odchudzicsie
Roskilde - duże miasto duńskie leżące na wyspie Zelandia, ok. 50 tys. mieszkańców. Roskilde słynie nie tylko z corocznych koncertów rockowych które odbywają się zwykle w ostatni weekend czerwca lub pierwszy lipca. Miasto słynie również z gotyckiej katedry w której pochowani są dawni monarchowie Danii. W katedrze znajduje się szereg interesujących nagrobków królów i królowych Danii. W południowej części katedry, poza wspomnianą już kaplicą Trzech Króli, sarkofagi królewskie znajdują się jeszcze w kaplicy Fryderyka V. Najwspanialsze z nich to monumentalne marmurowe sarkofagi Fryderyka V (+1766) i Chrystiana VI (+1746). W prezbiterium za ołtarzem głównym znajduje się gotycki grobowiec królowej Małgorzaty I (+1412), a za nim barokowe, bogato zdobione nagrobki z białego marmuru XVII i XVIII wiecznych królów i królowych Danii. Pozostali duńscy monarchowie spoczywają w 2 kaplicach przylegających do katedry od strony północnej: w kaplicy Chrystiana IV (gdzie spoczywa on sam wraz z królową Anną Katarzyną, królem Fryderykiem III i jego żoną, królową Zofią Amelią) i w kaplicy Chrystiana IX (wystawne sarkofagi królów z dynastii Oldenbursko-GlĂźcksburskiej: Chrystiana IX, Fryderyka VIII, Chrystiana X oraz ich żon). Przy północno-zachodnim narożniku katedry dobudowano w 1985 r. wolno stojącą kaplicę, która stała się miejscem wiecznego spoczynku poprzedniego króla Danii Fryderyka IX (+1972) i jego żony królowej Ingrid (+2000). W kaplicy znajdują się przygotowane miejsca pod przyszłe pochówki królewskie. W podziemiach katedry znajdują się krypty, w których pochowani są inni członkowie duńskiej rodziny królewskiej, a do 2006 r. spoczywała również carowa Maria Fiodorowna (ur. jako ks. duńska Dagmara, +1928), żona cara Aleksandra III, córka króla Danii Chrystiana IX.
Wstęp do katedry jest płatny.
Trasa ogólnokrajowa nr 9 - Helsingor - Rodby
Temat tej trasy widoczny jest już w Elsynorze, mieście ze sławnym z „Hamleta” zamkiem Kronborg, położonym przy najwęższym przesmyku pomiędzy Danią a Szwecją. Druga część trasy to także wiele zamków i rezydencji oraz piękna sceneria fiordów, mostów i zatok – krajobraz typowy dla krainy wysp.
Trasa liczy 250 kilometrów i jest bardzo łatwa, ponieważ nie ma na niej żadnych wzgórz. Nawierzchnia w ośmiu procentach nieutwardzona, głównie na ostatnim odcinku na Lolland (Holebystien). Szlak biegnie drogami lokalnymi, traktami leśnymi i polnymi dróżkami. Po drodze jest wiele doskonałych połączeń kolejowych, którymi można skrócić sobie trasę. Jeśli wybierzesz tę trasę, przydadzą ci się następujące mapy: Frederiksborg Amt, Kobenhavns Amt, Roskilde Amt og Storstroms Amt.
Północna Zelandia – Kopenhaga
Z Elsynoru trasa wiedzie przez wybrzeże Zelandii do Kopenhagi. Wzdłuż wybrzeża stoją tu wspaniałe wille, pobudowane przy dawnych osadach rybackich. Przy trasie jest też wiele innych atrakcji, dla których warto zsiąść z roweru. W Humlebek znajduje się fantastyczne muzeum sztuki Louisiana z rzeźbami, malarstwem i wieloma ekspozycjami. W tej części Zelandii jest również muzeum Karen Blixen, a na wizytę w tych dwóch miejscach można z powodzeniem poświęcić cały dzień. Dalej trasa prowadzi przez Dyrehaven, duży obszar leśny, w którym polowali niegdyś królowie Danii. Ze stanowiska myśliwskiego Eremitageslottet roztacza się widok na Sund i równinę, gdzie dumnie przechadzają się jelenie. Tutaj znajduje się też najstarszy na świecie park rozrywki, Bakken, obowiązkowy punkt programu dla dzieci i wszystkich młodych duchem.
Po drodze do Kopenhagi jest muzeum nauki Eksperimentariet, gdzie można wiele dowiedzieć się o różnych zjawiskach, obserwując eksperymenty i biorąc w nich udział. Trasa mija Kopenhagę, ale możesz oczywiście zboczyć do miasta, które jest bardzo bezpieczne dla rowerzystów.
Koge – Vordingborg
Koge, zabytkowe miasteczko z przytulnymi restauracjami i ciekawymi imprezami muzycznymi położone jest na południe od Kopenhagi. Dalej trasa biegnie przez niewielkie skupiska leśne południowej Zelandii, gdzie można oglądać piękne rezydencje. To wymarzone okolice dla wyprawy rowerowej. Przykładami zamków, które nadają charakter i specyfikę temu regionowi są Vallo Slot, Thurebyholm Slot i Nyso Slot. Obecnie Nyso Slot upamiętnia twórczość sławnego rzeźbiarza, Bertela Thorvaldsena. W XIX wieku spotykali się tu znani artyści tamtych czasów.
W Vordingborgu można wspiąć się na wzgórze, na którym wznoszą się ruiny Gaasetaarrnet, zamku zbudowanego przez Valdemara Atterdaga w latach 1362–65 dla obrony przez Wenedami. Z wieży zamku roztacza się wspaniały widok na miasto i rzekę.
Falster
Mostem Storstrommen wjeżdża się na wyspę Falster. Droga przez Falster i Guldborgsundbroen do Lolland jest bardzo ładna i łatwa. Maribo to małe prowincjonalne miasteczko nad jeziorem Maribo, gdzie można się wykapać w krystalicznie czystej wodzie. Warta zobaczenia jest także katedra i muzeum pod gołym niebem w Maribo. Jeśli nieco zboczysz z głównego szlaku i pojedziesz trasą regionalną No. 30, będziesz miał okazję zobaczyć największą chyba atrakcję Lolland, czyli Knuthenborg Safari Park.
Na południe od Maribo rozciąga się obszar 1100 hektarów z wieloma jeziorami, zwany Maribosoerne. Trasa biegnie tu dróżkami nad brzegami jezior. Nieczynna linia kolejowa pomiędzy Maribo i Rodby została przekształcona w uroczą i bezpieczną ścieżkę rowerową, zwaną Holebystien. Warto zatrzymać się w Holeby, żeby zobaczyć Historisk Arbejende Verksted, gdzie pielęgnowane są tradycje kowalstwa i sztuki inżynierskiej.
Z Rodby do Kopenhagi można pojechać koleją lub wsiąść na prom do Puttgarden w Niemczech, skąd można kontynuować wyprawę.
Dania - kraj rowerzystów - Dania - VisitDenmark: Oficjalny przewodnik turystyczny, linki do hoteli, atrakcji, miejsc, konferencyjnych, dokiadnych mapa, zdjec, flaga