odchudzicsie
Ja w tym roku narobiłam bardzo dużo nalewek - bardzo ładnie buteleczki wyglądają u mnie w kuchni na półeczce
podam parę najsmaczniejszych przepisów
POMARAŃCZÓWKA
1 duża pomarańcza
44 ziarnka kawy
44 kostki cukru - ja dałam brązowy
1l czystej wódki
Nakłuwamy pomarańczę ostrym nożem, w nacięcia wciskamy ziarenka kawy. Owoc wkładamy do słoja, dodajemy kostki cukru, zalewamy wódką. Przykrywamy lnianą ściereczką - ja dodatkowo przygniotłam szklanym wiekiem, co się będą promile marnowały , odstawiamy na jakieś półtora miesiąca w ciemne miejsce. Co parę dni odwracamy pomarańczę - ja po prostu potrząsałam słoikiem. Gotową nalewkę cedzimy - jest gotowa do picia.
Już czekam na drugą która dojrzewa z szafce bo pierwsza szybko poszła.
robiłam korę na święta - potwierdzam, jest mmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!
ja mam przepis w którym do ciasta dodaje się 2 łyżki mąki i oprócz orzechów (10dkg zmielonych, 10dkg drobno posiekanych) dodaje się 10dkg rodzynek i 10 dkg wiórek kokosowych.
aha, w moim przepisie też daje się nie biszkopty tylko delicje (obojętnie jaki smak), delicje nasączam lekko w mocnym naparze kawy
co do trwałości to powiem jedno - im ciasto starsze tym lepsze, ja robiłam ciasto w niedzielę 23.12, przełożyłam masą w Wigilię a jedliśmy je w pierwszy dzień świąt. drugi dzień świąt spędziliśmy u rodzinki więc na dzień po świętach jeszcze udało się zachować kawałek kory - była super. czy można trzymać ją dłużej to niewiem, ale jak u mnie to chyba musiałabym zrobić jej ze dwie blaszki.
A ja znalazłam taki przepis. Jest trochę inny niż wszystkie tu podawane. Pochodzi z książki Marka Łebkowskiego - Sekrety mojej kuchni - Ciasta i Desery. Autor podaje, że pochodzi on z restauracji "Czarny Kot" w toskańskim miasteczku Pietrasanta.
250 g serka mascarpone
200 g biszkoptów
200 ml mocnej kawy
150 ml likieru kawowego
300 ml śmietanki 36%
5 łyżek cukru pudru (80g)
5 żółtek
2 łyżki kakao
Przygotowanie.
Śmietankę ubijamy z 1 łyżką cukru. Żółtka ucieramy z pozostałym cukrem, przekładamy do garnuszka, wstawiamy do większego naczynia z gotującą się wodą i wlewamy 50 ml likieru. Ubijamy aż krem zgęstnieje, wtedy zdejmujemy z ognia. Połowę ubitej śmietany mieszamy z serkiem mascarpone i 50 ml kawy. Pozostałą kawę mieszamy z pozostałym likierem.
Wykonanie.
Do szklanego lub porcelanowego naczynia wlewamy połowę kawy z likierem, rozkładamy biszkopty i skrapiamy je pozostałą kawą z likierem. Jeżeli biszkopty nie przesiąkną całkowicie płynem, obracamy je, a jeżeli i to nie pomoże, polewamy dodatkową porcją kawy z likierem. Na biszkopty wykładamy krem z żółtek, na to serek ze śmietaną i na wierzch bitą śmietanę. Posypujemy kakao.
Wstawiamy do zamrażalnika na 1 godzinę, zamrożony kroimy na prostokąty i podajemy, zanim bita śmietana ponownie zmięknie.
Uwagi. Zamiast likieru kawowego można użyć likieru amaretto, wina marsala lub brandy.
Życzę smacznego.
dziś zrobiła te tiramisu też bardzo dobre no zdecydowanie tańsze od tego Marghe(ale te Marghe +miód za radą Malgosimi to dla mnie nr1 )
Heh.. najpewniejszy przepis na tort to zamówić w cukierni a sama upiecz to tego jakieś kruche ciacho
Byłam w zeszłym roku na kinder balu u koleżanki i bardzo fajnie było zorganizowane: był właśnie tort i kruche ciacho.. i koniec słodkiego. Oprócz tego było fuull owoców - winogrona/nektarynki/gruszki/śliwki.. kolorowe koreczki - z przeznaczeniem dla dzieci - jedne były ze serem i dodatkami na słoko (typu winogron) a inne tradycyjne, z tym że zamiast kiełby berlinki były. Aha.. jeszcze male kanapeczki były - w formie łódeczek - za żagiel robiły kawałki żółtego sera. BYła też jakas pianka kolorowa - chyba bita śmietana z galaretką - ale to na życzenie bo sie topiło (w to miejsce mogą być lody)
Do picia koktajl z owoców leśnych, jakiś sok, woda no i Picolo i goraca kawa dla dorosłych.
Aha.. dla mamus była jeszcze jakaś slodka naleweczka na pokrzepienie
Ogólnie wszystko wyglądało ekstra, stół pełen i kolorowy.. owoce i koreczki przyozdobione były parasolkami
Byłam dwa dni bez komputera. Straszne.
Króciutko: zdjęcia szkrabów prześliczne.
Przepis na kutię:
1/2 kg maku, 1/2 kg specjalnie oczyszczanej pszenicy (jest taka w sprzedaży jako "pszenica na kutię"), 1/2 kg miodu, rodzynki, migdały, orzechy (3/4 szklanki każdego z nich).
Moczyć pszenicę w wodzie przez noc. Sparzyć mak, trzykrotnie go zmielić (a jeszcze lepiej zmielić mak przed sparzeniem w młynku do kawy lub kupić zmielony). Pszenicę ugotować w dużej ilości wody. Gdy zmięknie - przelać zimną wodą. Odcedzając mieszać widelcem, by ziarna nie zlepiły się. Zmieszać mak, pszenicę i miód. Dodać sparzone uprzednio rodzynki, pokrojone w paseczki obrane migdały i orzechy. Wstawić kutię do lodówki. Podawać zimną.
Smacznego.
TORT SERNIKOWO-BEZOWO-KAWOWY Z ANANASEM
1 op. Sernika na zimno w wersji wzbogaconej o serki homogenizowane (wg opisu)
4 krążki ananasa z puszki
3 białka
1 szkl. cukru
100-150 g wiórków kokosowych
1-2 op. okrągłych biszkoptów
poncz (3 łyżeczki kawy rozpuszczone w szklance gorącej wody z dodatkiem 3 łyżeczek cukru)
1 op. Kremu waniliowego dr Oeteker`a + 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
2 kostki mlecznej czekolady lub 2-3 łyżki słodkiego kakao.
Przygotować bezę:
białka ubić na sztywną pianę, dodać cukier wciąż ubijając, a na koniec delikatnie wymieszać z wiórkami kokosowymi. Wyłożyć do natłuszczonej i wysypanej tartą bułką tortownicy. Piec ok.20 minut/180st.
Lekko ostudzić i wyjąć.
Tortownicę umyć, wysuszyć, wyłożyć dno biszkoptami i nasączyć je ponczem.
Przygotować sernik wg przepisu na opakowaniu. Wymieszać z 4 pokrojonymi w drobną kostkę krążkami ananasa. Wyłożyć na biszkopty. Na masę serową położyć bezę i docisnąć dłońmi.
Przygotować krem wg przepisu na opakowaniu, dodając kawę. Posmarować wierzch tortu. Całość wstawić na ok.30 minut do lodówki.
W tym czasie można przygotować z papieru serwetkę richelieu (wyciąć z papieru koło o średnicy jaką ma ciasto, złożyć ją na 4-6 części i wyciąć nożyczkami wzorki na złożonych brzegach).
Wyjąć ciasto z lodówki, położyć na wierzchu serwetkę bez dociskania i zetrzeć na tarce czekoladę (lub posypać kakao) tuż nad wzorkami serwetki. Potem ją delikatnie zdjąć, starając się nie uszkodzić struktury wzorków.
Tort wstawić ponownie do lodówki na jakiś czas
Banany w kawie
Składniki:
6 dojrzałych bananów, 4 łyżeczki mielonej kawy, łyżeczka kakao, pół łyżeczki cynamonu, 4 łyżki miodu, 1,5 łyżki grubo posiekanych orzechów włoskich.
Przepis:
Kawę , kakao i cynamon zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na 3 min. Następnie przecedzić, dodać miód i zagotować. Banany umyć, obrać, przekroić wzdłuż, ułołyć ciasno w żaroodpornym naczyniu i polać syropem kawowym. Naczynie przykryć folią aluminiową i wstawić na 10 min. do piekarnika nagrzanego do 180° C. W połowie pieczenia obrócić banany na drugą stronę. Następnie łyżką cedzakową wyjąć je, ułożyć na półmisku i ostudzić. Syrop kawowy przelać do rondelka i odparować do 1/3 objętości, aby stał się gęsty i ciągnący. Banany polać resztą syropu, przybrać bitą śmietaną i posypać orzechami.
Pianka orzeźwiająca
Składniki:
Torebka galaretki wiśniowej lub malinowej, szklanka kremówki, 2 łyżki cukru pudru, 2 owoce kiwi, kilka świeżych lub puszka konserwowych brzoskwiń (85 dag), banan, 5 dag rodzynków.
Przepis:
Galaretkę dokładnie rozpuścić w gorącej wodzie i ostudzić. Śmietanę ubić z cukrem pudrem, a pod koniec ubijania powoli wlać półpłynną galaretkę, dokładnie zmiksować, aż powstanie jasnoróżowa pianka. Kiwi i banana obrać, pokroić w plasterki, a obrane ze skórki brzoskwinie w kostkę. Do szklanych pucharków nałożyć: piankę, większość owoców, rodzynki i znowu piankę. Udekorować pozostałymi owocami.