Indeks odchudzicsieKazimierz Wielki dlaczego nazwany WielkimKazimierz Dolny is place placeKazimierz Wielki dlaczego został nazwany WielkimKazimierz Wierzynski Gdzie nie posieja mnieKazimierz Dolny okolice noclegiKazimierz Dolny plan miastaKazimierz Marcinkiewicz Rada GabinetowaKazimiera Szczuka Forum GazetaKazimiera Iłłakowiczówna Matka BoskaKazimierz Wielki i jego porażki
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • 10101987.pev.pl
  •  

    odchudzicsie

    2008-12-10

    II Puls Literatury

    O kondycji polskiej i łódzkiej literatury będą dyskutować goście literackiego festiwalu, który rozpoczyna się dzisiaj w Teatrze Nowym. To doskonała okazja by przybliżyć sobie trendy współczesnej poezji i prozy, a także poznać łódzkie środowisko literackie.

    W programie jest m.in. prezentacja łódzkich dwóch wydawnictw: kwartalnika młodoliterackiego „Arterie” oraz antologii młodej poezji naszego regionu „Na grani”. Autorów wierszy, które znalazły się w tomiku spotkać będzie móżna podczas tzw. multimedialnego meetingu (11 grudnia, Teatr Nowy).

    Wiele uwagi poświęcone zostanie zagadnieniom krytyki literackiej. W dyskusji wezmą udział Kacper Bartczak, Leszek Engelking, Jacek Gutorow, Jerzy Jarzębski, Wojciech Ligęza, Piotr Michałowski, Kazimierz Nowosielski. Interesująco zapowiada się cykl spotkań krytyk-pisarz, w którym znani krytycy : Henryk Bereza, Igor Stokfiszewski, Karol Maliszewski, Kinga Dunin, Przemysław Czapliński przedstawiać będą „swoich” pisarzy - twórców, którzy ich zdaniem zasługują na szczególną uwagę. W programie festiwalu jest też warsztat krytycznoliteracki.

    Oddzielny blok stanowią imprezy poświęcone sztuce translacji. Dwudniowy warsztat translatorski z języka niemieckiego poprowadzi Sława Lisiecka, łódzka tłumaczka, autorka m.in. polskiego przekładu „Wymazywania” Thomasa Bernharda.

    O zagadnieniach kontrkultury dyskutować będą Aldona Jawłowska, Sergiusz Kowalski, Tadeusz Nyczek, Kamil Sipowicz. Oddzielny panel poświęcony zostanie literaturze dziecięcej. Poznamy również laureatów XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, na który w tym roku napłynęło 108 tomików poetyckich.

    Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Teatrze Nowym oraz Poleskim Ośrodku Sztuki w dniach 10-13 grudnia. Festiwalowi towarzyszy przegląd filmów Lecha Majewskiego: poety, pisarza, malarza i reżysera „poetyckiego kina” o niezwykłej estetyce. (kz)

    ŹRÓDŁO: www.uml.lodz.pl



    Sprawy polityki rybackiej i odszkodowań dla rybaków przejął od Grzesia Kazimierz Plocke poseł PO,Kaszub z Krokowej dziś do niego trzeba kierować wszystkie rybackie problemy lub do kancelarii prawnej Nowosielski Gotkowicz i Partnerzy Gdańsk Targ Drzewny.



    II Festiwal Puls Literatury

    Od 10 do 13 grudnia br. w Łodzi trwać będzie II Festiwal Puls Literatury. Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego się poza cenzurą w latach 1977 - 1981 legendarnego czasopisma PULS, którego współzałożycielem, a także redaktorem naczelnym był poeta Jacek Bierezin (1947 - 1993), patron prestiżowego dziś konkursu dla poetyckich debiutantów.

    Pierwszy dzień odwoływać się będzie do historii i upłynie pod znakiem "kontestacji i kontrkulturowych źródeł polskiej literatury, jak np. Nowa Fala czy +Puls+". Dyskutować mają o tym m.in. krytyk literacki Tadeusz Nyczek, dziennikarz, historyk filozofii Kamil Sipowicz i socjolog prof. Aldona Jawłowska. Uzupełnieniem panelu będzie przypomnienie pobytu w Łodzi nieżyjącego już słynnego poety- bitnika Allena Ginsberga. Aktorka Zofia Kotkowska przypomni piosenki śpiewane w opozycyjnych salonach w czasach PRL-u.

    Głównym tematem tegorocznej edycji festiwalu będzie krytyka literacka. Mówić o niej mają wybitni literaturoznawcy: Jerzy Jarzębski i Wojciech Ligęza (Uniwersytet Jagielloński), Kazimierz Nowosielski (Uniwersytet Gdański) oraz Piotr Michałowski (Uniwersytet Szczeciński).

    Odbędzie się także cykl spotkań "Krytyk i jego pisarz", podczas którego krytycy zaprezentują autorów - poetów i prozaików - z którymi wiążą obecnie swoje nadzieje i na których chcą szczególnie zwrócić uwagę publiczności.

    Podczas Festiwalu odbędzie się też rozstrzygnięcie XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina - imprezy dla młodych poetów. Na konkurs wpłynęło 108 debiutanckich tomów poezji z całej polski, z których dwanaście specjalna komisja nominowała do nagrody głównej.

    "Słownym" imprezom festiwalu towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne, koncerty zespołów: Yazzbot Mazut (Poznań), Lesers Bend (Olkusz) i 3 Boys Move (Warszawa). Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty poświęcone sztuce przekładu i krytyce literackiej. Przygotowano również specjalną imprezę dla dzieci, w trakcie której zawodowi poeci przeczytają swoje utwory dla najmłodszych.

    Będzie też przegląd filmów poetyckich Lecha Majewskiego - reżysera filmowego i teatralnego, ale także poety i malarza. Zaprezentowane zostaną filmy: "Szklane usta", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Rycerz", "Wojaczek" i "Angelus".

    Organizatorami festiwalu są: łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Poleski Ośrodek Sztuki i Muzeum Kinematografii. Patronat honorowy nad konkursem im. Jacka Bierezina objął prezydent Łodzi.

    źródło: wyborcza.pl; news.o.pl



    Magdalena Jażdziewska. Opiekun naukowy: prof. UG, dr hab. Kazimierz Nowosielski.



    Uprzejmie proszę o zapisanie mnie na seminarium profesora Kazimierza Nowosielskiego. Magdalena Jażdziewska



    Cytat:
    Proszę o zapisanie mnie na seminarium do prof. Kazimierza Nowosielskiego. Joanna Matyskieła



    Proszę o zapisanie mnie na seminarium do prof. Kazimierza Nowosielskiego. Justyna Jagielska



    "MSWiA: akcja ratunkowa w hali w Katowicach przebiegała wzorowo"
    ???????????????????????????????????????????????????????????????

    GW Marcin Pietraszewski 20-02-2006

    "Akcja ratunkowa w hali wystawowej w Katowicach przebiegała wzorowo. - Zastrzeżenia budzi jednak praca służb nadzoru budowlanego na Śląsku - uznał wicepremier Ludwik Dorn, szef MSWiA. Tylko w tym roku na Śląsku zawaliło się aż 46 budynków użyteczności publicznej.

    W gmachu Sejmu Śląskiego odbyło się w poniedziałek wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Podsumowano na nim przebieg akcji ratunkowej w hali wystawowej w Katowicach. Pod gruzami budynku, który zawalił się 28 stycznia, zginęło 65 osób.

    Generał Janusz Skulich, szef śląskiej straży pożarnej i dowódca akcji ratunkowej, odpierał wczoraj podnoszone głównie przez zagraniczną prasę zarzuty, że nikt nie panował nad tym, co się działo na miejscu tragedii. - Na początku rzeczywiście panował tam chaos, ale w takich sytuacjach to normalne - mówił Skulich. Jego ratownicy musieli bowiem powstrzymywać wydobytych z hali ludzi, którzy chcieli wrócić na gruzowisko po bliskich. Dochodziło nawet do rękoczynów. - Rozumiem jednak zachowanie ojca, który szukał syna - podkreślał dowódca akcji ratunkowej.

    Po kilkunastu minutach zawalona hala była już jednak podzielona na sektory i każdy zespół ratowników wiedział, gdzie ma szukać ludzi. Na miejsce ściągnięto 917 strażaków, 880 policjantów, 105 ratowników górniczych, 25 goprowców, 17 psów poszukiwawczych, 57 żołnierzy, 80 żandarmów, 180 lekarzy i pielęgniarek. Jeszcze nigdy w Polsce w jednym miejscu naraz nie pracowały tak potężne siły. - Uratowaliśmy wszystkich, których można było uratować - podkreślał Tomasz Pietrzykowski, wojewoda śląski.

    Dopiero wczoraj ujawniono, że przez cały czas ratownikom groziło śmiertelne niebezpieczeństwo. Poruszali się bowiem pod wiszącym, chwiejnym fragmentem dachu. - Nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Na szczęście runął, kiedy akcja się już zakończyła - stwierdził Skulich.

    Posłowie z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zapowiedzieli wczoraj przyspieszenie prac nad ustawą o zintegrowanym systemie ratownictwa. - Niech śmierć ofiar z hali nie pójdzie na marne - prosił ich Kazimierz Krzowski, komendant główny straży pożarnej.

    Wicepremier Ludwik Dorn, szef MSWiA, podziękował wczoraj ratownikom za ich ofiarną pracę na miejscu katastrofy. Miał jednak ogromne zastrzeżenia do pracy nadzoru budowlanego na Śląsku. Jego zdaniem służby te nie spełniają swoich zadań i zaniechały kontroli stanu technicznego budynków w najbardziej zurbanizowanym regionie w Polsce. - To widać czarno na białym - mówił Dorn, ujawniając, że tylko w tym roku na Śląsku zawaliło się aż 95 budynków, z czego 46 użyteczności publicznej. Dla porównania w Małopolsce takich katastrof było tylko 17 (1 użyteczności publicznej). - A przecież tam śniegu było tak samo dużo jak na Śląsku - podkreślał Dorn. Minister zapowiedział zmiany w organizacji nadzoru budowlanego.

    Witold Sos-Nowosielski, zastępca wojewódzkiego inspektora budowlanego, był wczoraj zaskoczony krytyką ministra. - Uważam ją za krzywdzącą, bo nasze służby dwoiły się i troiły w swoich działaniach kontrolnych - podkreślał.

    Z miejsca katastrofy wycofali się wczoraj strażacy. Ekipy budowlane odsłoniły posadzkę hali i wiadomo, że nie ma tam więcej ofiar. Wojewoda wysłał firmie Międzynarodowe Targi Katowickie (właściciel zawalonej hali) fakturę za pierwszych dziewięć dni rozbiórki hali. Opiewa ona na 730 tys. zł. - MTK mają 14 dni na jej zapłacenie. Jeżeli tego nie zrobią, zostanie wszczęte przeciwko nim postępowanie egzekucyjne - zapowiada Krzysztof Mejer, rzecznik prasowy wojewody śląskiego."

    http://miasta.gazeta.pl/k...006-02-21-08-35

    _________________
    Opinie na forum GW:

    Autor: Gość: ronin72 IP: 195.39.217.*
    Data: 21.02.06, 06:48
    Znam kilka osób, które bały udział w akcji ratownicze (są ratownikami i
    strażakami) - każdy z nich twierdzi że to był wielki haos (mogli uratować
    więcej ludzi gdyby nie bałagan - twierdzą) i nikt nie kierował akcją. Moim
    zdaniem to prawda (niznający się ludzie mówią to samo), ale rząd robi sobie z
    tragedii propagandę.

    Autor: Gość: student IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl
    Data: 21.02.06, 12:17
    Haos i bałagan i kilka razy więcej(niż ratowników) kamer, fotopstryków,
    gryzipiórków których których trzeba było rozganiać



    Zapisow na seminarium proszę dokonywać wyłącznie pod tym postem


    SYLABUS




    dr hab. Kazimierz Nowosielski – prof. UG Gdańsk 20 X 2009
    Zakład Literatury Współczesnej
    Instytut Filologii Polskiej
    Uniwersytet Gdański


    Program seminarium otwartego
    dla słuchaczy Filologicznego Studium Doktoranckiego
    przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego

    Proponuję otwarte seminarium poświęcone filologicznym oraz antropologicznym zagadnieniom związanym z tematem: „Literatura i wartości. Na materiale dwudziestowiecznej poezji polskiej”.
    W trakcie 15. seminaryjnych spotkań pragnę z moimi słuchaczami podjąć i rozważyć następujące kwestie:
    - Piękno jako wartość w porządku ludzkiego wzrastania. Analiza oraz interpretacja wierszy Leopolda Staffa.
    - Czy praca uczłowiecza? Aksjologiczny walor pracy w poezji Leopolda Staffa.
    - Czy, jak i do czego zobowiązuje ojczyzna? Rozważania wokół poezji Ernesta Brylla.
    - Sens i bezsens życia. Egzystencjalno-aksjologiczne dylematy Kazimierza Ratonia.
    - Ex oriente lux? Rozważania na materiale współczesnego haiku polskiego.
    - Inteligencja – strażniczką wartości? Poetyckie dylematy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
    - Podróż – przeżycie – wartość. Wokół topiki podróży we współczesnej poezji polskiej.
    - Czy cierpienie znaczy? Dwudziestowieczna kobieca poezja polska wobec doświadczenia bólu i przemijania.
    - Śmierć kultury i śmierć człowieka. Wokół wierszy Stanisława Grochowiaka.
    - Rzeczy – wartość – widzenie. Poezja i inne dzieła Mirona Białoszewskiego.
    - Kiedy doświadczenie staje się wartością? Rozważania wokół poezji Kazimiery Iłłakowiczówny.
    - Kultura plebejska i świat wartości. Poezja Tadeusza Nowaka.
    - Demokracja i dehierarchizacja kultury. Świat wartości w poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
    - Konsekwencje i niekonsekwencje nihilizmu. Na materiale poezji Kazimierza Ratonia.
    - Poezja haiku wobec założycielskich wartości kultury Zachodu.

    Zachęcam moich słuchaczy nie tylko do zapoznania się z twórczością wymienionych poetów, ale również do lektury następujących książek, poświęconych istotnym dla naszego seminarium zagadnieniom antropologicznym i aksjologicznym:
    - O wartościowaniu w badaniach literackich. Studia pod red. S. Sawickiego i W. Panasa. Lublin 1986
    - W. Stróżewski, Istnienie i wartość. Kraków 1981
    - A. M. Krąpiec, U podstaw rozumienia kultury. Lublin 1991
    - Encyklika „Fides et ratio” Ojca Świętego Jana Pawła II. Kraków 1998
    - A. Bloom, Umysł zamknięty. Przeł. S. Bieroń. Poznań, b.d.w.
    - P. Ricoeur, Egzystencja i hermeneutyka. Rozprawy o metodzie. Wybór i oprac. S. Cichowicz, przeł. E. Bieńkowska i inni. Warszawa 1975

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •