odchudzicsie
Wazelina do muzeum to po pierwsze, mączka ziemniaczana to też antyk (teraz są super pudry). Można pozbyć się zacieków utleniając je, po prostu przecieramy włosy wodą utlenioną kilka razy dziennie aż z różowych zrobią się żółte i maskujemy pudrem np. BioGroom. Na szybko to można zastosować utleniacz do włosów. Z tym, że to nie jest pozbycie się problemu a tylko jego zatuszowanie.
Kolejna sprawa to konserwanty zawarte w karmach, w przypadku Royala u mnie wychodzą w postaci tęczy, inne karmy mogą działać inaczej na inne psy ale testowałam Royala na myszach i miałam różowe myszy. Dalej... Karma dla szczeniąt ma być stosowana nie pod oczy a tak długo jak rozwój szczenięcia, młodziaka tego wymaga. O tym, że karma nie służy już poinformuje nas np. łupież (przebiałkowanie). Marchew wyrzucamy z diety (ludzie to by psy chcieli karmić marchewką, ryżem i kurczakiem). Jak się chce gotować to trzeba umieć, mało tego trzeba mieć troszkę wiedzy o bilansowaniu składników, bo można zaszkodzić psu. Zamiast gotowania polecam dietę BARF (i to już można kupować gotowe choć ja Barfuje ze składnikami kupionymi osobiście). Książek dietetycznych jako tako nie znam, mam internet.
Tyle mogę doradzić na dzień dzisiejszy.
PS. Ocet jabłkowy to jest na odchudzanie, anorektyczki to piją.
CO SZKODZI FRETKOM?
- sól
- cukier
- przyprawy
- czekolada
- kakao
- słodycze
- kawa
- herbata
- alkohol
- chipsy
- owoce cytrusowe- warzywa kapustne
- cebula!!!!
- surowa wieprzowina
- wszelkiego rodzaju przetworzona żywność (jajecznica be, kiełbaska be)
- awokado
- leki przeznaczone dla ludzi
- psia karma
- chemikalia
sól - fretki należą do zwierząt najbardziej wrażliwych na nadmiar soli kuchennej, słabo sobie radzą z pozbyciem się jej, dawka toksyczna jest bardzo niska. Czynnikiem predysponującym jest ograniczenie dostępu do wody. Nawet, gdy zapewnimy im dużą ilość wody, nie uchroni to fretek przed zatruciem
- duża ilość soli powoduje zwiększone pragnienie i wydalanie soli z wodą (odwodnienie), po pewnym czasie mechanizmy regulacyjne się załamują - organizm chce oszczędzić wodę - i przestaje ją wydalać, pragnienie nadal pozostaje. W tej sytuacji dochodzi do gromadzenia wody, pojawia się obrzęk i niszczenie komórek, zwłaszcza nerwowych. Nie znaczy to jednak, że fretki nie potrzebują soli - jest im ona niezbędna do życia, ale do uzupełnienia niedoborów wystarcza to, co znajduje się w pokarmie - mięsku, rybkach, roślinkach.
herbata – zawiera teinę, która między innymi zmniejsza wchłanianie żelaza.
owoce cytrusowe - zawierają duże stężenie kwasów owocowych. Z owoców pestkowych typu wiśnie, czereśnie należy koniecznie wyjąć pestki.
cebula - znajdują się w niej duże ilości tiosiarczanów, które uszkadzają czerwone krwinki (erytrocyty), co w końcowym rezultacie kończy się anemią. Objawy zatrucia cebulą u zwierząt : bladość lub żółtaczka, osłabienie, depresja, przyspieszone tętno i częstotliwość oddechów, wymioty, anoreksja, możliwa biegunka. Ostre zatrucie może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerki) a nawet do śmierci.
wieprzowina - surowa może zawierać śmiertelny dla fretki wirus choroby Aujeszky, mięso dla ludzi nie jest badane pod tym kątem, ludzie nie chorują na to.
awokado – jego wszystkie części nie nadają się do jedzenia dla zwierząt. W owocu tym jest persin - substancja trująca dla zwierząt (udowodniona toksyczność dla ptaków, psów, kotów, koni, krów, królików , szczurów, ryb, owiec ...). Spożycie awokado może u zwierząt prowadzić do wymiotów, biegunki, zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzeń krążenia i oddychania.
czekolada jest robiona z owoców (ziaren) kakaowca. Trującym składnikiem jest alkaloid o nazwie teobromina (w czekoladzie występuje również kofeina, ale w znacznie mniejszych ilościach).
Działanie teobrominy:
stymulacja układu krwionośnego
zwiększenie ciśnienia krwi
nudności i wymioty
Jakie są symptomy zatrucia?
Symptomy występują zwykle do 12 godzin (lub mniej) od strawienia czekolady.
podniecenie/nerwowość/drgawki
wymioty/biegunka
wzmożone pragnienie/czasem wzmożone oddawanie moczu (przy cięższych zatruciach)
skurcze mięśni
ataki drgawek
śpiączka (rzadko)
śmierć (rzadko - zwykle spowodowana zaburzeniem rytmu serca)
Znalazłam kilka informacji o szkodliwych dla psów substancjach, wraz z opisem dlaczego są szkodliwe:
Czekolada - zawiera ona toksyczną dla psów theobrominę, związek podobny do kofeiny. Theobromina występuje w kakao, coli, herbacie, czekoladzie, przy czym jej zawartość jest różna w różnych rodzajach czekolady. Dla dużego psa (ok. 35kg) dawką śmiertelną mogą być:
- niecałe 2 kg czekolady mlecznej,
- pół kilo gorzkiej czekolady,
- 0,2g (200 miligramów) czekolady do pieczenia.
Substancja ta, wywołując u psa nadmierne wydzielanie adrenaliny, powoduje zmniejszenie dopływu krwi do mózgu, zmiany rytmu serca, może wywołać atak serca i inne stanowiące zagrożenie życia problemy. Syndromy zatrucia czekolada to nadmierne ślinienie, nadmierne oddawanie moczu, rozszerzenie źrenic, przyspieszone bicie serca, wymioty i biegunka, nadaktywność, napady drgawek (jak przy padaczce), śpiączka a w końcu śmierć. Jeśli byłeś świadkiem zjedzenia dużej ilości czekolady, jak najszybciej wywołaj wymioty u psa (do 2 godzin po spożyciu ma to jeszcze sens) i podaj węgiel, który zmniejszy absorpcję w jelitach.
Cebula (w każdej postaci) - Dla ludzi jest zdrowa, może jednak doprowadzić do zniszczenia czerwonych krwinek i w konsekwencji anemii u kotów, psów, koni, bydła i owiec. Dwa plasterki cebuli tygodniowo, obojętne surowej czy gotowanej, powodują już zniszczenie takiej ilości hemoglobiny, ze organizm nie otrzymuje tyle tlenu, ile potrzebuje. Symptomy zatrucia cebula to spadek wagi, nadmierne dyszenie, przyspieszone bicie serca, depresja, osłabienie, pobladniecie błon śluzowych pyska i dziąseł.
Wątroba - Jest często używana w żywieniu psów, w niewielkich ilościach dobrze psom służy, jednak podawana w zbyt dużych ilościach zaczyna szkodzić. Wątroba zawiera duże ilości witaminy A, która w zwiększonych dawkach prowadzi do zatrucia i hiperwitaminozy. Za duża ilość wątroby w pożywieniu prowadzi do takich objawów jak deformacja kości, nadmierny wzrost kości w łokciach i kręgosłupie, wychudzenie i zanik apetytu (anoreksja).
Żywiąc psa sucha karma, nie dodawaj do niej wątroby, a przynajmniej sprawdź skład karmy, by upewnić sie, że nie doprowadzisz do hiperwitaminozy.Warto tez mieć na uwadze, ze pies potrafi sam syntetyzować witaminę A z karotenu.
Prócz zawartości dużych dawek witaminy A wątroba kryje jeszcze jedno niebezpieczeństwo - jest ona mianowicie rodzajem filtra i gromadzą sie w niej substancje toksyczne. Badania wykazują, ze w wątrobie i nerkach gromadzi sie kilkakrotnie więcej metali ciężkich niż w mięśniach! Prócz tego wątroba zawiera dużo cholesterolu.
Surowe białko jaja - Gotowane jajka są doskonałym źródłem białka, jednak surowe białko jaja zawiera awidynę - substancje niszcząca biotynę, dlatego nie można ich podawać zbyt często (1-2 jajka raz w tygodniu w zupełności wystarczą). Biotyna to jedna z grupy witamin B, niezbędna do wzrostu i zdrowia psiej sierści. Symptomy niedoboru biotyny to linienie, osłabienie, opóźnienie wzrostu, deformacje szkieletu. Podając jajka uzupełniaj później witaminę B.
Wieprzowina - jest alergenem, prócz tego cząsteczki tłuszczu w wieprzowinie są większe niż w innych rodzajach mięsa, przez co mogą zatykać drobne naczynia krwionośne psa.
Mleko - Większość psów cierpi na nietolerancję laktozy - nie produkują enzymu laktazy niezbędnego do trawienia mleka. Podanie mleka (lodów itp.) z reguły wywołuje takie objawy jak nadmierne wydzielanie gazów, biegunka, odwodnienie, objawy skórne (wypadanie sierści, swędzenie, stany zapalne skory).
Żródło
CO SZKODZI FRETKOM?
SÓL - fretki należą do zwierząt najbardziej wrażliwych na nadmiar soli kuchennej, słabo sobie radzą z pozbyciem się jej. Nawet mała dawka soli może prowadzić do zatrucia. Jeżeli już nasza fretka zjadła coś posolonego trzeba zapewnić jej stały dostęp do wody pitnej, co też czasami nie jest wystarczające. Duża ilość soli powoduje zwiększone pragnienie i wydalanie soli z wodą (odwodnienie), po pewnym czasie mechanizmy regulacyjne się załamują - organizm oszczędza wodę - i przestaje ją wydalać, ale pragnienie nadal pozostaje. W tej sytuacji dochodzi do gromadzenia wody, pojawia się obrzęk i niszczenie komórek, zwłaszcza nerwowych. Nie znaczy to jednak, że fretki nie potrzebują soli - jest im ona niezbędna do życia, ale do uzupełnienia niedoborów wystarcza to, co znajduje się w pokarmie. sól kuchenna jest to chlorek sodu - NaCl, te dwa pierwiastki stanowią makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Sód jest niezbędny do funkcjonowania układu nerwowego. Jeżeli fretka liże Cię po skórze to nie jest to oznaka przywiązania ani miłości - po prostu w ten sposób zdobywa sól, która jest w naszym pocie.
CUKIER - może powodować próchnicę zębów, otłuszczenie serca, choroby układu pokarmowego i inne dolegliwości
PRZYPRAWY
CZEKOLADA - podanie fretce czekolady może się skończyć jej śmiercią lub śpiączką (w najgorszym wypadku, rzadko tak się dzieje – co nie znaczy że możemy pozwolić sobie na rozpieszczanie pupila tym smakołykiem). Czekolada jak wiemy jest robiona z ziaren kakaowca który zawiera teobromine (alkaloid), oraz w mniejszych ilościach kofeinę. Symptomy zatrucia występują zwykle do 12 godzin od strawienia czekolady, ale mogą pojawić się również wcześniej, są to: nerwowość, podniecenie, drgawki, wymioty, biegunka, wzmożone pragnienie, czasami częstsze oddawanie moczu (w ciężkich przypadkach), skurcze mięśni, ataki drgawek. A skończyć się to może przy ciężkich zatruciach nawet śmiercią lub śpiączką! Teobromina stymuluje układ krwionośny, zwiększa ciśnienie krwi i prawdopodobnie stymuluje ośrodkowy nerwowy. Gorzka czekolada zawiera najwięcej teobrominy 8 -10 x więcej niż mleczna. Mniej zawierają czekolady półsłodkie, później mleczna a na końcu biała czekolada zawierająca teobromine w niewielkich ilościach.
KAKAO
SŁODYCZE
KAWA
HERBATA -zawiera teinę, która między innymi zmniejsza wchłanianie żelaza
ALKOHOL
WĘDLINY, KIEŁBASY - ogólnie wszelkie przetwory mięsne przy których zachodzi prawdopodobieństwo że mogły być solone. Wszelkie peklowane mięso.
CHIPSY
OWOCE CYTRUSOWE- zawierają duże stężenie kwasów owocowych. .
OWOCE PESTKOWE - z owoców takich jak czereśnie czy wiśnie należy przed podaniem fretce wyjąć pestki
WARZYWA KAPUSTNE - przede wszystkim pamiętajmy o tym że wszystkie (większość) warzywa są pryskane lub pędzone na sztucznych nawozach. Rośliny kapustne są ciężko trawione przez fretki! Powodują wzdęcia u fretek co objawia się spuchniętym, wydętym brzuszkiem. Nie wolno podawać ani kapusty ani kalafiora.
CEBULA - znajdują się w niej duże ilości tiosiarczanów, które uszkadzają czerwone krwinki (erytrocyty), co doprowadza do anemii. Objawami zatrucia cebulą u zwierząt są: wymioty, osłabienie, bladość lub żółtaczka, depresja, przyspieszone tętno i zwiększona częstość oddechów, anoreksja, (może wystąpić również biegunka). Ostre zatrucie może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerek) a nawet do śmierci.
SUROWA WIEPRZOWINA – należy podawać tylko uprzednio ugotowaną. Surowa wieprzowina może zawierać śmiertelny dla fretki wirus choroby Aujeszky. Mięso przeznaczone dla ludzi nie jest badane pod tym katem ponieważ ludzie nie chorują na tę chorobę!
WSZELKIEGO RODZAJU PRZETWORZONA ŻYWNOŚĆ
AWOKADO – w żadnym wypadku nie nadaje się do spożycia dla fretek ( jak i dla innych zwiętzat)! Awokado zawiera persin - substancje trującą dla zwierząt (udowodniona toksyczność dla ptaków, psów, kotów, koni, krów, królików , szczurów, (...) ryb, owiec. Zjedzenie tegoż owocu prze fretke może u niej doprowadzić do wymiotów, zaburzeń krążenia i oddychania, biegunki, zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego.
MLEKO, ŚMIETANA - fretki nie trawią laktozy, często mleko powoduje biegunkę, może doprowadzić do ostrych stanów zapalnych. Za trwawienie laktozy odpowiedzialny jest enzym który nazywa się podpuszczka i wytwarza się on dzięki podawaniu mleka. Co jednak nie oznacza że polecam podawac mleko. Pewien weterynarz powiedział, że jeżeli ogonki będą wykazywać zainteresowanie mlekiem to można je podawać, ale tylko specjalne mleko dla kotów które jest bardzo tłuste, ale pozbawione laktozy. W żadnym wypadku krowiego. Gimpet produkuje specjalne mleko dla kotów, butelka ok.0,33 kosztuje 3-4 zł. Po nim podobno fretki nie mają przykrych dolegliwości. Często można się również spotkać z podawaniem fretkom mleka sojowego „bebiko” Jeśli chodzi o śmietanę czy biojogurty to śmietanę odradzam. Można podawać niewielka ilość biojogurtu szczególnie wtedy jak fretka jest po antybiotykach! W specjalnych sytuacjach można podać małe ilości mleka co doprowadza do wytworzenia odpowiedniej flory bakteryjnej w jelicie. Mleko i przetwory mleczne są zalecane w trakcie karmienia młodych. Mleko, twaróg, serki itp. mają taką samą zawartość laktozy!
LEKI PRZEZNACZONE DLA LUDZI
PSIA KARMA
CHEMIKALIA - często zjedzenie przez fretkę proszku lub jakiegokolwiek innego środka chemicznego kończy się bardzo poważnym zatruciem. W wypadku kiedy to nastąpi należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. W takich wypadkach pomaga jedynie płukanie żołądka lub wywoływanie wymiotów. Fretka może również zatruć się samymi oparami np lakierów do paznokci lub zmywaczy. Chciałam na to uczulić kobiety których kosmetyki są w zasięgu fretki, ażeby schowały dokładnie swoje upiększające gadżety.