odchudzicsie
No tak: mam 0,5 kg filtraxu K w pończosze; wkładam taka "kiełbaskę" w połówkę od butelki PET z podziurawionym dnem i przez to przelewam wodę z kranu do wiaderka - wolniutko sobie ciurka. Parametry otrzymanej wody do TwW - 0-1, TwO - 4, Ph - 5,5. Zaleca się odstawić na dobę, aby pH sie unormowało (ulotnił się CO2), ale ja tego nie robie, bo po prostu mieszam pół na pół z kranówką (pH 7,5, TwW - 14-16, TwO - 20-22) i otrzymuję wodę w sam raz do moich potrzeb.
Problemem jest przy Filtraxie regeneracja, bo w cyklu wodorowym trzeba użyć kwasu solnego 6-8%. Ponieważ dostałem kationit juz zuzyty, musiałem go na początku zregenerować. Moczyłem kationit przez kilka godzin w roztworze HCl (przydatny jest 1l słoik WECK-a, dobrze sie wszystko mieści). Potem trzeba zregerowany kationit przepłukać wodą, żeby wymyć resztki kwasu i gotowe do zmiękcznia ok. 4000 l wody. Indywidualna osoba kwasu nie kupi legalnie, bo uzywa sie go do produkcji narkotyków, zatem trzeba mieć znajomego w jakimś laboratorium. Mozna też kupić gotowy preparat do regeneracji produkowany przez Zooleka, ale nie wiem czy w ogóle w Lublinie którykolwiek sklep ma. Zostaje internet lub prosba do znajomego sklepikarza o sprowadzenie.
Aha, ja zmiękczam niwiele, bo 15 l tygodniowo, więc raz zregenerowany kationit (0,5 kg) powinien mi teoretycznie starczyc na ok. 4-5 lat. Zobaczymy jak bedzie w praktyce. Podejrzewam, że co najmniej na pół roku powinien wystarczyć, potem regeneracja.
Kurcze właśnie wprowadziłem do akwarium kwarantannowego mój nowy nabyte. Ap.
Macmasterii. Zauważyłem że po 15min zaczeły sie pokładać. Akwarium było
przygotowane juz na 3dni przed przyjęciem rybek. Ustawiłem temp na grzałce
25stC (jednakże jak zmierzyłem miernikiem- juz było za puźno- to było
22stC), woda o parametrach Tww 6 i Two 6, pH 4, ale niestety nie sprawdziłem
dokładnie przed wpuszczeniem ryb tych parametrów.
Ryby odrazu wrzuciłem do ogólnego (24stC, Tww 12, Two 12, pH .
Teraz dopiero zmierzyłem, bo byłem pewien, że pH w ogólnym i kwarantannie
bedzie takie samo, ale okazało się, ze po regeneracji kationitu, on zaczął
mi nie alkalizować wodę, ale ją ostro zakwaszać. W efekcie ryby przeszły z
wody o parametrach tych z kwaranttanny do wody o prarametrach z ogólnego.
Jest szansa że jeszce coś z nich będzie? ludzie przestancie tak cudowac z ta woda z parametrami itd.ja kupuje ryby wpuszczam je po potrzymaniu w torebce z woda w zbiorniku w akwarium po 30 min. wpuszczam i zyja nie zdychaja i sie maja a najgorsze jest cudowanie zakwaszanie utwardzanie itd.to dobre dla profesjonalistów.W danym miescie w sklepach zoo ryby zdążą sie przyzwyczaic do warunków w jakich sobie zyja
Borelki wytrzymaja taka wode, zmiekczyc mozesz na kilka sposobow:
1. Dodajac wode z RO ( filtr RO sporo kosztuje, ale zaoszczedza nam spoooro klopotu, na dluzsza mete jest najlepszy )
2. Kationit ( w sklepie mozna kupic woreczki z kationitem, ktore dorzucasz do akwa i zmiekczaja wode, tanie po 5 zl chyba kilka woreczkow, co pare tyg sie je regeneruje kwasem solnym )
3 Dodajac do filtra torf ( tez tanio tylko niestety, a moze stety jak dla niektorych, barwi wode na herbaciany kolor. To tez zalezy od torfu jaki dodasz, ale ogolnie akzdy zabarwi chodz w minimalnym stopniu wode )
4. Kupujac i dodajac wode destylowana ( wiadomo, trzeba latac co tydziedz i kupowac, ciezko dlugo i troche bez sensu )
BTW Borelki przezyja nawet w wodzie 12 - 15 dH. Przezyja nie znaczy ze beda sie czuly jak w raju.
..... do filtra dodajesz woreczki firmy zoolek zmiękczające wodę , wyciągające amoniak itd Wszystko do kupienia w sklepie lub na allegro...
kolega dopiero zaczyna a tu mu proponujesz odrazu chemie, jak dla mnie to tylko zbędna rzecz i bezsensownie wydane pieniądze.
na początek polecałbym zakupić testy na PH, KH i GH ewentualnie pożyczyć od kolegi, jak zużyjesz mu kilka kropelek to nie zbiednieje. jak będziesz wiedział jaką masz wode, wtedy poszukaj na www.apisto.pl nt wymagań poczególnych pielęgniczek i dokonaj wyboru, które chcesz hodować. Tutaj musisz też wziąść pod uwagę ich dostępność w twojej okolicy.
Jeżeli wodę będziesz miał zbyt twarda (powyżej np 8 stopni) to masz dwa wyjścia IMHO, kationit - poszukaj o nim na innych forach akwarystycznych bo było wiele, albo najwygodniejsze ale jednak kosztowne na początku to filtr RO(filtr odwróconej osmozy - stosuje się go do zmniejszania twardośći wody i jej "wyjaławiania" ) o nim też znajdziesz wiele tematów. Jak będziesz miał miękką wodę, wtedy obniżenie PH za pomoca torfu granulowanego(np filrmy MHK - kupisz w sklepie zaoologicznym) oraz liśmi dęby nie będzie najmniejszym problemem.
trochę się rozpisałem ale jak napisał Glorification po prostu duuuuzo czytaj bo już wiele zostało napisane na ten temat.
Kwas solny kupisz w niekturych sklepach z farbami (służy do przetrawiania cynku podczas lutowania), zasada sodowa to soda kaustyczna do klopa (kret lub coś podobnego, ale musisz przeczytać w składzie czy nie zawiera podchlorynu sodowego, jeżeli tak to się nie nadaje, prawdopodobnie będzie zawierać wiurki aluminiowe, które będziesz musiał ręcznie usunąć, ale to raczej nie duży problem). Pamiętaj że obie substancje są silnie żrące i musisz z nimi obchodzic się ostrożnie, uwazaj na oczy Co do anionitu to moze będe mugł troch skąbinować, ale niczego nie obiecuje (jak jesteś zainteresowany to daj znać). Pytałeś się może o kwas i zasade w POCH Gliwice (kupowałem tam kilka lat temu i nie było kłopotu). Ja akurat dzisiaj przyniosłem anionit i kationit i od jutra zaczynam zabawe ze zmiękczaniem.
Gan ja wcale nie żartowałem, już coś takiego stosowałem.
Gdzie można kupić takei nawozy ?:] RO nie używam, ale będe zmiękczał Kationitem. Lepiej kupić odbłyśniki czy lustrzanke ? OCzywiście mam pokrywe Aquaela :/
W każdym większym sklepie zoologicznym, jak masz jakiś ulubiony gdzie Cię znają i często coś tam kupujesz to myśl że jak odpowiedzni zagadasz to Ci sprowadzą zobacz jakie powinieneś według producenta zastosować
http://www.aqua-art.pl/produkty/stosowanie.html
Ja mam odbłyśniki Juwela i sobie chwale
Moja rada taka, żeby zbić TwW do "zera". Przy podawaniu CO2 pH samo Ci się ustabilizuje na wartości 6. A Tww Możesz zbić modyfikowaną żywicą formaldehydową regenerowaną np. kwasem siarkowym akumulatorowym. Owa żywica to wymieniacz jonowy (kationit), który jest najprowdopodobniej w workach przepływowych zoolka. Możesz ją nabyć w sklepie chemicznym.
Odnośnie torfu i jego własności zakwaszających to na forum były już wątki temu poświęcone. Jest to możliwe jednak jak do swojego planowanego akwarium 450 l włożysz powiedzmy 200 l tego torfu. Ale takiej ilości pewnie nie zakładałeś.
Ale ja go nie chcę do akwa wkładać. Chyba się nie do ońca zrozumieliśmy.
1. Przygotowuję wodę w akwa i sumpie wg zasad (czyli np. leję kwas itp), startuję z dojrzewaniem itp. Czyli mam 450 l wody jakiej trzeba, wpuszczam ryby.
2. System automatycznej podmiany zaczyna działać. Tygodniowo do akwa dolewa jakieś 80 - 100l świeżej wody, czyli jakieś 10-15l dziennie, czyli jakieś 0,5 litra na godzinę czyli de facto woda kapie. Ostatnim filtrem przed akwa ma być filtr np. Formastera napełniony 0,5 kg najmocniejszego substratu torfowego jaki jest w sklepie. Przy takim przepływie może zadziałać. Jeżeli nie mam wyjście awaryjne, kationit zbije mi twardość i zakwasi.
Jak do tej pory wszelkie próby uzyskania zgody od żony na montaż filtru RO okazały się niepowodzeniem Moja woda z kranu jest tragiczna. Za pomocą półśrodków (tetra ph/kh-, torf, sera morena) udaje mi się ją doprowadzić do następujących parametrów: PH 6,6, TWW-4,
TWO-16-18, co jest stanem sztucznym i niestabilnym. Tak alkaiczna woda wyklucza rozród dysków oraz co chyba jest gorsze powoduje bardzo bujny rozkwit glonów. Moje pytanie jest następujące: jak to jest ze zmiękczaniem wody przez kationit? Czy parametry tej wody są stabilne? Czy warto zakupić takie urządzenie:http://www.sklepy.allegro.pl/item404128916_zmiekczacz_wody_23_l_zloza_bez_ceny_minimaln.html?
Dziękuje z góry za każdą odpowiedź i poradę.
Witam
Widzisz... to ,ÄÂ
źe woda jest twarda to niestety u nas w Polsce juÄÂ
ź reguÄÂ
âÂÂa,a zmićâÂËkczyć⥠jć⌠moÄÂ
źesz poprzez:
-filtracjćâÂË wody przez warstwćâÂË torfu akwarystycznego(wtedy teÄÂ
ź jć⌠lekko zakwaszamy)
-stosujćâŒc wymieniacz kationÄÂłw "kationit"(dostćâÂËpny w wićâÂËkszoÄÂ
âÂĹźci sklepÄÂłw akwarystycznych)
-dolewajćâŒc do posiadanej wody wodćâÂË pozbawionć⌠soli ,ktÄÂłrć⌠uzyskuje sićâÂË poprzez wymieniacze jonowe albo filtry odwrÄÂłconej osmozy
Te sposoby sÄÂ
âÂÂuÄÂ
źć⌠do obniÄÂ
źenia TwW co cićâŒgnie za sobć⌠obniÄÂ
źenie TwO.