odchudzicsie
" />Akurat to gospodarstwo agroturystyczne znajdowało się w Kątach Bystrzyckich ale to detal było naprawdę świetne i bardzo gościnne a do toru bylo baaaardzo bliziutko
TRASA WYPRAWY TRANSPOLONIA ZACHÓD:
Dzień I
Darłówek/Darłowo ( kaplica św. Gertrudy, zamek książąt pomorskich )-Grzybnica ( kamienne kręgi )- Tychowo ( miejsce kultu Trygława )- Białowąs- Połczyn Zdrój- Drawsko Pomorskie. Zwiedzamy Pobrzeże Słowińskie, Pojezierze Drawskie i Drawski Park Narodowy. Ok.190 km.
Dzień II
Drawsko Pomorskie- Recz- Drawno ( zamek książąt pomorskich z XIVw.) -Kamienna- Dobiegniew-Strzelce Krajeńskie-Górecko-Skwierzyna- Kaława ( MRU ). Etap off roadowy liczący około 230 km podczas którego gościmy w Drawieńskim Parku Narodowym, Pojezierzu Dobiegniewskim, Puszczy Noteckiej i Pojezierzu Lubuskim.
Dzień III
Kaława-Łagów-Krosno Odrzańskie-Bobrowice-Żagań-Szprotawa . Etap liczący 160 km wiodący przez Puszczę Rzepińską i Ziemię Żagańską. Etap zwany Małym Hannibalem przejeżdżamy odcinki słynnego rajdu Berlin-Wrocław
Dzień IV
Szprotawa- Szprotawka (dąb Chrobry )- Trzebień- Bolesławiec ( Muzeum Ceramiki)- Lwówek Śląski-Leśna- Zamek Czocha-Lubomierz-Pilichowice ( zapora)-Siedlęcin ( wieża rycerska z XIVw.)-Komarno. Etap MARATON 250 km przebiegający przez Bory Dolnośląskie, Dolinę Bobru, Góry Izerskie i Rudawy Janowickie.
Dzień V
Janowice Wielkie-Chełmsko Śląskie ( Domy Tkaczy)-Walim-Rzeczka ( kompleks Riese)-Srebrna Góra ( wiadukty z XXw ok. 50m wysokości)-Bardo-Złoty Stok ( kopalnia złota)/Kłodzko ( Perła Kotliny) -Ołdrzychowice Kłodzkie . Etap górski o długości 190 km wiodący przez Góry Stołowe, Złote, Kocie, Sowie i Bystrzyckie oraz Kotlinę Kłodzką.
Dzień VI
Kąty Bystrzyckie-Międzylesie ( wodospad Wilczki)-Boboszów- Jesenik ( ok. 40km przejazd przez Czechy)-Głuchołazy-Moszna-Polska Cerekiew-Pilichowice ( spichlerz z XVIII w)- Gierałtowice-Pszczyna ( Pałac z XIXw)-Goczałkowice Zdrój-Tresna. Etap MARATOŃSKI 250 km wiodący przez Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Góry Opawskie, Górny Śląsk i Beskid Żywiecki
Dzień VII
Niespodzianka (-: w Beskidzie Żywieckim
jeśli się trasa nie zmieniła ..to pycenie od rana do wieczora się zapowiada
W gminie Lądek-Zdrój, ze względu na zmiany demograficzne zaszła konieczność zmiany liczby mandatów w mieście i na obszarach wiejskich. Jest do decyzja Komisarza Wyborczego w Wałbrzychu. Zgodnie z wytycznymi, które otrzymaliśmy zaistniała konieczność zmniejszenia liczby mandatów w Lądku do 10 (obecnie 11) i zwiększenie liczby mandatów do 5 (obecnie 4) na obszarach wiejskich.
O potrzebie zmiany okręgów wyborczych poinformowana została Rada Miejska.
Jednocześnie uzgadnialiśmy z Komisarzem Wyborczym nowy kształt okręgów wyborczych.
Komisarz Wyborczy wskazał, że okręgiem wyborczym w którym należy zabrać mandat jest okręg nr 4 (miasto: pl. Partyzantów ulice: Bema, Cicha, Konopnickiej, Kościuszki, Miła, Moniuszki, Ostrowicza, Paderewskiego) a mandat należy dodać w okręgu nr 7 (Trzebieszowice, Skrzynka).
Jednocześnie otrzymaliśmy wytyczne, by połączyć okręg nr 3 i 4 tak, aby powstał okręg z trzema mandatami.
Sołtysi z najmniejszych wsi: Kąty Bystrzyckie, Lutynia, Orłowiec, Stójków, Wojtówka podnosili od dawna problem, iż przyłączeni do większych wsi nie mają wpływu na wynik wyborów, nie mają też szans na wprowadzenie swojego przedstawiciela do Rady Miejskiej. Na majowej naradzie sołeckiej wystąpili oni z wnioskiem utworzenie okręgu z małych wsi. Wniosek ten przedstawiliśmy Komisarzowi Wyborczemu, który wyraził na to zgodę. Utworzenie okręgu wyborczego z małych wsi spowodowało konieczność połączenia w jeden okręg wyborczy wsi Radochów i Konradów.
W związku z tym, ostatecznie zaaprobowany przez Komisarza Wyborczego i przedstawiony Radnym projekt wygląda następująco:
Okręgi nr 1: (jak wcześniej) â 4 mandaty
Okręg nr 2: (jak wcześniej) â 3 mandaty
Okręg 3: (z połączenia obecnego okręgu 3 i 4) â 3 mandaty
Okręg nr 4 Radochów i Konradów â 1 mandat
Okręg nr 5: Kąty Bystrzyckie, Lutynia, Orłowiec, Stójków, Wojtówka â 1 mandat
Okręg nr 6: Trzebieszowice i Skrzynka - 3 mandaty
Oto tak długo wyczekiwany program.
Z ulotki wyborczej p. Dylewskiego:
Nasz główny cel: służyć mieszkańcom Naszej gminy
Gmina, to przede wszystkim ludzie, ich troski, zmartwienia i problemy. O tym będziemy pamiętać. To przyrzekamy. To dla nas ważniejsze, niż budowa basenu. Aby służyć Naszym mieszkańcom nie trzeba dużych pieniędzy. Wystarczy dobra wola i zmiana mentalności naszych urzędników. To nic nie kosztuje.
Nasze cele strategiczne: (priorytety)
1) Rozwój funkcji turystyczno-uzdrowiskowej gminy
Drugi człon nazwy naszej Gminy "Zdrój" wyznacza jej specyficzny charakter. Tego nikt nie będzie zmieniła. Uzdrowisko, jako przedsiębiorstwo pozostanie w obszarze szczególnej troski naszej gminy. Planowane połączenie uzdrowiska Lądek z uzdrowiskami Kłodzkimi budzi nasze zaspokojenie. Temu należy zapobiec. Należy zadbać w szczególny sposób nie tylko o uzdrowisko. Obok niego powinny funkcjonować inne podmioty (hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne służące szeroko pojętej funkcji turystyczno uzdrowiskowej. W dobrze pojętym interesie gestorów branży gastronomiczno-hotelowej i gminy winno być zapewniane dużej atrakcyjności pobytu naszych gości oraz prowadzenie wspólnych akcji promocyjnych. Więcej gości w naszej gminie, to więcej miejsc pracy, to większe przychody naszych sklepów, kawiarni, hoteli, to większe wpływy do budżetu gminy.
2) Fundusze strukturalne i pomocowe
Możliwości pozyskiwania środków finansowych z zewnątrz jest bardzo dużo. Nasza gmina, jak dotąd korzystała z nich w minimalnym stopniu. Nastawienie urzędu gminy na pozyskiwanie środków pieniężnych z zewnątrz winno być priorytetem w jego reorganizacji. Nie możemy przespać żadnej okazji. Musimy być do tego przygotowani. To wymaga wiele pracy i dużego zaangażowania. Dobrym rozwiązaniem wydaje się utworzenie w urzędzie gminy wydziału rozwoju, aktywizacji gospodarczej i promocji, który będzie odpowiedzialny za wyszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania, przygotowywanie odpowiednich wniosków, prowadzenie przedsięwzięć promocyjnych gminy i pomoc merytoryczna w aktywizacji gospodarczej naszych mieszkańców.
3) Zrównoważony rozwój gminy
Gmina Lądek Zdrój, to nie tylko uzdrowisko. To również zaniedbana część miejska. To również zaniedbane wsie. Za wyposażenie wsi i infrastrukturę techniczną powinniśmy się wstydzić. Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w województwie w wyposażeniu naszych miejscowości w kanalizację, wodociągi, oświetlenie, drogi. Mieszkańcy naszych wsi mają coraz gorsze warunki komunikacyjne. W znacznym stopniu uniemożliwia im to dostęp do służby zdrowia, ośrodka kultury. Dzieci zamieszkujące te miejscowości nie mogą korzystać z zajęć pozaszkolnych, narażone są na trudy dojazdów do szkół w Lądku Zdroju. Niejednokrotnie z odległych miejscowości przywożone są do szkoły już o godz. 7 rano i przez godzinę tłoczą się w ciasnej świetlicy. Tak nie powinno być. W trosce o rozwój funkcji turystyczno-uzdrowiskowy naszej gminy winniśmy zadbać również o część miejską oraz nasze wsie.
4) aktywizacja i przedsiębiorczość
a) pomoc ze strony gminy
W tym zakresie dużą rolę winien odgrywać wydział rozwoju, aktywizacji gospodarczej i promocji urzędu gminy. Tutaj każdy zainteresowany winien otrzymać pełną informację o procedurach osób, które mogą mu w tym pomóc.
b) Stworzenie bodźców ekonomicznych
Gmina winna stworzyć system bodźców ekonomicznych zachęcających do inwestowania i zatrudniania pracowników. Ważne są również bodźce ekonomiczne, które zachęcą mieszkańców i właścicieli nieruchomości do podnoszenia estetyki naszego miasta.
c) Kreowanie i wspomaganie inicjatyw sołeckich, lokalnych, młodzieżowych
Dysponowania przez sołectwa skromnymi środkami finansowymi (z wniosku Andrzeja Dylewskiego) wyzwoliły w tych samorządach bardzo dużo inicjatywę. Tym sposobem mamy w gminie kilka sympatycznych imprez (święto latawca w Kątach Bystrzyckich, festyn odpustowy w Radochowie, festyn i dożynki w większości gminnych wsi) Ten kierunek jest dobry. Integruje i aktywizuje mieszkańców. W ten sam sposób można w gminie organizować działalność kulturalną, sportową i profilaktykę przeciwalkoholową. Korzyści będą obopólne.
5) Lądek Zdrój gminą bezpieczną i zadbaną
Każdy mieszkaniec gminy i każdy nasz gość powinni czuć się bezpiecznie w naszej gminie. Nasi goście powinni bez obaw pozostawiać swoje samochody na parkingach. Bez obaw winni również spacerować po naszym mieście i parkach w późnych godzinach nocnych. W tym zakresie należy wspomóc naszą policję. Bardzo skuteczne w zachowaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego są systemy monitorujące. Warto o tym pomyśleć. To kosztuje mniej, niż zdewastowane ławki, lampy, kosze na śmieci.
Przepraszam za wszystkie błędy, ale się spieszyłem.