Indeks odchudzicsiePustaki Leier 40 Cenapustaki MAX 220 Wienerbergerpustaki POROTON t-24 ile na m2pustak ceramiczny 29 cenypustaki żużlowe Producentpustak teriva pękająpustaki gipsowe Cenapustaki szklane w drewniePustaki szklane cenaPustaki keramzytowe ceny
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • kasia-art.htw.pl
  •  

    odchudzicsie

    Komentarze

    Cofnę się na chwilę do fundamentów. Buduję dom bardzo nisko energetyczny. Wybrałem tradycyjny sposób na fundamenty czyli ława posadowiona poniżej granicy przemarzania i na niej ściany fundamentowe.
    Innym rozwiązaniem które jest stosowane a którego nie wybrałem jest płyta fundamentowa. Napiszę więc czemu nie mam płyty skoro istnieje teoria, że taka płyta jest tańsza i lepsza pod względem izolacyjności cieplnej.

    Będę stosował tzw rachunkowość kreatywną bo najpierw coś zrobiłem a dopiero teraz wyliczę, że mi się to opłacało. (ceny katalogowe netto z dzisiaj)
    Na fundamenty zużyłem
    10,2 m3 b15 - 240 zł/m3
    560 pustaków szalunkowych - 5 zł/sztuka
    14 m3 b20 - 250 zł/m3
    11 m3 b7,7 - 175 zł/m3
    2*pompa - 400 zł/jedna
    450 kg stali - 2200 zł/tona
    Razem
    12 463 zł*

    A gdybym zrobił płytę to poszłoby:
    32 m3 betonu b20 - 250 zł/m3
    pompa do betonu 640 zł
    Stal np. 2 tony - 2200 zł/tona
    Razem
    13 040 zł

    A więc na etapie prac ziemnych trochę więcej a jeszcze potrzebny byłby architekt/konstruktor do zmian w projekcie.
    Możliwe, że na etapie wykańczania powierzchni (wylewki itp.) odzyskuje się trochę gdy ma się płytę :wink:

    *w rzeczywistości suma była inna bo nie stawiałem fundamentów dzisiaj



    Domek chcemy zbudować z betonu komórkowego H+H (nie wiem czy można tu reklamę robić?) i docieplić styropianem w przedziale 15-20 cm.
    Murarza mamy juz zaklepanego. Bardzo dobrze robi i solidnie. Wiem, bo robi u moich rodziców. Ma jednego pomocnika i mojego brata, który wyrasta na niezłego majstra :lol: U nas będzie chyba ten sam zestaw. Rodzicom postawili stan surowy otwarty (3 osoby) w 2 miesiące. A teraz cena: majster przystał na 12zł/h oraz obiady ( do tej pory dostał około 7,5 tysiąca, a już prawie kończy!).

    Także Panowie budowlańcy naciągacze. Dlaczego niektórym opłaca się robić za 7,5 tysiąca, a niektórzy poniżej 50 tyś. nie podejmują rozmów?

    U nas pewnie troszkę będzie drożej i nie wiem jak z jedzeniem, bo codziennie nie będziemy dojeżdżać.

    Ławy chyba zrobimy w wykopie i damy folię zamiast tradycyjnego szalunku.

    Zastanawiamy się czy ściany fundamentowe z bloczków fundamentowych czy z pustaków szalunkowych? Słyszałem, że te drugie niekoniecznie trzeba zalewać betonem, a przynajmniej nie całość tylko naroża.

    Może ktoś się zna na tym? Proszę o podpowiedź.




    Thermomur chyba odpada ze względu na stosunkowo słabą termoizolację. Może źle to ująłem - nie jest ona zła, ale dla mnie wadą jest to, że nie za bardzo można ją poprawić dokładając po prostu grubszej izolacji.
    Koszt materiałów na ścianę zewnętrzną 12cm bloczki + 20cm (k<0,15)styropian to 35-45 zł za 1 m2. Thermomur chyba jednak wychodzi drożej?
    Dodatkowo silikaty mają sporo zalet (akumulacja ciepła, dobra izolacja akustyczna).

    Dla mnie ściana dwuwarstwowa ma też tą zaletę, że mogę się np wprowadzic na wiosnę i ściany ocieplić jesienią, albo nawet na upartego jedną zimę przemiszkać bez ocieplenia ( co już mogłoby nie być opłacalne).

