Indeks odchudzicsieKatowice gdzie zgłosić kradzież tablicPub morgan's Irish w KatowicachKatowice pyzowice loty do USAKatowice Dworzec Centralny MapaKatowice Dąb -jana i PawłaKatowice Niechorze która trasaKatowicki Spodek may dayKatowice montaż drzwi GERDAKatowice - Sąd - księgi wieczysteKatowice - korekta wad wzroku
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • m-jak-milosc.pev.pl
  •  

    odchudzicsie



    Hej jestem tu nowy, ale już długo przesiaduje i czytam wasze komantarze. Co do tej kopalni to nie jest żadna gliwicka kopalnia.Jest to widok od strony Szombierek w strone Łagiewnik na Kopalnie Florentyna. Potwierdza to fotografia z http://www.um.bytom.pl/dbytom/zest9.html
    Co do linii tramwajowej to jest to gdzieś w pobliżu huty( widać tam wielki piec). Najpradopodobniej jest to Królewska Huta. Tam linia wąskotorowa mogła być dwutorowa.


    no właśnie, przed Twoim komentarzem wpadłem na to, że to nie są Gliwice - popatrzcie na kościół, ma on niższe prezbiterium, a takiego neogotyckiego kościoła o takiej wieży w G-cach nie ma.

    Co do zdjęć z ulic - również skłaniałbym się do tego, że to nie są Gliwice. Podejrzewam, że to 2gie to mogą być Katowice lub Wrocław, gdyż tam były budowane pierwsze wysokościowce w regionie <jeszcze przed wojną>, a taki widać na tym zdjęciu. Możliwe, że dla hitlerowskiej propagandy szybko potrzebowali podobnych ujęć, więc wzięli coś podobnego do Gliwic



    " /> Dla wszystkich którzy jeszcze nie byli w Bytomiu- spis autobusów do Bytomia-dworzec PKP:
    14 Kierunek: Zabrze Goethego
    17 Kierunek: Mierzęcice Dworzec PKP
    19 Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec PKP
    20 Kierunek: Pyskowice Plac Wyszyńskiego
    24 Kierunek: Będzin Kościuszki
    39 Kierunek: Kochłowice Kopalnia Śląsk
    42 Kierunek: Będzin Kościuszki
    52 Kierunek: Wojkowice Park
    53 Kierunek: Sączów Kościół
    85 Kierunek: Pyrzowice Lotnisko
    91 Kierunek: Sosnowiec Urząd Miejski
    92 Kierunek: Chorzów Rynek
    92 Kierunek: Helenka ELZAB
    94 Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec PKP
    99 Kierunek: Będzin Kościuszki
    104 Kierunek: Będzin Kościuszki
    114 Kierunek: Osiedle Wieczorka Dworzec
    127 Kierunek: Łagiewniki Targowisko
    132 Kierunek: Wieszowa Dworzec PKP
    135 Kierunek: Stare Tarnowice Ośrodek Rehabilitacji
    139 Kierunek: Bykowina Grzegorzka
    146 Kierunek: Halemba Pętla
    148 Kierunek: Osiedle Wieczorka Dworzec
    167 Kierunek: Miechowice Pętla
    169 Kierunek: Górniki Pętla
    173 Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec PKP
    176 Kierunek: Górniki Pętla
    183 Kierunek: Miechowice Pętla
    184 Kierunek: Pyskowice Plac Wyszyńskiego
    185 Kierunek: Osiedle Wieczorka Dworzec
    201 Kierunek: Chorzów Batory Pętla
    227 Kierunek: Szombierki Osiedle
    280 Kierunek: Gliwice Zakład Opla
    608 Kierunek: Radzionków Rynek II
    623 Kierunek: Miechowice Pętla
    700 Kierunek: Wojkowice Park
    708 Kierunek: Radzionków Rynek I
    735 Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec PKP
    750 Kierunek: Miechowice Plejada
    820 Kierunek: Tarnowskie Góry Dworzec PKP
    820 Kierunek: Katowice Stawowa
    830 Kierunek: Katowice Stawowa
    850 Kierunek: Gliwice Plac Piastów
    PKS Kierunek: Gliwice Dworzec PKS
    PKS Kierunek: Zawiercie Dworzec PKS

    Reszta świata PKP , PKS , LOT , LUFTHANSA i wszystkie inne ...



    Przyjazna twierdza, czyli nowa siedziba NBP w Katowicach


    Nowa siedziba NBP w Katowicach
    Fot. Dawid Chalimoniuk / AG Fot. Dawid Chalimoniuk / AG


    Nowa siedziba NBP jest naszpikowana techniką. Pracuje się tu komfortowa i bezpiecznie
    Fot. Dawid Chalimoniuk / AG


    Na miejscu dawnej willi Grundmanna, jednego z ojców założycieli Katowic, stanął nowoczesny budynek banku. Postanowiliśmy dokładnie mu się przyjrzeć


    Stojąca tuż obok dotychczasowa siedziba, mieszcząca się w neorenesansowym pałacyku z 1911 roku, została przekazana Uniwersytetowi Śląskiemu. Uczelnia chce tutaj przenieść rektorat, który w końcu otrzyma odpowiednią oprawę architektoniczną.

    Róg ulicy Warszawskiej i Bankowej jest miejscem szczególnym dla Katowic. Jeszcze w latach 60. stał tu jeden z najstarszych budynków w mieście. Była to okazała willa Grundmanna z 1873 roku. Założyciel Katowic wybudował wspaniały, dwukondygnacyjny dom w stylu klasycznym, nawiązującym do antyku greckiego. Portyk podtrzymywany przez cztery posągi kariatyd nasuwał na myśl jedną ze świątyń Akropolu - Erechtejon. Niestety, władze partyjne w czasach PRL-u chciały zatrzeć wszelkie ślady niemieckich korzeni miasta. Willa została wyburzona, pozostawiając wyrwę nie tylko w zabudowie, ale zwłaszcza w historii Katowic.

    Nowa siedziba NBP w końcu zapełnia tę "dziurę". Jest nowoczesna, składa się z dwóch brył, między którymi znajduje się przeszklony dziedziniec. Autorzy wpisali budynek w otoczenie, jego wysokość odpowiada sąsiednim kamienicom. Natomiast użycie piaskowca od ulicy Warszawskiej nawiązuje do pobliskiego kościoła ewangelickiego.

    Nowy bank jest bardzo przyjazny dla użytkowników. Wprost z placu możemy wejść do środka - posadzki obu tych stref są na jednym poziomie. Wszystkie najważniejsze wydziały, dostępne dla interesantów, znajdują się na parterze i przylegają do dziedzińca. Oprócz obsługi klientów jest tu też duża sala wielofunkcyjna.

    - Chcemy, by budynek żył. Będziemy organizować różnego rodzaju konkursy skierowane do młodzieży. W sali wielofunkcyjnej planujemy organizację wykładów i odczytów - mówi Bartosz Łuczywo, rzecznik katowickiego oddziału NBP. - Pod koniec roku chcemy zorganizować dni otwarte. Każdy będzie mógł przyjść i zobaczyć pracę banku od środka, potrzymać w ręce sztabkę złota.

    To, co najciekawsze w budynku, schowane jest głęboko pod ziemią. Pod czterema kondygnacjami naziemnymi są jeszcze dwie podziemne. To tam znajduje się olbrzymi skarbiec. - Niestety, nikt postronny nie może tam zajrzeć. Ściśle tajne, łamane przez poufne - wyjaśnia Łuczywo. - Mogę tylko zdradzić, że jest to najnowocześniejszy i największy skarbiec w regionie, a może nawet w tej części Europy. Bank jest przygotowany na wejście Polski do strefy euro. W przyszłości będzie mógł też obsługiwać naszych południowych sąsiadów.

    Sam skarbiec to po prostu żelbetowy sarkofag. Bardziej zaawansowana techniczne jest maszyna do liczenia pieniędzy. Jest wielkości kombajnu. Potrafi jednocześnie liczyć pieniądze i sprawdzać oryginalność banknotów i bilonu. Odrzuca falsyfikaty, które później dokładnie sprawdzają wyspecjalizowani pracownicy.

    Budynek jest nafaszerowany techniką. Z jednej strony po to, by zapewnić komfortowe warunki pracy, z drugiej, by kontrolować dostęp do niego. - Cały obiekt jest monitorowany. Każdy korytarz, każde przejście jest nagrywane. Dzięki temu przechowywane tutaj pieniądze są bardzo bezpieczne - zapewnia Łuczywo.

    Z przeprowadzki najbardziej zadowoleni są pracownicy. Mają teraz więcej przestrzeni. Kasjerki żartują, że w starym budynku mogły sobie postawić tylko klika sztucznych kwiatków, a tutaj mają dwie prawdziwe, ośmiometrowe palmy.

    Obiekt zaprojektowali znani architekci Dieter Paleta oraz Wojciech Wojciechowski, natomiast konstrukcję opracował Teodor Badora.

    Kamień węgielny pod budynek wmurowano uroczyście 5 sierpnia 2003 roku. Budowa trwała ponad półtora roku. Generalnym wykonawcą był Budimex Dromex, który wcześniej wsławił się już budową m.in. Mennicy Państwowej w Warszawie oraz kompleksu sakralnego w Łagiewnikach.

    EDIT by Jacek: dodalem zdjecia z artykulu

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •