odchudzicsie
kochani chce zrobic komin wentylacyjny z pustaka ceramicznego 19x19x25 (4ciagi) tylko ze od dachu chce puscic komin klinkierowy. czy orietujecie sie czy moznaby zrobic jakies rusztowanie na krokwach by nie puszczac komina z cegly od stropu. za sugestie i rady wielkie dzieki.
Ale ten pustak zdaje się nie jest samonośny i jego i tak trzeba czymś obudować?
J.
Przy ocieplaniu poddasza natrafiłem na taki zonk. Płatew pośrednicząca (czy jak się tam zwie to dziadostwo) jest umiejscowiona w taki sposób że leży praktycznie tuż przy kominie. między nią a kominem jest szczelina z 5mm (a może i mniej). Komin jest od kominka. Systemowy - rura ceramiczna + wełna + pustaki. Ale akurat w pewnym miejscu zaczynają sie cegły i tam akurat jest ta drewniana belka. W miejscu styku komin zamiast pustaka jest obmurowany już cegłami - i tak już do samej góry (w środku oczywiście rura ceramiczna + wełna ).
Jest to część komina znajdująca się oczywiście pod dachem. Od trójnika będzie to ze 4m a do wylotu komina jest jeszcze 2m.
Kierbud więźbę oglądał przed położeniem dachówki ale niestety tego nie zauważył. Teraz plecie dyrdymały że można blachę włożyć :evil: i takie tam... taki mądry to ja sam jestem - generalnie nic się nie da już zrobić bo po prostu tam nie ma miejsca żeby wcisnąć jakąś termoizolację.... Co mi da blacha skoro jeżeli komin będzie gorący to ona też się nagrzeje.
Osobiście mam wrażenie że praca kierownika budowy jest najprostszą robotą pod słońcem. Gościu nic nie robi, ogląda jakieś etapy budowy i mówi że może być albo się krzywi i mówi że może być. W razie jak coś się zawali ubezpieczenie płaci za niego kasę...
Gdyby to nie był przewód dymowy od kominka to bym się tak nie przejmował. Pocieszam się jedynie, że jest to komin systemowy - czyli jest ta rura ceramiczna w środku.
Mogę coś jeszcze zrobić żeby to jakoś lepiej zabezpieczyć? Na oko to pomiędzy tą belkę a komin raczej nie jestem w stanie wcisnąć nic grubszego niż blacha.
:-?
I faktycznie było taniej obudowywać cegłą wkładki, niz kupić gotowe pustaki systemowe? Przecież to chyba właśnie wkładki ceramiczne są najdroższe...
Z tego co wyliczałem, to jednak pustaki systemowe wyjdą sporo drożej. Potem dochodzą problemy z wykończeniem całości ponad dachem - i z tego powodu glownie z nich zrezygnowalem. Szczegolnie ze obok mam jeszcze dwa otwory wentylacyjne - jakbym te tez chcial Schiedla dac, to juz w ogole byloby drogo.
Wkładki mam faktycznie rondo.
I tu jest drugi problem - ten gruby powroz (jesli masz na mysli sznur welniany do oddzielenia wkladu od komina) daja tylko jak sie zamawia caly system. Ja calego nie zamawialem i nie dostalem (i tak dobrze, ze pamietalem o kicie kwasoodpornym - tez by nie dali). Teraz musze wykombinowac te wkladki jakos, bo mi murarze zaczeli oddzielac wklad za pomoca... styropianu :o
Przede wszystkim z tego co rozumiem to włożyłeć wkład stalowy o średnicy 120 mm do pustaków ceramicznych lub komina z cegły. W takim razie możesz spokojnie podłączyć kocioł gazowy tyle tylko, że niskotemperaturowy z otwartą komorą spalania. Kominiarz nie może zablokować podłączenia kotła z wyjściem 130mm do komina 120 mm, ponieważ taki komin do kotła gazowego dopuszczają przepisy DZU nr 75
Wszystko się zgadza, woprz nie proponuje rury do Avanta (bo to bez sensu), tylko do Rondo. Ja bym się w ogóle zastanawiał nad tym, jeśli stanie komin Rondo Plus z wkładem ceramicznym to po co rurę do środka? Rozumiem, że przy zamkniętej komorze spalania chodzi o wytworzenie pewnego podciśnienia (a może się mylę?) stąd te dodatkowe wymagania.