    Tak czy ianczej dzięki za wskazówki.
    Krzysio, ściany ze styropianowych pustaków szalunkowych np. Thermodom, Thermomur, Izodom 2000 w najcieńszej wersji 25cm mają współczynnik U=0,28W/(m2K) ale też są wersje cieplejsze nawet do U=0,10W/(m2K). porównaie kosztów możesz zobaczyć na stronie : Izodom 2000 .
    Czy ścianę w tej technologii gr. 25cm można później dodatkowo docieplić ?
    Nie widzę powodów dla których nie możnaby tego zrobić. Oczywiście strona zewnętrzna pustaków powinna być zabezpieczona zaprawą klejową, ale później mozna dołożyć dodatkową warstwę ocieplenia i wykonać elewację metodą cieńkowarstwową.
    Jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne murowane o gr. 12cm, to ściana taka nie spełni wymagań wytrzymałościowych do oparcia stropu (ma za dużą smukłość) minimum dla konstrukcyjnej ściany murowanej to 18cm.
    Nie wiem skąd Ci wyszedł koszt materiału na taka ścianę 35-45zł/m2.
    Akumulację ciepła w budynku możesz zapewnić stosując odpowiednio grubą warstwę posadzki (wylewka betonowa) oraz wewnętrzne ścianki murowane z cegły lub bloczków wapienno piaskowych.



    Agnes ma dużo racji - lista potrafi człowieka zdołować, bo widać jak forsa leci, zwłaszcza jak się zsumuje wszystkie 'drobiazgi', takie fakturki po stówę z czymś, które w masie nabijają już całe tysiące...
    Ceny towarów i transportu też różnią się znacznie, ale myślę że pytającym może bardziej chodzi o same hasła na liście, na co zwrócić uwagę (np. koszty mediów, warunków, transportu, hds-u i innych takich), a nie o porównanie ceny cegły.
    Trudność z taką lista polega też na tym, że nie wszystko reguluje się na bieżąco, np. ja umówiłam się z hurtownią, w której biorę cały materiał na ściany, że będę wpłacać 3x 10 tys na pookrycie wszystkich wysłanych przez nich transportów. Tak samo drobniejsze wydatki na faktury (np. gwoździe kupowane przez majstra albo rolka folii) sa opłacane raz na kilka dni kiedy trochę się ich już uzbiera.
    Zaczynając od początku, moje wydatki to:
    - zakup działki
    - opłata dla pośrednika nieruchomości
    - opłaty notarialne, sądowe, admin., założenie hipoteki
    - projekt indywidualny domu (dom b. prosty, na planie 'stodoły', nazywamy go stodołą toskańską :smile:, prosty ale duży 300m , na planie prostokąta, parter+poddasze użytkowe, garaż na 2 stanowiska w bryle domu, mury zewn. z porothermu 44, ściana nośna z cegły pełnej na 38cm, strop keramzyt.Muchy, dużo okien ale żadnych wykuszy, łuków itd.;
    w cenie projektu jest także projekt zagospodarowania działki, projekty branżowe, projekty przyłączy, kosztorys, ekspertyza gruntu pod fundamenty, uzgodnienia z ZUD-em;
    - kierownik budowy (opłacany w 3 ratach - na początku, po stanie surowym i po oddaniu domu do użytkowania)
    - wydanie warunków wod-kan
    - warunki gaz.+ od razu opłata za przyłącze
    - wpłata na przyłącze energet.
    - pozwol. na budowę (byłoby bezpłatnie gdyby nie garaż)
    - uporządkowanie działki (wykarczowanie 1,5m chaszczy na działce 1300m, zaoranie)
    - kilkadziesiąt złotych na ksero rzutów budynku do wyceny dla kilku ekip (nie każdemu chce się powierzac teczkę z konstrukcją... :wink:

    To chyba tyle do wytyczenia fundamentów. Następny etap:

    - geodeta: wytyczenie fundamentów 100zł od narożnika
    - stal zbrojeniowa na ławy (pręty+strzemiona+drut wiązałkowy)
    - beton + bloczki do stanu zero
    - cement 1,4t, wapno 0,5t, papa podkład.80m2, folia bud.0,2 100m2
    - paleta od cementu/ kaucja 1szt- 30zł
    - zapłata ekipie za stan zero

    Teraz ściany parteru:
    - cegła pełna kl.150 1.680szt.,wapno 0,75t ,cement 1,4t
    - palety/kaucja 2szt - 60zł
    - porotherm 44 kl10 1.080szt., zaprawa porotherm TM 1.250kg
    - porotherm 44 kl.10 1.080szt., zaprawa TM 1.250kg
    - cegła pełna kl.150 2.520szt.
    - nadproża l-19 10szt.
    - nadproża l19 D120 12 szt., D150 3szt.
    - zapłata dla ekipy
    Strop i ściany piętra:
    - gwoździe i wkręty róznych rozmiarów
    - strzemiona
    - nadproża
    - belki i pustaki stropowe
    - porotherm, cegła, wapno, cement... jak wyżej, powtarza się ta sama zabawa z transportami z hurtowni
    - stemple budowlane
    - zbrojeniowa stal
    - beton 31m3 + praca i dojazd pompy
    - robocizna za strop, ściany i wieńce jeszcze kończą, tak że tutaj lista na razie się kończy

    Po drodze trzeba wziąć pod uwagę:
    - koszty podsypki, której zawsze prawie idzie więcej niż zakłada projekt, bo warunki terenowe odbiegaja od wyobrażeń architekta, u mnie np. poszło 17 samochodów
    - deski szalunkowe - nie dajcie namówić się na tzw. deski trochę droższe, które można potem wykorzystać na dach - to bzdura, ochlapane betonem dechy moga być już tylkko szalunkowe
    - gwoździe i wkręty - idzie tego sporo, nawet jeśli ekipa dba o ich odzysk z szalunków
    - koszty transportu: jesli hurtownia nie zapewnia transportu z hds-em - ja miałam taka sytuację z cegłą, to trzeba doliczyc rozładunek ok.50-70zł za godzinę; w ogóle trzeba zwrócić uwagę czy towar jest z transportem na budowę czy tylko 'loco hurtownia', i wtedy dochodzi opłata za transport dla kierowcy ('do łapy'120 za kurs, do mnie to odległośc ok.20km)
    - przy ustalaniu rabatu na porotherm trzeba pilnować o jaką klasę chodzi (10 czy 15), bo czasem zdarza się im pomylić i licza taką sama cenę za niższą klasę
    - wywóz tego, co wykopie się przy ławach fundamentowych, u nie była sama prawie glina i trzeba było wywieźć 2 samochody
    - humus+ wyrównanie frontu działki (na początku był taki jakby wał między ulicą a działką)+ przywóz 2 samochodów piasku do murowania + 5x podsypka + 2x rozładunek porothermu (2x20 palet)... wszystko ten sam facet z okolicy ok.1.800zł
    - ponieważ buduję z kredytu 50% musze rozliczyć fakturami, resztę na oświadczenie - trzeba stale liczyć na co potrzebny jest rachunek, a co można sobie odpuścić, wiadomo że hurtownia nie sprzeda towaru bez faktury ale robocizna może być tylko na oświadczenie itd.
    - jeśli przeciąga się sprawa mediów, czyli przyłączy to dolicz jeszcze koszt pożyczenia prądu i wody od sąsiada, w sumie ok.150zł za całą budowę
    - u mnie odpadły koszty baraku (ekipa stwierdziła że nie musi być) oraz opłotowania, bo strasznie utrudniło by to budowę, poza tym byłoby to i tak tymczasowe. Na szczęście sąsiedzi pilnują i - odpukać - wszystko na razie gra, a ekipie łatwiej się rozjeżdża moją działkę samochodami
    - generalnie: żadnych zaliczek za towar i dla fachowców, chyba że jest jakaś stała współpraca z hurtownią bo wtedy łatwiej się reguluje płatności przelewami co kilka tygodni
    - ksero rzutów i projektu do wyceny (ekipa, hurtownie-strop, dach..)
    - no i benzyna oraz to, co się z nerwów przeje i przepije w czasie kontroli na budowie..lub po.

    To chyba tyle tak na pierwszy ogień.










  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •