odchudzicsie
Koło Naukowe Politologów UŚ oraz Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Człowiek - hitoria". Tym razem gościem będzie pan Kazimierz Piechowski, który wraz z czterema kolegami w brawurowy sposób uciekł z obozu KL Auschwitz. Historią zainteresowała się BBC, która nakręciła fabularyzowany dokument o tym wydarzeniu.
Więźniowie w czerwcu 1942 roku w mundurach esesmańskich i z bronią wyjechali przez punkt kontrolny SS samochodem osobowym z garaży esesmańskich. Uciekli autem skradzionym prawdopodobnie samemu Rudolfowi Hessowi. Nie posiadali żadnych dokumentów, jedyne, co ułatwiło im zadanie to biegła znajomość języka niemieckiego. Nigdy nie zostali schwytani. Po ucieczce z obozu do zakończenia wojny Kazimierz Piechowski walczył w szeregach Armii Krajowej. Pan Kazimierz jest ostatnim żyjącym uczestnikiem tej "wielkiej ucieczki".
Kazimierz Piechowski był także uczestnikiem apelu, podczas którego z ust ojca Maksymiliana Kolbe padły słowa: „Ja chcę iść na śmierć za tego więźnia".
Spotkanie odbędzie się:
28 kwietnia 2009 roku (wtorek)
o godzinie 11:00
w Auli K. Popiołka (I piętro WNS),
Na początku spotkania wyświetlony zostanie film dokumentalny "Uciekinier" o panu Kazimierzu Piechowskim,
zrealizowany przez TVP.
Zapraszamy serdecznie
Agnieszka Kandzia (KNP) - 609 54 90 57
Grzegorz Rosengarten (ChSRO)
Poniedziałek 2007-11-19 godz. 18:45 Planete "Uciekinier"
Pozwolę sobie zacytować recenzję:
"Kazimierz Piechowski opisuje pełne dramatycznych wydarzeń życie. Podczas II wojny światowej mężczyzna trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Był tam więźniem nr 918. Przebywający w obozie dostawali minimalne racje żywnościowe. Wielu zabijały choroby, inni byli rozstrzeliwani. Piechowski nauczył się oszczędzać siły. Gdy został przeniesiony do pracy pod dachem, w magazynie nieopodal obozu, poznał Gienka, który zajmował się samochodami. Razem postanowili wyrwać się z Auschwitz. Po udanej ucieczce Piechowski wstąpił do AK."
[ Dodano: 2008-01-06, 21:07 ]
Rewelacje te znalazłem u Glińskiego. Piewrszy zamach mozna złożyć na karb działającego jescze wtedy "werwolfu" - ale ten pod Bogatynią to juz na pewno robota naszych. Informacje na ten temat dostepne są pewnie w archiwum MSW.
Kazimierz - Co do informacji na temat początków administracji - na pewno sie zgłoszę
Oto częściowa lista poległych z rąk zbrojnego podziemia w powiecie zgorzeleckim w latach 1945 – 46. Wszystkie przypadki zostały zakwalifikowane jako ofiary zamachów na władze polskie przeprowadzone przez ogólnie pojęty werwolf.
Albrychtowicz Władysław WOP, poległ 18.06.1945 na terenie powiatu zgorzeleckiego
Biernat Jan, WP, poległ w Zgorzelcu
Cisłowski Antoni, MO, poległ w Osieku Łużyckim 3.11.1945
Hysek Jan, sołtys Osieka, zginął 11.11.1946 w Osieku Łużyckim,
Kania Władysław, MO, zginął w Bogatyni w październiku 1946
Piechowski Antoni, MO, poległ w Radomierzycach 3.11.1945
Prych Czesław, MO, zastrzelony w Pieńsku 8.01.1945
http://www.laf.net.pl/images/stories..._Auschwitz.jpg
Od siebie napiszę, że jest to film, który chyba każdy Polak powinien oglądnąć. Wstrząsająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Ukazane są tragiczne warunki życia w obozie oraz genialny plan Kazimierza Piechowskiego pozwalający uciec więźniom. Naprawdę polecam.
Pliki RMVB
UWAGA!! Wszystkie moje linki znajdują się na koncie PREMIUM!! NIE zostaną usunięte!!
Czytałem kiedyś książkę Kazimierza Piechowskiego "Byłem numerem - świadectwa z Auschwitz". Książka ma coś koło 300 stron. Poszukaj i zobacz, czy Ci się do czegoś przyda.
Dzięki. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie książki uda się zdobyc. Moim zdaniem lepiej znaleźc więcej i przeczytac wszystkie a dopiero z nich wybrac kilka na prezentacje;)
Uciekinier (Runaway, The) (2006)
http://images31.fotosik.pl/439/c6acf39799ddb8a6.jpg
<div class='quotetop'>CYTAT</div>
<div class='quotetop'>CYTAT</div>
Jest to film, który chyba każdy Polak powinien oglądnąć. Wstrząsająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Ukazane są tragiczne warunki życia w obozie oraz genialny plan Kazimierza Piechowskiego pozwalający uciec więźniom.
http://rapidshare.com/files/181477073/Uciekinier_2006__PL___TVRip__RMVB_.part1.rar
http://rapidshare.com/files/181492404/Uciekinier_2006__PL___TVRip__RMVB_.part2.rar
Właśnie jestem po lekturze dość wstrząsającej książki zatytuowanej "Byłem numerem... historie z Auschwitz" autorstwa Kazimierza Piechowskiego. Są tutaj zawarte relacje dwóch osób, mężczyzny i kobiety, które przeżyły obóz. Książka wpadła mi w ręce przypadkowo - nie miałam co czytać na wykładzie (a czytam głównie sf rozrywkową i hard sf), na którym wymagana jest tylko obecność, więc koleżanka z boku wyjęła książkę z teczki. Zaczęłam czytać, po chwili wspólnie ze mną zagłębiły się w lekturze dwie osoby. W krótkim czasie zleciało nam prawie 100 stron. Tekst strasznie absorbuje, jednak nie wszystkie fragmenty da się czytać jednym tchem. Po prostu często człowiek nie wytrzymuje nerwowo. Relacja mężczyzny, który uciekł z kumplami z obozu ciężarówką ss-manów, jest dość rzeczowa i konkretna. Natomiast kobieta opisała wszystko niezwykle literacko, z domieszką uczuć. Książka jest dość krótka, niecałe 300 stron. Polecam wszystkim, którzy chcą poznać mroczną stronę IIWŚ, lubiącym porefleksować nad życiem, no i o mocnych nerwach.
Dla osób lubiących taktykę w terenie, walki, ogólnie historie wojskowe, polecam trylogię sf o Lonie Nolanie autorstwa Ricka Shelley'a "Kadet" "Porucznik" "Kapitan". Chociaż akcja dzieje się w 29 wieku na różnych planetach, wszystko wykreowane jest jak we współczesności. Nie ma tu jakiś potworów rodem z SW. Są to normalne historie o ludziach, pracujących jako płatni, honorowi najemnicy.
Dot.: Film dokumentalny
Gorąco polecam obejrzenie filmu Uciekinier Marka Tomasza Pawłowskiego.
Cytat:
Napisane przez filmweb.pl
Film opowiada o nieprawdopodobnej historii Kazimierza Piechowskiego - jedynego żyjącego organizatora i uczestnika najbardziej brawurowej i spektakularnej ucieczki z Auschwitz 20 czerwca 1942 roku. (...)
Naprawdę niezwykły i poruszający film. Można go obejrzeć na stronie iTVP -> http://www.itvp.pl/rozrywka/video.ht...76&video=24829
Dzisiaj oglądałam też, na TVP Kultura, wcześniejszy film dokumentalny Pawłowskiego Zakazana miłość - historia Broni i Gerharda. Jest to wzruszająca - dla mnie tym bardziej, że rozgrywała się w moim regionie - historia zakazanego w czasie drugiej wony światowej związku - Polski i Niemca. Również polecam. :)