Z komina tradycyjnego zrezygnowałem z kilku względów i jestem gotów ponieść koszt rozwiązania systemowego, no ale nie 4 tys za JEDEN komin ;-)
Reasumując. Polecacie więc: pustaki systemowe Schiedel i zamiast wkładu ceramicznego od Rondo Plus, rura kwasoodporna. Zastanawiam się nad technicznym umieszczeniem 7 metrowej rury w już wymurowanym kominie systemowym i jej ustabilizowaniu. Fakt, rura jako całość ma idealną szczelność, choć i moduły ceramiczne wchodzą na pióro-wpust...
Dlatego nie rozumiem za bardzo czemu zastępować wkład rurą? Avant się tym różni, że ma kamionkową (taką glazurowaną) powierzchnię i niby jest odporniejszy na działanie kondensatu (ale to do diaska nie 100% kwasu siarkowego, więc nie demonizujmy kondensatu).
Niech mnie ktoś mądrzejszy oświeci w zaletach rury kwasoodporej nad wkładkami ceramicznymi, bo ja się zupełnie w tym nie wyznaję.
pozdrawiam
Gerion
Witam
Przymierzam się do budowy domku. Nie jestem do końca zdecydowany jakiego typu piec zastosować. Rodzaj pieca determinuje rodzaj komina.
Parametry domu:
- ok. 125 m^2 (ok.425 m^3), dobrze ocieplony , z późniejszym zagospodarowaniem poddasza
- 2-3 osób
- kaloryfery (bez podłogówki)
- gaz ziemny
- ogrzewanie + ciepła woda
- 1 łazienka, WC, kuchnia
- być może jako dodatkowe źródło ogrzewania kominek z płaczem lub bez – jeszcze nie wiem
Pytania
1. Czy zastosować piec jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania (lub otwartą) czy kondensacyjny? Czy przy tak małym domku zwróci się w miarę krótkim czasie większy koszt kondensata?
a. zasobnik dla ciepłej wody (ilu litrowy)
b. czy dużo bardziej trzeba przewymiarować ilość kaloryferów do kondensata? (kolejne koszty)
c. czy wystarczy komin z rur ceramicznych (metrowe cylindryczne lub kwadratowe rury-nie pustaki) czy musi być wkład z klasówki?
d. czy wodę z kondensata można odprowadzić do szamba (na razie brak kanalizacji)
2. Gdybym jeszcze otrzymał przykładową wycenę lub chociaż jakie kotły zastosować (w rozsądnej cenie) to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Jak w temacie mam do odstąpienia:
- Cegła czerwona ok. 100 szt.
- Silka, grubość 12 cm (plus kilka 24 cm gratis) ok. 190 szt. (2 palety),
- Ceramiczne elementy na kanały wentylacyjne fi150 - 10 szt.
- Ceramiczny element kominowy (kwasoodporny) 180x180 1 szt.
- Pustaki stropowe, keramzytowe, terriva, zadeklowane (prawie wszystkie) - 18 szt.
- Podtynkowe podłącze do pralki firmy Geberit 1 szt.
- Stelaż podtynkowy Geberit Kombifix (do obmurowania) 1 szt.
- Sporo elementów systemu Mepla Therm (też Geberit) do CO (trójniki zespolone i przyłącza dolne)
Ceny umiarkowane, najlepiej coś zaproponuj jeśli jesteś zainteresowany... 8)
Towar w okolicach: Otwock, Góra Kalwaria, Kołbiel, Sobienie J.
Niestety nie mam transportu, ale oczywiście moźemy pomóc w załadunku.
Witam i o radę pytam!
Moim fachowcy zaczęli wznosić komin systemowy ZAPEL D+1W z dodatkowymi kanałami wentylacyjnymi z ceramiki. Wygląda to tak:
http://www.pn.com.pl/guest/dzialka/komin20080827.jpg
Ale mam kilka wątpliwości...
1. Czy te cztery kanały tuż przy wełnie nie powinny mieć prześwitu na całej wysokości komina (jakaś wentylacja wełny, czy coś takiego) ? U mnie wszystkie są zapaćkane betonem.
2. Podobnie okrągłe otwory w pustaku - zaprawa na styku pustaków...
3. Czy to aby wszystko nie powinno być wzmocnione prętami stalowymi? I ile ich powinno być? 4? 8?
4. Styk pustaków dwóch ceramicznych jest bez zaprawy - czy one aby nie powinny być jakoś połączone?
5. W podstawie kanałów wentylacyjnych ceramicznych zrobiono coś jakby wyczystka - ale w kanale wentylacyjnym pustaka - już nie. No to wszędzie, czy nigdzie?
Trochę się martwię stabilnością takiej ośmiometrowej konstrukcji... Jutro o to wszystko zapytam się murarzy, ale wolę mieć argumenty, bo oni zawsze chcą mnie przegadać...
Z góry dzięki za rady!!
Dziękuję za wypowiedzi.
Stan na tą chwilą, to częściowo wymurowane (do wysokości stropu) dwa kominy Rondo Plus. Jeden do kominka, drugi do pieca.
Decyzja o zakupie Rondo Plus do pieca była podyktowana kilkoma czynnikami, łącznie z możliwością podłączenia w przyszłości innego rodzaju kotła - tak na wszelki wypadek.
Wymyśliłem to tak, że uszczelnię otwór wyczystkowy oraz odprowadzę skropliny kondensatu do kanalizacji poprzez syfon, dokładnie w taki sposób, w jaki jest wykonany komin AVANT Schiedel'a.
Problem z nieszczelnością mógłby jedynie powstać na łączeniach poszczególnych elementów ceramicznych oraz w samej ceramice - stąd te pytania o jej jakość.
Rozważałem także włożenie dodatkowego wkładu ceramicznego od komina Avant, wykorzystując aktualny kanał ceramiczny (200 mm) jako pustak konstrukcyjny. Nie jestem jednak pewien, czy mógłbym go kiedyś usunąć bez uszkodzenia komina.
Wiem, że mogę wstawić rurę kwasoodporną do wewnątrz (tak nawet zalecił mi przedstawiciel Schiedel'a), chciałem jednak tego uniknąć, ponieważ nie jestem przekonany co do jej trwałości.
Oczywiście, jeżeli nie będzie wyjścia to tak zrobię.
Do takich słupów stosuje się zwykle pustaki kominowe jako szalunek tracony np z silki lub ceramiki. Ten słupek w czasie wiązania betonu nie przenosi pełnych obciążeń bo masz przecież jeszcze podsteplowany szalunek podciągu. Nie ma więc powodu do robienia przerwy technologicznej na wiązanie betonu.
Nie mogą odpaśćte płytki tylko na pewno odpadną od komina :-(
NA warstwie wełny raczej powinny się chyba trzymac.
Te 1,5 zł drożej na czym? Na sztuce czy na m2?
Jakie te pustaki z ceramiki znalazłeś i gdzie?
JAkiej są firmy jeśli mozna wiedzieć?
Z tym wstrzymaniem produkcji to sytuacja podobna jak w tamtym roku jak ja kupowałem. :evil:
Przetrzymali kilka tygodni a później dowalili takie ceny w połowie lutego że myślałem że się pochlastam :cry:
Ale cóż było robić jak budowlańcy byli już zamówieni na konkretny termin.
Widzę że w tym roku sytuacja taka sama :evil:
JAk masz możliwośc to kupuj bo ceny masz jeszcze bardzo dobre.
Dzisiaj się trochę pobawiłam i policzyłam ile mi jest potrzebne ceramiki na budowę. Napiszę to tak:
- Max 4631 sztuk
- cegła pełna 2104 sztuk
- cegła dziurawka 5310 sztuk
- pustaki do przewodów kominowych 160sztuk.
Wg. cen ze strony www to zabawa za 13 patyczków.
Żeby to wszystko skleićto zaprawy potrzeba 7963 litrów.
Zabawa pierwsza klasa a to dzięki kalkulatorowi Muratora :lol: Tylko Murator nie przewidział:
- stropów lanych
- bloczków fundamentowych.
I dlatego mam pytanie: potrzebuję rozmiaru bloczka o szerokości 30cm. Gdzie to kupić, za ile, przyda mi się także stronka bo ja z tych co lubi popatrzeć :lol:
Ceramikę kupuję w grudniu w owczarowie. Zapłacę w tym roku a oni mi przywiozą wtedy jak będzie potrzebna. Cena obejmuje przywóz i rozładunek. Gorzej jak się obudzę z ręką w nocniku i nie będzie mamony ani materiału :o
Pustak kominowy ma w środku wkład ceramiczny obłożony wełną. Po wymurowaniu na pełną wysokość trzeba komin jakoś wykończyć (zamknąć) od góry. Zazwyczaj robi się czapkę z betonu. Czy ta czapka zamyka wełnę? Czy wełna nie powinna być w jakiś sposób wentylowana? Jak rozwiązaliście wykończenie komina?
Dzięki za podpowiedzi.
Też myślałem o kompletnym systemie (wcale nie są drogie, a nie trzeba się martwić o wyposażenie bo wszystko jest w komplecie), tylko nie wiem czy można go kupić i samemu postawić (odwieczny problem z gwarancją i naciąganiem ludzi na wynajem własnych montażystów), ale popytam u Schiedla, może da radę.
A co do fundamentu (Anonymous), to właśnie go wcale nie ma, bo dom jest niepodpiwniczony, a pod podłogą gleba, no chyba, że uda mi się go postawić w miejscu starego komina, bo przecież on musi stać na jakimś fundamencie i też trochę waży :wink:(zajmuje pół domu, taki jest rozbudowany).
Poza tym myślę, że Schiedel nie będzie ważył aż tyle, bo z tego co se poczytałem to pustaki sa keramzytowe a rura ceramiczna.
Ciężko mi się wypowiedzieć co do komina Rondo Plus. Ja mam Icopal Wulcan C, odległość od wkładu ceramicznego to parę cm a pustak obudowy jest z keramzyto-bedonu i na tyle solidny żeby w nim wywiercić otwory i umieścić dyble. A łaty to drewniane impregnowane (oczywiście środkiem nie zawierającym związków solnych) takie jak pod blachodachówkę.
[
Materiał na ściany to około 5% całkowitych kosztów budowy
?????????????????????????????????????????????????? ???Zalamalem się, to wychodzi na to, ze dom bedzie mnie kosztowal ponad dwa miliony zl?Skromny domek 170m kw , plus piwnica..Szybko liczę, potrzebuje ok. 4 tys. bloczkow betonowych po ok. 5 zl za sztuke, to wychodzi już 20 tys. zl, 7,5 tys. pustakow ceramicznych Uni po 6 zl to dalsze 45 tys. zl, do tego stal 14 tys. zl, beton (fundamenty, wience, stropow nie liczę)..cegly 6 tys sztuk po 2 zl daje 12 tys. zl. (bo przewody kominowe sa w scianie) ..itd. i sumy rozną niebotycznie.Może jeszcze rok czy dwa lata temu material na sciany byl niewielkim procentem kosztow budowy, dziś niestety jest inaczej.Wg moich przymiarek obliczeniowych stan surowy otwarty (dach odeskowany i opapowany) to ok. 50 % calosci, chyba, że materialy wykonczeniowe pojada w gorę, wtedy to chyba już dom pojdzie pod mlotek))))