Indeks odchudzicsiepubliczna przychodnia na SadybieKarowa 2 Przychodnia PrzyszpitalnaKarowa Przychodnia niepłodnośćkkoszty uzyskania przychoduKazik Melasa MelasaKazimierz Dolny prx plkasta haridźanudar mózgu turnusy rehabilitacyjneKamienie na szaniec treść -streszczenieKazak gra
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • ewunia87.pev.pl
  •  

    odchudzicsie

    Agata dokładnie odwrotnie
    leasing operacyjny działa jak wynajem, dostajesz fakturę (często wyszczególniona jest część kapitałowa i część odsetkowa) - jedna i druga część stanowi koszty uzyskania przychodu, przedmiot umowy leasingu nie stanowi środków trwałych i nie może być amortyzowany.
    leasing finansowy działa jak kredyt - wprowadzasz przedmiot do ewidencji środków trwałych i amortyzujesz wg ogólnych zasad amortyzacji co jest kosztem uzyskania przychodu, dodatkowo dostajesz fakturę za odsetki i one też stanowią koszty uzyskania przychodu



    cześć, nie wiedziałam do którego działu wpisać, więc wpisałam tutaj.
    właśnie mam zamiar założyć moją pierwszą firmę i mam problem z obliczeniem wynagrodzeń.
    otóż z umowy z moim zleceniodawcą wynika, że będę miała płaconą stawkę 120zł netto za wykonanie 1 jednostki (podpisania jednej umowy - chodzi o umowy zmiany operatora telefonicznego), więc ile mi wychodzi "na rękę"?
    dodatkowo zatrudniając pracowników na um. zlecenie, płacąc im stawkę 60zł/um. należy tą stawkę liczyć jako stawkę brutto? czyli w obliczeniach, jeżeli 60zł/um. brutto to pracownik otrzyma 44,45zl na rękę tak??

    podam przykład:
    -biuro wykona 100 umów w miesiącu, czyli ja dostanę należność 100*120=12000zł netto
    -pracownik ma liczoną stawkę 80zł/um brutto, czyli pracownicy zarobią 100*80=8000 brutto

    wybaczcie ale kompletnie nie mogę się w tym odnaleźć, korzystałam z kalkulatorów na stronie money.pl
    dodatkowo tam jest jeszcze koszt uzyskania przychodu 20% i 50%, który należy wybrać w tym przypadku?

    z góry dziękuję za pomoc.



    Mały dodatek:

    Byłbym, niestety, pierwszą osoba, którą podatek liniowy uderzyłby po kieszeni, i to zdrowo:
    - straciłbym możliwość odliczania 50% kosztów uzyskania przychodów
    - straciłbym ulgi rehabilitacyjne na niepełnosprawne dziecko
    ale i tak uważam, że tylko podatek liniowy jest sprawiedliwy.

    Po tylu latach życia w PRL i RP mam jednak niejasne przeczucie, że co prawda ulgi to mi znikną, ale podatek progresywny pozostanie
    A na osłodę jeszcze podwyższą nam VAT
    W końcu, czy ktoś nam przy urodzeniu obiecywał że nasze życie będzie jedynie pasmem rozkoszy?????

    Chyba, że ludziska zmądrzeli... Kiedyś zmądrzeją...




    Niech ktoś kto ma takiego pita z XTB policzy jakie transakcje wliczono jako przychody, a jakie transakcje wliczono jako koszty. Wtedy wszyscy będziemy widzieli co należy wpisać w pit -38.
    Pisałem już za 2007 XTB policzyło transakcje na plus jako przychody a transakcje na minus jako koszty uzyskania przychodów (sprawdzałem to z historią na rachunku).




    Ale nie mozna dzielic pozycji zyskownych i stratnych na przychod i koszty uzyskania przychodu, przeciez to jest absurdalne. Moim zdaniem taki podzial nie jest absurdalny tylko jest logiczny – mamy do czynienia z dwoma strumieniami przeplywu srodkow pienieznych:
    1. kierunek przeplywy strumienia od brokera do nas – strumien zlozony z wynikow transakcji zakonczonych z zyskiem
    2. kierunek przeplywu strumienia od nas do brokera – strumien zlozony z wynikow transakcji zakonczonych ze strata
    Zgodnie z przepisami podatkowymi strumienie przychodow i kosztow sumujemy niezaleznie i operujac na sumach strumieni wyznaczamy dochod lub strate.



    GmaFX - dzis rozmawialem na szybko z ksiegowa i wg tej rozmowy myslisz prawie dobrze.

    EDIT: tak to jest jak sie wszystko na szybko robi

    Oczywiscie zarowno przychod (zysk z transakcji) jak i koszt uzyskania przychodu (strata z transakcji) z dnia 4 kwietnia rozliczasz po kursie srednim NBP z 3go kwietnia.

    Taka jest przynajmniej nasza interpretacja tego, co napisano na stronie 75



    Wicepremier Zyta Gilowska uważa, że Sejm powinien szybko rozważyć przygotowane projekty nowelizacji ustaw, tak aby nowe stawki składek oraz zwaloryzowane progi podatkowe obowiązywały już w 2006 roku. Zapewniła, że jeszcze dziś projekty te trafią do konsultacji międyresortowych. Korekta systemu podatkowego będzie kosztować w 2007 roku ponad 9 miliardów złotych.

    Jak rząd PiS zamierza sfinansować realizację obietnic wyborczych? Zamiast zastanowić się nad zmniejszeniem absurdalnych kosztów emerytur górniczych oraz poszukać oszczędności w dziurawym i rozdmuchanym ponad miarę systemie rentowym, rząd zamierza odebrać część przychodów twórcom podpisującym umowy o przeniesienie praw autorskich. Grafik pracujący „z wolnej stopy” korzysta dziś z możliwości ryczałtowego naliczenia kosztów uzyskania przychodu z takiej umowy w wysokości 50%. Po wprowadzeniu zmian podatek od prac objętych prawem autorskim wzrośnie zatem dwukrotnie.

    To cytat z jednego z portali dotyczących grafiki. Oczywiście dotyczy także fotografów - w tym i tych, co realizują przenoszą np. prawa autorskie do zdjęć ślubnych i dotychczas mogli sobie odpisywać kwotę 50% LUB WIĘCEJ jako koszta uzyskania dochodu.

    [/i]



    Dziękuję za odpowiedź, mam Symfonię Kadry i Płace 2010.1.a i niestety bez inicjalizacji kalendarza nie chce wstawić choroby, potem nawet jak zainicjuje kalendarz to program chce inicjalizacji bilansu chorób pracownika, a ja mam umowę zlecenie w pełni uzusowioną z której przysługuje zasiłek chorobowy (a nie umowę o pracę - tam wstawienie choroby to pikuś) i nie wiem jak to wstawić do Symfonii żeby mi tylko liczyła podatek od tego zasiłku bez kosztów uzyskania przychodu.

    Pomocy!!!!!



    Zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik (wspólnota mieszkaniowa) dokonując wypłat tych należności, ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b tej ustawy.
    W przypadku, gdy członkowie zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie zawarli umów cywilnoprawnych, do których mają zastosowanie przepisy art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz zostali powołani na podstawie art. 20 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali, to wynagrodzenie członków zarządu należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 i art. 20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
    W tym stanie faktycznym wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń, jednakże po zakończeniu roku, zgodnie z art. 42a ma obowiązek sporządzić w terminie do końca lutego następnego roku informację o dokonanych wypłatach na druku PIT-8C. Jeden egzemplarz informacji przekazuje podatnikowi, drugi urzędowi skarbowemu właściwemu wg miejsca zamieszkania podatnika.
    Otrzymane kwoty wynagrodzeń członkowie zarządu wspólnoty są obowiązani uwzględnić, zgodnie z art. 45 cytowanej ustawy, w rocznym zeznaniu podatkowym.




    Czy kredyt na zakup i budowe mogę wykazać jako koszty uzyskania przychodu (zakupu dzialki i budowy domu) ? Chodzi oto,że nie posiadam zadnych faktur dom budowany jest metodą gospodarczą, bank wypłaca transzy na podstawie postepów. Zakup materiałów itp dokonuje jeden z zaufanych kolegów, który to zreszta opiekuje sie nie tylko moja budowa (wiecej to taniej) w kazdym badz razie nie mam zadnej faktury na siebie. czy wiec w US mogę udokumentowac koszty poprzez umowe kredytowa (tam tez jest okreslony wklad wlasny) ? z gory dziekuje za pomoc w wyliczeniu kwoty opodatkowania. jeśli przysługują Ci te ulgi na poniesione nakłady w ciągu dwóch lat od sprzedaży (zakładam, że tak, jeśli nie, to nie ma co dyskutować czy faktury czy kredyt bo i tak nic nie wchodzi) to możesz odliczyć zapłacone (tylko!) raty kredytu w ciągu tych dwóch lat. zakładam też, że nie korzystasz z ulgi odsetkowej, bo wtedy może się sprawa skomplikować.



    Dopóki nie dostałem etatu to cały czas korzystałem z tych 50% kosztów uzyskania przychodu. Nawet jak robiłem strony w php i bazy to zawsze wpisywałem na umowie "usługi programistyczne" i mogłem korzystać. Generalnie to był dobry pomysł bo skoro praca była wykonywana poza siedzibą firmy która zlecała i na moim własnym sprzęcie którego nie mogę sobie amortyzować / odzyskać VATu, to moje koszty uzyskania przychodu są większe.




      > 1, ale jak mam mu je odsprzedać żeby nie zapłacić tych 19 % ? faktura
    > jest wystawiona na moje dane, czy można zmienić fakturę po fakcie ?
    > Podatek płaci się od sumy na fakturze czy od ceny rynkowej ? (kto ja
    > ustala) ?

    Jeśli planujesz sprzedać auto z zyskiem, to podatek płacisz tylko od kwoty
    zysku. Wszelkie naprawy (jeśli potrafisz to udokumentować), rejestracje, OC
    itd to koszty uzyskania przychodu. Czyli krótko mówiąc - sprzedaj za tyle za
    ile kupiłeś. A w zeznaniu podatkowym za 2009 wpiszesz po prostu zero. A 0 x
    19% = nadal 0 :)


    --
    Pozdr,
    Kuba; gg: 30014; v850(at)op.pl
    Volvo V70 TDI, '99, 224 kkm; Toyota Corolla, '04,
    163 kkm;




    umowa o dzieło - rozliczenie sie
      Na początku zaznaczę, ze nie znalazłam odpowiedzi na forum które by rozwiały moje wątpliwosci dlatego pytam, wiec prosze sie nei zloscic.

    Jesli 2 osoby fizyczne podpisują umowę o dzieło na kwotę 5000zł brutto to:
    a) czy można zastrzec że wykonawca zaplaci zaliczke na podatek? (bo słyszałam ze zamawiający ma - ale czy nie może byc inaczej?) kto komu wystawia rachunek i jaki :)

    na reszte pytan prosiłabym o odpowiedź zaleznie od punktu pierwszego

    b) ta zaliczka to 19% jest?
    c) jest cos takiego jak koszty uzyskania przychodu, w takim razie ten podatek o którym mowa w b) jest pomniejszony o te koszty?
    d) umowa z przeniesieniem praw autorskich to 50% kosztów uzyskania przychodu - czy to oznacza że później ta osoba dostanie zwrot połowy zaliczki? (bo zlaiczka na podatek by była 950zł to ktoś dostanie zwrot 475zł - jesli tak to kto? i jak to zrobic?)

    PS. e) czy to coś zmienia jeśli wykonawca bierze umowe na siebie a prowadzi firmę?. Czy ma też znaczenie że byłaby to umowa o dzieło która mieści sie w ramach działalności tej firmy. Jesli by sie nie mieściła to być coś to zmieniało.



    Cytat:
    Napisał Gablysia dochód z takich umów, których kwota miesięcznie nie przekracza 200 zł. jest rozliczany pitem 8a i płacony podatek jest ryczałtowo, tzn bez odliczania kosztów uzyskania przychodu.
    Nie dostaniesz z tego pit11 bo pracodawca zapłacił za ciebie ten podatek w inny sposób składając roczne rozliczenie PIt8ar
    Pozdrawiam.
    miesięcznie?
    miałam dwa przelewy w grudniu: na kwotę powyżej 200zł i jeden poniżej. Ten drugi nie był wliczony do rozliczenia. Tak ma być?



    a czy do zaliczenia psiaków w środki trwale firmy :evil_lol: konieczna jest faktura zakupu ,,towaru" znaczy piesków ? w pracy mamy dwa psy i niby mają dobrze ale jakby były ,,kosztem uzyskania przychodu " mogłoby być im jeszcze lepiej :lol:



    z hylotoksem to jest tak, jak ze wszystkim im wiecej tym taniej ja kupowalam w puchach po 25l byly i 50l i 100l za kazdym razem taniej .
    Cena za jeden litr jest ceną dla artystow takich, co sobie male rzeżby impregnują :P i maja duze koszty uzyskania przychodu :wink:



    10% od przychodu: (czyli Twoja sytuacja)

    Art. 19.
    1. Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.


    19% od dochodu :
    Art. 22 ust. 6c
    Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

    Natomiast wydatki do zwolnienia przychodu to: (wkleiłem całość)

    Art. 21 ust. 1 pkt 32
    a) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    - na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
    - na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    - na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    b) w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości lub prawa, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części,
    c) w całości - jeżeli sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali,
    d) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny,
    e) w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •