odchudzicsie
Tylko trzy polskie kąpieliska są "błękitne"
Tylko trzy nadmorskie miejscowości otrzymają w tym roku międzynarodowy znak jakości ekologicznych kąpielisk. Błękitna flaga jest przyznawana miejscowościom, które na swoich kąpieliskach dbają o edukację ekologiczną, czystość i zapewniają bezpieczeństwo nad wodą na najwyższym poziomie.
Trzy flagi w Polsce przypadną tylko kąpieliskom z województwa zachodniopomorskiego: w Pobierowie, Pogorzelicy i Świnoujściu.
Źródło
"Generalnie znacznie lepiej wypadły kąpieliska w województwie zachodniopomorskim.
- Mamy tu mikroklimat, zwykle jest cieplej niż w innych miejscach nad Bałtykiem. Dzięki temu i woda jest cieplejsza - mówi Grzegorz Jóźwiak, zastępca burmistrza Dziwnowa. - Poza tym plaża jest bardzo szeroka, wygodna, są ratownicy i sprzęt ratowniczy. Wszystko na wysokim poziomie - dodaje. - Mamy się czym pochwalić - uśmiecha się burmistrz."
hehe to ta "klasyfikacja" sporządzana jest na podstawie czystości wody, czy jej temperatury i wyposażenia ratowników?
Wszystkie nadmorskie kąpieliska w województwie zachodniopomorskim zostały w tym sezonie dopuszczone do użytku rzez Sanepid â oinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. W tym miesiącu rozpoczęły się również badania kąpielisk śródlądowych.
W naszym regionie kąpać się można na 39 lażach â od Świnoujścia, rzez Międzyzdroje, Kołobrzeg, Mielno, aż o Dąbkowice.
Jak wyjaśnia Ewa Betlewicz-Dawidziuk, aństwowy owiatowy inspektor sanitarny w Koszalinie, odstawowym kryterium, które inspektorzy biorą od uwagę rzy dopuszczaniu kąpielisk, jest badanie bakteriologiczne wody: â Uwzględnia się także arametry fizyko-chemiczne. Badania takie rzeprowadzamy systematycznie w ciągu całego lata. Niektóre z kąpielisk w naszym regionie rok rocznie wykazują bardzo dobry stan i nie musimy rzeprowadzać już tam kompleksowych badań.
O dopuszczeniu do użytku kąpielisk śródlądowych, których w regionie jest 67, wojewódzki Sanepid zdecyduje w ołowie czerwca. Obecnie rzeprowadzane są tam badania.
â Wiele zależy od administratorów tych kąpielisk â mówi Ewa Betlewicz-Dawidziuk. â Właściciele rywatnych kąpielisk czy wójtowie gmin występują do nas o rzeprowadzenie badań i my tam się natychmiast udajemy.
Przez całe lato służby sanitarne sprawdzają regularnie, czy kąpieliska są bezpieczne dla zdrowia ludzi i czy do wody nie trafiły np. jakieś szkodliwe substancje. W tym celu z każdego kąpieliska co dwa tygodnie obierane są róbki wody do badania. Jeżeli wynik tych badań okaże się negatywny, inspekcja sanitarna może zdecydować o czasowym zamknięciu takiego kąpieliska.
W ubiegłym sezonie w zachodniopomorskim Sanepid dwa razy wprowadził zakaz kąpieli na kąpieliskach morskich â w Międzyzdrojach i Darłówku, i około 10 razy na kąpieliskach śródlądowych. Powodem najczęściej była obecność w wodzie bakterii coli.
(mk)
Dwie miejscowości w naszym województwie, Klasztorne i Jaglisko są obecnie bez wody itnej. Sanepid stwierdził, że woda dostarczana do nich rzez wodociąg Klasztorne jest niezdatna do spożycia z owodu zanieczyszczeń mikrobiologicznych. W tym roku nienadającą się do icia wodę stwierdzono już w 24 zachodniopomorskich wodociągach. Czy owinniśmy obawiać się, że któregoś dnia i w Koszalinie otrzebne będą beczkowozy?
Na oczątku tygodnia wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zalecił wójtom, burmistrzom i rezydentom miast w regionie częstsze kontrole m.in. w rzedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych. âŸWystępujące w ostatnim okresie rzypadki zanieczyszczenia chemicznego i mikrobiologicznego wody do spożycia oraz w kąpieliskach ozbawiły mieszkańców wielu miejscowości możliwości zaspokajania codziennych otrzeb bytowych, higienicznych i rekreacyjnych. Stworzyły także zagrożenie dla ich zdrowia i życiaâ â napisał m.in. w iśmie skierowanym do samorządowców. Wojewoda odkreśla także, że część urządzeń technicznych i oczyszczalni ścieków otrzebuje ilnych remontów i modernizacji, które nawet rzy niewielkich nakładach finansowych oprawią ich stan.
x x x
Jak sytuacja z wodą wygląda w Koszalinie?
â W naszym mieście nie będzie żadnych roblemów z wodą â uspokaja Grzegorz Śliżewski, rzecznik koszalińskiego magistratu. â Koszalin korzysta z odziemnych ujęć wody, w Koszalinie i Mostowie. Także wodociągi w naszym mieście, to dobrze zarządzana firma, która sukcesywnie wymienia sieci i rury, nawet te z lat 70-tych.
Niedawno w Koszalinie występowały jednak okresowe zanieczyszczenia wody, ale jak opowiada rzecznik ratusza, były one związane tylko z łukaniem rur.
â Nie mamy na co narzekać â dodaje. â W naszym mieście mamy wodę dobrą i tanią.
Także służby sanitarno-epidemiologiczne uspokajają mieszkańców Koszalina: â W naszym mieście woda jest bardzo dobra â mówi dr Elżbieta Galińska-Gruchała, dyrektor koszalińskiego sanepidu. â Bardzo często ją kontrolujemy i stwierdzamy, że jest lepsza nawet od niektórych wód mineralnych sprzedawanych w sklepach.
Marcin Krężel