Indeks odchudzicsiekarma dla psa Cardiackarma dla psa Apollokarma dla psów Anoreksjakarma dla domukarma Royalkarma sklepkarma ShezirKarma Onlinekarma dla psówKarma aport""
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • protectorklub.xlx.pl
  •  

    odchudzicsie

    Purina One, to dość kiepska karma i osobiście bym tego kotu nie dawała. Dziwi mnie też, że hodowcy zdecydowali się na taką karmę, powinni chyba wiedzieć, że to nic dobrego
    Karmami typu Junior należy karmić do 10 - 12 mies. życia kota. Różnią się one od karm dla kotów dorosłych tym, że mają większą zawartość tłuszczu i białka. Można też karmić karmami holistycznymi, mającymi lepszy skład i tylko jeden rodzaj dla wszystkich kotów (niezależnie od wieku). Ja moje wszystkie koty karmię suchą karmą Orijen, która ma wg mnie najlepszy skład z dostępnych na rynku karm. Jest to karma holistyczna, nadaje się dla kociąt tym bardziej, że ma 20% tłuszczu i aż 45% białka.
    Z innych karm polecam Acana Kitten, Eagle Pack Kitten, Biomill Kitten, Nutro Choice Cat Kitten, ewentualnie Mastery Kitten, Royal Canin Kitten, z holistycznych Orijen, Taste of the Wild, Almo Nature, Feline Porta, Felidae (b. trudno dostępna niestety)

    Przechodzenie na nową karmę nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy mieszać karmy starą i nową, stopniowo zwiększając ilość nowej.



    Po pierwsze, to ten sklep, z którego masz kotkę, powinien mocno pożałować swoich działań. To okrutne!

    1. Nigdy nie miałam tak małych kotków w domu, ale wydaje mi się, że na razie nie powinna dostawać jedzonka "domowego", ale specjalne dla kociąt. Do tego biały serek, jogurt lub mleko "kocie", czyli ze zmniejszoną ilością laktozy. Z puszek polecam Feline Porta Kitten, Animonda Carny Kitten i Miamor Kitten. Z suchych karm dla kociąt : Hill's Kitten, Royal Canin Babycat/Kitten, Purina Pro Plan Kitten. Nie karm kotów puszkami z Biedronki! To to samo co Whiskas, KK i inne marketowe świństwa, które nie nadają się do spożycia przez koty! Dla Twoich dorosłych kotów polecam karmy suche: Felidae, Orijen, Acana i Hill's, i puszki : Almo Nature, Feline Porta, Miamor, Animonda Carny i domowe przysmaki (nie podroby!).

    2. Koty same się do siebie przyzwyczają. Muszą mieć czas na lepsze zapoznanie i ustalenie hierarchii.

    3. W wieku 3 mies.

    4. Kup odpowiedni żwirek, np. silikonowy. Przełóż do kuwety to, co kotka zrobiła poza nią, wtedy mała będzie wiedziała, że "tu jest jej miejsce". Kiedy zobaczysz, że kotka chce się załatwić, zanieś ją do kuwetki, chwyć delikatnie jej łapkę i kilka razy przeciągnij nią lekko po żwirku. W końcu nauczy się zakopywać. Najlepiej gdyby na razie miała oddzielną kuwetkę - zapach innych kotów może ją odstraszać.

    Mam nadzieję, że sobie poradzisz



    Nie wszyscy hodowcy o tym wiedzą. RC był naprawdę świetną karmą (sama kupowałam ), ale od czasu zmiany producenta (na tego "od Whiskasa"), ilość mięsa w karmie znacznie się zmniejszyła, ustępując miejsca zbożu RC, to teraz naprawdę bardziej karma dla drobiu, niż dla kotów.

    Jest jeszcze mało znana i wchodząca dopiero na rynek karma Felidae, którą bardzo polecam. Na razie można ją kupić chyba tylko na stronie producenta -> http://www.canidae.com.pl/



    Hill's i Sanabelle wypadają słabiutko przy Orijen'ie, którego moje koty jedzą od dawna i mogę go szczerze polecić. Nie ma na rynku polskim innej karmy, która zawierałaby 75% mięsa, 25% warzyw i owoców i 0% zbóż. Jedyną karmą trzymającą podobny poziom jest Taste Of The Wild (również polecam), Felidae nigdzie od jakiegoś czasu nie można dostać niestety.



    kiedyś była fajna karma, nazywała się Canidae (dla psów) i Felidae (dla kotów) na stornach amerykańskich znajdziecie. Może kiedyś wróci, a info podaje w ramach ciekawostki




    Ja polecam karmy - Orijen, Felidae, z tańszych Acana, Purina Pro Plan, Profilum, 1st Choice.
    Mokre - Feline Porta 21, Leonardo, Animonda Carny, Almo Nature.



    Toxoplasma gondii - toksoplazma

    Zarażenia Toxoplasma gondii są powszechne zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Ten wewnątrzkomórkowypasożyt, wielkości 7 µm, pełen cykl rozwojowy przechodzi jedynie u kotowatych (Felidae). Cykl ten kończy się wydaleniem do środowiska zewnętrznego oocyst wielkości 10-13 µm, a ich liczba może dochodzić do miliona w 1 g kału zarażonego zwierzęcia. Okres siewstwa oocyst waha się od 1 do 21 dni. Po 2-4 dniach, w optymalnych warunkach środowiskowych, oocysty sporulują i stają się zdolne do inwazji.
    U pozostałych gatunków zwierząt i człowieka toksoplazma lokalizuje się w różnych narządach wewnętrznych w postaci cyst osiągających średnicę 200 µm (nigdy nie dochodzi u nich do rozwoju płciowego pasożyta w jelicie, a więc do wykształcenia się i siewstwa oocyst). Koty i psy mogą zarażać się toksoplazma wielokrotnie w ciągu swojego życia zjadając oocysty (z gleby), cysty (z surowego mięsa), poprzez łożysko (w trakcie ciąży), bądź droga laktogenna. Na świecie (w tym także w Polsce) odsetek kotów wykazujących obecność przeciwciał przeciw T. gondii wynosi 9-95,2%, a u psów nie przekracza 89%. W Polsce serologicznie toksoplazmę stwierdzano u 26,7% kotów w wieku do 3 miesiąca życia i u 42,1% w wieku 4-12 miesięcy. Odsetek ten był zdecydowanie wyższy u kotów starszych i wahał się od 81,2% (zwierzęta w wieku od 1 do 5 lat) do 95,2% (koty 6-20 letnie). Nie obserwowano wyraźnych różnic pomiędzy stopniem zarażenia kotów przebywających wyłącznie lub okresowo w domu, a także polującymi w środowisku zewnętrznym. Badania przeprowadzone w Niemczech wykazały, że koty trzymane w mieszkaniach i żywione karmą z puszek są zwykle wolne od toksoplazmozy. Ponieważ w Polsce zwierzęta, które otrzymują pokarm z puszek są dożywiane zwykle surowym mięsem, stopień zarażenia toksoplazmą jest taki sam jak u kotów żywionych tradycyjnie. Mimo wysokiego odsetka zarażonych kotów siewstwo oocyst T. gondii w ich kale jest zjawiskiem rzadkim, obserwowanym jedynie u 0,8-1% populacji tych zwierząt. Około 90% kotów wytwarza trwała odporność po pierwszym zarażeniu toksoplazma, co skutkuje brakiem siewstwa oocyst przy kolejnym kontakcie
    z pasożytem.
    Objawy zarażenia u ludzi:

    Nabyta toksoplazmoza zwykle przebiega u ludzi bezobjawowo. Jednak u około 10%, szczególnie młodych osób, może ujawnić się
    w postaci limfadenopatii. Najczęściej powiększeniu ulęgają węzły chłonne szyjne i karkowe. Rzadko może wystąpić gorączka, uczucie osłabienia, bóle głowy i mięśni oraz stan zapalny gardła. U ludzi z wrodzonymi bądź nabytymi (AIDS) niedoborami immunologicznymi obserwuje się ciężki przebieg toksoplazmozy Wśród objawów ze strony centralnego układu nerwowego (neurotoksoplazmoza).
    U 30 do 69% kobiet, które po raz pierwszy zaraziły się T. gondii w czasie ciąży dochodzi do śródmacicznej inwazji płodu (toksoplazmoza wrodzona). Prawdopodobieństwo przeniknięcia pasożyta z krwi matki do płodu zmienia się w poszczególnych trymestrach ciąży.
    W pierwszym trymestrze jest najmniejsze, a inwazja zwykle kończy się poronieniem.

    W drugim trymestrze zaraża się około 30% płodów, a 25% z nich rodzi się z objawami wodogłowia, zwapnienia mózgu i padaczki. W trzecim trymestrze może dochodzić do zarażenia aż 65% płodów, u których po urodzeniu bardzo rzadko stwierdza się objawy inwazji toksoplazmy. Dopiero po 3-12 miesiącach życia u dziecka mogą wystąpić objawy ze strony centralnego układu nerwowego, a po kilku lub nawet kilkunastu latach zmiany w gałce ocznej (toksoplazmoza oczna).

    Jak zaraża się człowiek?
    Człowiek zaraża się oocystami toksoplazmy z pożywieniem, woda lub przez zanieczyszczone glebą ręce, a cystami – przez spożywanie surowego mięsa (głównie wieprzowiny i baraniny). Pasożyt może także przenikać w trakcie ciąży poprzez łożysko do płodu oraz w rzadkich przypadkach przy przetaczaniu krwi i transplantacji narządów. Pies nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o możliwość zarażenia się toksoplazmoza, kot natomiast tylko wtedy, gdy sieje oocysty. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy kot zaraził się zjadając surowe mięso zawierające cysty pasożyta, wydalanie oocyst następuje już między 3-10 dniem inwazji i zwykle nie towarzyszą mu żadne objawy kliniczne. Stwierdzenie u kota obecności oocyst w kale (badanie koproskopowe) nie jest wskazaniem do uśpienia zwierzęcia, lecz do jego leczenia. Terapia nie jest kłopotliwa. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu kuwety,
    do której załatwia się kot i przynajmniej co dwa dni wyparzać ją wrzącą wodą. Przeprowadzone na terenie Wielkopolski badania
    serologiczne ciężarnych kobiet w kierunku toksoplazmozy, połączone ze szczegółowym wywiadem środowiskowym wykazały, że zdecydowana większość kobiet z dodatnimi wynikami (81,0%) nie posiadała kota w domu.



    Źródło:

    1. Broszura firmy Bayer HealthCare Dział Weterynaryjny, pt. "Zoonozy".

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •