odchudzicsie
Dla zainteresowanych do obliczenia sobie raty lub zdolności kredytowej w ramach programu "rodzina na swoim" polecam kalkulator na www.invigo.pl - uwzględnia on bowiem wszystkie składowe potrzebne do policzenia zdolności, jaki przedmiot zabezpieczenia, dochody i wydatki, wiek, walutę itd
Zastanawiam się ile matek samotnie wychowujących dzieci jest w stanie go uzyskać,to nie są małe sumy.......
Na tym programie największą korzyść mają deweloperzy,którzy znaleźli sposób na sprzedaż swoich nieruchomości i oczywiście spekulanci.
Kryzys kryzysem, a biznes biznesem. Choć skończyło się sprzedawanie tzw. „dziury w ziemi”, z czym mieliśmy do czynienia jeszcze 2 lata temu, i nie ma co liczyć na uzyskanie marży sięgającej prawie 100%, to deweloperzy z pewnością chcą zarobić. Może to doprowadzić do sytuacji, w której będą oni dopasowywać ceny mieszkań do cen określonych w programie? O ile wyższa cena może zostać zmniejszona, to niższą można podwyższyć do limitu objętego programem.Nieoficjalnie funkcjonowałyby więc dwie ceny. Dla klientów objętych programem i dla pozostałych. Już dziś średnie ceny lokali w dużych miastach spadły o 10% i więcej, licząc rok do roku. Kryzys jeszcze bardziej pogłębi te spadki. W rezultacie niektóre ceny rynkowe mogą być niższe, niż limity ustalone w programie. Najlepiej byłoby dostosowywać limity cen z programu do warunków rynkowych.
W przeciwnym razie ceny mieszkań zamiast spadać, mogą pozostać na niezmienionym poziomie, byleby spełniały określony limit maksymalnej ceny metra kwadratowego określony przepisami programu dopłat.
Pytanie zadałeś na nieodpowiednim forum.
Czy przy kredycie hipotecznym 10k na 5lat rata powinna wynosić 2,030.10 zl ?
Dodaj obliczanie realnych kosztów kredytu itp.
dzięki za info...juz poprawiłem:)
brak informacji jakie dokumenty są potrzebne przy kupnie nieruchomości - właśnie ten temat przerabiam bądź przy kupnie auta. Kalkulator nie uwzględnia lat kredytowania (ale o tym było już wyżej). Jeżeli na tym poziomie pytasz się co zmienić, sugestie to rozumiem że sam nie wiesz co z tym zrobić.
widzę, że kolega ma braki w czytaniu ze zrozumieniem...dobrze wiem co mam robić i już niedługo moja strona będzie porównywarką numer 1 w Polsce
Chyba kazdy keidys marzyl o zarobieniu pierwszego slynnego miliona
Obliczenie ile nam to czasu zajmie znajdizemy na
Kalkulatorze Expandera
Ja jakbym zbieral zlom, pozyczal od mamy,
zaciagnal kredyty i kradl to bym za 30 lat sie dorobil
Zdolność kredytowa jest to oszacowanie swojej zdolności kredytowej, czyli określenie, na jaki kredyt można liczyć. Zdolność kredytowa to pojęcie płynne - nie ma jednej obiektywnej granicy zdolności, każdy bank ocenia to inaczej, bo i maksymalna kwota, jaką można pożyczyć zależy w dużej mierze od konkretnych warunków panujących w danym banku, jak też od ryzyka, jakie dany bank jest w stanie zaakceptować. W efekcie, może się zdarzyć, że w jednym banku można mieć zdolność kredytową na daną kwotę, a w innym można jej nie mieć. Niektóre banki są bardziej restrykcyjne pod tym względem, a inne mniej. Efektem jest jednak także różnica w warunkach kredytów - jeżeli masz gorszą sytuację finansową, to nawet jeżeli bank udzieli ci kredytu, musisz liczyć się z gorszymi warunkami (np. wyższym oprocentowaniem). Bank w ten sposób rekompensuje sobie wyższe ryzyko, jakie ponosi, wyższymi przychodami z kredytu. Główne czynniki, które banki biorą pod uwagę, oceniając sytuację finansową kredytobiorcy pod kątem wnioskowanego kredytu: okres, na jaki chcesz wziąć kredyt (im dłuższy, tym łatwiej go dostaniesz), waluta kredytu (warunki obliczania zdolności dla kredytów w walutach obcych są bardziej restrykcyjne), poziom twoich stałych miesięcznych dochodów (im większe, tym lepsze), sposób uzyskiwania dochodu (najkorzystniej oceniana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, gdyż jest uważana za najbardziej stabilną formę zatrudnienia; tym niemniej, szansę na kredyt mają także osoby zatrudnione w inny sposób, np. na umowę zlecenie lub prowadzące samodzielną działalność gospodarczą), czy masz jakieś oszczędności, a w szczególności - czy masz tzw. "wkład własny", czyli czy opłacisz część kupowanej nieruchomości z własnych pieniędzy, czy posiadasz inne kredyty (w tym także limity kredytowe na rachunkach, karty kredytowe - obniżają one zdolność kredytową, gdyż stanowią dodatkowe potencjalne zadłużenie), jak wysokie są koszty utrzymania kupowanego mieszkania oraz jaka jest kwota stałych miesięcznych wydatków, ile osób jest w gospodarstwie domowym.Poza tym, brane są też często pod uwagę inne czynniki, np. miasto, w którym się mieszka lub kupuje mieszkanie (jeżeli jest ono w dobrej lokalizacji, zwiększa się szansa, że jego wartość szybko wzrośnie, a co za tym idzie zabezpieczenie hipoteczne stanie się dla banku pewniejsze), jak długo trwa zatrudnienie u obecnego pracodawcy (zwykle wymagane jest minimum 6 miesięcy), itp. Dokładne badanie zdolności przez bank odbywa się dopiero po złożeniu wniosku kredytowego, związanego już z konkretną nieruchomością, którą chce się kupić. Tym niemniej, niektóre banki (choć jest ich niewiele) udostępniają w internecie kalkulatory zdolności kredytowej, w których można oszacować, czy warto składać wniosek o kredyt w danym banku. Przykładem takiego banku jest Bank Millennium, w którym swoją zdolność kredytową można oszacować.
Składowe kalkulatora kredytowego:
*Kwota kredytu - wysokość planowanego / udzielonego kredytu.
*Oprocentowanie nominalne - oprocentowanie kredytu w skali roku.
*Okres kredytowania - Czas w ciągu którego należy spłacić cały kredyt. Kalkulator kredytowy przelicza dane, przyjmując kapitalizację odsetek równą liczbie spłacanych rat. Dlatego okres kredytowania powinien być wielokrotnością okresu kapitalizacji.
*Kapitalizacja - jak często naliczane są oraz odejmowane odsetki od kwoty kredytu. W kalkulatorze kapitalizacja odsetek równa jest liczbie spłacanych rat. Im częstsza jest kapitalizacja odsetek, (im częściej naliczane są odsetki) tym niższa jest efektywna stopa procentowa.
*Raty - Są dwa podstawowe rodzaje rat: raty równe i raty malejące.
Raty równe - od początku do końca spłaty kredytu, kolejne raty mają taką samą wartość. Raty równe oblicza się, dzieląc koszt kredytu przez liczbę rat.
*Raty malejące - raty kredytu zmniejszają się wraz ze zmniejszaniem się długu pozostałego do spłacenia. W przypadku rat malejących największe obciążenie z tytułu obsługi kredytu jest na początku. Od pierwszej raty spłacamy bowiem całe odsetki i część kapitału. W miarę jak zmniejsza się kapitał, maleją miesięczne odsetki, stąd kolejne raty są coraz niższe.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytową definiuje się jako zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w ustalonych w umowie terminach. Innymi słowy cechę tę posiadamy, gdy jesteśmy w stanie wywiązać się terminowo ze zobowiązań wiążących nas z kredytodawcą. Potocznie termin "zdolność kredytowa" utożsamia się z odpowiednim poziomem dochodów kredytobiorcy oraz, co za tym idzie, maksymalną wysokością raty spłaty kredytu. Bardziej właściwe jest jednak szersze rozumienie tego pojęcia, zawiera ono w sobie bowiem także szereg innych elementów, często dających się ocenić wyłącznie subiektywnie (jak np. stabilność sytuacji zawodowej kredytobiorcy).
Udzielając kredytu bank bierze na siebie istotne ryzyko - pożyczane środki pochodzą z depozytów złożonych u niego przez klientów. Ocenienie z góry, czy dany kredytobiorca będzie prawidłowo spłacał kredyt nie jest możliwe ze stuprocentową pewnością. Trudno przecież przewidzieć jakie okoliczności mogą przeszkodzić mu w obsłudze zadłużenia za 5, 10 czy 15 lat. Procedura oceny zdolności kredytowej ma bankowi pozwolić oszacować, jakie ryzyko wiąże się z konkretną umową kredytową nie tylko w chwili obecnej, ale także w całym okresie kredytowania (tzw. perspektywiczna zdolność kredytowa).
Prawo bankowe nie określa szczegółowo, w jaki sposób bank ma sprawdzać zdolność potencjalnych kredytobiorców. O tym czy posiadamy cechę zwaną "zdolnością kredytową" czy też nie, decydują wewnętrzne procedury przyjęte w danej instytucji. Stąd też możliwa jest sytuacja, że w jednym banku odmówi nam się udzielenia kredytu, podczas gdy w innym nasz wniosek zostanie zaakceptowany. Warto zatem, szczególnie gdy staramy się o kredyt długoterminowy, porównać oferty kilku banków. We wstępnej ocenie naszych szans na otrzymanie pożyczki pomóc może rozmowa z doradcami poszczególnych instytucji, skorzystanie z kalkulatorów zdolności kredytowej zamieszczonych na stronach internetowych banków, jak również spotkanie z doradcą finansowym.
Zapoznanie się z kilkoma ofertami warto polecić także, gdy nie mamy podstaw do obaw o samą możliwość otrzymania kredytu. Sposób obliczania wysokości raty, którą będziemy w stanie "udźwignąć" różni się znacząco w poszczególnych bankach. Fakt ten ma istotne znaczenie dla maksymalnej wysokości kredytu, o jaki możemy się starać. W największym uproszczeniu można przyjąć, że bank sumuje nasze miesięczne dochody, odejmuje od nich wysokość rat spłat zobowiązań różnego typu oraz wysokość kosztów utrzymania (wydatki konsumpcyjne, mieszkaniowe, na samochód). Pozostała kwota musi wystarczać na spłatę raty kredytu. Faktycznie banki przyjmują różne formuły obliczania wąsko pojętej zdolności kredytowej i stosują różne założenia oraz zestawy uwzględnianych w obliczeniach zmiennych.