odchudzicsie
Nawiązując do tematu piór "Omega": tydzień temy kupiłem 2 egzemplarze, nr 120- pierwsze w kolorze żółto-zielony marmurek, drugie czarne. Szkoda tylko, że sprzedawca był nieuczciwy tzn. w opisie mówił, że system napełniania jest sprawny(kłamstwo-sparciałe gumki), nie było informacji o pęknięciach na obsadce i braku 1 obrączki. W poniedziałek zawędrują do Krakowa i zobaczymy, co można zrobić...
Mam małe pytanie: stalówki Kawuska 14ka są nieorginalne, prawda?
Mam nadzieję, że nie zapłaciłeś dużo, bo pióra Omegi od tego sprzedawcy (jezeli kupowałeś je na allegro) są w bardzo kiepskim stanie. Stalówki Kawuski są oryginalne, w tym sensie, że rzeczywiście stosowała je Omega. Problem tkwi w tym, że są one bez irydu, a celem ich produkcji nie było zaastosowanie w piórach wiecznych. Częstochowskie zakłady wycięły klientom niezły numer
Witam wszystkich miłośników i kolekcjonerów piór wiecznych.
Część z Was mnie pewnie już zna a reszcie się przedstawię pokrótce....
Jestem kolekcjonerem piór, ołówków i innych art. piśmienniczych ale interesuję się szczególnie historią piór wiecznych a przede wszystkim Polskich piór o których zbieram materiały do książki-katalogu.
Kiedyś zbierałem wszystko co ma do czynienia z atramentem i tak doszedłem do 2600 bez mała egzemplarzy. Ostatnio podjąłem decyzję że jednak nacisk położę na 2 marki (poza polskimi piórami) - to jest MontBlanc i Waterman.
W związku z tym wyprzedałem lub pozamieniałem masę piór na Kawuski, Toredo, Inco-Veritas i inne KryWit'y oraz na Watermany i MontBlanc'i.
szukam wszelkich materiałów o polskich piórach wiecznych - tych przedwojennych. szukam i kupie każdą część pióra lub całe oczywiście.
Inetresują mnie nawet fotki z własnych kolekcji.
Witaj,
Temat Penkali był juz omawiany na PWF:
http://www.piorawieczne.fora.pl/historia-pior-wiecznych,16/nie-tylko-kawuska-czyli-polskie-tropy-w-historii-pior,275.html
Ale nie zaszkodzi odświeżyć.
Pozdrawiam
AMcK
Jest na świecie parę krajów gdzie kolekcjonerstwo i pisanie piórem jest znacznie bardziej rozwinięte niż w Polsce i pozostałych krajach. Są to USA, Niemcy, Anglia, Włochy, Francja, Japonia, Singapur, Australia i Kanada.
Co do kolekcjonerstwa, to w pełni się zgadzam - jesteśmy daleko w tyle. Ale pisanie? Mam silne wątpliwości, ale oparte tylko na... przeczuciu USA na pewno przoduje jeśli chodzi o kolekcjonerstwo piór, ale nie sądzę by przodowało w pisaniu piórami. W wielu krajach Europy pisanie piórami jest/było wymagane w szkołach (a ten nawyk utrwala się na długo), a na pewno USA jest daleko za krajami azjatyckimi... Co do zbierania - wygląda na to, że istnieje silna zależności pomiędzy liczbą kolekcjonerów a tym czy dany kraj produkuje/produkował wieczne pióra Właściwie to czym Polska może się tu pochwalić? Kawuska i Omega, to jedyne znane mi marki polskich piór...
Pozdrawiam!
alexalex
Stalówki Kawuski są oryginalne, w tym sensie, że rzeczywiście stosowała je Omega. Problem tkwi w tym, że są one bez irydu, a celem ich produkcji nie było zaastosowanie w piórach wiecznych. Częstochowskie zakłady wycięły klientom niezły numer ;)
Witam,
... no i nie do końca jest to prawda. Pióra z Częstochowy to jakością rzeczywiście nie jest Montblanc ale działały w rzeczywistości w jakiej działały i firma raczej nie pozwoliłaby sobie na zastosowanie stalówek przeznaczonych np. do piór maczanych (jak sugeruje dalej Alexalex). Powiedzenie: "Przed Wojną ... nie do pomyślenia" musi mieć jakiś sens :-))) Jakość stalówek dostosowali do jakości piór i tyle.
Według katalogu Towarzystwa Przemysłowego K.Wasilewski i S-ka Spółka Akcyjna w Warszawie na rok 1939 firma produkowała około 130 rodzajów stalówek w tym 8 rodzajów przeznaczonych do piór wiecznych. Przeznaczone "na rynek" stalówki do piór wiecznych były produkowane w "Serii specjalnej" i miały numery 1460, 1462, 1463, 1464, 1465, 1467 1468 i 1468 PI. W większości przypadków raczej nie ma co szukać nawet drobiny irdu na końcu. Nie ma wśród nich znanych z Kawusek złotych stalówek z logo firmy. Były prawdopodobnie przeznaczone jedynie do piór własnych. W Omegach jakie mam (oraz jakie widziałem) ze stalówek Wasilewskiego wybierali model nr 1467 "Nierdzewne Argentum" (zdjęcie stalówki przy moim poście z czerwca ubiegłego roku). Jeśli w Omedze pojawiła się stalówka do pióra maczanego to zrobił to raczej jakiś biznesmen z XXI wieku bo "Przed wojną ... nie do pomyślenia" :-)))))
Zastanawia mnie tylko początkowe pytanie o te 14 karatów. Myślę, że zdjęcia sporo by wyjaśniły.
Pozdrawiam
AMcK
Spójrzcie tutaj:
http://www.allegro.pl/item592090978_stare_pioro_opakowanie_na_grafity.html
Ale to nie jedyny przypadek cichości.
W archiwerze znalazłem:
Pióro wieczne KAWUSKA - okres międzywojenny
Zakończenie aukcji: 2008-01-07 18:42:11
Ilość wystawionych przedmiotów: 1
Najwyższa oferta: 150.00
Lokalizacja: Widawa
Witam na mojej aukcji Mam do sprzedania pióro wieczne KAWUSKA . Jest to pióro wyprodukowane przez Towarzystwo Przemysłowe K. Wasilewski i S-ka, które powstało w Warszawie w 1895 roku jako spółka akcyjna. Produkowało nie tylko pióra, ale i inne artykuły piśmienne i biurowe. Wieczne pióra "Kawuska" wykonane są z najtrwalszych niełamiących materiałów. Sprzedawany egzemplarz to prawdopodobnie KAWUSKA 30 - mieniące się różnymi kolorami ( czarny,ciemno złoty,białe nitki) wyprodukowany w okresie międzywojennym.
OPIS PIÓRA Stalówka nie jest niestety oryginalna - w piórze znajduje sie stalówka prod. USA RADIAN TIPPED.
KORPUS: pióro posiada nieuszkodzony gwint ,nie posiada pęknięć ani zadrapań.Pojemnik na atrament jest gumowy w dobrym stanie. SKUWKA : zaopatrzona w trzy pierścienie -nie maja luzów. Na krawędzi nie ma pęknięć ani wyszczerbień.
KLIPS : przytwierdzony jest dobrze do skuwki, nie ma śladów korozji, rdzy czy też przebarwień. warstwa metaliczna nie jest uszkodzona. Na klipsie jest napis KAWUSKA.
OBWÓD PIÓRA - 40 mm Stalówka pisze miękko, nie drapie
Pozdrawiam
AMcK