyny przednie - oglądane z przodu proste, odległość od łokcia do podłoża równa się połowie wysokości w kłębie. Długa i skośnie ustawiona łopatka, do której ramiona ustawione są pod katem lekko rozwartym. Łokcie skierowane do tyłu, ale nie odstające, ani nie wciśnięte. Przedramię proste, suche o przekroju kości owalnym. Śródręcze suche, sprężyste, lekko wychylone do przodu. Łapy lekko owalne i zwarte. Palce wypukłe i lekko wysklepione, pazury ciemne, opuszki o grubej skórze. Kończyny tylne - oglądane z tyłu proste, uda szerokie i muskularne, stawy skokowe nisko osadzone. Łapy jak w kończynach przednich. Wilcze pazury należy usuwać u szczeniąt.
Szata i umaszczenie: włos krótki, na głowie i uszach jedwabisty, na tułowiu twardy, sztywny i przylegający. Podszerstek gęsty (słabszy latem, obfitszy zimą). Umaszczenie czarne z wyraźnie odgraniczonym podpalaniem czerwono-brązowym, czekoladowe podpalane oraz rude w różnych odcieniach. Podpalanie nad oczama, na pysku, podgardlu, piersi, wewnętrznej i tylnej stronie ud, w okolicy odbytu, na palcach, na dolnej stronie ogona do 1/3 lub 1/2 jego długości. Małe białe znaczenia na palcach i piersi nie stanowią wady.
Wysokość: w kłębie: pies 55-59 cm, suka 50-55 cm
Waga: wzorzec nie określa - z obserwacji własnych około 22-26 kg
Błędy i usterki: wszelkie odchylenia od wzorca powinny obniżać ocenę w zależności od stopnia ich nasilenia. Zgryz cęgowy, za długi lub za krótki tułów, wysokonożność, jasne okrągłe oko, zbyt cienka kość, niedostateczne wyraźnie ograniczone podpalanie oraz wszelkie inne odstępstwa od wzorca.
Wady dyskwalifikujące: przodozgryz, tyłozgryz, wnętrostwo.
źródło: http://artykuly.hodowca.pl
Doś Younga-światło ze źródła kierowane jest na przeszkodę z 2 szczelinami.W wyniku dyfrakcji każda ze szczelin staje się źródłem nowej fali.Powstałe fale biegnąc w różnych kierunkach nakładają się na siebie(interferencja)Wynikiem jest powstanie na ekranie na przemian jasnych i ciemnych obszarów.Obszary jasne-wzmocnienie,obszary ciemne-wygaszenie d*sin=n-obszar jasny.r=2n+1/2-obszar ciemny.=d*l/nLl-odległość zmierzona na ekranie pomiędzy wybranym prążkiem a prążkiem zerowym"u"numer prążka,"L"odl.między szczelin.a ekranem."d"odl.między szczelinami.""długość fali.Widmo-rozkład promieniowania na poszczególne długości fal.Powstaje ono wtedy gdy światło z badanego źródła kierowane jest na układ wielu szczelin.Siatka dyfrakcyjna-nazywamy układ wielu szczelin znajdujących się w jednakowej odległości i mających rozmiary porównywalne do długości fal.Widmo liniowe-widmo składjące się z oddzielnych linii.Różne świecące pierwiastki dają inny rozkład linii widzianych,który jednoznacznie określa rodzaj pierwiastkaWidmo ciągłe-widmo,którego parametry zależą w niewielkim stopniu od odległości fali.Widmo ciągłe powstaje przy przejściu światła białego przez pryzmat.Św o widmie ciągłym wysłane jest przez ciała stałe rozgrzane do wysokiej temp. Św monochromatyczne-światło,które ma jedną ściśle określoną długość faliŚwiatło niemonochrom-światło które jest mieszaniną fal o różnych długościachHipoteza Maxwella-fale których rozchodzenie polega na przemieszczeniu się zmiennych pól elektrycznych i magnetycznych nazywamy falami elektromagnetycznymi.W najprostszym przypadku pojedynczy impuls falowy wytworzony zostanie w czasie ruchu ładunku elektrycznego.Wytworzone zmienne pole elektryczne zgodnie z prawami Maxwella wytwarza zmienne pole magnetyczne,które z kolei wytwarza zmienne pole elektryczne . Jeżeli ładunek wykonuje drgania to szereg impulsów tworzy falę elektromagnetyczną,która biegnie z prędkościa "C"=300.00km/sPrędkość światła-zależy od rodzaju ośrodka większa jest w powietrzu a w wodzie mniejszaPrędkość fali w ośrodku zależy od jej częstości oraz długości w danym ośrodku V=*Częstość danej fali w różnych ośrodka ch są równe. p-w Żeby obliczyć długość fal w różnych ośrodkach to trzeba wykonać doświadczenie Younga badając promień światła biegnący w różnych ośrodkach.Odległość między prążkami jasnymi jest większa wtedy gdy światło biegnie cały czas w powietrzu,a mniejsza gdy w wodzie.Ponieważ długość fali jest wprost proporcjonalna do odległości pomiędzy prążkami na ekranie to w powietrzu gdzie odległośćjest większa długość ma fala świetlna.Prędkość światła zależy od rodzaju ośrodka,większa jest fala w powietrzu a w wodzie mniejszaPromień światła-wąski strumień światła wycięty przez układ szczelin o szerokości 1mmNormalna-prosta prostopadła do powierzchni granicznejPrawo odbicia-kąt padania równy jest kątowi odbicia a promień padający promień odbity i normalna leżą w jednej płaszczyźnieZałanmanie-zjawisko zmiany kierunku rozchodzenia się światła wtedy gdy przechodzi ono pomiędzy różnymi ośrodkami. sin/sin=n-współczyn nik załamania światła-Stosunek kąta padania do sinusa kąta załamania jest wielkością stałą zależną od rodzaju ośrodków i nazywamy go współczynnikiem załamania światła ( n ) . Soczewka-przeżroczysta bryła ograniczona z obu stron powierzchniami kuli lub z jednej strony powierzchnią kuli a z drugiej płaską powierzchnią.Ze względu na kształt soczewki wyróżniamy : dwu wypukłe,płasko-wklęsłe,wypukło-wkęsłe,płasko-wypukłą,dwuwklęsła.Ognisko soczewki-punkt w którym przecinają się promienie przechodzące przez soczewkę które były skierowane równole głe do osi soczewki.Ogniskowa-odległość między środkiem soczewki a ogniskiem soczewkiKąt graniczny-kąt padania dla którego kąt załamania wynosi 90sJeżeli światło skierujemy z ośrodka gęstego ku rzadszemu pod większym kątem od kąta granicznego to zajdzie zjawisko całkowitego wewnętrznego odbiciaRównanie soczewki-1/x+1/y=1/f, h/h=f Powiększenie soczewkiMikroskop-układ 2 soczewek mających wspólną oś optyczną i znajdujących się w odpowiednio dobranej odległości.Powiększenie mikroskopu jest iloczynem powiększeń poszczególnych soczewek.