odchudzicsie
Witam
Na wstępie kilka słów, skąd wzięła sie chęc budowy takiego zaworu. Gdy kupowałem żonie aa s400, sprzedawca z lekkim przekonsem stwierdził, że są one ustawione lekko ponad limit. Lecz po strzelaniach okazało się, że mamy w mirę stabilne strzały(sądząc po opadzie) od 160 do 110 bar i strzał jak z armaty. Żadne odkrycie. Po zakupie chrono i testach wyszło coś ok 225 m/s. Po zabawie z oryginalnym zbijakiem( masa większa o 4 gr. - tulejka alu na zbijaku,było opisywane) uzyskałem ok 245 m/s, ale wykres prędkości pokazał duże skoki/spadki prędkości w serii. Tak więc optymalizacja masy i napięcia wstępnego zbijaka, oraz jego skoku. Po zrobieniu jeszcze 2 szt zbijaków wyszło, że optimum jest 36 gr zbijak, skok 1,5mm większy i zwiększenie napięcia wstępnego sprężyny do 2mm. Dało ok 243 m/s +/- 2,5 m/s od 190 bar do 115bar. Ok 80 w miarę stabinych strzałow z górką 246 m/s w 150 bar i lepsze wykorzystanie powietrza. Mierzone na śrucie crossman wadcutter, więc słabym(na lepszym stabilnośc może by wzrosła). Po lekturze forum i doświadczeniach ze zbijakiem przyszło mi na myśl, że można jeszcze b. dużo poprawic. Zacząlem szukac dalej.
Regulator, biłem się z myślami, ale jak alkohol ma czase dobre, ale i też złe strony,a dodakowe dziury w kartuszu?? AA S400 ma ich aż nadto.
Więc lenistwo i oszczędności technologiczne kolegów z AirArmsa skłoniły mnie do przemyśleń. Na podstawie budowy aa s200 i hatsana at44 postawiłem kilka założeń, jak taki zawór miałby wyglądac:
1. Zamykany stożkiem bez dodatkowego uszczenienia ( typu o-ring), kąt stożka zaworu 60, 50, 40 st.(wyjdzie w praniu). Jak wiadomo ciśnienie działa we wszyskie stronu z jednakowym naciskiem. Moim zdaniem nacisk działający po osi zaworu, przeciwdziałający jego zamknięciu jest szkodliwy i generuje dodatkową zmienną w systemie wpływającą na wahania Vo ( szczególnie widoczne przy zaworach grzybkowych np s400,dlatego trzeba stosowac garnek). Aby go całkowicie wyeliminowac, należałoby zrobic zawór walcowy, ale poza dodatkowym tarciem na takim zaworze, dochodzi jeszcze problem bezszczelności. Więc stożek o możliwie najmniejszym kącie rozwarcia (jak to gdzieś zauważył kol. Luka). Lecz dochodzą jeszcze opory przepływu przez taki zawór. Więc aby go zoptymalizowac, należy doprowadzic do w miarę laminarnego przepływu i usunąc wszelkie ostre kąty na drodze powietrza(dotyczy też kanałów dopr. powietrze do lufy).Dlatego planuje zrobic gniazdo stopniowane, (jak w silniku spalinowym), tzn kąt przylgowy o możliwie najwęższej przylgni i dwa kąty poprawiające przepływ( 15/30przylgnia/45) Oczywiście pole przekroju (zaworu)powinno byc o min. 20% większe od kanałów, ze względu na zawirowania i istnienie warstwy przyściennej spowolniającej przepływ. Zastanawiam się także nad ukształtowniem gniazda w zwężkę Venturi'ego. Zastosowanie takiej zwężki, dzięki różnicy ciśnień, poprawi szybkośc domykania zaworu (w niewielkim stopniu).
2. Masa iglicy zaworu jak najmniejsza, co zmusza do zastosowanie popychacza pośredniego (kule Newtona), jak w s200. Popychacz o mniejszej średnicy od otworu i wykonany z dwoma lub z trzema(aby zmniejszyc wyboczenie) pow. łożyskującymi, aby zmniejszyc tarcie i bezwładnośc.
3. Podparcie zaworu w 2 p-tach łożyskowych(teflonowych), co wymusza na nas ograniczenie masy(układ przewieszony jest za ciężki), a także precyzyjne zamykanie , co z pewnością przyniesie dodatkowe korzyści w postaci tłumienia drgań zaworu przy zamykaniu (bardzo ważne). W związku z tym korpus zaworu musi byc dzielony,częśc korpusu zaworu od strony kartusza, będzie pełnił dodatkową rolę regulacyjną i posiadał pokrętło do napięci wstępnego sprężyny iglicy.
4. Materiały na zawór: korpus z brązu BA1032, lub fosforobrązu B101(dobrze tłumi drgania, ale mniejszą twardośc), Żeliwo sferoidalne odpada ze względu na wymiary gniazda. Trzpień i zawór ze stali stopowej do hartowania niepodatnej na odkształcenia przy obróbce cieplnej, lub narzędziówka NC6 NC10, twardośc min 55hrc. Nie wiem czy narzędziówka się nada, ze względu na kruchośc. Z kolei stal stopowa do nawęglania i hartowania chyba nie ma sensu, bo przy tych wymiarach nawęgli się na wskroś. Materiały muszą by dobrane pod kątem właściwości mech. i dobrej obróbki.
Po co to robic?
Aby ograniczyc dodatkowe czynniki wpływające nieprzewidywalnie na pracę takiego zaworu(tarcie, rezonans, nieosiowości przy pracy), jest tzw. "samoregulacja" zaworu opisywana wcześniej przez kol. z forum.
W związku z pow. proszę kol. o cenne uwagi i zdjęcia zaworów różnych z różnych karabinków. AT44 już wypatrzyłem, w 2 wersjach 17J i FAC. S200 jest na stronie CZ, ale niwyrażnie. Interesuje mnie szczególnie iglica i uszczelnienie otworu iglicy od strony zbijaka.
To na razie tyle, w miarę postępu prac będę iformował, projekt raczej długoterminowy, ze względu na sezon.
Pozdrawiam