Indeks odchudzicsieKatedra Medycyny Rodzinnej Zabrze 3 MajaKatedra św. Jakuba w OlsztynieKatedra i Zakład Protetyki StomatologicznejKatedra Warszawa ul.ŚwiętojańskaKatedra Chrystusa Króla KatowiceKatedra Ekonomii Na Ar W PoznaniuKatedra św. Mikołaja w ElbląguKatedra Etnologii i Antropologii KulturowejKatedra Świętego Floriana WarszawaKatedra św Anny w Warszawie
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • 10101987.pev.pl
  •  

    odchudzicsie


    Z historii sztuki wiem, że Hagia Sophia była wzorem dla kościołów zachodnich.

    Ale miała bardzo mały wpływ, w porównaniu do właśnie katedry w Aachen, że nie wspomnę o np. opactwie Cluny, Monte Cassino, Saint Denis... tak btw, Karol Wielki chciał mieć także kopułe w Aachen, ale nikt mu jej nie umiał postawić (!) więc zdecydował się na ośmioboczne sklepienie klasztorne sklepione zwykłym dachem namiotowym


    Tutaj chodzi o stawianie kopuł

    W Romanizmie było ich bardzo mało, że o gotyku nie wspomnę... raczej renesans wzorował się na architekturze bizantyńskiej i rzymskiej co do kopuł.


    wzmacnianie tej części kościoła za ołtarzem (takie niby małe kapliczki - ołtarzyki), które mają potrzymać strukturę kościoła.

    Hmm nie bardzo rozumiem, możesz wyjaśnić co pod tymi słowami rozumiesz?


    Sklepienie krzyżowe

    to było inspirowane budowlami Rzymu




    A dla mnie to epoka zacofania czerpiąca z Platona i Arystotelesa jak wlezie.

    A gdyby nie korzystała to by było dobrze?


    W średniowieczu tylko katedry budowali porównaj sobie z cudami starożytności to są dopiero cuda architektury.

    W średniowieczu dokonywały się przełomy w sztuce militarnej - zamki, artyleria itd.
    A teraz, do szkoły muszę iść :roll:




    Zdecydowanie bardziej akceptuję wyburzenie zaniedbanego zabytku i zbudowanie na jego miejscu czegoś ładnego,niż utrzymywanie go na siłę w stanie agonalnym,licząc,że kiedyś znajdą się środki na jego remont.
    Zaniedbany zabytek robi przygnębiające wrażenie.
    A Wawel?Cóż.....,z zewnątrz jako tako wygląda ale po przejściu przez bramę czar pryska.To najpaskudniejszy zamek jaki w życiu widziałem.Kompletny bezład architektoniczny.


    Mam kompletnie odmienne zdanie w kwestji samego Wawelu (stare zabudowania).
    I wystarczy mi też opinia Wyspiańskiego i Matejki - oni też chcieli chronić Zamek, Katedrę , Sukiennice i restaurować a nawet rozbudować w świetnym stylu. (i robili to)

    Drażnią mnie natomiast dobudowy z austriackich i hitlerowskich czasów
    Natomiast zabytek ma w sobie coś, czego nie ma nowoczesna architektura.
    Dlatego wiele osób woli knajpki i spacery na Starym Mieście i Kazimierzu - niż gdzieś indziej.

    Utrzymywanie ruiny nie ma sensu - trzeba remontować i konserwować - tak samo, jak konserwujesz nowe domy. Nowy zaniedbany dom też wygląda paskudnie.




    Umberto Eco francuskim mediewistą?
    No, tak, może trochę dziwnie to zabrzmiało. Odnosiłam się do Pernoud, bo Eco Francuzem nie jest bynajmniej, chociaż w poczet mediewistów to ja bym go jednak zaliczała, mimo, że historycznego wykształcenia uniwersyteckiego nie ma .


    to ja się pytam: kiedy zbudowano Hagię Sophię? Kiedy zbudowano Notre Dame?
    O, właśnie, zawsze to powtarzam. Wystarczy do którejkolwiek katedry wejść, jak choćby Notre Dame, a nogi same się uginają i ciężko nie przyznać, że co jak co, ale średniowieczna architektura równych sobie nie ma i nie miała.




    w poniedziałek bronię dyplom na architekturze w Warszawie.

    I katedra w St.Andrews jest przedmiotem Twoich zainteresowań? Jedno z najpiękniejszych miejsc w jakich byłem... W poniedzialek bedę trzymał kciuki!




    Gdyby to przełożyć na język architektury, z tych samych elementów budowlanych może powstać zarówno katedra, jak i barak. Kwestia wizji. Przynajmniej tak to zrozumiałam.
    barak ze strzelistą wieżą i witrażami byłby całkiem niczego sobie :P




    Ale zieleń u nich soczysta,
    nawet palmy w ogrodach rosną.

    Jutro do Yorku jedziemy.
    Szkoda, że nie znam języka.


    Nie pomogę Ci, ma Miła,
    choćbyś nie wiem jak prosiła,
    rozwiązać problemu z językiem.
    Pojechałaś ze słownikiem?


    Jak Ci ulżyć nie wiem sama,
    ale to niewielka drama.
    W Yorku wielu naszych znajdziesz,
    więc z swą gadką nie podpadniesz!





    Gdy zwiedzisz Katedry mury,
    średniowiecznej architektury,
    na pewno spoczniesz gdzieś w pubie.

    Wypada tam nawet babie
    zamówić butelkę piwa.
    Piwo - „beer” się nazywa!

    Zamów, wypij po połowie
    za moje i Twoje zdrowie!

    Przerywam swe dywagacje,
    czas na Twoje rewelacje!



    http://i275.photobucket.com/albums/jj308/Powelt/plakat_wystawa_zabrze_net-1.jpg

    "TRADYCJA AWANGARDY"
    Zabrze oczami studentów Wydzialu Architektury Politechniki Slaskiej

    Wystawa prac wykonanych w Katedrze Projektowania Architektonicznego i Sztuk Pieknych
    pod kierunkiem dr inz. arch. Jerzego Witeczka, prof. nzw. w Pol. Sl.


    Patronat:
    Prezydent Miasta Zabrze Malgorzata Manka-Szulik
    Dziekan WA Polit.Sl. w Gliwicach dr hab. inz. arch. Krzysztof Gasidlo, prof. nzw. w Pol. Sl.

    Wystawa rozpocznie sie wernisazem w czwartek 29 stycznia 2009 godz. 16.30
    w Domu Muzyki i Tanca w Zabrzu

    Wystawa czynna od 29. 01 do 26 02. 2009

    Szczególnie zapraszam studentów 4 i 5 roku, którzy mieli swoje projekty zlokalizowane na terenie Zabrza (na wystawie znajda sie wlasnie prace z tych lat).

    Dodatkowo, zachecam 3 rok - zobaczycie co Was czeka Inne osoby oczywiscie tez sa zaproszone



    Konkwistadorzy to nie sredniowiecze

    Gordiash - sredniowieczna architektura jest suuuuuuuper !! Szczegolnie gotyckie katedry - poza ladnym wygladem, wszystko co ladnie w nich wyglada pelni jednoczesnie wazna funkcje. Sredniowieczne konstrukcje sa bardzo dobrze pomyslane [ chyba nawet lepiej od wspolczesnego nam "jednorazowego uzytku" budownictwa ].

    Czy wiecie, ze gdyby w sredniowiecznej katedrze wyburzyc wszystkie sciany, to ona stalaby dalej nienaruszona i nie zawalilaby sie? Wszystko to dzieki ich ciekawej konstrukcji...



    Z przyjemnością mogę powiedzieć o architekturze Zamościa Jak już wcześniej zostało wspomniane Zamość to miasto zbudowane od korzenia,miasto idelane wzorowane na Padwie, dlatego bywa określano Padwą Północy bądź też Perłą Północy. Akt lokacyjny miasta został nadany przez króla Stefana Batorego w 1580r. Głownym architektem był Bernardo Morando. Niektórzy twierdzą, że zabudowa starówki przypomina organizm- siedziba Zamoyskiego (dzisiaj sąd) to miała być głowa.Katedra i Akademia Zamojska to miały być płuca(?), ratusz to serce, a ulica Grodzka to kręgosłup. Według mnie na szczególną uwagę zasługują kamienice ormiańskie znajdujące się na prawo od ratusza, teraz odrestaurowane, są po prostu piękne, mają piękne rzeżbienia. kiedyś znałam ich wszystkie nazwy, teraz już niestety nie pamiętam, ale jak sobie powtórzę to z chęcią napiszę tu. Bardzo piękne, ale niestety strasznie zrujnowane znajdują się wokół rynku wodnego. Niektóre z nich są odnowione, ale te najpiękniejsze według mnie, niestety nie, chociaż słyszałam, że miasto chce je sprzedać i wtedy prywatny właściciel mógłby je odrestaurować. Bardzo prawdopodobne, że miasto dostanie środki z UE, żeby odnowić bożnicę i zrobić tam muzeum Żydów zamojskich.

    Jak sobie przypomnę coś ciekawego, a tu zawarłam zaledwie malutką cząstkę informacji o Zamościu, to napiszę


    P.S- No, rozbraja mnie Twój awatar.
    Nie jestem blondynką mimo wszystko



    Trochę kiedyś zwiedzałem Kraków i wiem, że można być fantykiem tamtejszych kościołów. Przepiękna architektura i , co by nie mówić, mają one w sobie jakiś "genius loci". Szczególnie Katedra Wawelska!



    A ja powróce do tematu xD Może mi ktoś pomóc? Narazie z czystej ciekawości, ale w przyszłości kto wie xD Chodiz mi o specjalizacje itp. Który kierunek trzebabyło by wybrać z PW na admina sieci?
    Wydziały Wydział Architektury Wydział Chemiczny Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej Instytut Informatyki Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki Instytut Systemów Elektronicznych Instytut Radioelektroniki Instytut Telekomunikacji Wydział Elektryczny Instytut Elektroenergetyki Zakład Automatyki Elektroenergetycznej Zakład Elektrotermii Zakład Elektrowni i Gospodarki Elektroenergetycznej Zakład Sieci i Systemów Elektroenergetycznych Zakład Techniki Świetlnej Instytut Elektrotechniki Teoretycznej i Systemów Informacyjno-Pomiarowych Instytut Maszyn Elektrycznych Zakład Konstrukcji Urządzeń Elektrycznych Zakład Maszyn Elektrycznych Zakład Trakcji Elektrycznej Instytut Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Katedra Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych Wydział Fizyki Wydział Geodezji i Kartografii Instytut Fotogrametrii i Kartografii Instytut Geodezji Gospodarczej Instytut Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Wydział Inżynierii Lądowej Wydział Inżynierii Materiałowej Wydział Inżynierii Produkcji Instytut Mechaniki i Konstrukcji Instytut Organizacji Systemów Produkcyjnych Instytut Poligrafii Instytut Technologii Maszyn Instytut Technologii Materiałowych Wydział Inżynierii Środowiska Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Instytut Systemów Inżynierii Środowiska Instytut Zaopatrzenia w Wodę i Budownictwa Wodnego Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Instytut Techniki Cieplnej Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej Zakład Automatyki i Osprzętu Lotniczego Wydział Mechatroniki Instytut Automatyki i Robotyki Diagnostyka Procesów Przemysłowych Instytut Inżynierii Precyzyjnej i Biomedycznej Zakład Inżynierii Biomedycznej Zakład Elektroniki Medycznej i Przemysłowej Zakład Technologii Wyrobów Precyzyjnych i Elektronicznych Instytut Metrologii i Systemów Pomiarowych Instytut Mikromechaniki i Fotoniki Zakład Techniki Optycznej Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Instytut Maszyn Roboczych Ciężkich Instytut Podstaw Budowy Maszyn Instytut Pojazdów Wydział Transportu Kolegium Nauk Społecznych i Administracji Szkoła Nauk Technicznych i Społecznych w Płocku Międzywydziałowe Centrum Biotechnologii



    BrasĂ­lia

    - stolica Brazylii (od 21 kwietnia 1960), tworząca odrębny dystrykt federalny. Położona jest na wysokości ok. 1000 m n.p.m., na rozległym płaskowyżu Wyżyny Brazylijskiej, około 1000 km od wybrzeża morskiego i starej stolicy Rio de Janeiro.

    Dane ogólne

    Powierzchnia: 472,12 km²
    Liczba ludności: 198.762 (2003)
    Aglomeracja: 2,6 mln osób (2001)
    Powierzchnia: 5.814 km² (Dystrykt Federalny)
    Miasto spełnia głównie funkcje administracyjne, ale jest również znaczącym ośrodkiem naukowym (uniwersytet), kulturalnym, komunikacyjnym (międzynarodowy port lotniczy, metro 1992) i turystycznym.


    Historia

    Idea przeniesienia stolicy Brazylii w głąb kraju pojawiła się już na początku XVIII w., ale dopiero w 1955 roku podjęto taką decyzję. Rok później prezydent Kubitschek podpisał akt założycielski. Plan urbanistyczno-architektoniczny miasta stworzyli dwaj brazylijscy architekci Lucio Costa (plan przestrzenny) i Oscar Niemeyer (budynki użyteczności publicznej). W projekcie tym wykorzystano najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w urbanistyce i architekturze. Budowa miasta została rozpoczęta w 1956 r., a oficjalna inauguracja stolicy nastąpiła 27 kwietnia 1960 r. Archtektura miasta z góry przypomina ptaka w locie: na osi dłuższej (wzdłuż skrzydeł) usytuowano dzielnice mieszkaniowe, wzdłuż osi krótszej zlokalizowano budowle użyteczności publicznej (kulturalne, handlowe, sportowe), a na jej początku ("głowa" ptaka) budynki rządowe, Pałac Jutrzenki (rezydencja prezydenta), siedzibę parlamentu i sądu, katedrę. Pomimo nowoczesnych rozwiązań koncepcja Brasilii jest krytykowana jako miasta wybudowanego wbrew potrzebom człowieka, przyrodzie i prawom ekonomicznym.


    Demografia

    Rok Populacja
    1950 - 36.000
    1960 - 68.665
    1964 - 90.582
    1970 - 156.668
    1975 - 202.775
    1977 - 236.411
    1980 - 316.058
    1985 - 396.207
    1991 - 213.760
    1996 - 199.020
    2000 - 198.422
    2003 - 198.762






  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •