odchudzicsie
Kochani, może naiwnie, jak na atopika z 21 letnim doświadczeniem, ale od czasu porodu, aż to tej pory (6,5 m-ca) miałam silną nadzieję, na to, ze moja córeńka nie będzie mieć AZS. Mój własny nieodłączny od tylu lat przyjaciel schował się podczas ciąży i ani śni mu się wyłazić i mnie męczyć. Zmiany hormonalne zapewne.
Mąż - astma atopowa, ja AZS - ale szanse jakieś są prawda? Zatem jak każdy rodzic trzęsłam się i liczyłam po cichu, że może się wymkniemy.
Nie było żadnych kolek - co - jak mi powiedziano może (nie musi) zwiastować AZS (ja miałam wg mojej mamy fatalne kolki). Czasem - jak to u niemowlaka - miejscowe zaczerwienienia, przesuszenia - w trymiga znikające przy zastosowaniu EMOLIUM lub innych wytrzepujących kieszenie specyfików kąpielowych.
Jednak od jakiegoś tygodnia na rączkach utrzymują się czerwone suche plamy - i nie bardzo chcą zejść mimo kąpieli w emolium i używaniu kremu S.O.S nivea nutrisensitive i mleczka z tej samej serii. Do tej pory - pomagało.
Karmię jeszcze piersią - choć w lipcu miałam zamiar odstawić. Od samego początku jadłam wszystko - nie unikając mleka, wołowiny, od czasu do czasu jadłam czekoladę. Jedyne czego się wystrzegałam to cytrusy i orzeszki ziemne - z wyjątkiem cytrynki do herbaty.
Jesteśmy przed wizytą u Pediatry - mam nadzieję, że to tylko skaza białkowa (już wiemy, że sierść psia naszej Nadii nie rusza, kurz też nie).
No więc - witam się mam jednak nadzieję, że Nadia nie odziedziczyła po mnie całej gamy pobytów w szpitalach i sanatoriach. Odczulań, swędzenia, sypiącej się skóry, bólu itd....
Oświadczam ze piję czerwoną herbatę regularnie i pić będę (chociaż córki piersią nie karmię już i pewnie nie ma to dla niej znaczenia)
Polecam z dodatkiem np. truskawki z herbaciarni. Czysta czerwona smakuje jak onuce żołnierza
oświadczam , ze najlepszą czerwoną herbatą jest herbata z seri BIO_ACTIVE - Ginko z lisciem ginko biloba- pięknie pachnie-a smakuje szczególnie z odrobina miodu
jestem od niej uzależniona
Oświadczam ze piję czerwoną herbatę regularnie i pić będę (chociaż córki piersią nie karmię już i pewnie nie ma to dla niej znaczenia)
Polecam z dodatkiem np. truskawki z herbaciarni. Czysta czerwona smakuje jak onuce żołnierza
" />Jola20 czy lekarz nic Ci nie przepisał na anemie?
Może to Ci się przyda,ale jeśli masz czas poszukaj więcej informacji w internecie.Życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia.
Przyczyny niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Przyczyną anemii z niedoboru żelaza jest niedostateczne dostarczanie organizmowi żelaza, wzrost zapotrzebowania na ten pierwiastek (ciąża, okres karmienia piersią, wzrost i rozwój organizmu), jego niewłaściwe wchłanianie w przewodzie pokarmowym lub nadmierna utrata (krwawienia).
Niedostarczanie żelaza ustrojowi związane może być z niewłaściwa dietą. W chorobach przewodu pokarmowego ustrój może wchłaniać zbyt mało żelaza mimo zapewnionej odpowiedniej ilości żelaza w pożywieniu. Dla wykazania upośledzonego wchłaniania lekarz może przeprowadzić test wchłaniania żelaza (określenie stężenia żelaza w surowicy przed i dwie godziny po doustnym podaniu 100 mg dwuwartościowego żelaza – poziom powinien wzrosnąć dwukrotnie).
Przewlekłe krwawienia doprowadzać mogą do wyczerpania ustrojowych zapasów żelaza. U kobiet jedną z najczęstszych przyczyn są obfite krwawienia miesiączkowe. U kobiet po menopauzie i u mężczyzn po 50 roku życia częstą przyczyną przewlekłego krwawienia mogą być zmiany w obrębie układu pokarmowego (polipy jelita grubego, stany zapalne, nowotwór jelita grubego). Częstym miejscem krwawienia są owrzodzenia żołądka i dwunastnicy. Przewlekłe krwawienie do przewodu pokarmowego potwierdzić można przeprowadzając badanie na krew utajoną w kale.
» Właściwa dieta w niedokrwistości z niedoboru żelaza.
Żelazo z produktów pochodzenia roślinnego wchłania się dużo gorzej niż z produktów pochodzenia zwierzęcego, stąd ściśle wegetariańska dieta sprzyja niedoborowi żelaza. Dlaczego tak się dzieje? W produktach pochodzenia zwierzęcego jest żelazo dwuwartościowe, a w produktach roślinnych zawarte jest żelazo trójwartościowe.
Ze względu na zawartość żelaza artykuły spożywcze można ogólnie podzielić na:
* produkty o niskiej zawartości żelaza np. mleko, ziemniaki, owoce,
* produkty o średniej zawartości żelaza np. drób, mięso, kasze, warzywa,
* produkty o wysokiej zawartości żelaza np. podroby, warzywa strączkowe.
Należy jeść więcej chudego mięsa, wątroby, chudych gatunków wędlin. Jest to źródło żelaza dobrze przyswajanego przez organizm. W każdym posiłku należy uwzględnić warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C. Zwiększa ona znacznie wchłanianie żelaza (nawet 2 - 3-krotnie). Bogate w witaminę C są papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki i cytrusy.
Należy ograniczyć picie kawy i herbaty w czasie posiłków. Zawierają one związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Można je pić w czasie między posiłkami.