odchudzicsie
szanowe Koleżanki, Koledzy
poszukuję map Gór Fogarskich w Karpatach Południowych w Rumunii - z zaznaczeniem szlaków, schronisk, najbliższych miejscowości, itp. Wdzięczny będę za wszelkie informacje - osób mogących odsprzedać mapę lub źródła gdzie mógłbym zakupić mapę (internet, księgarnie, itp)
Witam,wybieramy sie w tamte rejony od 2.08 z okolicy Krakowa dwiema africzkami,powrót coś koło 13-14.08.Jeżeli ktoś chce dołączyć zapraszamy.
Plan jest ambitny, Karpaty wschodnie,południowe,góry fogarskie,góy apuseni, i jak starczy czasu to wymoczyć sie w czarnym.
Spanie gdzieś w górach pod namiotami,ale znają życzycie pewnie za 2-3 noclegi w kwaterach.
Pozdro
Witam serdecznie.
W tym roku organizuje 3 wyprawy w Karpaty Południowe (Rumunia): Góry Bucegi, Piatra Craiului & Munti Iezer, Retezat. Jak zwykle będę miał równiez wolne miejsca w samochodzie. Dla zainteresowanych przedstawiam garśc informacji. Szczegóły przesle mailem.
Góry Bucegi (Buczacze). Te góry zamierzam odwiedzić w II połowie czarwca. Wcześniej zalega tam jeszcze sporo śniegu. Przewiduje mozliwośc zabrania rowerów (znakomite szutrówki prowadzące nawet powyżej 2500mnpm!). Planuje zrobić 5 jednodniowych wycieczek pieszych i tyle samo wycieczek rowerowych (40-60km). Noclegi w schroniskach. Razem z drogą dojazdową i powrotną około 14-18 dni.
Piatra Craiului i Góry Iezer. Stosunkowo krótki wyjazd w lipcu lub sierpniu. Dwie wycieczki dwudniowe i jedna trzydniowa. Noclegi pod namiotem w najwyższych partiach gór. Czas 8-10 dni. Jeżeli będzie fajnie to możemy przedłużyc pobyt o kolejny tydzień, który spędzimy w Górach Fogarskich.
Retezat. Te góry najlepiej zwiedzać we wrześniu. Wtedy mozna chodzić całymi dniami nie spotykając żywej duszy na szlaku. W Retezacie możemy spędzić nawet ponad 2 tygodnie na wędrówkach jedno- i wielodniowych. Ze względu na częste przypadki spotkania niedźwiedzi rozważam zabranie psa (owczarek niemiecki). Bardzo towarzyski a jednoczesnie bezkompromisowy obrońca. W tym przypadku tracimy oczywiście jedno miejsce w samochodzie.
Tak oto po krótce przedstawiaja sie moje plany na tegoroczne wojaże po Karpatach Południowych. Zazwyczaj wśród moich znajomych znajdzie sie jedna, czy dwie osoby, ale i tak co najmniej 2 miejsca w samochodzie pozostają wolne. Co prawda zawsze przygotowuje szczegółowy plan wycieczek, ale nie mam nic przeciwko, jeżeli ktos będzie chciał spędzać czas wedle własnego uznania. Średnio co 2 dni robimy sobie przerwę na zregenerowanie sił. Koszty takich wyjazdów są relatywnie niskie. Przecietny 2-tygodniowy pobyt to koszt rzedu 500-700zł/os w zależności od ilości noclegów (paliwo, noclegi, wyżywienie).
Witam, też wybieramy się do Rumuni, czas jeszcze bliżej nieokreślony, ale myślę że będzie to lipiec. Mam pytanie dot. map, gdzie można dostać jakieś dobre mapy Karpat Rumuńskich, szczególnie Gór Fogarskich ?. pozdrawiam miroo
Góry Fogarskie
(występujące pod nazwami rumuńskimi: MunĹŁii FÄgÄraĹź, MunĹŁii FÄgÄraĹźului, polskimi: Fagarasz, Fogarasze) stanowią najwyższe pasmo górskie odgraniczające Transylwanię od południa Karpat Południowych, a zarazem są najwyższymi górami Rumunii.
Długa, ciągnąca się z równoleżnikowo z zachodu na wschód grań przede wszystkim od strony urwistych ścian północnych ma typowy, skalisty charakter wysokogórski . Ku północy także odbiegają liczne ostre granie boczne. Południowe stoki Fagaraszu są z reguły bardziej łagodne i trawiaste, panuje tu też cieplejszy klimat. Na południe, a więc poza obszar opisywany w niniejszym przewodniku, wybiega także kilka długich grzbietów bocznych, łączących Fagarasz z innymi gniazdami górskimi. Najwyższa i najbardziej skalista jest główna część pasma ciągnąca się od rejonu Negoiu i Ĺźerboty po rejon Moldoveanu. Kilka szczytów przekracza wysokość 2500 m, większość pozostałych 2400-2450 m. Odcinki grani nieco bardziej oddalone na wschód i zachód przeważnie mają charakter masywnych, wysokich połonin.
W fagaraskich dolinach zachowało się sporo naturalnych lasów dolnoreglowych, powyżej których panują piękne, górnoreglowe świerczyny. Znacznie przetrzebione przez wypas zostało natomiast piętro kosodrzewiny, choć jej większe zwarte płaty utrzymały się jeszcze w różnych miejscach. W krajobrazie piętra alpejskiego cieszy oko wiele barwnych roślin kwiatowych. Wśród górskiej fauny na uwagę zasługują kozice, których spotyka się tu nieraz całe stada (widok w naszych Tatrach bardzo rzadki). Poza typową fauną górską należy także wymienić tutejszą osobliwość: karpackiego skorpiona, żyjącego na niższych i ciepłych południowych stokach oraz w przełomie Aluty.
Powszechne jest tu pasterstwo. W górnych częściach fagaraskich dolin stoi wiele bacówek, a pasterzy z owcami możemy spotkać nawet w najwyższych rejonach gór. Często nocą od szałasu rozlega się alarm, gdy do stada zbliża się niedźwiedź. Pasterze odstraszają drapieżnika, hałasując, krzycząc oraz tłukąc w wielkie garnki i wszystko, co im wpadnie pod rękę, a nieraz i strzelając z samopałów.