odchudzicsie
No faktycznie, sanacja gwarantowała niezwykłą stabilność rządów...Oki - jak matematyka to matematyka. Sam 'wyciągłeś' to na stół
Lp. / Premier / Długość urzędowania (w dniach)
1. Jędrzej Moraczewski 59
2. Ignacy Jan Paderewski 313
3. Leopold Skulski 179
4. Władysław Grabski 27
5. Wincenty Witos 416
6. Antoni Ponikowski 167
7. Antoni Ponikowski 88
8. Artur Śliwiński 9
9. Julian Nowak 136
10. Władysław Sikorski 161
11. Wincenty Witos 200
12. Władysław Grabski 696
13. Aleksander Skrzyński 166
14. Wincenty Witos 4
15. Kazimierz Bartel 20
16. Kazimierz Bartel 108
17. Kazimierz Bartel 3
18. Józef Piłsudski 634
19. Kazimierz Bartel 290
20. Kazimierz Świtalski 237
21. Kazimierz Bartel 76
22. Walery Sławek 147
23. Józef Piłsudski 101
24. Walery Sławek 173
25. Aleksander Prystor 713
26. Janusz Jędrzejewicz 368
27. Leon Kozłowski 317
28. Walery Sławek 198
29. Marian Zyndram-Kościałkowski 215
30. Felicjan Sławoj Składkowski 1233
No to pytanie pod innym adresem, ale takie samo: skąd Profesor wiedział, ilu było w rządzie masonów i kto nimi był?
jest to pytanie do profesora...
Przemysław W a i n g e r t n e r,Doktor historii, pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, autor książki "Wolnomularstwo Drugiej Rzeczypospolitej w oczach współczesnych" (1999 r.)
W lipcu 1938 r. Leon Kozłowski, były sanacyjny premier, opublikował artykuł "Parę uwag o masonerii w Polsce", w którym oskarżył wielu znanych polityków różnych orientacji (w tym Ignacego Paderewskiego i Władysława Sikorskiego) o przynależność do wolnomularstwa. Tekst wywołał burzę, posypały się protesty i zaprzeczenia. "Do loży Wielkiego Wschodu nie należę i nigdy nie należałem" - przekonywał na łamach prasy wymieniony w artykule były marszałek Sejmu, ludowiec Maciej Rataj. Równocześnie Rataj oskarżył samego Kozłowskiego o działanie na rzecz jednej z "niemasońskich lóż". "Trzeba poszukać owych swoistych lóż, zakonspirowanych zespołów i mafii, które tyle zaważyły i ważą jeszcze na losach Polski" - pisał Maciej Rataj. Prezydent Gabriel Narutowicz, premierzy Walery Sławek i Kazimierz Bartel, minister spraw zagranicznych August Zaleski, przywódca ruchu ludowego Stanisław Thugutt, magnat prasowy i polityk Bogusław Miedziński, pisarz Andrzej Strug - to tylko wybrani przedstawiciele elity II RP, którzy należeli do masonerii.
Pytanie dwuczęściowe
1. Kazimierz Bartel był aż 5 razy premierem II RP. Nikt nie był cztery razy premierem. Trzykrotnie premierem było trzech polityków. Kto?
2. Najdłużej urząd premiera sprawował Felicjan Sławoj Składkowski. Bartel w sumie był premierem krócej niż Piłsudski. Jeszcze dwaj politycy byli premierami dłużej od Bartla a krócej od Składkowskiego. Którzy?
Witam,
pozostańmy zatem przy Reducie (wileńskiej), a dokładniej jej teatrze objazdowym. W lutym 1928 Juliusz Osterwa w telegramie do wicepremiera Kazimierza Bartla poinformował, ile w ciągu dziewięciuset dni pobytu na kresach jego grupa objazdowa dała przedstawień i gdzie występowała. Widzowie w ilu miastach (i miejscowościach) mieli możliwość obejrzenia spektakli Reduty? Przyjmijmy dopuszczalny błąd na poziomie dziesięciu...
Pozdrawiam
Wojtek
Podobnie jak Babaloo wydaje mi sie ze Bruno patrzysz na to wlasnie z perpektywy tego ze scislejsza wspopraca miasta GZMu doprowadzi do utozsamiania sie jego mieszkancow raczej z tym nowym tworem a nie z Gornym Slaskiem w ogolnosci. Prawda jest jednak taka ze to juz jest faktem jednak...
