odchudzicsie
Najsłabsza liczebnie armia września 1939r. Paradoksalnie - to jej przypadło jedne z ważniejszych zadań - zamknąć w karpackich przełęczach. i nie wypuścić z nich niemieckich jednostek atakujących z rejonu Słowacji. Było to o tyle istotne, że z chwilą odcięcia kierunku południowo - wschodniego, wszystkie armie cofające się ze środkowej Polski w tym kierunku, znalazłyby się w potrzasku (niemożność dalszego wycofywania się ku granicy węgierskiej i rumuńskiej). Skład:
ARMIA KARPATY
Utworzona 11 lipca 1939r. Dowódca gen. dyw. Kazimierz Fabrycy.
Skład:
24DP, 38DP
2BG, 3BG,
Karpacka Brygada ON, Lwowska Brygada ON, Podkarpacka Brygada ON(weszła w skład 3 BG)
Jednostki te były niepełne, i pospiesznie przydzielane. Czy mogły zapobiec katastrofie? Zapraszam do dyskusji.
pzdr.
Jestem na etapie pisania pracy magisterskiej, temat obejmuje wody geotermalne w Karpatach polskich i słowackich, jeżeli ktoś może wspomóc materiałami to proszę o kontakt, shinji@interia.pl
!POZDRAWIAM!
gdzie chcesz się wyprawiać?
w pizdu i ciut dalej!
mam sporo mozliwosci - slowacja gdzie do niektorych znajomych da sie dojechac tylko 4x4 i to nie kazdym a zima jedynie skuter sniezny, karpaty gdzie od kilku lat praktycznie co roku jada znajomi, skandynawia ktora odkladam kolejny raz, no i pozniej juz jak leci - syberia, bajkal i na rozgrzewke afryka! na szczescie znam ludzi ktorzy juz tam jezdzili i chetnie pojada jeszcze raz
oczywiscie to glownie marzenia ale od czegos trzeba zaczac. a posiadanie kluchy z byle jakim 4x4 dawalo i tak tyle frajdy zima ze to kolejny powod zeby do tego wrocic.
To fajnie bo już myślałem, że przez wyprawy rozumiesz weekendową przejażdżkę na wieś Typowym wyprawowozem dla mnie będzie chyba zawsze Land HDJ80, ale tutaj trzeba szykować większe pieniądze. Ostatecznie i tak potrzeba trochę zaparcia i głowy na karku. Nie brakuje ludzie, którzy Władywostok atakowali Gazami, azję środkową granadami etc.
klezmerzy karpaccy: muzycy o zydowsko kaprackim pochodzeniu.mieszkancy polskiej,urkainskeij slowackiej rumunskiej i wegierkiej czesci Karpat.klezmerzy grali na weselach,swietach zydowskich,jarmarkach,w karczmach. .specyficzny rodzaj muzyki zydowskij zawiarajacej wiele elementow i stylow karpackich....tak jest na tej plycie...
No !!! Kilerus chyba wsio wyjaśnił. (dzięki )
Wracając do tematu. Dziś przeglądając najnowszy numer "n.p.m." natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł autorstwa Barbary Zygmańskiej na temat kilku pasm beskidzkich na Słowacji, ale położonych już bliżej Bratysławy. Polecam każdemu sposobiącemu się do wyjazdu w ten zakątek Karpat
Pozdrawiam
Wojtek B.
Góry są super budowa podobna jak Pienin bo to Pieniński Pas Skałkowy, ich niskie wysokości pozwalają je przejść w kilka dni, gorzej z noclegami, Słowackie schroniska funkcjonują troszkę inaczej niż u nas. Mozna tam spotkać dzieci na tz. zielonych szkołach gdzie dzieci uczą sie obcować z przyroda. Ale polecam przejście od poczatku Karpat tz. od Małych Karpat z rejonu Dunaju i przez Białe Karpaty wędrować w kierunku naszej granicy. Trzeba uważać w paśmie Jawornika i Połomów bo to pasma graniczne pomiędzy Czechami i Słowacją.
Bashavel to prawdziwie środkowoeuropejska mieszanka stylów i gatunków. Zespół łączy jazz, folk i muzykę poważną. Co z tego wychodzi? O tym będzie można przekonać się 16 kwietnia na koncercie organizowanym przez Bytomskie Centrum Kultury.
O samym Bashavelu można powiedzieć jedno – na pewno nie są nudni. Wspólnie występują od roku 2004. Łączą folk, jazz i muzykę poważną. Żeby dobrze zrozumieć atrakcyjność tego połączenia trzeba przenieść się oczyma wyobraźni w odległe regiony Karpat i nad Dniestr, gdzie Mołdawianie pędzą jedno z najlepszych win na kontynencie. Muzycy zespołu Bashavel czerpią więc zarówno z tradycji słowackich górali, jak i mieszkańców Mołdawii. Aranżują także kompozycje jazzowe i poważne. Ich koncert w BeCeKu będzie niczym jazzowy powiem wiosny znad Bałkanów.
Zespół Bashavel to słowacko-mołdawski kwintet. Występują razem od 2004 roku. Tworzą go: Klaudius Kovac - fortepian, Robert Ragan - kontrabas, Stano Paluch - skrzypce, Marcel Comendant (Mołdawia) - cymbaly i Peter Solarik - perkusja.
Nazwa cyklu - Muzyka Od Środka zyskuje nową definicję. Śmiało można nazwać go cyklem prezentacji muzyki środkowoeuropejskiej. Zimą w Beceku grali min. Oleg Kireyev czy Evgeni Borets Trio, a więc artyści z Ukrainy i Rosji, teraz pojawia się Bashavel, zespół słowacko-mołdawski. W ramach cyklu pokazywali się też muzycy z Polski, w tym śląski bluesmen Marek „Makaron” Motyka i Acoustic Travel Band. Środkowoeuropejskość cyklu jest więc mocno podkreślona.
Bashavel wystąpi 16 kwietnia o godzinie 19.00. Bilety: 15 zł, 10 zł.
Gory sa super, im wyzsze tym lepiej
Uwielbiam Tatry (i polskie i słowackie), rumuńskie Karpaty Południowe, Gory Stołowe, w sumie prawie wszystkie gory jakie znam.
W gorach jakos klimat jest zupenie inny niz gdzie indziej - doslownie i w przenosni.
I cytujac KSU:
"Tam na dole zostało
Wszystko to co Cie meczy
Patrzac z gory wokolo
Swiat wydaje sie lepszy"
Witam, Świetnie zaplanowana podroż, szacun dla inicjatorów za kawał dobrej roboty. Szykuje termin urlopu na połowę lipca i chętnie pojedziemy (żona + 5 lat Hubert) z wami w pierwszym albo i drugim teamie. Nie boimy się gór ( w 2008 słowacja - góry prawie 1000 km i Ukraina - karpaty 600km ale bez przyczepy) Jesteśmy samowystarczalni na 2-3 dni. Przyczepę ciągnę przygotowanym do terenu Discovery 200 tdi z wyciągarką - może sie na coś przydam
Może jednak zrobić zestawienie kto zamierza jechać ? Będzie pogląd na masowość imprezy.
Kosior, o kurcze. To strasznie drogo. Drogo? To chyba zależy jak i co liczyć. Poza tym w Polsce, Czechach czy na Słowacji wyjdzie taniej?
No i pamiętaj, że jazda na nartach w jakimś średnim skiregionie w Alpach to jest doświadczenie zupełnie innej klasy niż narciarstwo w Sudetach i Karpatach.
Prawdopodobnie Rada Naukowa może podjąć decyzję o przeprowadzeniu uprzątnięcia (choć nie jestem pewien czy nie tylko w część objętej Ochroną Częściową).
Pozostawienie wszystkiemu samemu sobie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.
Przykład: pozostawiają te wywrócone świerki, w pierwszym roku zostają opanowane przez szkodniki owadzie (korniki). To miejsce zamienia się w tzw. "gniazdo kornikowe". W związku z tym, że korniki dość skutecznie się rozmnażają, zostają opanowane drzewa stojące, co powoduje ich osłabienie, co przy większym wietrze powoduje kolejne wywroty itp. Co po kilku latach może nam przynieść "piękny" krajobraz obecnych Tatr Słowackich.
Przykładem działań podejmowanych w obronie najcenniejszych roślin jest Ojcowski Park Narodowy, gdzie najcenniejsze są zbiorowiska roślin ksenotermicznych na wychodniach skalnych. Niestety naturalna sukcesja (masowe pojawianie się tam brzozy, graba itp) powoduje ich niszczenie. Dlatego jest prowadzone usuwanie tych drzew z wychodni skalnych, co wychodzi na dobre różnorodności biologicznej....chyba.
Przykładem też jest Rezerwat Źródliska Jasiołki (największy w polskich Karpatach), gdzie przeprowadza się koszenia pasowe. Tam gdzie są wykonane jest większa bioróżnorodność (a storczyki rosną łanowo) - bez koszeń pospolite trawska itp.
Update: strona z mapami niestety już znikła.
---
Proszę bardzo, oto co dziś znalazłem - pełna paleta map słowackich w całkiem niezłej rozdzielczości (jpg):
http://horskakoza.org/index.php?obsah=podsubory/obsah/odkazy/stiahni.php
- - 000 mapy
- 100 okolie banskej bystrice donovaly
- 101 kysuckĂŠ beskydy veÄźkĂĄ raÄa
- 102 OravskĂŠ beskydy nĂĄdrź orava
- 103 spiąskĂĄ magura pieniny
- 104 Äergov
- 105 ondavskĂĄ vrchovina bardejov
- 106 laboreckĂĄ vrchovina dukla
- 107 biele karpaty trenÄĂn
- 108 javornĂky pĂşchov
- 109 javornĂky Äadca
- 110 malĂĄ fatra vrĂĄtna
- 111 choÄskĂŠ vrchy liptovskĂĄ mara
- 112 zĂĄpadnĂŠ tatry rohĂĄÄe
- 113 vysokĂŠ tatry
- 114 levoÄskĂŠ vrchy
- 115 ąariąskĂĄ vrchovina branisko
- 116 slanskĂŠ vrchy veÄźkĂĄ domaąa
- 117 slanskĂŠ vrchy dargov
- 118 bukovskĂŠ vrchy
- 119 straźovskĂŠ vrchy trenÄianskĂŠ teplice
- 120 malĂĄ fatra martinskĂŠ hole
- 121 veÄźkĂĄ fatra
- 122 nĂzke tatry chopok
- 123 nĂzke tatry krĂĄÄźova hoÄźa
- 124 slovenskĂ˝ raj
- 125 volovskĂŠ vrchy krompachy
- 126 vihorlatskĂŠ vrchy zemplinskĂĄ ąĂrava
- 127 malĂŠ karpaty bratislava
- 127 malĂŠ karpaty bratislava - novĂĄ
- 128 malĂŠ karpaty zĂĄruby
- 129 malĂŠ karpaty bradlo
- 130 povaźskĂ˝ inovec pieąĹĄany
- 131 vtĂĄÄnik hornĂĄ nitra
- 132 kremnickĂŠ vrchy
- 133 poÄźana
- 134 veporskĂŠ vrchy
- 135 stolickĂŠ vrchy revĂşca
- 136 volovskĂŠ vrchy koąice
- 137 trĂbeÄ pohronskĂ˝ inovec topolÄianky
- 138 ątiavnickĂŠ vrchy
- 139 slovenskĂ˝ kras domica
- 140 krupinskĂĄ plĂĄnina dudince
- 141 cerova vrchovina luÄenec
- 142 burda ipeÄźskĂĄ pahorkatina
- 143 gabÄĂkovo
- 145 javorie ostrĂ´źky
- 146 krupinskĂĄ plĂĄnina veÄźkĂ˝ krtĂą
- 147 vĂ˝chodoslovenskĂĄ rovina veÄźkĂŠ kapuąany
- 148 zemplĂnske vrchy lĂĄtorickĂĄ rovina
- 149 chvojnĂcka pahorkatina skalica
- 150 borskĂĄ nĂźina malacky
- 151 trnavskĂĄ pahorkatina senec
- 152 nitra
- 153 podunajskĂĄ rovina diakovce