Indeks odchudzicsiekatastrofy lotnicze wina maszynyKatastrofa lotnicza w ostatnim tygodniuKatastroficzne wizje i obrazy zagładyKatastrofa lotnicza w Sao Paulokatastrofa Kolejowa mazut SWARZĘDZkatastrofy wywołane rezonansem mechanicznymkatastrofy 11.09.01Katastrofa budowlana hali w Katowicachkatastrof samolotowa Anna Jantarkatastrofy samolotów pasażerskich
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sylkahaha.xlx.pl
  •  

    odchudzicsie

    Papieski śmigłowiec przeleci nad miejscem po zawalonej hali targów
    Śmigłowiec z Ojcem Świętym Benedyktem XVI na pokładzie w drodze z Częstochowy do Krakowa przeleci nie tylko nad sanktuarium w Piekarach Śląskich, ale także nad miejscem po zawalonej w styczniu tego roku hali Międzynarodowych Targów Katowickich.


    Tę nieoficjalną wcześniej informację potwierdził PAP wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski. "Rzeczywiście, papież w drodze do Krakowa przeleci zarówno nad miejscem po zawalonej hali, jak i nad sanktuarium w Piekarach. Stamtąd pobłogosławi zarówno Śląskowi, jak i w szczególności ofiarom i osobom, które odniosły szkody w tej katastrofie" - powiedział wojewoda.

    W styczniowej katastrofie zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.



    Kilkanaście osób zginęło, a ok. 80 zostało rannych w katastrofie hali targowej. Na miejscu jest ponad 70 zastępów straży pożarnej, wkrótce ma tam dojechać grupa ratowników z psami oraz ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Akcję ratowniczą utrudnia 15-stopniowy mróz i słabe oświetlenie miejsca katastrofy. Bierze w niej udział 300 policjantów, oddelegowane przez MON oddziały żandarmerii wojskowej z Krakowa i Gliwic (stu żandarmów), dołączyć ma wkrótce grupa GOPR ze Szczyrku.Z Krakowa wyjechał strażacki ciężki dźwig oraz trzy ciężkie i pięć średnich wozów ratownictwa technicznego. Wczesnym wieczorem do Katowic odleciało śmigłowcem Straży Granicznej 12 ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, którzy zabrali ze sobą cztery psy. Ponadto z Małopolski wyruszyło samochodem do Katowic 10 ratowników z Grupy Poszukiwawczej OSP w Kętach, którzy zabrali dwa psy. Na miejsce wypadku wysłano oddziały ratunkowe z Krakowa i Gliwic, łącznie 100 żandarmów, oraz samochody ciężarowe i autobusy mogące posłużyć jako mobilne punkty niesienia pierwszej pomocy



    Poprzez media przedzierają się coraz częściej wieści, że Polska rośnie w siłę, a ludziom żyje się dostatnio. Pod rządami Braci, jak ogłoszono, gospodarka niebywale poszła do przodu. To dzięki Partii (słusznej ze wszech miar) odnotowaliśmy najlepszy rok. Rośnie PKB, może najbardziej w Europie. Do tego spada bezrobocie, do tego – rozwija się niebywale demokracja. Jednym słowem - żyć nie umierać. Chyba, że jest się w szpitalu, którego długi zabiera komornik.
    W tym bogacącym się kraju nie ma pieniędzy na leczenie chorych dzieci na raka. To znaczące w Europie państwo, zdane jest na jałmużnę. Ludzie przejęci losem najmłodszych i bezbronnych ślą pieniądze nawet z zagranicy. Mister od zdrowia dopiero teraz zaczyna reagować, obudził się z ręką w nocniku, jakby do tej pory nie było problemu i wszystko szło gładko. Czyż dyrektorom, ministrom i całej wierchuszce nie było wiadomo, że długi rosną, z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc. Czyż nie łatwiej było likwidować mniejsze długi? Nie byłoby to dla ludzi dziwne, gdybyśmy zbierali na szpital w Bangladeszu, lub innym kraju dotkniętym jakąś katastrofą, ale dla polskiego szpitala? W kraju, w którym przeznacza się krocie na drugorzędne, a często chybione cele, brak pieniędzy na konstytucyjną ochronę zdrowia. Panowie odpowiedzialni, czy nie ogrania was wstyd? Trąbić o sukcesach, a korzystać z datków?
    Gdzie idą pieniądze? Kupiliśmy za ciężkie miliardy samoloty F-16. Ledwie doleciały ( nie wszystkie jeszcze), bo były felerne. Brakuje do nich też pilotów, a samoloty stoją – kupa nowoczesnego, eleganckiego złomu – dekoruje lotniska. Patrzcie jacy jesteśmy silni! Samoloty stoją i będą stać , bo gdzie i po co Polska ich użyje? Wojna? Z kim? Kiedy? Przecież jesteśmy w NATO.
    Przy okazji wypadku czeskiego skoczka okazało się, że nie ma możliwości przewiezienia go z Zakopanego do Krakowa szybko i bezpiecznie. W kraju środkowo europejskim jest 1 – słownie jeden – śmigłowiec, który może latać nocą. Za to mamy kilka bezużytecznych bojowych F-16.
    Profesor minister nakrzyczał na dyrektorów szpitali. Ale czy połajanki coś tu pomogą?
    Jan Zawstydzony





    W dniu 3.04. z Doliny Kościeliskiej przetransportowano do szpitala turystkę z Krakowa, która będąc powyżej Pisanej upadła i złamała nogę.

    Tego dnia z Hali Gąsienicowej na wspinaczkę Granią Kościelców wyruszyło dwóch taterników z Bytomia. Wspinaczka nie szła im za szybko, tak, że złapali na Zadnim Kościelcu nieplanowany biwak. O godz. 6-tej rano dnia następnego zadzwonili do TOPR o pomoc, gdyż noc w ujemnych temperaturach zrobiła swoje i bali się o własnych siłach schodzić z grani. No pomoc wyruszyli ratownicy pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po dotarciu do lekko wychłodzonych i odmrożonych taterników, asekurując sprowadzili ich do Murowańca.

    W dniu 4.04. na Skupniowym Upłazie kontuzji nogi doznał turysta z Ostrowa Wielkopolskiego. Przybyli na miejsce wypadku ratownicy udzielili rannemu turyście I pomocy. Po zaopatrzeniu został on przetransportowany do szpitala.

    Przed godz. 18-tą do TOPR zadzwoniła dwójka turystów informując, że przed chwilą zjechali po stromych śniegach z Przeł. pod Kopą Kondracką aż w rejon „Kamienia”. Są poobijani i poobcierani. Proszą o pomoc. Na miejsce wypadku ratownicy polecieli śmigłowcem. Niestety ze względu na niski pułap chmur ratownicy desantowali się na Polanie i dalej pieszo doszli do oczekujących na pomoc turystów. Po udzieleniu I pomocy sprowadzono ich na Kondratową i dalej przetransportowano do szpitala. Turyści na zimową wycieczkę wybrali się w adidasach.

    W dniu 11.04. na drodze na Kalatówki upadła i złamała rękę turystka z Warszawy. Ranną po zaopatrzeniu przetransportowano do szpitala.

    Tego dnia o godz. 12-tej na Kasprowym Wierchu pracownicy PKL, dyżurujący tam ratownicy TOPR i narciarze dwoma minutami ciszy uczcili pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu . Pod tablicą papieską złożono kwiaty i zapalono znicze.



    Wydarzenia na świecie [edytuj]

    Wydarzenia szczegółowo: I | II | III | IV | V | VI | VII | VIII | IX | X | XI | XII

    * 1 stycznia - Szóste rozszerzenie Unii Europejskiej. Krajami przystępującymi były Rumunia i Bułgaria.
    * 1 stycznia - Euro stało się walutą Słowenii.
    * 1 stycznia - język irlandzki stał się pełnoprawnym językiem Unii Europejskiej.
    * 1 stycznia - Ban Ki-moon zaczął pełnić urząd Sekretarza Generalnego ONZ.
    * 1 stycznia - zaczął obowiązywać nowy podział administracyjny Królestwa Danii.
    * 1 stycznia - zaginął indonezyjski samolot ze 102 osobami na pokładzie.
    * 4 stycznia - początek kadencji nowo wybranego Kongresu w Stanach Zjednoczonych.
    * 7 stycznia - wstrzymanie transportu ropy rurociągiem "Przyjaźń" w wyniku konfliktu cenowego między Rosją i Białorusią.
    * 15 stycznia - w Bagdadzie na byłym szefie służby bezpieczeństwa i byłym szefie Sądu Rewolucyjnego wykonano karę śmierci przez powieszenie orzeczoną przez Iracki Trybunał Narodowy 5 listopada 2006.
    * 30 stycznia - premiera systemu operacyjnego Microsoft Windows Vista dla klientów indywidualnych.
    * 3 lutego - zamach bombowy na targowisku w Bagdadzie, śmierć 137 osób.
    * 6 - 12 lutego - Festiwal Śniegu w Sapporo (Japonia).
    * 9 lutego - trzech polskich alpinistów zginęło podczas wspinaczki na szczyt Matterhorn.
    * 19 lutego - Zamach bombowy w Indiach, atak terrorystyczny na pociąg ekspresowy "Przyjaźń".
    * 25 marca - 27 przywódców krajów należących do Unii Europejskiej podpisało deklarację berlińską.
    * 16 kwietnia - koreański student Cho Seung-hui zastrzelił 33 osoby w tym samego siebie w campusie Virginia Tech w Blacksburgu w stanie Wirginia.
    * 18 kwietnia - Komitet Wykonawczy UEFA zadecydował w Cardiff, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku zorganizują wspólnie Polska i Ukraina.
    * 3 maja ? z pokoju hotelowego w Praia Da Luz w Portugalii zniknęła trzyletnia wówczas Brytyjka Madeleine McCann (12 maja skończyła 4 lata).
    * 5 maja - zaginięcie na terytorium Kamerunu kenijskiego samolotu Boeing 737 ze 114 osobami na pokładzie
    * 6 maja - druga tura wyborów prezydenckich we Francji
    * 6 maja - katastrofa francuskiego samolotu wojskowego na Synaju w Egipcie - 9 żołnierzy zginęło.
    * 12 maja - Finał 52 Konkurs Piosenki Eurowizji w Helsinkach w Finlandii.
    * 16 maja - zaprzysiężenie na prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego.
    * 3 czerwca - Ojciec Święty Benedykt XVI kanonizował w Watykanie błogosławionego Szymona z Lipnicy - jednego z patronów Krakowa.
    * 23 czerwca - podczas obrad szczytu Unii Europejskiej w Brukseli osiągnięto porozumienie umożliwiające rozpoczęcie konferencji międzyrządowej w sprawie nowego unijnego traktatu, mającego zastąpić odrzucony wcześniej traktat konstytucyjny UE
    * 27 czerwca - Gordon Brown zostaje premierem Wielkiej Brytanii.
    * 7 lipca - seria koncertów Live Earth
    * 7 lipca - W Lizbonie ogłoszono listę nowych 7 cudów świata.
    * 22 lipca - wypadek polskiego autokaru we Francji.
    * 15 września - Tragiczny wypadek śmigłowca z udziałem kierowcy rajdowego Colina McRae. Śmierć poniósł także jego 5-letni syn Johny.
    * 30 września - odbyły się wybory parlamentarne na Ukrainie.
    * 20 października - początek wielkich pożarów w Kalifornii



    Sokół w Muzeum



    Dnia 9 grudnia 2005 roku został przywieziony do Krakowa śmigłowiec PZL W-3A Sokół. Płatowiec zasili kolekcję Muzeum Ratownictwa, które jest organizowane przez Fundację Na Rzecz Ratownictwa Lotniczego w Krakowie.



    Śmigłowiec PZL W-3A Sokół numer seryjny 370507 został wyprodukowany w Świdniku w 1994 roku. Pierwotnie został zamówiony przez United India Airways Limited i ze znakami tego przedsiębiorstwa, a także rejestracją fabryczną SP-SYE i numerem taktycznym H-321 był prezentowany na Salonie Lotniczym w Paryżu w 1995 roku. Wycofanie się indyjskiego odbiorcy z kontraktu zbiegło się w czasie z finalizacją umowy sprzedaży drugiego śmigłowca Sokół dla TOPRu. Poprzedni śmigłowiec TOPR noszący znaki SP-SXT został rozbity w Dolinie Olczyskiej 11 sierpnia 1994 roku. Od 16 listopada do 30 grudnia 1995 roku wykonano szereg niezbędnych modyfikacji dla potrzeb ratownictwa górskiego. Najważniejszymi zmianami było doposażenie Sokoła w wyciągarkę Lucas, zamontowanie z prawej strony kadłuba okuć na pojemnik transportowy, a także zainstalowanie systemu GPS oraz przebudowę kabiny transportowej. Śmigłowiec już z nową rejestracją SP-SXZ oficjalnie TOPR odebrał 25 stycznia 1996 roku. Za jego eksploatację odpowiedzialność na mocy umowy ponosił ZLS w Krakowie. Miejscem stacjonowania śmigłowca zostało lądowisko przy szpitalu w Zakopanem.

    W 2002 roku helikopter otrzymał nowy schemat malowania z dominującym kolorem żółtym i czerwonym.

    29 stycznia 2003 roku doszło do awaryjnego lądowania Sokoła w rejonie miejscowości Murzasichle. Uszkodzenia śmigłowca (między innymi złamana belka ogonowa) okazały się na tyle poważne, że został on wyłączony z dalszego użytkowania. Płatowiec postanowiono odbudować w nowym kadłubie z użyciem sprawnych podzespołów poprzedniego śmigłowca. W wyniku tych działań powstał Sokół o numerze seryjnym 370908. Otrzymał on znaki SP-SXW i został przekazany do TOPR 28 października 2004 roku.

    Kadłub oraz części pozostałe po SP-SXZ zostały w czerwcu 2005 roku przekazane Fundacji Na Rzecz Ratownictwa Lotniczego w Krakowie przez TOPR.



    9.12.2005 roku śmigłowiec został przetransportowany ze Świdnika do Krakowa specjalnym wozem Renault przez Strażaków z Lubartowa. W operacji rozładowania śmigłowca pomógł ciężki dźwig Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 2 PSP w Krakowie. Trwająca godzinę akcja została przeprowadzona wzorowo i bez przeszkód. Fachowość Strażaków zasługuje na wielkie uznanie. Kadłub śmigłowca ustawiony został na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego gdzie pozostaje w depozycie razem z innymi zbiorami przyszłego Muzeum Ratownictwa. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy Sokół przekazany do Polskiego muzeum w ogóle!



    W tym miejscu Fundacja pragnie złożyć wyrazy wdzięczności osobą i instytucją, które pomogły w tej niezwykłej operacji:



    Komendzie Wojewódzkiej PSP w Lublinie

    Komendzie Miejskiej PSP w Krakowie

    Strażakom z Lubartowa i Krakowa za fachowe wykonanie zadania



    Muzeum Ratownictwa jest organizowane przez Fundację Na Rzecz Ratownictwa Lotniczego w Krakowie imienia Bogusława Arendarczyka i Janusza Rybickiego w Krakowie. Gromadzi ono i utrwala pamiątki związane z szeroko pojętym ratownictwem. Obecnie prócz Sokoła w zbiorach Fundacji znajdują się: karetki (Polonez, FSO 1500), ambulanse (Citroen C25D, Robur 4x4, Nysa), pojazdy strażackie (Star A29) oraz inne drobne eksponaty związane z tematem (modele, mapy, dokumenty, nosze i belki). Niezwykle cenną pamiątką jest część ogonowa śmigłowca TOPR Sokół, który uległ katastrofie w 1994 roku.

    Zainteresowanych działaniami Fundacji zapraszam na oficjalną stronę internetową www.airrescue.boo.pl


    Piotr Michno

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •