odchudzicsie
Nie każdy wie o tej roślince, którą można mieć szybko, bo rośnie w mgnieniu oka.
Kalanchoe pierzaste (Kalanchoe pinnata), zwą ją też żyworódka
Jest jak domowa apteczka o szerszym zastosowaniu jak aloes.
fot. Grzesiek
Wymaga ziemi lekkiej i przepuszczalnej, odnawia się przez rozmnóżki, które znajdują się na koniuszkach liścia.
Polewa się mało 1x na tydzień a zimą 1 raz na miesiąc.
Zawiera dużo witaminy C mikro i makro elementy, działa bakteriobójczo i grzybobójczo.
Wykazuje właściwości regenerujące, przeciwzapalne. Poczytajcie o niej koniecznie w goglach.
Dostałam ją latem od pani , w zamian za paciorecznik na działkę.
-------------------------------------------------------------------------
Podobne właściwości do kalanchoe pierzastego (Kalanchoe pinnata) ma często mylone z nim kalanchoe Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana).
Kalanchoe Daigremonta jest częściej spotykane w uprawie, ma charakterystyczne rozmnóżki na liściach.
Kalanchoe pierzaste bardzo rzadko wytwarza podobne rozmnóżki na liściach rosnących. Aby je rozmnożyć należy oberwany liść umieścić na powierzchni ziemi - po krótkim czasie wytworzy rozmnóżki.
Grzesiek
Krysp50... pisałaś,że nie słyszałaś o żyworódkach-kalanchoe pierzaste. Ja do ubiegłego roku też nie ale sporo jej oddałam już z tych nasionek z końcówek kwiatu.
Czytałam wydanie pani Janiny Zawadzkiej- rady praktyczne dyplomowanej bioenergoterapeutki. To roślinka do każdego domy jak aloes- środek pierwszej pomocy w domu i biurze. Ma sporo zalet.
Ogólnie można powiedzieć, że kalanchoe łączy w sobie najważniejsze właściwości liści aloesu, kwiatów rumianku i alantoiny, ale ponadto ma szczególną zdolność oczyszczania ran.
W tym tez wydaniu przeczytałam iż profesor A. Ożarowski podaje jej zastosowania zewnętrzne w niektórych chorobach dermatologicznych, stomatologicznych, ginekologicznych oraz chirurgii. Tyle by było w skrócie.
pozdrawiam
Dziś miałem okazję zobaczyć kalanchoe pierzaste (Kalanchoe pinnata) na żywo. Oto zdjęcia zrobione aparatem telefonicznym.
Temat został nieco zmodyfikowany.
Grześ ,mam wydanie pani Janiny Zawadzkiej, dyplomowanej bioenergoterapeutki, która badała te żyworódki pierzaste/ zwane kalanchoe pierzaste/w Akademii Medycznej w Gdańsku.
Opisane jest to też w necie, czytałam również. W 1988 roku nakręciła też film Żyworódka pierzasta- roślina stulecia dla zdrowia i urody. Mam ją od roku .Zjadam ją, leczyłam swoje gardło, robiłam tez okłady na rany. Mogę powiedzieć ,że leczy trudno gojące się rany.
Wygląda tak jak zamieszczałam, teraz już ma mniej liści bo ją ,,oskubałam,,.
taka była wiosną .
Krystyno
Kalanchoe pierzaste jest sukulentem. Wymaga ostrożnego podlewania, jasnego miejsca i jak inne sukulenty przepuszczalnej gleby. Gdy uprawiałem tę roślinę zaliczałem ją do "przeciwpancernych" a więc odpornych na zaniedbania, jak podlewanie, nawożenie byle nie w cieniu. W temp. pokojowej rosła bez problemów.
Szanowny Panie Grzegorzu, czytałem Pańskie wypowiedzi na temat tej roślinki i musze przyznac że jest Pan jedna z nielicznych osób które prawidłowo rozpoznają tą roślinę, nawet na allegro wszystkie żyworódki określane sa jako pierzaste a sa to Kalanchoe Daigremonta, chociaz najprościej określić ją po pierzastej budowie liscia. teraz moja prośba, czy może Pan podzielić się ze mna tą roślinką? Nadmienię tylko że jest Pan moją ostatnią szansą na posiadanie jej szczepki. Łacze wyrazy szacunku, Max.
Szykuje się nowe pokolenie kalanchoe pierzastego.
druga zdrowa roślinka w moim domu to żyworódka pierzasta/ kalanchoe
Jest roslina wieloletnią o prostej łodydze do wysokości 1 metra. Chciałam by sie rozkrzewiła, uszczypnęłam końcówkę. Na postrzępionych brzegach lisci wyrastaja liczne rozmnóżki z maleńkimi listeczkami i korzonkami, już się dzielę niech rosną innym na zdrowie.
Sok ma witaminę c, mikroelementy glin, magnez, selen, wapń potas, krzem, mangan, miedz i inne. Mam zbiór rad praktycznych dyplomowanej bioenergoterapeutki Janiny Zawadzkiej z Gdańska. Roślinka widać jest ciągle badana a właściwie jej właściwości.
Na zdjęciu jest żyworódka Daigremonta (Kalanchoe daigremontiana) http://www.dzialkowcy.inf...p=103530#103530 . Żyworódka pierzasta to inny gatunek.
O właściwościach tego gatunku pisaliśmy w temacie http://www.dzialkowcy.inf...?t=3716&start=0
A Kalanchoe to pinnata? Bo kupowałam jako Kalanchooe po prostu- dosc dlugo szukałam roznic , bo mam kalanchoe daigremontina , wszyscy cały czas to mylą nawet w wikipedii jest błąd. Bo żyworódka pierzasta z tego co zdołałam ustalić po kilku dniach klikania i porównywania zdjęć to k. daigremontina, zaś pinnata to pinnata. W wikipedii maja fotkę pinnaty pod hasłem żyworódka pierzasta. Co myli wystawców np. na allegro. Szukałam pinnaty kilka miesięcy, ale n ie mam pewności czy to ona... Może Pan , Panie Dawidzie wie? Szukałam pinnaty ze względu na olbrzymie właściwości związane z dermosami, skórne. Żyworódka również ma wiele cennych właściwości leczniczych ale nie równa się do pinnaty jeśli chodzi o wpływ na skórę , tradzik i inne dermosy. Pozdrawiam .
Jestem zaskoczona wyglądem tej kalanchoe ( pinnata?) Bardzo ładna. :))))))))))))))))))))))))
Małgorzato nie przepraszaj przecież każdy musi spać. Ty w dodatku się napracowałaś.
Tych kalanchoe w handlu jest jest kilka gatunków ale najbardziej ozdobne są mieszańce gatunku Kalanchoe blossfeldiana. To tyle co doczytałem w necie.
Natomiast to kalanchoe które rozpoznał Piotrek jako K. pinnata (żyworódka pierzasta) tak jak piszą znawcy: brzydnie jak tylko wyrośnie. U mnie po prostu zmarniała po kilku miesiącach. Mam jednak wiele rozmnóżek.
I właśnie, jej wartością są substancje które zawiera. Więcej oczywiście w Dziale ziołowym, a w pigułce opisałem ją w naszej Encyklopedii.
Tu się tylko zapytam czy ktoś stosował ją już leczniczo?
Obecnie z ogrodowych mam do wymiany:
-siewki Goździka brodatego (cegiełki)
-siewki goździka pierzastego
-pragnię
-hutunje
-rozchodniki kaukazkie
-rozchodnik okazały
-rozchodniki różne
-macierzanka
-podagrycznik pospolity 'Variegata'
-skalnica cienista saxifraga urbium 'Aureopunctata'
-acena drobnolistna ładne siewki
-Rogownica kutnerowata
A z domowych:
-żyworódka
-zielistka zielona i zielono-biała
-zebrina
-plectranthus australijski
-bilbergia
-aloes ościsty
-aloes drzewiasty
-sansewiera rozetowa
-filodendron sprężysty zielony
-trzykrotka wężykowa zielona
-wilczomlecz lśniący
-fiołeczki afrykańskie
Poszukuję roślin których nie mam między innymi:
-pandan z białymi brzegami
-fitonie
-skalnica rozłogowa
-kalatea
-begonie
-figowiec sprężysty z jasnymi przebarwieniami
-maranty
-kalanchoe o pełnych kwiatach i inne
Szukam w necie informacji jak hodowac żyworódkę pierzastą (Kalanchoe daigremontiana) i nie mogę znaleźc. Znalazłam o kalanchoe blossfeldiana, ale czy te wskazówki można zastosowac do pierzastej?
Ta zyworódka ma masę zastosowań leczniczych, mam na razie kupiony sok z niej, ale Babcia chce sobie hodowac w domu (ma kilka szczepek). I szukam dla niej tego, jak to hodowac.....
może ktoś wie?
Ziaba - a u pryszczatej młodzieży to jak się stosuje? Bo moje dziecię właśnie walczy. :-?
Ja mam na ulotce z soku z żyworódką pierzastą podaną informację:
Trądzik - smarować wielokrotnie w ciągu dnia (na czystą skórę), można tez przyłożyć nasączony sokiem gazik.
ale jest też kalanchoe pinnata, ona tez ma zastosoowanie w zmianach skórnych - jest chyba skuteczniejsza w tym przypadku niz zyworódka pierzasta.
Ze strony:
Kalanchoe Pinnata rosnąca w klimacie tropikalnym używana jest od setek lat przez tamtejszych zielarzy a także lekarzy. Potoczne nazwy tej rośliny w zależności od wysp na jakich występują to: Air plant, coirama, clapperbush, floppers green love, life plant, cathedral bells. Liście oraz sok z nich wykazują silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze -dzięki czemu wspaniale regeneruje wszelkiego rodzaju zmiany skórne.
Jak wykazują przeprowadzone przez nas badania fizykochemiczne Kalanchoe Pinnata zawiera dwu krotnie więcej cynku, 10 krotnie więcej manganu, 2 x więcej boru niż Kalanchoe Daigremontiana (Żyworódka Pierzasta).
Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnych, oczyszczającym rany i owrzodzenia z obumarłych komórek znalazła zastosowanie w chirurgii, stomatologii, ginekologii oraz kosmetyce.
Sadzonki kalanchoe pierzastego
Irenko mam już całą doniczkę zasadzoną rozmnóżkami kalanchoe Daigremonta oraz 3 sadzonki kalanchoe pierzastego. Jak to ostatnie podrośnie to podeślę Tobie.
Czy oba - kalanchoe Daigremonta i pierzaste - mają te same właściwości lecznicze? Mam kalanchoe Daigremonta i nie stosowałam go w celach leczniczych ponieważ myślałam, że dotyczy to tylko pierzastego.
Kalanchoe Daigremonta mam. Szukam Kalanchoe pierzastego. Jeżeli można go zahodować z listka czy może się ktoś podzielić ze mną i przysłać mi mały listeczek???
Pięknie rośnie kalanchoe pierzaste z Olsztyna....parapety są tez rozciągliwe
Wyglada raczej normalnie, ale ciekawie kwitnie :wink:
Zastosowanie Żyworódki Pierzastej:
- angina, katar
- zapalenie spojówek
- trudno gojące się rany
- kurzajki, grzybice
- stany zapalne, stłuczenia
- odleżyny, wrzody
- swędzenie skóry
- stabilizuje poziom cukru
- na zmęczone stopy
- przykry zapach stóp
- zgaga, przykry
- zapach z ust (mimo zadbanych zębów)
- bóle głowy, bóle reumatyczne
- egzemy, obrzęki
- trądzik, liszaje
- oparzenia, ukąszenia
- paradontoza, nadwrażliwe dziąsła
A z kolei kalanchoe pinnata ma zastosowanie głównie zewnętrzne: przy
- zmianach skórnych,
- róży, wrzodach,
- czyrakach, oparzeniach,
- ukąszeniach,
- bólach zębów, ucha,
- stłuczeniach,
- bólach reumatycznych,
- opuchliznach/obrzękach,
- pieczeniach i swędzeniach skóry, oczów.
Zastosowanie Kalanchoe Pinnata na świecie w zależności od kraju:
W zależności od kraju w którym wystepuje jest stosowana w innych sposób.
W Brazylii wykorzystywana jest na takie schorzenia jak artretyzm, grzybica stóp, czyraki, zapalenie oskrzeli, oparzenia, bóle ucha, róży, gorączka, jaskra, bóle głowy, infekcje, problemy jelitowe, kamienie nerkowe, opuchlizny, rany wokół ust, reumatyzm, problemy skórne, bóle zębów, gruźlica, niewydolnośc moczowa, brodawki, modzele.
W Ekwadorze natomiast Kalanchoe Pinnata jest stosowana przy stłuczeniach, złamaniach kości.
Gwatemala: różnego rodzaju bólem, biegunki, problemy skórne, czyraki, stłuczenia, cukrzycę, cholerę, biegunki, czerwonkę, wzdęcia , bole głowy, kamienie nerkowe, niestrawność, ukąszenia owadów, świerzb, rany, przy niewydolności moczowej
Meksyk: znalazła zastosowanie na infekcje oczne, bóle głowy, dolegliwości związane z miesiączką, pryszcze, rany
Nikaragua: na bóle, oparzenia, przeziębienia, kaszel, bóle głowy, infekcje bakteryjne, czyraki, złamania kości, zapalenia oskrzeli, rak (lymphoma). Zapalenie spojówek, kaszel, bóle ucha, infekcje oczne, padaczka, róża, gorączka, zgaga, dolegliwości jelitowe, wrzody, rany, zapalenie cewki moczowej.
Ameryka Południowa: na astmę, nieżyty górnych dróg oddechowych, bóle ucha, głowy, rany, guzy.
Indie Zachodnie: problemy z miesiączką, wrzody, artretyzm, astma, stłuczenia, oparzenia, zaparcia, cukrzyca, bóle ucha, bóle głowy, migreny, zapalenie nerek, paraliż, infekcje oddechowe, reumatyzm, skręcenia, opuchlizny, wrzody, rany.
Ja stosuję sok z pierzastej i działa :D ale tak myslę, że chyba liść z zywej rosliny może byłby skuteczniejszy...?
Tylko jak to hodowac??? Na żadnej stronie, sprzedającej ten sok, nie ma takiej informacji :-? pewnie nie chcą robic sobie konkurencji.
p.s.
Te zastosowania podalam za stroną
http://www.kuzdrowiu.pl (żeby nie było, że bezprawnie przepisuję dane z kogoś strony)