odchudzicsie
No będzie Piotr !!!
Extra :helo: :banan: :helo: :banan:
O pogodę nie ma się co martwić
Można by było wzorować się na ICM, ale oni co chwilę zmieniają zdanie. Jeszcze wczoraj miało być pieknie, a dziś zapowiadają jakieś chmurki z opadami deszcze od godz. 22-24.
Ja pozostane przy moich zwykłych zdjęciach satelitarnych i na nich się skupię.
ICM i zdjęcia satelitarne nie powiedzą Ci, że na ten przykład wystąpi potężna mgła, która od 6 rano siedzi na Katowicach i rozpościera się aż pod ścianę Beskidu - widoczność z hałdy redukowała się góra do kilometra. Sprawdza się za to prognoza wiatru, który rzeczywiście nad ranem obudził się południowo zachodni.
Ogólnie rzecz biorąc nie wierzcie prognozom pogody i ufajcie intuicji - rzadziej Was zawiedzie ;-)
Katowice jak Nowy Jork kompletne w Google
Iwona Sobczyk2008-01-02, ostatnia aktualizacja 2008-01-02 20:32
Katowice mogą być pierwszym w Polsce miastem, które będzie miało kompletną trójwymiarową mapę w serwisie Google Earth.
To pomysł Kasi Sokołowskiej, absolwentki katowickiej ASP i Marka Koźlaka, doktoranta Politechniki Śląskiej w Gliwicach, założycieli firmy objectlab. - Jeżeli chodzi o projekt, który zaproponowaliśmy miastu Katowice, to na chwilę obecną miałby to być kompletny model ścisłego centrum miasta. Żadne z polskich miast i w ogóle niewiele nawet największych miast w Europie ma taki serwis. W USA Google jest znacznie bardziej popularne. Kompletną mapę w Google Earth posiada np. Nowy Jork oraz Hamburg - mówi Sokołowska.
Zdaniem młodej graficzki, cała technologia internetowa będzie już niedługo trójwymiarowa i wtedy takie modele staną się czymś oczywistym. Teraz to coś nowego i jest szansa, aby Śląsk dołączył do tej wirtualnej awangardy.
Google Earth to popularny na całym świecie wirtualny globus. Od takiego, który stoi na półce różni się tym, że można na nim oglądać nie tylko zarysy kontynentów, ale i poszczególne miasta, a nawet budynki. Są zdjęcia satelitarne, filmy, mapy, przeróżne informacje o wyróżnionych obiektach i modele budynków w trójwymiarze, czasem bardzo dokładne i realistyczne. Na Google Earth można też sprawdzić pogodę w Londynie, spojrzeć w niebo nad Nowym Jorkiem i znaleźć najkrótszą drogę od Wieży Eiffla do Centre Pompidou.
Teraz, jeśli do wyszukiwarki na stronie serwisu wpisze się nazwę Katowice, zobaczyć można tylko kilka budynków, m.in. Spodek, Muzeum Śląskie czy superjednostkę. - Nie jest to zadanie dla jednej osoby. Jedna, nawet bardzo utalentowana osoba nie poradzi sobie z wymodelowaniem całego miasta, my jesteśmy w stanie zorganizować duży, profesjonalny zespół, który szybko, a przede wszystkim precyzyjnie, stworzy kompletną i spójną makietę wirtualnego miasta - zapewnia Sokołowska.
Nad rozbudową serwisu pracuje nie tylko firma Google, ale i sami internauci. - Każdy jest w stanie dodać własny model, który trafia do "magazynu" Google w oczekiwaniu na weryfikację jakościową. Zdarza się, że niektóre z modeli wykonywanych przez "pasjonatów" pomimo tego, że są niedopracowane, pełne błędów, czy po prostu nieładne, trafiają na mapy Google. Budynki takie służą raczej antyreklamie niż promowaniu miasta - przekonują w objectlab.
W wydaniu gliwickiej firmy internetowe Katowice miałyby być realistyczne, ale też i ładniejsze niż to jest w rzeczywistości. Bo choć cały proces ich przygotowania zacząłby się od obfotografowania obiektów, to już ich komputerowe modele byłyby nieco wyidealizowane: bez sypiących się elewacji, reklam i graffiti.
Być może można by też przejść się po Katowicach przyszłości - tych z już przebudowanym centrum. - Model Katowic po przebudowie byłby na pewno dostępny w trybie off-line - na płytach lub specjalnych terminalach komputerowych ustawionych na przykład w centrum miasta - mówi Sokołowska.
Tyle że taki model niekoniecznie trafiłby do internetu, bo Google unika chaosu i pokazuje stan rzeczywisty. - Po powrocie ze spotkania z zarządem Google w Zurychu, w pierwszej kolejności zaproponowaliśmy projekt Katowicom, bo czujemy się związani z tym miastem - mówi Sokołowska, która ma nadzieję, że model centrum Katowic to dopiero początek tworzenia wirtualnej wersji Śląska.
- To wyjątkowy region. Naszym celem jest stworzenie interaktywnej makiety trójwymiarowego modelu całej aglomeracji. Jeśli by się udało, byłaby to pierwsza taka realizacja na świecie. Region też by na tym skorzystał, nawet Google miałoby powody do dumy, gdyż na europejskich mapach Google nie ma tak obszernego terenu w pełni odtworzonego - uważa Sokołowska.
Objectlab już przekonał do swojego pomysłu firmę Google, pokazał też projekt katowickim urzędnikom. Teraz czeka na odpowiedź z ich strony. - To ma niewątpliwy aspekt promocyjny. Po Katowicach mogliby wędrować internauci z całego świata. Uważam, że propozycja jest niezwykle interesująca, ale o szczegółach będziemy mogli rozmawiać, gdy poznamy dokładny kosztorys projektu, bo jest to pomysł bardzo kosztowny - zastrzega Waldemar Bojarun, rzecznik katowickiego UM.
A tak póki co w Google Earth wygląda centrum Katowic. Na razie o trójwymiarowe modele dbają przede wszystkim internauci-pasjonaci