odchudzicsie
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,6822236,Kupolap_nie_jest_drogi__a_obsluga_jest_prosta.html
mnie sie nie miesci w glowie aby ,zwierzak, ktorego jestem wlascicielem , mogl sie zesrac , a ja udajac ze nic sie nie stalo, oddalilbym sie z miejsca zrzutu
widac malo to rozpowszechnione mniemanie, zamiast podziwiac okolicznosci przyrody czy architektury obojetnie jakiego miasta trzeba patrzec pod nogi , aby nie upierdolic sobie butow smierdzacym gownem
Tharik: czemu ciągle nie wychwyciłeś z mojej wypowiedzi jednej podstawowej rzeczy?
NIE WYCHWALAM SILESII, ALE ROZUMIEM PODEJSCIE INWESTORÓW I KIEROWANIE SIĘ CZYMŚ INNYM NIŻ PIĘKNO ARCHITEKTONICZNE. nie postawiłbym takiego gniota jak silesia, tylko bym go 20 razy dluzej przemyslal i wybral najlepsza wersje, co nie zmienia faktu, ze wlasnie galerie handlową bym w tym miejscu postawił.
nie jestem na architekturze z zamiłowania, lubie to, owszem, ale kieruje mną wiele innych czynników, sorry, ze moje zdanie nie pasuje, do 'standardu', pod którym się podpisuja czesto ludzie myślący tak jak ja.
walka z komercją to jak walka z wiatrakami, trzeba to przyjąć takim jakim jest i zrozumieć - ja właśnie z takiego założenia wychodze. to, ze wolałbym piękne budynki zamiast zaniedbanych czesto marketow nic nie zmieni.
co do ostatniego akapitu, szczerze mi to wisi, czy jestes z sosnowca, czy z innego zagłębia, a ja z katowic. dyskutujemy na poziomie majac zupelnie inne spojrzenie i nie ma tu znaczenia miejsce urodzenia.
witam wszystkich:)
marzy mi się etnologia od pazdziernika,
ale mam mały problem: studiuje na drugim roku ekonomie w Katowicach i nie wiem czy dałabym rade pogodzić studiowanie dwóch kierunków w dwóch miastach na raz
dlatego napiszcie mi prosze jak wygląda przeciętny tydzień na pierwszym roku - znaczy się czy dużo jest ćwiczeń i jak wygląda sesja zimowa i letnia
pomożecie???
akrim pierwszy semestr to bułka z masłęm , jeden ustny egzamin z miłą babcią który polega głównie na gadaniu w swoich słowach o jakimś zagadnieniu (wystarczy raz przeczytac notatki)
drugi semestr nie wiem bo jescze nie skończyłam. W każdym razie zajęcia mamod ponuiedziałku do czwartku - w czwartek mam ibecnie jedynie lektorat z jez obcego , tak więc jesli studiujesz na uśiu- ( w katowicach) ocene ci przepiszą i masz czwartek wolny.. zresztą istnieje cos takiego jak indywidualny tok nauczania.. na forum nieco o tym pisze
powodzenia .. ja od siebie dodam iz kierunek jest naprawde pasjonujący, każdy może znaleźć coś dla siebie.
NIe znam kierunku w którym w ciądu kilku lat masz możliwość uczęszczania na zajęcia z architektury.. pogranicz kulturowych... antropologi zabawy.. jezyka czeskiego... sztuki ludowej... jakis podstaw o archeologii..nieco o psychologi spolecznej.. marketing w kulturze,...muzealnictwo..ekologii
Dlatego zaparszam na etnologię
O tym, że dworzec kolejowy w Bytomiu wymaga remontu, wiadomo nie od dziś. Ale po usunięciu kładki, która przez lata zasłaniała część elewacji, problem stał się palący
Bytomski dworzec był kiedyś dumą miasta. Zbudowano go w latach 30. na miejscu wcześniejszych zabudowań dworcowych. Projekt inspirowany był najbardziej aktualnymi i śmiałymi trendami ówczesnej światowej architektury. I tak stanął budynek utrzymany w surowym, ale eleganckim funkcjonalistycznym stylu, z elewacją z cegły, wieżą zegarową i wygodną halą peronową.
Niestety, w kolejnych latach z dworcem nie obchodzono się najlepiej. Elewację kilka razy przebudowywano, zmieniając układ okien i przykrywając cegłę najpierw szklanymi płytami, a potem tynkiem. Dziś ściany są pociemniałe od brudu i pomazane graffiti. Równie dramatycznie wyglądają wnętrze budynku, tunele i hala peronowa.
reszta na : http://katowice.gazeta.pl...s_byl_duma.html
Bytom przed drugą wojną światową leżał w granicach Niemiec ,i to było wowczas wspaniałe miasto kwitnące ,zadbane .
Teraz po 60 latach polskich rządów Bytom jest zrujnowany, można powiedzieć umierajacy, .
No tak i rozrosły sie wsie takie jak Katowice (świeże miasto które dopiero co uzyskało prawo miejskie), Piekary, Zabrze, Ruda Śląska. Można by jedynie domniewywać że gdyby Bytom znalazł się po stronie polskiej to on stałby się stolicą województwa Moim zdaniem to ten podział po I wojnie światowej zrobił w naszym regionie miasta konkurencyjne. Przeciez jeśli patrząc na architekture bytomia (jak już to wspominałem) to Bytom bardziej jako miasto pasuje na miejsce dla "biurowców" firm niż ich fabryk. Bytom to bardziej stolicowe miasto moim zdaniem. Chociaż obecnie rzeczywiście jest zniszczone.
No właśnie, Śląsk w sumie nie jest do końca brzydki, nawet w Katowicach czy Zabrzu można znaleźć ładną architekturę, czy jakieś inne miejsca, gdzie można oko nacieszyć. Ale chyba znamienne jest stwierdzenie, które wśród moich zakopiańskich znajomych krąży w formie anegdoty - otóż gdy dwoje z nich jechało na masz Śląsk, po kilkunastu minutach oglądania wszelkich robót drogowych, wykopków i wszelkiego innego 'krajobrazu księżycowego' któreś stwierdziło z przestrachem: 'wysiadajmy, póki jest jeszcze zielono...'
będę się starał.. czasu nie cofnę ale jeszcze zobaczymy... najwyżej zaoczne w Katowicach.. wiem, że ludzie nie mają dobrego zdania na temat tego typu systemu nauczania i dziwią się, że w ogóle istnieje Architektura zaoczna no ale jeśli wszystko inne zawiedzie to chyba jedyna opcja..
Apartamentowiec zamiast słynnego Michalika
Zamiast rozsypującego się budynku byłego Varietes Centrum u Michalika ma stanąć 80-metrowy apartamentowiec. Ale inwestor skarży się na opieszałość magistratu. Urzędnicy bronią się, że trwają dyskusje w tej sprawie.
Katastrofalną sytuację budynku po byłym Varietes Centrum opisaliśmy kilka dni temu. Za czasów swojej największej świetności, w latach 70. i 80., należał do PSS "Społem". Później sprzedano go spółce Millenium Centrum z Katowic. Ta z kolei nieruchomość odsprzedała spółce Millenium Rondo z Warszawy.
- W urzędzie miejskim skarżyli się nam, że nic nie mogą zrobić, bo nie wiadomo, kto jest właścicielem budynku. Jak to możliwe, że katowiccy urzędnicy nas nie znają? Od półtora roku chodzimy z nimi na spotkania i składamy stosowne wnioski - Jarosław Król, prezes spółki, pokazuje plik obfitej korespondencji.
Millenium Rondo od razu po zakupie nieruchomości chciało się zabrać do przebudowy. Ale okazało się, że nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Kiedy wreszcie rozstrzygnięto konkurs na przebudowę centrum, przedstawiciele spółki zaczęli być zapraszani na spotkania związane z realizacją zwycięskiego projektu. - Okazało się, że nasz projekt koresponduje z tym, co ma powstać - zapewnia Aleksander Czora, katowicki architekt, który dla Millenium Rondo wykonał projekt przebudowy "Michalika".
Zgodnie z nim stary budynek będzie wyburzony. W jego miejscu powstanie wysoki na 80 metrów apartamentowiec, z podziemnym garażem i małymi punktami usługowymi. - Całe przedsięwzięcie będzie kosztować 250 mln zł. Inwestycja będzie zyskiem dla miasta, z racji płacenia podatków i faktu, że przy budowie powstanie 500 nowych miejsc pracy - wylicza Król.
Miejscy urzędnicy nie chcą jednak wydać decyzji o warunkach zabudowy. A bez tego nie można rozpocząć prac. Na co czekają? - Procedura została wdrożona. Trwają dyskusje w sprawie uzgodnienia wysokości budynku. To musi trochę potrwać - uspokaja Roman Olszewski, naczelnik wydziału budownictwa katowickiego magistratu.
Przebudowa centrum Katowic ma się zacząć dopiero w 2009 roku. Król nie ukrywa, że taka data go nie satysfakcjonuje i cierpliwość inwestora ma swoje granice. - Millenium Rondo może obiekt sprzedać. Choć nie ukrywam, że zależy nam na Katowicach, bo to idealne miasto do inwestycji i dalszego rozwoju - uważa Król.
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
Co mom wykopać jakiś skarb Co do tej daty to jest to data z elewacji pod zegarem a czy jest to data powstania tego budynku to śmię wątpić Dla przykładu ta nowa TV Silesia chyba emitowała taki reportaż o Świonach i tam pada data 1883 skąd to wzięli niee wiadomo. W Archiwum Państwowym w Katowicach są dokumenty sygnowane przez w/w dyrekcję już z lat 1890 a pani Dr Dorota Głazek w swoim opracowaniu o Architekturze i rozwoju przestrzennym Świętochłowic wspomina coś o niemieckiej mapie z roku 1904 do której to pomiary wykonywano w roku 1883 i na której ten budynek też już jest zaznaczony ale co by to niy było takie proste to zaznaczono też kościół ewangelicki a ten z tego co wiem wybudowano czy poświęcono w 1901 roku. I takie są te badania i taka jest rzeczywistość
Jak Ci się chce to APKat,Akta 335- Generalna Dyrekcja Donnersmarcka, akta 227
Może coś znajdziesz. Szczerze mówiąc to moja wiedza ogranicza się do Chropaczowa bo to mnie kręci a reszta na około poznaję już bez takiej pasji i zaangażowania
Z ciekawostek jeszcze to istniał tunel- przejscie dla urzędników pomiedzy wspomnianym budynkiem a kop. Polska wtedy Deutschland. Było to przejście pod nie opodal przebiegającym nasypem torów kolejowych. Po II wojnie ktoś wpadł na pomysł i tym przejsciem puszczono rurociąg chyba ciepłowniczy. Dziś jest to już zawalone
W starych przedwojennych gazetach wspomniano też o aresztowaniu szefów tego gmachu przez Artur Maske Komisarza Demobilizacyjnego panów dyrektorów Oskara Vogta i Brunona Buzka za to że bez jego zgody zamknęli nie rentowne w/g nich rybnickie kopalnie.
Sąd ich fest ukarał ale o tym możesz sobie poczytać w necie
Jak jeszcze coś to pisz.
Pozdrawiam.