odchudzicsie
Art. 280 § 1. „Kto kradnie, używając przemocy wobec osoby lub grożąc natychmiastowym jej użyciem albo doprowadzając człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”
§ 2. „Jeżeli sprawca rozboju posługuje się bronią palną, nożem lub innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym albo działa w inny sposób bezpośrednio zagrażający życiu lub wspólnie z inną osobą, która posługuje się taką bronią, przedmiotem, środkiem lub sposobem, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.”
To wg kodeksu, a tutaj linki do 2 artykułów wyjaśniających o co chodzi:
ARTYKUŁ 1 - bardziej skomplikowanie
ARTYKUŁ 2 - mniej skomplikowanie
Są też komentarze, np. Zolla, ale wydaje mi się, że to Ci wystarczy.
Cytat: Pisząc o skuteczności noża i pistoletu miałem na myśli zastosowanie ich do odparcia zamachu na dobro chronione prawem stanowiącego jednocześnie najcięższe przestępstwo czyli zbrodnię zagrożone karą więzienia na czas nie krótszy od lat trzech. Zbrodnię można popełnić tylko umyślnie i jest to np. zabójstwo (art. 148 kk), rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia (280, par.2). Dopiero od niedawna zbrodnią jest też gwałt grupowy oraz gwałt ze szczególnym okrucieństwem ("zwykły" gwałt nadal jest tylko występkiem)
Przepraszam że się wtrącę, ale co ma podział przestępstw na zbrodnie i występki do dobra chronionego prawem będącego przedmiotem bezpośredniego, bezprawnego zamachu?W/w cytat z uwagi na brak interpunkcji i zawiłą składnię zdania jest niejasny. Można też drugą jego część odnieść do sposobu odparcia ataku,z tym że i w tym przypadku nie widzę zależności między tym czy dane przestępstwo unormowane jest jako zbrodnia/występek a tym w jaki sposób mamy się bronić.A mamy się bronić współmiernie do niebezpieczeństwa zamachu tj. stosując środki i metody konieczne dla odparcia zamachu.
Poczytajcie Kodeks Karny. ( http://www.kodeks.wirt.pl/kk/cz_szcz.htm#19 ) - część szczegółowa, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu.
Artykuły:
- 156 - ciezki uszczerbek na zdrowiu,
- 157 - naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia; tam macie też o tych nieszczęsnych siedmiu dniach,
- 158 - bójka lub pobicie,
- 159 - bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu.
Mam pytanie czy wiecie może o typie broni,na która nie trzeba miec pozwolenia i która nie stanowi "niebezpiecznego przedmiotu" w swietle art.159 KK ?
Rozróżniaj dwie rzeczy
a) co wolno nosić - oprócz paru rzeczy z ustawy to prawie wszystko. Jak to ładnie prawnicy mówią, w przepisach jest enumaratywnie wyliczone, a co nie jest zabronione jest dozwolone.
b) co jest niebezpiecznym narzędziem po użyciu - to podlega ocenie sądu i bywało, że glan był niebezpiecznym narzędziem, a bywało że śrubokręt nie.
A co forumnowicze noszą? Gazy, yawary, duże foldery lub balisongi jako yawary (i nie tylko), comtech stingery (to formalnie kastet, ale raczej po użyciu, nie przed) plus mnóstwo innych dziwnych rzeczy, czasem zakazanych.
Cytat:
Kup sobie nóż, 15 centymetrów ostrza powinno wystarczyć, żeby mniej odważnych(czytaj-głupich)odstraszyć, a jak się zdarzy jakiś większy chojrak to wbijesz w ramie, albo w nogę i po sprawie, na pewno się zniechęci!
Pod uwagę trzeba również wziąć możliwe konsekwencje prawne wynikające z użycia noża...
Kodeks karny
Art. 159. Kto, biorąc udział w bójce lub pobiciu człowieka, używa broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu,
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
poza tym nie wszędzie możemy mieć przy sobie nóż
Kodeks wykroczeń
Art. 52. § 1. Kto:
5) bierze udział w zgromadzeniu posiadając przy sobie broń, materiały wybuchowe lub inne niebezpieczne narzędzia,
- podlega karze aresztu do 14 dni, karze ograniczenia wolności albo karze grzywny.
Wracając do tego policjanta z Częstochowy:
Cytat:
30-letniemu Rafałowi R. pozstwiono trzy zarzuty - usiłowania włamania do samochodu m-ki Skoda Oktawia, czynnej napaści z użyciem niebezpiecznego narzędzia oraz grózb karalnych.
Czynna napaść:
Cytat:
art. 223 KK
Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych,
podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Jak widać czynnej napaści nie ma jeśli chodzi o zwykłego obywatela.
i widać było, że chce mi dowalić.
Art. 25 Kodeksu Karnego mówi:
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamach, sad może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 3. Sad odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli przekroczenie granic obrony koniecznej było wynikiem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.
Cytat: Reguły obrony koniecznej w ocenie Sadu Najwyższego
/zeszyt nr 13 Ministerstwa Sprawiedliwości dla sędziów i prokuratorów/
.:. Osoba zaatakowana nie ma obowiązku ratowania się ucieczka ani ukrywania przed napastnikiem. Nie musi ostrzegać go, ze zamierza się bronić.
.:. Musi to być obrona konieczna; nie należy napastnika atakować, gdy wystarczy np. zejść z drogi chwiejącemu się na nogach pijakowi, którego zaczepki nie stanowią realnego zagrożenia.
.:. O bezpośredniości zamachu decyduje całokształt zachowania się atakującego, np. gdy po krótkiej przerwie ponawia atak.
.:. Nie jest obrona konieczna szykowanie się do przyszłych zamachów, np. gdy podłączymy siatkę ogrodzenia do prądu dla zapewnienia bezpieczeństwa.
.:. Nie ma mowy o obronie koniecznej przed legalnym działaniem policjanta.
.:. Celowe sprowokowanie zamachu po to, by zaatakować przeciwnika, nie mieści się w granicach obrony koniecznej.
.:. Podobnie jak w punkcie powyżej rzecz ma się z uczestnikami bójki - są oni wszyscy zarazem napastnikami i napadniętymi.
.:. Jeśli jednak uczestnik bójki wycofał się z niej (w sposób rzeczywisty i jednoznaczny, a nie taktyczny), to atak na niego daje prawo do obrony koniecznej.
.:. Interweniujący, który chce rozdzielić bijących się, odebrać im niebezpieczne narzędzia, działa w obronie koniecznej.
.:. Obrona konieczna nie jest rycerskim pojedynkiem. Odpierającemu zamach wolno użyć wszelkich dostępnych środków, które są potrzebne do jego odparcia.
.:. Choć istnieje reguła umiarkowania obrony, jej skutki nie przesądzają oceny prawnej. To napastnik musi sobie przypisać winę za szkody czy uszczerbek, jaki poniósł z rak odpierającego zamach.
.:. Za przekroczenie granic obrony koniecznej można uznać zarówno nieuzasadnione użycie broni palnej, jak i sposób jej użycia (np. strzał w głowę zamiast w nogi).
.:. Świadome (umyślne) godzenie w życie napastnika, gdy zamach nie stanowił gwałtu na osobie, a skierowany był np. przeciw mieniu (zastrzelenie złodzieja kradnącego deski z posesji), stanowi przekroczenie prawa do obrony koniecznej.
.:. Jest przekroczeniem granicy obrony koniecznej umyślne pozbawienie życia napastnika, gdy zamach nie stanowił bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia lub wolności jednostki.
.:. Użycie broni palnej jest zawsze niewspółmierne, gdy przedmiotem zamachu jest dobro o niewielkiej (wobec życia) wartości.
Ciężko to jednoznacznie stwierdzić.
Aczkolwiek przeszedł do ataku(szedł, miał np. podniesione ręce itp) - czyli wykonał zamach.
Nie przekroczyłeś granic, nie zrobiłeś mu krzywdy...
Teoretycznie jest ok. W praktyce bywa bardzo różnie
Jednostka Wojskowa Nr 1375
ul. Obrońców Stalingradu 10
66-600 Krosno Odrzańskie
woj. Lubuskie
NIP 926-000-44-59 REGON 970153400
tel. 0-68 3672 275, fax 0-68 3672 233
W imieniu Jednostki Wojskowej Nr 1375 w Krośnie Odrzańskim ( Zamawiającego) zapraszam do złożenia ofert w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego do 14 tys. euro na"dostawy chemii gospodarczej i środków czystości dla Jednostki Wojskowej Nr 1375 w Krośnie Odrzańskim na rok 2008".
Jednocześnie informujemy, że w/w zaproszeniu nie stosuje się Ustawy Prawo Zamówień Publicznych lecz wynika ono z Ustawy o Finansach Publicznych z Kodeksu Cywilnego oraz Regulaminu Udziela-nia Zamówień Publicznych w Jednostce Wojskowej 1375 w Krośnie Odrzańskim z zachowaniem zasad celowości, gospodarności i potrzeb tej że Jednostki.
Przedmiotem zamówienia są sukcesywne dostawy chemii gospodarczej i środków czystości, w asortymencie i ilościach wymienionych w załączniku nr 1, zgodnie z warunkami technicznymi opisanymi w załączniku nr 3.
Obowiązkiem Wykonawcy jest załączanie podczas dostaw do dostarczanego towaru odpowiednio:
- kart charakterystyki produktu niebezpiecznego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002r. w sprawie karty charakterystyki substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego ( Dz.U. z 2002r. nr 140, poz 1171 ze zm.)
- wpisu do rejestru ( tj. pozwolenia na obrót produktem biobójczym), zgodnie z Ustawą o produktach biobójczych z dnia 13 września 2002r. ( Dz. U. z 2002r. nr 175, p[oz 1433)
- wpisu do rejestru kosmetyków,
- etykiet produktów,
- świadectwo jakości produktu,
- wypis ze zgłoszenia do Krajowego Systemu Informowania o Kosmetykach wprowadzonych do obrotu zgodnie z wymogami art.8 Ustawy z dnia 30 marca 2001r. ( Dz.U. z 2001r. nr 42 poz. 473 ze zm.)
Wszystkie oferowane środki czystości powinny posiadać okres użycia – minimum 1 rok od daty dostarczenia.
Opakowania dostarczanych artykułów powinny być w stanie nienaruszonym.
Podane ilości przedmiotu zamówienia są ilościami szacunkowymi ( planowanymi) i mogą na etapie realizacji zamówienia i ulec zmniejszeniu. W przypadku zmniejszenia ilości zamawianych artykułów, cena całkowita będzie proporcjonalnie zmniejszona, a Wykonawcy nie będą przysługiwać z tego tytułu jakiegokolwiek roszczenia odszkodowawcze w stosunku do Zamawiającego
Terminy oraz asortyment i jego ilości określi każdorazowo Zamawiający. Miejscem dostaw będzie Jednostka Wojskowa 1375 Krosno Odrzańskie.
Przedmiot umowy będzie dostarczony transportem Wykonawcy na jego koszt i ryzyko do siedziby Zamawiającego w Krośnie Odrzańskim.
Wykonawca zobowiązany jest do załączenia do oferty cenowej:
1. Aktualnego odpisu z właściwego rejestru, albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji dzia-łalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert.
2. Oświadczenia Wykonawcy ; załącznik nr 2
Termin wykonania zamówienia: od daty podpisania umowy do 15.12.2008r.
Termin składania ofert upływa dnia 22 kwietnia 2008 r. o godz. 12:00.
Ofertę cenową wraz z załącznikami w zapieczętowanej kopercie należy przesłać na adres:
Jednostka Wojskowa Nr 1375
ul. Obrońców Stalingradu 10,
66-600 Krosno Odrzańskie.
Kancelaria Jawna
DOWÓDCA
ppłk Tomasz HOFFMANN