odchudzicsie
Mam pytanie nie związane ściśle z bhp, ale ostatnio spotkałam się z takim problemem: czy jest gdzieś określone przez jaki czas kobieta może korzystać z przysługującej jej przerwy na karmienie dziecka piersią(chodzi dokładnie o wiek dziecka). Nie mogę nic znaleźć na ten temat. Czy sam fakt karmienia np. do 2,5 roku i ewentualne zaświadczenie od lekarza wystarczą, czy jest gdzieś powiedziane, że dziecko musi skończyć np. rok i już przepis ten nie obowiązuje. W kodeksie pracy jest tylko napisane"kobieta karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw(...)". Z góry dziękuję za podpowiedź jak to rozwiązać.
Mam pytanie nie związane ściśle z bhp, ale ostatnio spotkałam się z takim problemem: czy jest gdzieś określone przez jaki czas kobieta może korzystać z przysługującej jej przerwy na karmienie dziecka piersią(chodzi dokładnie o wiek dziecka). Nie mogę nic znaleźć na ten temat. Czy sam fakt karmienia np. do 2,5 roku i ewentualne zaświadczenie od lekarza wystarczą, czy jest gdzieś powiedziane, że dziecko musi skończyć np. rok i już przepis ten nie obowiązuje. W kodeksie pracy jest tylko napisane"kobieta karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw(...)". Z góry dziękuję za podpowiedź jak to rozwiązać. .
Proszę o podanie informacji, czy pracodawca ma prawo nie udzielić prawa do przerw na karmienie, skoro zaocznie studiuję i niektóre soboty i niedziele cały dzień przebywam poza domem nie opiekując się dzieckiem .
To nie jest żart. to fakt. Dlatego jestem zdziwiony problemem zaserwowanym przez autora tematu. Wszystko zależy od pracodawcy. Kodeks pracy można sobie wsadzic w d...ę. Na pieska można gościa zwolnić a na karmienie piersią pierworodnego ... i kolejnego (ej) NIE.
Takie to ci u nas prawo.
Pazdrawlaju.
Nie spotkałem sie nigdzie z rozkazem Nimitz'a czy Lockwood'a w treści dosłownie mówiącym o jeńcach.
Nalezy wszakże zauważyć, że już po kilku miesiąch wojny Amerykanie zaczęli postepować dokładnie tak samo jak Japończycy z jeńcami, z tą może różnicą, że tych których już "mięli" nie głodzili, nie mordowali, nie wykorzystywali do pracy niewolniczej.
Ale też mieli różne pomysły - poczynając od akcji gen. Stilwell'a - izolacji wszystkich obywateli pochodzenia japońskiego już w grudniu 1941 roku w Californii, co potem zostało rozszerzone na wszystkie terytoria amerykańskie.
Co do Japończyków - Tomku, historia K-XVI nie ma nigdzie potwierdzenia, poza tym, że żaden z marynarzy z K-XVI nie przeżył wojny. No cóż, zastosowałbym domniemanie niewinności w tym względzie jako, że Japończycy mieli i znali dostatecznie dużo sposobów na wykończenie jeńców. A na dodatek, nie było żadego procesu w tej sprawie, więc może to w ogóle nie miało miejsca.
Gen. Homma, po zapytaniu kwatery głównej czym ma karmić jeńców pojmanych na Filipinach - otrzymał reprymendę w odpowiedźi, generalnie przypominającą mu zasady kodeksu Bushido.
Ktos spyta - jaki ma to związek? Ano właśnie taki, że wg japońskiej filozofii jeniec poprzez swój czyn czyli kapitulację pozbawiał się jakichkolwiek praw, w tym prawa do żywności. No to po co w ogóle zajmować się tym co on ma jeść.
Rangersów, pojmanych na Makin, po prostu stracono - nie było możliwości, ani chęci by 8 jeńców przewieźć z atolu gdzieś na Filipiny czy do Chin.
Spraw takich jest wiele, po wojnie trybunał miał co robić i wielu japońskich oficerów zapłaciło głową za swoje zbrodnie.
" />Mnie jako pracodawcę nie interesuje ile i co pali pracownik, niech sobie pali ale nie w mojej firmie którą ja ubezpieczam /tartak/ i nie pozwolę aby w miejscu dużego zagrożenia pożarowego ,ktoś mi kazał coś tam wydzielać na palarnię. Nie zmusi mne ani PIP ani inne władze do stosowania bzdurnych przepisów.Kodeks wyraźnie określa ilość i rodzaj przerw w pracy /karmienie,śniadanie / a o przerwach na papierosy nie ma wzmianki, więc nie ma przerw.Pozdrawiam
" />Przerwa w pracy z tytułu karmienia dziecka piersią jest udzielana na cały okres karmienia piersią i nie jest zależna od wieku dziecka. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż art. 187 kodeksu pracy nie przewiduje obowiązku uzyskania zgody pracodawcy na skorzystanie z tego uprawnienia. Pracodawca powinien udzielić przerw w pracy na wniosek pracownicy.
" />
">
6. Na 8 godzin pracy przysługuje 15 minut przerwy co niezgodne jest z kodeksem pracy
Prawo do 15 minutowej przerwy śniadaniowej wliczanej do czasu pracy ma każdy pracownik, jeżeli wymiar jego czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin. Stanowi o tym art. 134 K.P. Pracodawca może wprowadzić dłuższą przerwę w godzinach zatrudnienia. Zmiana ta powinna mieć swoje odzwierciedlenie w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Zezwala na to art. 9 par. 2 K.P. – „Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych”. W tej sytuacji pracodawca może np. wydłużyć przerwę albo wprowadzić dwie przerwy w przepisach zakładowych. Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują obowiązku wprowadzenia drugiej przerwy w przypadku wykonywania pracy w wymiarze 12 godzinnym.
Prawo do 15 minutowej przerwy przysługuje pracownikowi niezależnie od innych obowiązkowych przerw wliczanych do czasu pracy.
Należą do nich:
1)przerwy dla pracowników zatrudnionych w „warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia” – art. 145 par. 1 K.P. ,
2)przerwy na karmienie dziecka piersią : 2 x 30 minut w przypadku 1 dziecka, 2x45 minut w przypadku więcej niż 1 dziecka – art. 187 par. 1 i 2 K.P.,
3)przerwy w pracy dla pracowników, zatrudnionych przy pracy monotonnej lub „(…) w ustalonym z góry tempie” – art. 145 K.P. ,
4)czas przerwy młodocianych w wymiarze 30 minut , jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny – art. 202 par. 3 [1] K.P.,
5)przerwy dla pracowników niepełnosprawnych, przeznaczone na ćwiczenia gimnastyczne (przerwa wynosi 15 minut ) – art. 17 Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ,
6)obowiązkowe przerwy wynikające z pracy przy monitorach ekranowych - par. 7 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1. grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe,
7)szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – art. 237 par. 2 K.P.
Za okres przerw w pracy pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia.