odchudzicsie
To je krótczi, to je dłĂŤdżi, to kaszĂŤbskĂ´ [cesarskĂ´] stolĂŤca
To są basĂŤ, to są skrzĂŤpczi, to òznaczĂ´ KaszĂŤba [szlachcĂŤca].
ÒznaczĂ´ KaszĂŤba, basĂŤ, skrzĂŤpczi, krótczi, dłĂŤdżi, to kaszĂŤbskĂ´ stolĂŤca.
To je ridel, to je tĂŤcz, to są chojnĂŤ, widłĂŤ gnojnĂŠ
To je krzĂŤwĂŠ, to je prostĂŠ, to je òsnĂŠ [tylnĂŠ] kòło wòznĂŠ.
TylnĂŠ kòło wòznĂŠ, to je krzĂŤwĂŠ, to je prostĂŠ, chojnĂŤ, widłĂŤ gnojnĂŠ, ridel, tĂŤcz, òznaczĂ´ KaszĂŤba...
To są hĂ´czi, to są ptĂ´czi, to są prĂŤsczĂŠ półtrojĂ´czi [półtorĂ´czi]
To je klĂŤka, to je wół, to je całĂŠ a to pół.
KlĂŤka, wół, człĂŠ, pół, hĂ´k, ptĂ´k, półtrojĂ´k, chojnĂŤ, widłĂŤ gnojnĂŠ...
To je małĂŠ, to je wiĂ´ldżĂŠ, to są jinstrumĂŠńta wszĂ´lczĂŠ.
Dzis sobie przypominalam alfabet kaszubski :P
Dlatego nic mi tu nie gralo to z gwary paluckiej
A kaszubski nie jest gwara tylko odrebnym jezykiem posiada wlasny alfabet
dlatego kaszubi zaliczani sa jako mniejszosc narodowa
Tak jako ciekawostka
(trzemta so knepy i wszescy dzełyse ) :haha:
Użytkownik Trynio edytował ten post 27 listopad 2006 - 22:26
Jo - z niemieckiego ja. Czyli - tak, tak.
Ta piosenka to chyba alfabet kaszubski, jest dość popularny. Jak wrzucisz w google na pewno wyskoczy.
Mam koleżankę ze Skawiny, mieszka w Warszawie i twardo mówi "idę na pole" no i "czydzieści czy". W ogóle tego nie zauważa.
Sporo z gwary warszawskiej przeszło do języka ogólnopolskiego (głównie po wojnie, kiedy do W-wy przyjeżdżali ludzie z całego kraju i wywozili miejscową wymowę do domów), zwłaszcza wymowa ę jako e na końcu wyrazów, np. "ide".
Tu i ówdzie wymawia się jeszcze: "rękie", "ide na Pragie", ale to już enklawy, Nowa Praga, Targówek, bliska Wola, czyli tzw. dziki zachód (część Woli najbliżej Śródmieścia, nazwa nadana po wojnie ze względu na mieszkańców - "szemraną ferajne" . No i ze względu na zabudowę - niemal wyłącznie przedwojenne, czasem częściowo zrujnowane, kamienice. Mój teren
Chodziły tu orkiestry podwórkowe, jeszcze w latach 80-tych. Grały ballady warszawskie i kawałki okupacyjne. Kiedyś sąsiad o 5 rano obudził całą kamienicę rycząc pod gazem "Czerwone maki"
U nas na Kaszubach... oczywiście tak jak powiedziała mamb. chyba najbardziej rozpowszechnione jest "jo" czyli tak. Używa się tego bezwiednie, bo każdy używa... tylko jak się jedzie w Polskę nie koniecznie muszą wiedzieć o co chodzi.
"Na durch" czyli na przełaj.
Zawsze moją mamę śmieszyło jak moja szkolna koleżanka mówiła "a my soma ze wsi".
U nas mówi się na dworze, albo na dworzu, czasami na podwórku
Na święta przynosimy do domu chójkę
A oto tzw. alfabet kaszubski, albo kaszubskie nuty:
To je krótczi, to je dłÄŤdżi, to kaszÄŤbskÄ´ [cesarskÄ´] stolÄŤca
To są basÄŤ, to są skrzÄŤpczi, to òznaczÄ´ KaszÄŤba [szlachcÄŤca].
ÒznaczÄ´ KaszÄŤba, basÄŤ, skrzÄŤpczi, krótczi, dłÄŤdżi, to kaszÄŤbskÄ´ stolÄŤca.
To je ridel, to je tÄŤcz, to są chojnÄŤ, widłÄŤ gnojnÄĹ
To je krzÄŤwÄĹ , to je prostÄĹ , to je òsnÄĹ [tylnÄĹ ] kòło wòznÄĹ .
TylnÄĹ kòło wòznÄĹ , to je krzÄŤwÄĹ , to je prostÄĹ , chojnÄŤ, widłÄŤ gnojnÄĹ , ridel, tÄŤcz, òznaczÄ´ KaszÄŤba...
To są hÄ´czi, to są ptÄ´czi, to są prÄŤsczÄĹ półtrojÄ´czi [półtorÄ´czi]
To je klÄŤka, to je wół, to je całÄĹ a to pół.
KlÄŤka, wół, człÄĹ , pół, hÄ´k, ptÄ´k, półtrojÄ´k, chojnÄŤ, widłÄŤ gnojnÄĹ ...
To je małÄĹ , to je wiÄ´ldżÄĹ , to są jinstrumÄĹ ńta wszÄ´lczÄĹ .
Ale jeżeli chodzi o regionalizmy, to może rozszerzymy to także na zwyczaje i kuchnię?
Chyba tylko na Kaszubach znana potrawa, kura w białym sosie. Żadna impreza jak wesele, chciny, czy przyjęcie nie może się obyć bez kury To ugotowany kurczak, z ryżem w słodko-kwaśnym sosie, zrobionym na bazie masła i mąki oraz rosołu, doprawiony cukrem, sokiem z cytryny oraz sporą ilością rodzynek !! Pycha!!
A co do zwyczajów... to tzw. polter abend. Dzień przed weselem, znajomi krewni młodych udają się do domu panny młodej z... dużym zapasm szkła! I tłuką to szkło przed wejściem do domu, na szczęście! Tam są witani kieliszkiem wódki i zapraszani dalej na poczęstunek i ... ogromne ilości alkoholu. Impreza nie trwa długo, ale jest MOCNO zakrapiana alkoholem i potem spora część gości wraca (o ile jeszcze może) wężykiem do domu
Takie to nasze kaszubskie zwyczaje
" />dal mnie autonomia Śląska to jakaś bzdura. z pkt. widzenia historyczno-etnicznego nie ma czegoś takiego jak "narodowość śląska", bo w czym ma się przejawiać?
- język? gwara jak każda inna, w samej Wielkopolsce jest kilka gwar a nikt tu nie uważa się za odrębną nacje. lata germanizacji (na Śląsku było ich więcej niż w Wielkopolsce) nie czynią gwary nowym językiem. ludowa kultura Śląska różni się od reszty tak samo jak lubelska od mazowieckiej.
Małopolska kiedyś też miała autonomię (lenną w stosunku do królów polskich). bunt warszawy sprawił że Stefan Batory ruszył pod miasto, lecz te było zamknięte, a na wezwanie do otwarcia lud zaczął krzyczeć że "nie wpuścimy Polaków". Zamoyski wówczas odp: że "jak możecie do nas tak mówić skoro mówicie tak samo jak my?"
narodowości Śląskiej nie ma. Ślązacy to dla mnie i dla wiekszości etnografów zgermanizowani Słowianie. brutalnie i długofalowo. a przecież powstania Śląskie o co walczyły?
a jesli chcecie już walczyć o mniejszości narodowe to proszę: jako mniejszość narodową wg mnie trzeba uznać Kaszubów - zupełnie inna składnia, gramatyka, ortografia, alfabet, szyk zdań i nawet akcent (nie post-germański i nie "lechicki".
mniejszością narodową są też Łemkowie - niby w szkołach uczą że ich z powrotem na wschód wywieźli, ale wystarczy przejechać się do wschodniej ziemi lubuskiej gdzie w niektórych wsiach prawie cała "starszyzna" to Łemkowie.
dlaczego nikt nie chce uznać osadników Olęderskich za mniejszość narodową. 50km od Poznania są wsie gdzie chaty budowane są jak w XIXw. w Holandii a starsi ludzie ledwo co po polsku mówią... mieszkają tu, a powiat nowotomyski dopiero od '45 był powiatem "polskim".
no i na koniec: dlaczego Ślązacy robią wielki huk o Śląśk? a Serbowie Łużyccy? u nas też są, a w Niemczech zamyka się im szkoły, odmawia prawa do autonomii i siła asymiluje z Niemcami (socjalnie) a przecież samych Serbów deklaruję się tam ponad 170 tys. ludzi? a przeciez to nie jedyne germanizowane na masową skale od XIX w. plemię połabskie. porównajcie skalę do Śląska.
a tak poza tym to witam