Indeks odchudzicsieKartuzy Starostwo PowiatoweKartuzy Nieruchomości wynajemKartuzy GdyniaKartuzy Agencjekartuzy infoKartuzy wczasyKARTUZY UrządKartuzi PaviaKazimierz JankowskiKASA Wszystko od nowa Download
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • asael.keep.pl
  •  

    odchudzicsie


    Niemniej myślę, że warto zaprezentować tę pocztówkę jako przykład architektury Zakonu Kartuzów, któremu zawdzięczamy kartuzję kaszubską.
    Nie ma czegoś takiego jak architektura Zakonu Kartuzów. I prócz tego, że oba miejsca noszą takie same nazwy pochodzące od nazwy zgromadzenia, to nie widzę żadnego podobieństwa barokowego zespołu klasztornego w Konz z pierwotnie gotyckim, przebudowywanym na przełomie manieryzmu i baroku zespołu w polskich Kartuzach.
    Kartuzy



    Jesteś jak to kobieta uparta. Od lat zajmuję się Zakonem Kartuzów, a nawet swego czasu publikowałem swój cykl na jego temat w "Gazecie Kartuskiej". Z pracą magisterską na ich temat miałem zaszczyt brać udział w sympozjum kartuzjańskim w Salzburgu. Myślę, że to upoważnia mnie do zabierania głosu w tej materii. Aby zamknąć temat kieruję Cię do klasyki na temat architektury kartuskiej Józefa Stankiewicza, Kartuzja gdańska. Dzieje rozwoju układu przestrzennego Kartuz oraz kartuskiego zespołu klasztornego, "Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej" 12962, nr. 30 oraz prac prof. Miłobędzkiego.
    Sami kartuzi mówią o kartuskim stylu budowania i kartuskiej architekturze



    Browar w Kartuzach na dawnej pocztówce, poniżej garść informacji o jego właścicielach:

    * Klosterbrauerei, Hey (1862) 1865-1875*
    * Klosterbrauerei Karthaus 1878-1883
    * Klosterbrauerei – W. Steindorff -1895/7
    * Browar Klasztorny – wł. Georg Mayer -1920*
    * Browar Klasztorny – wł. Meta Mayer ul. Klasztorna 4 -1928
    * Browar – wł. J. Mayer -1926/7/8
    * Browar Klasztorny -1930/1

    źródło



    Czerwony Klasztor – kompleks klasztorny na Słowacji z 1319 r. zamieszkany początkowo przez mnichów z zakonu kartuzów , a później kamedułów. Położony u ujścia Lipnika do Dunajca.
    Leży na terenie Pienińskiego Parku Narodowego.

    Przed wejściem do klasztoru znajduje się park, który w 1972 r. stał się obszarem chronionym pod nazwą Lipy Pienińskie (PieninskĂŠ lipy). Znajduje się tu 19 cennych starych lip.

    Odpowiedz pisze ja, ale to angel namęczyła sie troche zeby dowiedzieć sie co to za miejsce



    Witam
    Ostatnio natknałem sie na niestety tylko cześc butelki z takimi napisami:
    KLOSTERBRAUEREI CARTHAUS
    ...AUFLICHES EIGENTUM.
    Z tłumaczenia BROWAR KLASZTORNY KARTUZY i z zwiazku z tym pytanie - gdzie znajdował sie dokładnie browar czy niedaleko jez. klasztornego?
    pzdr




    A tu unikatowe zdjęcie przedstawiające stary trakt prowadzący z moich rodzinnych Kartuz do Mirachowa, czyli z niegdysiejszej kartuzji kaszubskiej do starostwa mirachowskiego wzdłuż brzegu Jeziora Klasztornego.

    Droga się zgadza - ale jezioro już nie ;)
    To jest jeziorko w lesie między Prokowem a Sianowem (jez. Wielkie Łąki).



    Moi drodzy,
    chciałabym Was poinformować, że

    w dniu 29 grudnia 2007 roku z wybiciem godziny 16:00
    wraz z moim narzeczonym
    rozpoczniemy współną drogę życia, ślubując sobie miłość, wierność i uczciwość przed obliczem Boga w Kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Mari Panny w Kartuzach przy ulicy Klasztornej 3.

    Zapraszam corsomaniaków



    Dzisiaj w sumie przelotem byłem na dwóch nowych zbiornikach nieco oddalonych od gdańska. Na klasztornym w kartuzach cisza jak makiem zasiał, na łapinie dolnym także cisza na spinning. Sporo wędkarzy poławiających białoryb i to by było na tyle Pewnie to przez nagłą zmianę pogody z upalnej na chłodną i odwrotnie



    Pokój i Dobro!
    Chcę wszystkim polecić film pt. "Wielka cisza". Jest to film przedstawiający życie kartuzów w najsurowszym klasztorze chrześcijańskiego świata. Poniżej zamieszczam fragment zapowiedzi tego filmu:

    "Wielka cisza to surowy film, który w swej czystej formie bliski jest spokojnemu, medytacyjnemu życiu w klasztornych murach. Bez muzyki, jedynie z klasztornymi śpiewami, bez wywiadów, bez komentarzy, bez dodatkowych materiałów. Zmiany czasu, pór roku i wszystkie powtarzalne elementy dnia i modlitwy - ten film nie jest odwzorowaniem życia klasztornego, ale istotą tegoż życia. To film o świadomości, absolutnej obecności, o życiu ludzi, którzy w najczystszej formie poświęcili całe swoje życie Bogu. Wielka cisza, kolejne dzieło reżysera nagradzanego za L'amour, l'argent, l'amour i Die Terroristen, to pierwszy w historii film opowiadający o życiu wewnątrz klasztoru Grande Chartreuse, głównego klasztoru legendarnego zakonu kartuzów w Alpach Francuskich."



    w Kartuzach kiedys robilo sie piwo i basta,

    caly czas w Kartuzach jest przepiekny kosciol Kartuzow, dawny klasztor Kartuzow, kosciol ma dach w ksztalcie trumny, ma podziemia ciagnace sie wzdluz ulicy klasztornej i tam wyrabiano i magazynowano piwa, wszystko w zdluz jeziora klasztornego (notabene jednego z pieciu jezior Kartuz). Ciekawa histiroa i trzeba ją zgłębić.:stout:



    Co wy tacy starzy? Ja idę do 2 klasy Gimnazjum w Sierakowicach po gimnazjum zamierzam iść do Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach nr.? na ul. Klasztornej, jest to bardzo dobra szkoła (mam nadzieję, że się dostanę, ale mam jeszcze sporo czasu).



    jezeli chodzi o leszcza i okolice Kartuz to najblizej jest jez. Klasztorne.podobno w zeszlym sezonie troche tam ludzie polowili



    A tu unikatowe zdjęcie przedstawiające stary trakt prowadzący z moich rodzinnych Kartuz do Mirachowa, czyli z niegdysiejszej kartuzji kaszubskiej do starostwa mirachowskiego wzdłuż brzegu Jeziora Klasztornego.
    Droga ta o charakterze powiatowym została wybudowana po 1880 roku dzięki inicjatywie landrata W. Freiherra von Schleinitza w ramach pruskiego planu budowy dróg.

    Pruski plan budowy dróg i kolei w powiecie kartuskim 1818 - 1918
    Z chwilą utworzenia w 1818 roku powiatu kartuskiego władze pruskie rozpoczęły realizację swego planu budowy i modernizacji dróg, których stan i ilość były niezadawalające. W pierwszym rzędzie zajęto się budową dróg prowincjonalnych (drugorzędnych). I tak w 1845 roku rozpoczęto budowę odcinka drogi o długości 47 km biegnącej z Gdańska przez Kartuzy do Słupska. Została ona zakończona na obszarze powiatu kartuskiego w 1862 roku. Przecinała ona Żukowo, Borkowo, Dzierżążno, Kartuzy, Łapalice, Garcz, Miechucino, Sierakowice, Puzdrowo, Gowidlino i sięgała do granic powiatu słupskiego.
    Kolejna droga częściowo przebiegająca przez powiat kartuski, której budowę zakończono w 1851 roku łączyła Gdańsk z Kościerzyną i Bytowem.
    W okresie lat 1866 - 1869 wybudowano odcinek drogi o długości 21 km na trasie Leźno - Pomieczyno, a w latach 1866 - 1872 odcinek o długości 47 km na trasie Kartuzy - Bytów - Jamno (tu była granica powiatu). W okresie lat 1869 - 1874 władze zbudowały trasę Żukowo przez Babi Dół - Borcz - Hopowo - Egiertowo - Wieżycę - Kłobuczyno do Kościerzyny trasę o długości 9,5 km kierunek Kartuzy - Przodkowo. Natomiast po 1880 roku realizacji doczekała się droga Kartuzy - Sierakowice - granica powiatu lęborskiego i wspomniana trasa Kartuzy - Mirachowo. Według zestawienia z 1909 roku Prusacy wybudowali 275,3 km dróg.
    Jeśli chodzi o trakty kolejowe, to 1 sierpnia 1866 roku zbudowano linię kolejową kierunek Pruszcz - Żukowo przez Kolbudy, Łapino, Stary Młyn do Żukowa, a w 3 miesiące później trasę Żukowo - Kartuzy z przesiadką w Dzierżążnie. Zaś w 1901 roku oddano do użytku linię kolejową Kartuzy - Kościerzyna przez Sławki - Gołubie, a w październiku 1905 roku linię kierunek Kartuzy - Lębork.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •