odchudzicsie
I Krakowski Turniej Shōgi
27 grudnia 2009 r. rozegrano w ramach XX Festiwalu Szachowego turniej główny
I Krakowskiego Turnieju Shōgi.
Shōgi to japońska forma ewolucji szachów popularna nie tylko w Japonii ale na całym w świecie, szczególnie w kręgach japonistów i emigrantów.
Wzrastająca popularność shōgi w Polsce i przychylność organizatorów Festiwalu Cracovia sprawiły, że po raz pierwszy Kraków był miejscem oficjalnego spotkania shōgistów i rozegrania dwóch turniejów – głównego i z tempem przyspieszonym.
Podkreślenia wymaga i to, że turniej został objęty honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce.
W turnieju głównym, rozgrywanym dłuższym tempem gry (30’+30” byōyomi), wzięło udział 6 zawodników. Bezapelacyjnie wygrała Karolina Styczyńska (Warszawa) zdobywając 5 punktów, przed Adrianem Wołoszynem (Szczecin) 4 punkty i Mariuszem Stanaszkiem (Kraków) 3 punkty. Dalsze miejsca zajęli Marian Płonka (Wadowice) 2 punkty, Krzysztof Ciombor 1 punkt i Robert Ciombor 0 punktów (obaj Kraków).
W rozegranym w dniu 28.12.2009 r. turnieju z tempem przyspieszonym (10’+30” byōyomi) w którym zagrało 7 zawodników również triumfowała Karolina Styczyńska z 6 punktami, przed Adrianem Wołoszynem 5 punktów i Mariuszem Stanaszkiem 4 punkty. Po 2 punkty zdobyli Marian Płonka, Krzysztof Ciombor i Robert Ciombor, a bez zwycięstwa pozostał Andrzej Kosztyła.
Nagrody finansowe ufundował MO TKKF Drogowiec, a upominki dla wszystkich uczestników Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Turniej przygotował i przeprowadził Mariusz Stanaszek.
Mamy nadzieję, korzystając z tego iż Zarząd Małopolskiego Związku Szachowego wyraził wolę wspierania i popularyzacji shōgów, że w Krakowie powstanie wokół „Drogowca” i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha aktywne środowisko shogistów, będą organizowane turnieje i spotkania, a i w ramach kolejnych Festiwali Cracovia rozgrywane będą duże turnieje, może nawet w międzynarodowej obsadzie.