@ kaspric
a co do Politechniki Slaskiej tez sobie pozwole na cytat
odnosnie tego czy nie bylo w Katowicach bazy lokalowej to ja bym mial powazne watpliwosci biorac pod uwage ze juz w okresie miedzywojnia taki obiekt byl planowany i wybudowany:
W 1928 roku Urzad Wojewodzki Slaski przystapil do budowy gmachu Slaskich Technicznych Zakladow Naukowych. Zaklady mialy nalezec do szkolnictwa sredniego, jednak szeroki, wielowydzialowy program nauczania, a zwlaszcza bardzo rozbudowane zaplecze techniczne w postaci pracowni i warsztatow, przypomninaly raczej wyzsza szkole typu politechnicznego. W rzeczy samej, pierwotna idea Urzedu Wojewodzkiego, bylo powstanie w Katowicach Politechniki, S. Kaufmann twierdzi. iz jej realizacji sprzeciwil sie prof. Kazimierz Bartel z {Politechniki Lwowskiej, owczesny premier."
tyle za Waldemarem Odorowskim
" />Byłoby wręcz nieprzyzwoitością nie wspomnieć o dzisiajszych ważnych rocznicach. A ważne są dwie:
3 marca 1882 roku urodził się Kazimierz BARTEL. Wprawdzie z "naszym" Bartlem nie jest rodziną (jak sądzę), ale jednak się urodził, a na dodatek jako Bartel. Dopełnieniem jego życiorysu jest to, że był premierem Polski (pięciu rządów). Czekamy na nominację dla Bartela z Hipologii.
3 marca 1831 roku odbyła się również bitwa pod Kurowem, w której kawaleria gen. Dwernickiego pogoniła mocno wojsko rosyjskie. Temat powinien być szczególnie interesujący dla miłośników koni karych, bowiem decydującą rolę w bitwie odegrał dywizjon 4 pułku ułanów, którzy dosiadali koni karych (niestety nie dotarłem które to były szwadrony, bo wtedy mógłbym powiedzieć coś więcej o odmianach koni).
" />Ułan sam sobie zaprzeczasz. Najpierw piszesz, ze autorem planu bitwy warszawskiej był gen.Rozwadowski, a potem piszesz ze główna role odegrał Piłsudski. A prawda jest taka, ze Piłsudski tylko zatwierdził plan Rozwadowskiego, któremu nalezy przypisywać sukces. wbrew pozorom Piłsudski był człowiekiem słabym , co najlepiej pokazał w czasie zamachu majowego po spotkaniu z prezydentem Wojciechowskim na Moscie Poniatowskiego. Piłsudski całkowicie sie wtedy załamał i chciał odwołac zamach. Jego oficerowie poprowadzili dalej zamach i dlatego sie udał.
Ponadtwo piłsudski nie był wcale takim znawcom wojska jak wielu sie wydaje. Proponuje lekture jego rozkazów np. o łacznosci. Używajac wulgaryzmów pisze w nim, by lotnictwo było uzywane wyłacznie do zwiadu i łączności. Zakazuje używac lotnicywa do celów mysliwskich i bombowych!! No i te słynne uwielbienie do archaicznej kawalerii.
Piłsudski zniszył takze wspaniała kadre oficreska. Po zamachu majowym awanse i promocje dostawali w pierwszej kolejnosci legionisci i przydupasy Piłsudskiego. Nie liczyły sie umiejetnosci, tylko "partyjniactwo". Piłsudski podzielił strasznie kadre oficerską. Zreszta spójrzmy na "wybitnych" piłsudczykow w kampanii wrześniowej jak gen.Bortnowski. Strach i rozpacz. Nie lepszy był ge. lotnictwa Rayski, który de facto zachamował rozwój polskiego lotnictwa.
Piłsudczycy, szczególnie po śmierci Piłsudskiego, strasznie sie zdegenerwali. Mozna by ich porównac do dzisiejszych członków SLD ( w sumie innych partii tez-jedni złodzieje). Korupcja, dziwne układy, przynaleznosc do dziwnych organizacji (gen.Tokarzewski-Karaszewicz był wysokim członkiem masonerii, był okultystą i miał ogólnie zryty beret cos w stylu Himmlera. Dlatego nie miał posłuchu i szacunku u podwładnych).
bzdura jest gadanie o jakims wyciagnięciu Polski z kryzysu przez Piłsudskiego. To nie rzad Piłsudskiego przeprowadzoił reforme monetarna, kluczowa dla polskiej gospodarki. potem była juz tylko era "bartlowania" czyli nieustanne rzady Kazimierza Bartla. No oczywiscie potem premierem został wyjatkowy głupiec Sławoj-Składkowski.
Ale najwiekszym grzechem Piłsudskiego było to, ze do 1938r. nie było kompletnie zadnego planu wojny z Niemcami. I to zemściło sie okrutnie we wrzesniu 1939r. Pozdrawiam!
" />Lista znanych masonow w Polsce:
Stanisław August Poniatowski - krol Polski
Prezydenci:
Gabriel Narutowicz
August Zaleski
Premierzy:
Ignacy Jan Paderewski
Kazimierz Bartel
Marian Zyndram-Kościałkowski
Aleksander Prystor
Walery Sławek
Felicjan Sławoj-Składkowski
Leon Kozłowski
Ministrowie:
Tadeusz Matuszewicz
Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki
Tadeusz Mostowski
Witold Chodźko
Stefan Czerwiński
Hipolit Gliwic
W. Staniewicz
Dyplomaci:
gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski
M. Arciszewski
Wincenty Baranowski
W. Grzybowski
Stanisław Kętrzyński
Roman Knoll
Juliusz Łukasiewicz
Stanisław Patek
Emil Kipa
Wojskowi:
Stanisław Szczęsny Potocki
Tadeusz Kościuszko
Jan Henryk Dąbrowski
Józef Poniatowski
Szymon Konarski
Andrzej Mokronowski
J. Aksamitowski
Ignacy Działyński
Józef Chłopicki
Józef Zajączek
Jan Kozietulski
Józef Niemojewski
Konstanty Adam Czartoryski
Aleksander Rożniecki
Walerian Łukasiński
Edward Śmigły-Rydz
Michał Tokarzewski-Karaszewicz
Adam Koc
Kordian Zamorski
Jerzy Ponikiewski
Władysław Sikorski (?)
Politycy i mezowie stanu:
Adam Kazimierz Czartoryski
Adam Jerzy Czartoryski
Kazimierz Nestor Sapieha
Stanisław Lubomirski
Ludwik Szymon Gutakowski
Michał Wielhorski
Józef Wybicki (?)
Ignacy Potocki
Stanisław Kostka Potocki
Augustyn Gorzeński
Stanisław Staniszewski
Kajetan Koźmian
Tomasz Kantorbery Tymowski
Aleksander Chodkiewicz
Edward Abramowski
Tytus Filipowicz
Jan Piłsudski
Mieczysław Michałowicz
Mikołaj Kwaśniewski
Adam Pragier
Stanisław Thugutt
Jan Józef Lipski
Aleksander Małachowski
Prymasi:
Gabriel Podoski
Michał Poniatowski
Pisarze i poeci:
Zygmunt Krasiński
Julian Ursyn Niemcewicz
Cyprian Godebski
Aleksander Fredro
Kazimierz Brodziński
Ludwik Adam Dmuszewski
Franciszek Kniaźnin
Bogdan Kiciński
Ludwik Osiński
Juliusz Kaden-Bandrowski
Jerzy Stempowski
Stanisław Stempowski
Andrzej Strug
Antoni Słonimski
Wojciech Żukrowski
Tomasz Agatowski
Ja bym jednak proponował pozostać przy dotychczasowych zasadach nazewnictwa pociągu. Tak jest łatwiej, bo nazwa pociągu, choć nie zawsze, kojarzy się z jego relacją.
Idąc dalej, mam propozycję dla kilku pociągów:
53700 Gdynia – Zakopane „Tetmajer” – oczywiste!
83702/3 i 38702/3 Kraków – Gdynia - (Hel) / Kołobrzeg – Gdynia – Kraków „Morze Bałtyckie” – uzasadniać nie trzeba.
53702 (53704) Gdynia – Kraków – (Zakopane) – Gdynia „Eugeniusz Kwiatkowski”
Eugeniusz Kwiatkowski (ur. 30 grudnia 1888 w Krakowie, zm. 22 sierpnia 1974 w Krakowie) - polski polityk i działacz gospodarczy II Rzeczypospolitej. Po przewrocie majowym prezydent RP Ignacy Mościcki zarekomendował go na stanowisko ministra przemysłu i handlu w rządzie Kazimierza Bartla. Piastował ważne funkcje państwowe, między innymi ministra przemysłu i handlu (1926-1930). Stał się szeroko znany jako autor koncepcji rozwoju handlu morskiego i budowniczy portu w Gdyni. W latach 1947-1952 był posłem na Sejm. W 1952 odsunięty od działalności gospodarczej, zajął się pracą naukową z dziedziny chemii i historii. Przez wiele lat był szykanowany przez władze PRL. Zamieszkał w Krakowie, gdzie zmarł w 1974. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego (pośmiertnie, 1996). 19 sierpnia 1974 Uniwersytet Gdański przyznał mu tytuł doktora honoris causa za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz ogólnej teorii ekonomii.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eugeniusz_Kwiatkowski