odchudzicsie
U nas taką strefą buforową był Śląsk
Spójrz na mapę a zobaczysz, co od zachodniej strony państwa polskiego stanowi strefę buforową.
aby zmniejszyć potencjał cesarza.
Jeszcze raz spójrz na mapę, potem zerknij na szacunkowe dane ludnościowe w obu państwach a zobaczysz potencjał cesarza. Wschodnie rubieże Niemiec to był pryszcz, który można było poświęcić, cesarz mógł ponieść kilka takich klęsk z państwem polskim bez większego uszczerbku dla swego potencjału.
można się domyślać, że czegoś takiego nie było
Zdecyduj się wreszcie, bo zaczynam się gubić, początkowo twierdzisz, że nie było wypraw na pograniczu polsko – pruskim potem przyznajesz, że takowe miały miejsce, tylko pojedyncze i sporadyczne a teraz znowu, że ich nie było w ogóle.
dla mnie oznacza to, zniszczenie i złupienie jakiejś części Prus i powrót z armią niezdziesiątkowaną . A - i zdobycie jeńców.
Mało ambitny i mało perspektywiczny ten sukces. Przykro mi to mówić, ale jeżeli twój sposób myślenia jest analogiczny do sposobu myślenia książąt piastowskich to musiałbym przyznać Ci rację, nawet za Chrobrego, Krzywoustego czy Kazimierza Wielkiego (wiem wtedy już Prusów nie było), choć Polska w okresie ich panowania była najsilniejsza nie mieli szans na podbicie ziem pruskich. Mimo wszystko wydaje mi się jednak, że ich sposób myślenia był bardziej perspektywiczny tylko zabrakło im czasu i możliwości, mieli ważniejsze sprawy na głowie i tego załatwić po prostu nie zdążyli.
zapraszam do tego tematu:
Na razie tylko zajrzałem.
dla Taja:
- mapy (Polska Piastow: rozbicie dzielnicowe, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki; Jagiellonowie nie; mapki tak ogolnie- sam wyglad panstwa, zeby np. przyporzadkowac mape do wladcy, nie trzeba znac poszczegolnych ziem, kiedy, kto itd)
- daty (tylko najwazniejsze, wszystko w sumie jest takie bardzo haslowe, chrzest koronacje Piastow, Krzyzacy, wyprawa sw. Wojciecha, podzial dzielnicowy, nie trzeba znac dat panowania poszczegolnych wladcow, przylaczania ziem itd)
- przywileje + daty + królowie (tylko najwazniejsze, te ktore byly na naszym sprawdzianie + pierwszy przywilej szlachecki- łęczycki)
- rozbicie dzielnicowe- kto co dostal
- wojny z Krzyzakami
- unie (np. moze byc tekst zrodlowy i trzeba bedzie powiedziec jaka to unia; personalna/realna; wiedziec, ze unia to tekst zrodlowy aktowy (normatywny))
- wielkie odkrycia geograficzne (wiedziec kto to byl Kolumb , traktaty, dualizm gospodarczy, mapy nie bedzie)
- reformacja (Luter, luteranizm, Kalwin, kalwinizm, bez nocy sw. Bartlomieja)
- kontrreformacja (Sobor Trydencki- postanowien nie trzeba, tylko tak ogolnie wiedziec, Indeks Ksiag Zakazanych, Jezuici, Swieta Inkwizycja)
- wojna 30-letnia, 1648- pokoj Westfalski
- art. henrykowskie, elekcje (3), pacta conventa, sejm (ale bez kosmicznych podzialow na sejmiki, tylko tak ogolnie o sejmie), wiedziec kto byl pierwszym krolem elekcyjnym, i drugim, dalej to juz chyba nawet nie ;p
- wojny w XVII wieku (moze byc np. tabelka, ktora trzeba bedzie uzupelnic- data-bitwa-wladca-dowodca, ale tylko takie najwazniejsze)
[z Turcji: 1620- bitwa pod Cecora (smierc Zolkiewskiego), 1621- pod Chocimiem (I), 1673- pod Chocimiem (II), 1683- odsiecz Wiednia]
-absolutyzm we Francji, merkantylizm
kazde pojecie ma byc tak bardzo ogolnie, nie sa wazne przyczyny wojen itp, nie bedzie czegos w stylu 'scharakteryzuj wojny ze szwecja', np. o Inkwizycji, zakonie Jezuitow itd to zeby wiedziec co to bylo, nie trzeba wiedziec kiedy powstalo, przy innych tez bardzo ogolnie, mozna sobie nawet darowac upodobania Walezego
Większy fat-cross
Dotychczas miasta mogły dysponować maks. 20 polami produkcyjnymi. Obecnie pierścień granic produkcyjnych miasta zwiększony został z 2 do 3, co daje maks. 36 pól. Stąd też minimalny odstęp między miastami został również zwiększony z 2 do 3, by nadać większy sens wykorzystania zmienionego fat-cross'u.
Większe miasta to większe problemy
Zmienione zostały więc bazowe wartości startowe dla zdrowia i szczęścia, a także ich modyfikacje przez wprowadzanie doktryn, konstrukcje budynków i cudów, etc.
Szczegóły można będzie oczywiście znaleźć w Cywilopedii w grze po wczytaniu mod-a, dlatego nie będę w tym miejscu się o tym rozpisywał.
Większe odległości między miastami
Punkty ruchu zostały zmodyfikowane i zależą również od ukształtowania terenu i jego cech. W skrócie po drogach można przejść do 3 pól (4 po Inżynierii), koleje natomiast pozwalają pokonać od 6 do 15 pól.
Większe miasta to przede wszystkim więcej produkcji, żywności i ... złota
Zatem trzeba było to jakoś zrównoważyć.
Żywność - tu akurat nie ma większego problemu, w końcu aby miasto mogło wykorzystać maksymalnie 36 pól produkcyjnych, trzeba jakoś wyżywić pracującą na nich ludność.
Złoto - najważniejsze zagadnienie. Aby nie gromadziło się go nazbyt wiele, przede wszystkim zmieniłem 2 aspekty. Koszty wszystkich technologii zwiększyłem o 50% odpowiednio na każdym poziomie trudności i wielkości mapy. Ponadto zwiększyłem znacząco maksymalny koszt utrzymania jaki może generować miasto oddalone od stolicy. Obie zmiany testowałem w grze single. Wierzcie mi, złota nie jest zbyt dużo...
Produkcja - tutaj zwiększyłem koszt produkcji części SK i kilku ostatnich dostępnych jednostek. Wcale nie jest przeszkodą możliwość wyprodukowania większej ilości wojska, bowiem dotychczas osobiście często przeszkadzało mi to, że zanim przychodziłem odpowiednio licznym stackiem pod miasto wroga, on zdążył już dokonać upgrade'u swojej armii. IMHO, walka wiele na tym zyskała. Zobaczcie sami...
Przy okazji: 1 transportowiec może obecnie przewieźć 6 jednostek!
Małe zmiany w promocjach
Shock, Cover, Formation, Pinch i Charge mają teraz 2 poziomy (+20% i +30%). Pozwala to na większą specjalizację dodatkowych umiejętności walecznych jednostek. Jest to wysoko eksperymentalna innowacja.
Polska nacja i dodatkowa cecha przywódcy
Głównym zamierzeniem było dodanie w celach testowych jaki wpływ na rozgrywkę będzie miało wprowadzenie nowej cechy, ale tak, by nie modyfikować ustawień cech istniejących przywódców. Dlatego też dodałem polską nację i jej 2 przywódców.
Nową cechą jest Agricultural (Rolniczy), co w grze daje +1 żywność na polach z co najmniej 5 jednostkami żywności oraz zdwojone tempo budowy Grocer (Sklepu).
Cecha ta występuje w dwóch zestawieniach:
- Kazimierz Wielki (Industrious, Agricultural)
- Jan III Sobieski (Charismatic, Agricultural)
Kilka nowych surowców
Z pewnością pomogą one zarządzać zdrowiem i zadowoleniem w miastach. W końcu nie łatwo jest utrzymać zdrowie i zadowolenie w metropolii, która przekracza 20. poziom, a nierzadko i 30. Szczegóły wewnątrz Cywilopedii.
Przedłużona rozgrywka
Dodałem dostępną całość z Next War - dodatkowe: techy, jednostki, budynki. Odpowiednio zwiększyłem ilość tur, a także tzw. linię czasu. Odpowiednio przesunąłem techy wymagane do produkcji części SK. Szczegóły ... w Cywilopedii.
Atomówki!!!
Rozpoczęcie wojny jądrowej na wielką skalę nie jest już tak proste, ale... atomówki robią większe spustoszenie. Jednak nie tak łatwo zrobić ICBM-a. Do tego potrzebny jest nowy budynek. Tylko miasto z silosem nuklearnym może produkować ICBM. Taktyczne atomówki mogą być produkowane jak dotychczas, ale mają 6 pól zasięgu.
Nowe atomówki nie niszczą co prawda miast całkowicie, ale dokonują ogromnych spustoszeń. Miasta tracą dużo więcej populacji i budynków, a także ... większość pól produkcyjnych. Sporo wtedy jest do wyczyszczenia.
Tutaj chcę podziękować Asiox3 za opracowanie graficzne nowego budynku - Silosa, który pozwoliłem sobie umieścić w Metropolis.
Słowo końcowe
Możliwa jest gra aż 40 nacjami (dostępnych jest 34 + Polska, więc kilka musi się powtarzać). Są 2 nowe wielkości świata, ale słabe maszyny kiepsko sobie z tym radzą. Zresztą, ściągnijcie MOD i przekonajcie się o zmianach sami.
Bardzo mile widziane wszelakie sugestie!