Indeks odchudzicsieKatedra Medycyny Rodzinnej Zabrze 3 MajaKatedra św. Jakuba w OlsztynieKatedra i Zakład Protetyki StomatologicznejKatedra Warszawa ul.ŚwiętojańskaKatedra Chrystusa Króla KatowiceKatedra Ekonomii Na Ar W PoznaniuKatedra św. Mikołaja w ElbląguKatedra Etnologii i Antropologii KulturowejKatedra Świętego Floriana WarszawaKatedra św Anny w Warszawie
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • loviesia2000.opx.pl
  •  

    odchudzicsie


    Mąż
    Personalia: Karel I van Egmond
    Ur.: 1467
    Wyznanie: Katolik

    Krótka charakterystyka: Książę Flandrii, wcześniej Geldrii

    Żona
    Personalia: Mathilde von Hessen
    Ur.: 1490
    Wyznanie: Katoliczka

    Krótka charakterystyka: Druga córka Landgrafa Hesji

    Ślub
    Miejsce: Limburg
    Ksiądz/Pastor/Pop: Jakob van Szeynoon
    Obrządek: Katolicki




    Mąż:
    Joachim I Nestor
    (1484)
    Rodzice:Jan Cicero i Małgorzata z Turyngii.
    Margrabia Brandenburgii

    Żona:
    Matilde von Hessen,
    (1489)
    Rodzice: Wilhelm I, Landgraf von Hessen i Anna von Braunschweig-WolfenbĂźttel
    Miejsce Kościół Najświętszej Marii Panny w Berlinie
    Kapłan: lokalny



    Mąż
    Personalia: Karel I van Egmond
    Lat: 33 (ur. 1467)
    Wyznanie: katolik

    Książe Geldrii

    Żona
    Personalia: Małgorzata Hohenzollern
    Lat: 17 (ur. 1483)
    Wyznanie: katoliczka

    Córka Fryderyka Starszego, margrabiego Ansbach i Zofii Jagiellonki

    Ślub
    Miejsce: Katedra w Moguncji
    Ksiądz/Pastor/Pop: Arcybiskup Moguncji
    Obrządek: katolicki


    Karel I van Egmond jest już hajtnięty i jeszcze i nie wiem czy Matilde von Hessen,
    (1489) to ta sama co urodzona rok później bo jak tak to znowu lipa



    Kościół p.w. św. Józefa

    źródło http://katowice.naszemiasto.pl/kocham_nasze_miasto/specjalna_artykul/636164.html
    Kościół p.w. św. Józefa– Na wzór rzymskiej bazyliki

    "To prawdziwa perła wśród rudzkich kościołów. Przy jego budowie pracowali artyści sprowadzeni z Berlina i słonecznej Italii. Sam projekt wzorowany był na rzymskiej bazylice San Lorenzo di Campo Verano i kościołach Nadrenii. A wszystko to dzięki rodzinie Ballestremów, śląskich potentatów przemysłowych. To oni przed 105 laty zdecydowali o budowie w Rudzie kościoła pw. św. Józefa.

    Budowa trwała prawie dwa i pół roku. Kierował nią budowniczy wielu śląskich kościołów, gliwiczanin Kremer, realizując projekt berlińskiego architekta Augusta Menke i Jana Joachima de Polnitz. Konsekracji kościoła dokonał 21 czerwca 1905 roku kardynał Georg Kopp z Wrocławia. Początkowo świątynia była prywatną własnością fundatora - Franciszka Ballestrema, ten jednak już w 1906 roku przekazał go na własność parafii. Kilka lat później hrabia spoczął w krypcie pod prezbiterium. Tam też pochowano jego żonę - Jadwigę oraz kilku innych członków rodziny. Mieszkający obecnie w Niemczech potomkowie hrabiowskiego rodu odwiedzają czasem rudzką świątynię.

    - Ostatni raz byli tu w ubiegłym roku - mówi Paweł Żurke, szafarz kościoła.

    Wejścia do krypty strzegą dwa czarne anioły, autorstwa Józefa Limburga. To swoisty symbol kościoła, choć nie stały w nim od samego początku. Przeniesione je tu najprawdopodobniej w okresie międzywojennym - wcześniej stały w grobowcu radcy górniczego Franciszka Pielera, będącego dyrektorem majątku hrabiego Ballestrema. Trzecią ze znajdujących się w kościele rzeźb Limburga jest marmurowe popiersie Franciszka Ballestrema, stojącego na grobowcu fundatora świątyni. Onegdaj kryptę zdobiła też wykonana w Rzymie z carraryjskiego marmuru przez I. Weiricha pieta, dziś ulokowana w kolumnowej wnęce wieży kościoła.

    Świątynia pełna jest symboli - trzeba tylko mieć oczy szeroko otwarte. Głowice kolumn przy głównym wejściu zwieńczone są reliefami, przedstawiającymi cztery rasy ludzkie, cztery żywioły (w postaci głów zwierzęcych) cztery charaktery, cztery etapy rozwoju człowieka (od dziecka po starca), cztery cnoty kardynalne i cztery stany średniowiecza. Osobliwością wymalowanej na stropie polichromii jest to, iż wykonującemu ją artyście jako modele posłużyli tutejsi parafianie (zwłaszcza dzieci). Swą historię ma również olbrzymi, okrągły żyrandol. - Przed I wojną światową delegacja z tutejszej kopalni pojechała do Aheen. W tamtejszej katedrze podpatrzyli taki żyrandol, odrysowali go i zrobili w kopalnianym warsztacie - zapewnia Paweł Żurke.

    Przybyli z włoskiej ziemi

    Mało kto wie, iż korzeni rodziny Ballestremów należy szukać w... Turynie - tam w 1709 roku przyszedł na świat Giovanni Baptista Ballestrero. Młodzieniec nie poszedł w ślady swego ojca - adwokata i jako 19-latek opuścił włoską ziemię, wyruszając do Niemiec. Zatrudnienie znalazł w armii króla pruskiego Fryderyka II, za którego sprawą trafił na Śląsk. Tu spotkał swą wielką miłość - Marię von Stechow. "Papa" panny młodej był właścicielem Pławniowic, Rudy i Biskupic, więc włoski oficerów pruskich huzarów mógł mówić o podwójnym szczęściu. W międzyczasie Giovanni przyjął imię Jan i... zmienił nazwisko na Ballestrem, dając tym samym początek całej familii.

    Przez długi czas znałem kościół pw. św. Józefa wyłącznie z fotografii. Sam pochodzę z Wirku i związany jestem z tamtejszą parafią pw. św. Andrzeja Boboli. Do "Józefa" zajrzałem z ciekawości. Ta świątynia, podobnie jak i kościół pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu ma wspaniałe organy. Można na nich pokazać swój warsztat muzyczny, więc postanowiłem tam zagrać swój koncert z okazji jubileuszu 65-lecia pracy artystycznej. Grało mi się jednak trochę ciężko, niewygodnie. To znakomity instrument, ale niestety ma już swoje lata i jest troszkę zaniedbany. Poza tym jednym występem nie grałem w rudzkim kościele, choć w ciągu tych 65 lat grałem w ośmiu kościołach, między innymi w katowickiej katedrze. Obecnie grywam w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, prowadzę też chóry w Kochłowicach i Halembie.

    Michał Wroński - Dziennik Zachodni



    Znajoma poprosiła mnie o pomoc. Organizuje kapitalną wycieczkę zabytkoznawczą, typowo nastawioną na zapaleńców architektury i sztuki Oto program:

    termin: 08-17 października 2009

    08.10.09: wyjazd nocą z Tarnowskich Gór , tranzyt do Niemiec
    09.10.09: Kolonia (zabytki sztuki i architektury gotyckiej i romańskiej: katedra Katedra św. Piotra i Najświętszej Marii Panny z relikwiami Trzech Króli, romański kościół św. Pantaleona)- przejazd do Achen, obiadokolacja, nocleg .
    10.10.09: śniadanie, wykwaterowanie , dalsze zwiedzanie: Aachen (katedra z kaplica pałacową - UNESCO, zabytki z okresu karolińskiego, romańskiego i średniowiecza oraz rzymskie relikty) Gandawa: Katedra św. Bawona z ołtarzem van Eyck'ów, Zamek hrabiów Flandrii Gravensteen, rausz, założenie średniowieczne, obiadkolacja, nocleg.
    11.10.09: śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, dalsze zwiedzanie: Brugia: - miasto Hansa Memlinga z jego muzeum, St.-Salvatorskathedraal, kościół Najświętszej Marii Panny (Notre Dame) z XIII-XVI w. (w środku rzeźba Michała Anioła Madonna z Dzieciątkiem) ze 122 metrową wieżą kościelną – najwyższą ceglaną budowlą w Europie. Ratusz, założenie wpisane na listę UNESCO ,przejazd na nocleg w okolicach Amiens, obiadkolacja, nocleg.
    12.10.09: śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, dalsze zwiedzanie: Amiens: katedra Notre Dame, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i gotyckie kościoły St. Germain i St. Leu Beauvais: romańsko-gotycki kościół St. Étienne; katedra St. Pierre - najwyższy kościół gotycki we Francji (48,2 m) wewnątrz m.in. witraże (XIII, XIV i XV w.), kolekcja tapiserii oraz 2 zegary - jeden o średnicy 12 m, przedstawiający nocne niebo nad Beauvais, drugi Michała Anioła pomagającego ważyć dusze na Sądzie Ostatecznym; przejazd na nocleg w okolicach Reims, obiadkolacja, nocleg.
    13.10.09: śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, dalsze zwiedzanie: Remis: Cathedrale Notre-Dame de Reims i statua Joanny d'Arc – Tinquex, przejazd na nocleg w okolicach Trier, obiadokolacja, nocleg.
    14.10.09: śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, dalsze zwiedzanie: Trier -najstarsze miasto w Niemczech - Porta Nigra , Katedra i kościół Najświętszej Marii Panny, twierdza, Limburg am Lahn, romańskie opactwo Koblenz romańską katedrą i miasto, Speyr – Katedra Najświętszej Marii Panny i św. Szczepana na liście UNESCO - Rothenburg a. d. Tauber – przejazd na nocleg w okolicach Mainz, obiadkolacja, nocleg
    15.10.09: śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, dalsze zwiedzanie: wizyta w średniowiecznym mieście Rothenburg a. d. Tauber – najczęściej odwiedzane miast w Niemczech z zachowanym układem miejskim, murami, kościołami i klasztorami; Bamberg –posąg „Jeźdzca z Bambergu”, katedra, stary ratusz, „mała Wenecja” wyjazd do Polski
    16.10.09: powrót do Tarnowskich Gór nad ranem

    W trakcie objazdu zapoznamy się w całym bogactwem sztuki średniowiecznej Europy, począwszy od karolińskich założeń katedralnych i płacowych (Akwizgran, Kolonia) w redakcji nadreńskiej poprzez romańskie dzieła Hohenstaufów i gotyckie katedry i średniowieczne miasta, w tym stolice cesarskie Rzeszy, biskupie Francji i założenie klasztorne (Maria Laach) nad Możelą czy wybitne dzieła architektury i sztuki w redakcji flamandzkiej (Brugia i Gandawa)i francuskiej – Remis, Amiens.

    Ilość osób: 50-52 osoby

    Cena : 1360 zł

    Cena obejmuje: 6 x nocleg (w schroniskach młodzieżowych i hotelach F1, pokoje 3-4-oobowe, toalety na korytarzu) 6 x śniadanie kontynentalne, 6 x obiadokolacja (schroniska młodzieżowe, we Francji restauracje typu Flunch, ubezpieczenie Signal Iduna ( KL- 10000 euro, NW- 1250 euro), transport komfortowym autokarem z klimatyzacją, barkiem i dvd, opieka pilota.

    (pokoje wcześniej przydzielamy według propozycji samych uczestników-czyli z kim chcą być w pokojach)
    Dodatkowo na wejścia do muzeów ok. 35 euro (możliwe ,że uda się załatwić zniżki i będzie mniej)


    Nie zostało już wiele miejsc, ale muszą zostać one zapełnione, by wycieczka w ogóle się odbyła. Z uwagi na bliski termin, ewentualne decyzje należy podjąć do jak najszybciej. Wszelkie pytania i zapisy proszę kierować na adres: klaudiaczk@gmail. com

    Zachęcam, bo jak znam organizatorkę, wycieczka będzie kapitalna

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •