Indeks odchudzicsiekarmienie piersią po obciążeniu glukoząKK KlanKazimierz PuczyńskiKategoria A Poznań TrasaPublic Choice IIIKasia Wilk Ważne rapidshareKazimierz BiałłozorKazio MarcinkiewiczKarlskrona gddanskkąpieliska w Tatrach Szymoszkowa
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • fotoexpress.opx.pl
  •  

    odchudzicsie

    1. urydylilotransferaza glukozo-1-fosforanowa i galaktozo-1-fosforaowa działają trochę inaczej, trochę mało konkretne to pytanie, ale cóż...

    glukozo-1-fosforan + UTP ------> UDP-glukoza + PPi

    galaktozo-1-fosforan + UDP-glukoza ---> UDP galaktoza + glukozo-1-P

    2. np erytrozo-4-fosforan + ksylulozo-5-fosforan ---DPT---> fruktozo-6-fosforan + aldehyd 3-fosfoglicerolowy
    enzym: transketolaza (koenzym: DPT czyli difosfotiamina=pochodna wit. B1)

    3. NAD:
    -2x ryboza
    -adenina
    -2x fosforan nieorganiczny
    -nikotynamid



    1)to G-1-P->UDP-glukoza

    2)chyba to to ksylulozo-5P + rybulozo 5-P -> sedoheptulylo 7P + aldehyd 3-fosfoglicerynowy a enzym to transketolaza


    3)a tego nie moge znalesc a dobrze nie pamietam nikotynoamid rybuloza dwa ray adenina ale moze ktos lepiej pamieta



    urydylilotransferaza glukozo-1-fosforanowa(=pirofosforylaza UDP-glukozy)
    glukozo-1-fosforan + UTP ------> UDP-glukoza + PPi

    urydylilotransferaza galaktozo-1-fosforanowa
    galaktozo-1-fosforan + UDP-glukoza ---> UDP galaktoza + glukozo-1-P

    (Harper)



    pytania z poniedziałkowych laborek- glikogen

    1 podać prawidłowe stęż. glukozy we krwi i dlaczego glikogen mięśniowy nie jest źródłem glukozy we krwi
    2 wymienić w kolejności działania enzymy prowadzące syntezę glikogenu
    3 napisać wzorami reaksję prowadzoną przez pirofosforylazę UDP-glukozy
    4 określić trwałość wiązań glikozydowego i hemiacetalowego w środowisku zasadowym
    5 obliczyć ile mili- albo mikromoli (nie pamiętam) glukozy jest w roztworze, dla którego była podana objętość i stężenie



    Pytania z dzisiejszego testu:
    1.Biliwerdyna powstaje w wyniku degradacji bilirubiny w świetle przewodu pokarmowego, ponieważ w osoczu krąży bilirubina zwiazana z albuminą
    a. pierwsze i drugie zdanie prawdziwe
    b . pierwsze i drugie zdanie fałszywe
    c. pierwsze prawdziwe a drugie fałszywe
    d. pierwsze fałszywe a drugie prawdziwe
    2.Kernikterus spowodowana jest znacznym zwiększeniem bilirubiny
    a. całkowitej
    b. sprzężonej
    c. niesprzężonej
    d. zawsze gdy stężenie bilirubiny całkowitej przekracza 7mg/dl
    3. Żółtaczka zwykle przebiega ze zwiększeniem bilirubiny całkowitej we krwi powyżej
    a. 0,5 mg/dl
    b. 1,0 mg/dl
    c. 3,5 mg/dl
    d. 1,5 mg/dl
    4. 20-letni Azjata z wywiadem tygodniowych bólów brzucza i wymiotów po spożyciu alkoholu marki FINLANDIA skarży się obecnie na jasne zabarwienie stolca oraz ciemniejący mocz od kilku dni. Najbardziej prawdopodobną przyczyną opisywanych dolegliwości może być:
    a. przewlekłe zapalenie trzustki
    b. cholestaza zewnątrzwatrobowa
    c. zaspół Budda i Charciego
    d. zatrucie muchomorem sromotnikowym
    5. 18-letni mężczyzna z wywiadem 2-dniowych nagłych bólów o charakterze kolkowym, ustępujących samoistnie z towarzyszącym zażółceniem powłok ciała i osłabieniem ogólnym skarży się na ciemne zabarwienie moczu. Nie pił alkoholu, nie spożywał żadnych leków z wyjątkiem Wit.C. Przyczyną dolegliwości może być
    a. kamica pęcherzyka żółciowego
    b. cholestaza wewnątrzwątrobowa
    c. hemosyderoza
    d. niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej
    6. Z aktywnościa procesu ostrego zapalenia trzustki nie towarzyszy wzrost
    a. amylazy
    b. CRP
    c. leukocytoza
    d. OB.
    7. Do czynników ryzyka ostrego zapal.trzustki nie zaliczamy
    a. alkoholizmu
    b. chylomikronemii
    c. hipokalcemii
    d. hipertriglicerydemii
    8. Najczęstszym powikłaniem ostrego zapal.trzustki w pierwszym tygodniu jest
    a. wstrząs hipowolemiczny
    b. ropień trzustki
    c. ostra niewydolność nerek
    d. ARDS
    9. Zespół Wilsona polega na:
    a. niedoborze UDP-glukuronylotransferazy wątrobowej
    b. zwiększonej aktywności oksydazy lizolowej
    c. brak białka transportującego miedź
    d. niedoborze deh. glukozo-6-fosforanowej
    10 W ostrym zap.trzustki mediatorami CARS jest:
    a. IL 1
    b. IL 2.
    c….



    Tytułem ekspertymentu wrzuciłem kilka chaotycznych wyrażeń z biochemii do googli i otrzymałem mnóstwo linków. W tych linkach znalazłem dziesiatki mądro brzmiących wyrażeń, które tu żywcem wklejam:
    procesy oksydoredukcyjne, wysokoenergetyczne wiązania fosforanowe, glikoliza, pirogronian, szlak Embdena- Meyerhofa, ATP, fosforylacja, NADH2,
    cykl Krebsa (cykl kwasu cytrynowego, cykl kwasów trójkarboksylowych), matriks mitochondrium, kwas pirogronowy, oksydacyjna dekarboksylacja, acetylo- koenzym A (aktywny octan) , kwas liponowy , kwas acetyloliponowy, aldechyd octowy, pirofosforan tiaminy, potencjał termodynamiczny, łańcuch oddechowy, błony mitochondrialne, nukleotyd flawionowy (FMN), oksydaza cytochromowa, fermentacja mleczanowa, glikolan, oksygenaza, fosfoglikolan, fosfataza fosfoglikolanowa, flawoproteina, katalaza, aminacja glioksylanu do glicyny, aminotransferaza serynowa lub glutaminianowa, dekarboksylaza glicynowa, tetrahydrofolian, 5- fosforan pirydoksalu, proksysom, reduktaza hydroksypirogronianowej, kinaza glicerynianowa, cykl Calvina, grupa hydroksymetylowa związana z THF, hydroksypirogronian, charakter amfilipatyczny, dyfuzja boczna lipidów, pompa sodowo-potasowa, endocytoza fazy płynnej, endocytoza adsorpcyjna, fagocytoza, pinocytoza, klatryny, retikulum endoplazmatyczne, hydrolaza glukozo-6-fosforanu, aktywny kwas glukoronowy czyli UDP-glukuronian, filamenty niekeratynowe. Itd.

    W pół godziny skomponowałem tę mądrą mieszaninę. Najwięcej czasu zajmuje ręczne przekopiowywanie słów i sprowadzanie ich deklinacji do mianownika oraz małych liter.
    Mam jeszcze kilkadziesiąt innych linków. Gdybym je tu wkleił, powstałby imponujący zestaw wiedzy w przeciągu kilku dni, objętościowo bardziej obszerny, niż zaliczają studenci.

    Sorry, poniosło mnie. Powstałby imponujący zestaw liter.
    Gdzie indziej dyskutowaliśmy na temat inteligencji i świadomości. W wolnej chwili trzeba będzie do tego wrócić.
    Na razie pozdrawiam serdecznie
    JW




    prosze o pomoc .powiedzcie mi jak działa deryboza i jak sie ją bierze

    D-Ryboza jest naturalną substancją odżywczą pochodzenia węglowodanowego budującą cząsteczki nukleotydów komórkowych, takich, jak np. ATP, GTP, ADP, UDP i RNA.
    W efekcie wzmożonych wysiłków fizycznych i w chorobach sercowo-naczyniowych dochodzi do głębokich niedoborów D- rybozy a tym samym, niedostatecznego, w stosunku do potrzeb organizmu, odtwarzania nukleotydów, gdyż D-ryboza dostarczana jest z pożywieniem w niewielkich ilościach, zaś jej wewnątrzustrojowe wytwarzanie z glukozy jest procesem powolnym i nieekonomicznym. Suplementacja D-rybozy nasila średnio 5-6-ciokrotnie poziom i tempo odtwarzania zasobów nukleotydów.
    ATP jest nukleotydem kurczącym włókna mięśniowe i kontrolującym syntezę białek, błyskawicznie traconym w efekcie wykonywania pracy. Od tempa i poziomu odbudowy zasobów ATP, całkowicie uzależnione są zdolności wysiłkowe organizmu człowieka. Cząsteczki ATP zbudowane są ze związków D- rybozy i bogatoenergetycznych rodników fosforanowych. Długi czas uważano, że tempo i poziom odtwarzania ATP w tkance mięśniowej uzależniony jest głównie od zasobów kreatyny, która, jako fosfokreatyna, dostarcza rodników fosforanowych do odbudowy ATP.
    Ponieważ, kreatyna faktycznie ułatwia odbudowę ATP i znacząco poprawia zdolności wysiłkowe, jej suplementację szeroko upowszechniono w sporcie i terapii chorób sercowo-naczyniowych. Aktualnie ustalono, że nie tylko dowóz rodników fosforanowych z fosfokreatyny, ale również jednoczesny wysoki poziom związków D-rybozy wpływa znacząco na tempo i poziom odtwarzania mięśniowych i sercowych zasobów ATP. Suplementacja D-rbozy zwiększa średnio 6-ciokrotnie efektywność wspomagania kreatynowego.
    Dla adaptacji wysiłkowej sportowców, ważny jest również wpływ D-rybozy na wzrost poziomu innych nuklotydów.
    GTP, wspólnie z ATP, zaangażowany jest w syntezę białek mięśniowych.
    Nukleotyd RNA jest podstawową substancją kontrolującą proces syntezy białek na poziomie molekularnym. Długi czs uważano, że tempo syntezy białek może wzrastać jedynie po stymulacji komórek hormonami anabolicznymi. Aktualnie ustalono, że sam wzrost poziomu RNA, szczególnie jednej z jego form - rybozymu, również prowadzi do wzrostu tempa syntezy białek mięśniowych.
    UDP jest nukleotydem kontrolującym syntezy węglowodanów. Wzrost jego poziomu prowadzi do wzmożonego gromadzenia glikogenu - podstawowego zapasu energetycznego mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego i układu nerwowego oraz mukopolisacharydów - elementów ochronnych aparatu ruchu - ścięgien, powięzi, wiązadeł i stawów.

    Suplementacja D-Ribose:
    poprawia ogólną wydolność tlenową,
    przyspiesza rozwój siły i masy mięśniowej,
    zapobiega rozwojowi chorób serca i układu krążenia.

    Suplementacja D-rybozy zalecana jest sportowcom wyczynowym i ćwiczącym rekreacyjnie, dla poprawy zdolności wysiłkowych i przyspieszenia regeneracji powysiłkowej oraz osobom niećwiczącym, jako aktywna profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych.

    Dla zwiększenia efektywności wspomagania wysiłku i profilaktyki zdrowotnej, proponujemy łączne stosowanie preparatów rybozowych i kreatynowych marki OLIMP.
    D-ryboza i kreatyna nasilają wzajemnie przyswajanie z przewodu pokarmowego, dystrybucję do tkanki mięśniowej i efektywność działania we wnętrzu komórek mięśniowych.

    Sposób użycia :
    jako wspomaganie wysiłku sportowego zaleca się spożywanie w dawkach od 1,5 g (tj. 1 płaskiej łyżeczki od herbaty) do 4,5 g ( tj. czubata łyżeczka od herbaty) przed i po treningu ,a w dni beztreningowe w dawkach jak wyżej pomiędzy posiłkami. Inne osoby obciążone dużym wysiłkiem fizycznym ? dwa razy dziennie w dawkach od 1,5g (tj. 1 płaskiej łyżeczki od herbaty) do 3 g ( tj. 1 łyżeczka od herbaty ) pomiędzy posiłkami.

    tekst pochodzi ze strony: http://tonus.pl/nowy_sklep/product_info.ph...?products_id=87



    termin 2006
    1 wzór galaktozo-6fosforanu, ser-val, lecytyna, dowolna prostaglandyna,
    2 reakcja powstawania JP3
    3 reakcja katalizowana przez PAL(pirofosforan tiaminy)
    4 reakcja zuzywania izocytrynianu
    5 reakcja zuzywania rybulozo 5 fosforanu
    6 rola cytochromu P450 w detoksykacji ksenobiotyków
    7 mechanizmy prowadzące do nasilenia katabolizmu cukrów i kwasów tłuszczowych w czasie głodu
    8 wpływ fosforylacji na aktywność enzymów
    9 opisz enzymy restrykcyjne i ich rolę w biotechnologii
    10 opisz stukturę 2rzedową białka
    11 transport ATP i ADP przez błonę mitochondrialną
    12 reakcja zuzywania fruktozo 1,6 bis fosforanu
    13 metabolity cyklu pentozofosforanowego
    14 6mechanizmów prowadzących do hiperglikemi cukrzycowej
    15 jak obserwowano lipolizę na ćwiczeniach
    16 jak na ćwiczeniach wykrywano skladniki kwasów nukleinowych
    17 ile moli ATP powstanie w wyniku zużycia 0,4 mola fosfodihydroxyacetonu do acetylo~S-CoA
    18 wzór kw cholowego, UDP-glukozy, tyoxyny, IMP
    19 reakcje zużywania glutaminy
    20 reakcja w której koenzymem jest vit. B12
    21 reakcja w której bierze udział sedocheptulozo 7 fososran
    22 reakcja w której powastaje OMP
    23 reakcja katalizowana przez kinazę pirogonianową
    24 wymień metabolity energetyczne głodu
    25 opisz szlak oszczędzający nukleotydy
    26 opisz biosyntezę progesteronu
    27 glutation w ksenobiotykach(?)
    28 opisz przejście fibrynogenu w fibrynę
    29 transport AcetyloŚ-CoA przez błonę mitochondralną
    30 enzymy cyklu krebsa
    31 Vmax i stała miaelisa
    32 transaminacja na ćwiczeniach

    termin 2005r
    1 wzór FMN, kwas cholowy, laktoza, cystationina
    2 reakcja katalizowan przez dehydrogenazę glutaminianową
    3 reakcja w której koenzymem jest vit B12
    4 reakcja powstawania porfobilinogenu
    5 reakcja powsawania Beta-hydroxy maślanu
    6 opisz transport aktywny
    7 wymień składniki drobnocząsteczkowe osocza i ich normy...
    8 krzywa dysocjacji hemoglobiny i wpływ pH oraz 2,3 bis fosfoglicerynianu
    9 wymień enzymy cyku krebsa
    10 struktura 2rzędowa DNA i dowody na jej istnienie
    11 opisz role białka G w metaboliźmie
    12 opisz choroby związane z przemianami aminokwasów siarkowych
    13 opisz toksyczny wpływ etanolu i aldehydu octowego na organizm
    14 posttranslacyjna obróbka białek na przykładzie kolagenu
    15 opisz wykrywanie aminokwasów aromatycznych
    16 jak na ćwiczeniach wykrywano aldolazę


    inne terminy 2003, 2004
    1 wzór adrenaliny, kwasu hialuronowego, koenzymu Q, galaktozo 1 fosoranu, cAMP
    2 powstawanie galaktozo 1 fosforanu
    3 reakcja katalizowana przez aldolazę
    4 reakcja w której koenzymem jest fosforan pirydoksalu (zużywanie bursztynylo~S- CoA+ glicyna --> alfa amino beta keto adypinian---> delta amino lewulinian)
    5 opisz powsawanie tlenku azotu
    6 reakcja zużywania glutamniny
    7 reakcja kat,. przez syntetazę asparaginy
    8 wiązania stabilizujące strukturę 4rzedową białek
    9 ketogeneza
    10 metabolity cyklu mocznikowego
    11 powstawanie trombiny opisz
    12 hydroksylacja w posttranslacyjnej modyfikacji białek
    13 reakcja powsawania sedoheptulozo 7 fosforanu
    14 reakcja katalizowana przez syntetazę karbamoilofosforanową
    15 opisz replikację DNA
    16 metoda detoksykacji ksenobiotyków ( faza 1 i 2 + wzory)
    17 jak na ćwiczeniach wykrywano azot metodą Kleidana
    18 wzór tymidyny, ATP, vit. D3, Guanozyny, Leu-Trp, cholesterol
    19 reakcja powastawania fosfoenolopirogronianu
    20 powstawanie fumaranu
    21 reakcja zużywania OMP
    22 reakcja katalizowana przez syntetazę gutationową
    23 biosynteza ciał ketonowych
    24 transport aktywnego octanu
    25 przemiany glicerolu
    26 metabolizm nerki
    27 enzymy glikolizy wymień
    29 hamowanie syntezy białek przez antybiotyki
    30 jak na ćiczeniach wykrywano kwasy tłuszczowe i cholesterol
    31 składniki drobnocząsteczkowe osocza+ normy
    32 reakcja katalizowana przez glukozo 6 fosfatazę
    33 sposoby wyrażania aktywności enzymatycznej
    34 struktura 2rzedowa białka
    35 transport ATP i ADP przez błonę mitochondrialną
    36 przemiana glicerolu

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •