odchudzicsie
http://mszana-dolna.pl/index.php?id=3521
Przygotowania już trwają, a wszystko co prezentować się będzie w mszańskim parku miejskim dotyczyć będzie sztuki w obrębie wielu płaszczyn: muzyki, tańca, teatru, performace, film, fotografia, oraz przeróżne akcje artystczne. Co to dokładnie będzie? Co odbędzie się pod koniec lata w naszym mieście? Międzynarodowy Multimedialny Festiwal Sztuki pod nazwą „Karpaty OFFer”. Festiwal ten działa i skupia się na twórczości mieszkańców Karpat – takie jest główne jego założenie. Jednym słowem chodzi zderzenie tej różnorodności kultur poprzez dostępne artystyczne środki. W trzech miastach Małopolski: w Nowym Sączu, Muszynie i Mszanie Dolnej pojawią się artyści z różnych stron a wszystko to dzięki pracy Instytutu Europa Karpat. Folkowe zespoły, góralskie kapele, cygańska orkiestra, teatr marionetek, grupy kuglarzy, warsztaty cyrkowe, teatry ognia. Szczegóły dotyczące mszańskiego programu już niebawem!
Partonat honorowy nad Międzynarodowym Multimedialnym Festiwalem Sztuki objął Wicemarszałek Małopolski Leszek Zegzda.
Za nami ostatnie rywalizacje w sezonie 2008
Układ ligowy na nowy sezon przedstawia się następująco:
ŻLF
1. Baster Team
2. The Thug's Team
3. All Star Team
4. MSJ Speedway Team
5. Cyna Boys
6. Green Arrows
7. Przegląd Żużlowy Team
8. Seta Team
ŻLF 1
1. Dr Web
2. dimitri-foto team
3. Bad Boys
4. IQ Team
5. Riddim Bandits
6. Funfle Szczepana
7. AC Speedway Team
8. Masarnia Bullerbyn
ŻLF 2
1. Karpaty Tarnów
2. Speedway United
3. Unia Tarnów
4. Fenomen Team
5. Horse Team
6. Speedway Fantasy
7. Jaskółki Gaztaru
8. artasRACING
Już teraz proszę o jakieś pomysły które uatrakcyjnią naszą "zabawę".. Może jakieś pomysły odnośnie nowych zapisów w regulaminie cz tez rezygnacji z czegoś?
W tym wątku rozpoczynamy wszelkie dyskusje odnośnie sezonu 2009
yO!
Moje biurko jak zwykle "zawalone" jest książkami. Ta, którą chcę Wam przedstawić wygląda jak Kopciuszek wsród księżniczek. "Dzikie rośliny jadalne Polski Przewodnik survivalowy" Łukasza Łuczaja to opracowanie niezbędne każdemu chaszczakowi. Ja posiadam wydanie drugie-poszerzone. "Książka zawiera informacje na temat wszystkich potencjalnie jadalnych roślin Polski, w sumie ponad tysiąca gatunków. Większość z nich autor jadł osobiście". Przewodnik składa się z dwóch części: zasad doboru i zbioru roślin i alfabetycznie ułożonego opisu roślin. Wzbogacono ją rysunkami i nielicznymi kolorowymi fotografiami. Podano także kilkanaście przepisów kulinarnych.
Książkę polecam nie tylko miłośnikom Karpat Wschodnich. Dlaczego więc w tym wątku? Autor mieszka na Podkarpaciu, na terenie Pogórza Dynowskiego.
Polecam stronę Autora:
www.luczaj.com
Na stronie przedstawiono kilka najsmaczniejszych roślin. Część z nich używam w kuchni. Każdemu smakoszowi polecam moje ulubione warzywo czosnek niedźwiedzi. Pyszne są także szparagi Kozaków czyli pałka wodna.
Opodal wydajnego źródła na połoninie Płyśce, 14 listopada 2008 r. Fundacja „Karpackie Ścieżki" dokonała otwarcia pierwszego - po długiej przerwie - najwyżej położonego górskiego schroniska w Gorganach (Karpaty Ukraińskie).
Aktu otwarcia dokonał prezes fundacji Wasyl Hutyriak, w obecności zastępcy naczelnika Departamentu Turystyki Województwa Iwano-Frankiwskiego Hryhorija Melnyka.Wśród zaproszonych gości znaleźli się też związani blisko z działalnością fundacji przedstawiciele z Polski.
Schronisko zaczęto budować siłami społecznymi członków „Karpackich Ścieżek" w 2005 r. Pozostaje ono bez gospodarza pod opieką nocujących w nim turystów. Posiada ogrzewane piecem dwa pokoje noclegowe na parterze z pryczami i stołami oraz salę noclegową z pryczami na poddaszu. Łącznie może się w nim zmieścić ok. 40 osób. Toaleta znajduje się na zewnątrz budynku. Na ścianach schroniska wiszą tablice informacyjne, włącznie z regulaminem korzystania ze schroniska, schematem znakowanych szlaków turystycznych w rejonie Popadii i Grofy oraz archiwalną fotografią starego obiektu.
Grzes - podroz byla na pewno ciekawa, dla mnie osobiscie to Verdun, bo kiedys bardzo interesowalam sie historia wspolczesna, szczegolnie obiema wojnami.
A wstawianie fotografii do relacji - to kara za niepopelnione grzechy( w kazdym razie dla mnie to straszna meka )
A wiesz o tym, ze ślady pierwszej wojny światowej można równiez spotkać (i to w całkiem sporej ilosći) również w Karpatach Wschodnich ? Na mnie niesamowite wrażenie robiły te wszystkie druty kolczaste i transzeje na samych szczytach:
http://szymon.linux.pl/ru...%20schronie.jpg
No i na naszym terenie - piękne cmentarze wojenne z I wojny światowej, czasem w miejscach, gdzie nikt się ich nie spodziewa.
A co do wstawiania zdjęć - to się w pełni zgadzam.
pewnie dlatego nie ma na razie mojej relacji z Rumunii
@Grzegorz - zdjęcia rewelacyjne, prawie się czuje zapach morza i powiew wiatru, aż się chce tam pojechać - no i zjeść to pyszne śniadanie.
Pozdrowienia.
Basia
Jak mnie spotkasz w terenie, zawsze możesz liczyć na moją serdeczność i pomoc.
I właśnie to się ceni najbardziej
tylko nie każdy będzie czuł satysfakcję ze zdjęć zrobionych w ten sposób, zacytuję pewnego znanego fotografa przyrody: "klient przyjechał, zrobił zdjęcia, zapłacił i pojechał"
Ja nie widzę nic zdrożnego w takiej fotografii, która niesie za sobą również pewne wyzwania. Autor zrobił przede wszystkim fajną rzecz – napisał, w jakich okolicznościach powstały owe kadry. Mógł przecie napisać, że na ptaki polował od 5 lat gdzieś w Karpatach. Siedział miesiąc w budzie, bez jedzenia i picia – wtedy wszyscy wzdychaliby z zachwytów : -) Gdyby mnie było na to stać z chęcią wybrałabym się na takie polowanie płacąc nawet za fotografowanie jeleni w czeskich zagrodach, które nierzadko mają po kilkaset hektarów a przygotowanie, maskowanie i uchwycenie odpowiedniej chwili wymaga podobnych przygotowywać jak w naturze. Pamiętając o tym, że każde doświadczenie, jakie by nie było i ile by nie kosztowało wzbogaca.
W tej turze do wygrania wyprawa na quadach przez rumuńskie Karpaty.
Zapraszam wszystkich do udzialu w internetowym konkursie www.STRONG.PL
Wyślij tylko zdjęcie lub film i wygraj prawdziwą pzygodę swojego życia!
20. 01. 2008 r.
Maraton filmów węgierskich (Żaczek, godzina 20.00)
21. 01. 2008 r.
Wystawa fotografii o Węgrzech, przygotowana przez Koło Naukowe Hungarystów UJ (Collegium Novum, do 25.01)
22. 01. 2008 r. – impreza węgierska (klub studencki Żaczek, godzina 20.00)
• Wystąpi węgierski zespół EsztenĂĄs EgyĂźttes
Kapela EsztenĂĄs powstała w 2002 roku w Miszkolcu, aczkolwiek członkowie zespołu juz od dziesięciu lat grali muzykę ludowa w różnych formacjach. Na repertuar zespołu składa się głównie autentyczny folklor grupy etnicznej CsĂĄngó z regionu Mołdawii i Gyimes w oryginalnej, własnej aranżacji. Artyści zajmują się głównie taneczną muzyką instrumentalną, muzyką Domów Tańca, nie stronią też od pieśni i ballad ludowych. Od 1993 roku pod kierownictwem zespołu działa w Miszkolcu regularny Dom Tańca. Zespól odnosił duże sukcesy w 2000 r. podczas uroczystości organizowanych z okazji obchodów 1000-lecia państwowości Węgier a także w 2002 i 2003 r. na Międzynarodowym Festiwalu Folkowym "KalĂĄka". Poza tym artyści zajmują się oprawa muzyczna festynów ulicznych, targów, kostiumowych programów historycznych. Prowadza również teatr uliczny jak i dom tańca dla dzieci.
CsĂĄngó z Mołdawii to grupa etniczna zamieszkała w Rumunii, na wschód od Karpat. W ich kulturze zachowała się dawna tradycja węgierska, którą kultywują po dziś dzien. W tańcach i muzyce instrumentalnej dominują charakterystyczne rytmy rumuńskie i bałkańskie.
CsĂĄngó z regionu Gyimes również mieszkają w Rumunii, w dolinach i nieckach położonych pomiędzy górskimi łańcuchami Karpat. Muzyka i tance tej grupy strzegą tradycji seklersko - węgierskich sprzed stuleci.
W latach 1980 i 1990 na Węgrzech niesłychanie wzrosło zainteresowanie folklorem CsĂĄngó. Dziś tradycyjna muzyka instrumentalna i taniec tej grupy etnicznej wiedzie prym w węgierskim ruchu domów tańca, zdobywając sobie coraz większą popularność.
• Będzie również okazja do nauki tańców węgierskich, poznania kultury oraz skosztowania tradycyjnej kuchni.
23. 01. 2008 r. – spotkanie naukowe o historii Węgier połączone z pokazem slajdów (Collegium Novum, s. 30, godzina 18.00)