odchudzicsie
Istnieje legenda, że część czakry wawelskiej została użyta przez Kazimierza Wielkiego jako kamień węgielny przy budowie zamku w Niepołomicach (taka mieścina koło Krakowa). Coś w tym może być, ponieważ radiesteci z AGH czy tam UJ (nie pamiętam), wykryli w okolicy tamtejszego zejścia do piwnic fale magnetyczne o ekstremalnie niskich wartościach.
" />
">Ciekawy post odnosnie Bobolic - http://www.skyscrapercity.com/showpost. ... stcount=45 Przeczytałem go dopiero dzisiaj.Bardzo ciekawy! Jako uzupełnienie cytuję fragment artykułu,który wpadł mi w ręce:
">Doktryna konserwatorska jest taka, że jeśli coś było ruiną od trzystu lat, to niech tak zostanie. Dlatego konserwator początkowo nie zezwolił na stuprocentową rekonstrukcję zamku Bobolice - wyjaśnia D. Lasecki.... Na przekór konserwatorowi postanowiliśmy odtworzyć zamek, tak jak wyglądał w czasach swej świetności, za króla Kazimierza Wielkiego. I wszystko jasne.Nie będzie jakiś konserwatorzyna narzucał swojego zdania inwestorowi! Wyszło jak wyszło.
" />O ile się nie mulę to zauważyłem na forum post o zamku w Udorzu więc pozwoliłem sobie wrzucić temat Żarnowca bo ta jedna gmina.
Rozumiem że temat można ożywić, przede wszystkim interesuje mnie zamek w Żarnowcu i jak długo istniał niewiele jest materiału na ten temat. Prawdopodobnie powstał z inicjatywy Kazimierz Wielkiego. Jakie były dalsze losy tego zamku, jak długo istniał i jakich gości widziały jego mury. Czyli wszystkie ciekawostki, potwierdzone i niepotwierdzone.
Ale numer zwróciłem uwagę na fragment zapisu historycznego:
Jan z Czarnkowa w swej Kronice, o naturalnych synach Kazimierza wspomina dwa razy, odnośnie testamentu Kazimierza:
Naturalnym synom swoim zapisał: Niemierzy - Bogucice, Kutów, Pierzchnicę, Drugnię i inne wsie[177], Paszkowi - Słodzień, Niekłań, Mieczdę[178], Janowi - zamek Międzygórze i wójtostwo w Zawichoście, Sobotę, oraz wiele innych[179]
Więc jednak mamy coś wspólnego z Kazimierzem Wielkim Pierzchnica i Drugnia były własnością Niemierzy - nieślubnego syna króla.
Witam. Potrzebuję pilnie dowodów tego, co oczywiste, czyli polskości a także słowiańskości naszej rodzimej ziemi - Śląska. Mam już kilka książek, map i innych materiałów, jednak potrzebuję jak najwięcej. Piszczcie proszę!
To mi przypomina taki 'antyczny' juz dowcip:
Napisz wypracowanie na temat "Kto jest twoim idolem i dlaczego jest nim W.I. Lenin"
W identyczny sposob zadales swoje pytanie i jest w nim rownie duzo prawdy...
Zwiazki kulturowe i cywilzacyjne tego regionu sa znacznie blizsze cywilizacji zachodnioeuropejskiej (zwlaszcza wplyw Czech i Niemiec), np. Rybnik znaczy po czesku staw rybny czescy gornicy do XV w. chodzli tu na cyne stad nazwa rzeki ktora przeplywa przez miasto - Nacyna.
Jako pierwszy z wladcow Polski olal Slask Kazimierz Wielki ktoremu zalezalo na:
1. uderzyc na Rus, zajac zimie wschodnie.
2.Po wizycie u wielkiego mistrza w Malborku po raz pierwszy zobaczyl prawdziwy murowany zamek i niechcial juz wiecej juz wiecje urzedowac w kurnej chacie z drewna.
Stad wiadome powiedzenie o Kazimierzu Wielkim, a Slask od tej pory podlegal pod krolestwo Czeskie.
W czasie bitwy pod Tannenbergiem (wsrod narodow slowianskich znany jako Grunwald) choragiew slaska sluzy pod dowodztwem wielkiego mistrza zakonu razem z calym kwiatem zachodniego rycerstwa.
W czasie szwedzkiego potopu Jan Kazimierz uciekal na Slask bo to byla dla niego jakas alternatywa a nie autonomiczne ziemie polskie.
Tak wiec po szesciu wiekach na skutek upadku cesarstwa Niemieckiego po jednym plebiscycie i kilku powstanich Slask wpada pod rzady Polski (legalny plebiscyt zostal wygrany przez Niemcy).
Premier Wielkiej Brytanii Lloyd George cyt. "Dac Polsce Slask, to tak jak dac malpie zegarek"
Użytkownik S_Works edytował ten post 17 sierpień 2005 - 18:33
" />Zamek wybudowany w I połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Od 1377 roku do 1608 roku we władaniu Szafrańców, którzy w II połowie XVI wieku przebudowują go na rezydencję renesansową. Kolejnym właścicielem był Michał Zebrzydowski. Kilkukrotnie ulegał zniszczeniu - 1655 rok przez Szwedów, pożar w 1718 i 1850 roku, ostrzał artyleryjski podczas powstania styczniowego. Kolejno odbudowywany przez Wielopolskich w 1768 roku, a także w latach 80-tych XIX wieku przez Sobiesława z Mieroszewskich. Zmieniał także właścicieli z powodu ich długów i tak od hrabiego Krzysztofa Mieroszewskiego zamek przejmuje Michał Wilczyński, który w krótkim czasie sprzedaje go dr. Serafinowi Chmurskiemu, który to w 1902 roku bankrutuje i zamek podczas licytacji kupuje "Towarzystwo Akcyjne Pieskowa Skała". Po II wojnie światowej zamek przejmuje Skarb Państwa przeprowadzając renowację w latach 1950-63 i przekazując go Oddziałowi Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.
Do naszych czasów zachował się tylko zamek dolny. Zamek górny znajdował się na niedostępnej skale zwane "Dorotką" i uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1850 roku.
Załącznik:DSC03869.jpg
Załącznik:DSC03862.jpg
Załącznik:DSC03856.jpg
Załącznik:DSC03851.jpg
Załącznik:DSC03843.jpg
Mury zamkowe:
Załącznik:DSC03825.jpg
Załącznik:DSC03832.jpg
Ogrody zamkowe:
Załącznik:DSC03846.jpg
Załącznik:DSC03845.jpg
Obok zamku na skalnym tarasie zwanym "Fortepianem" stoi Maczuga Herkulesa (wysokość 25 m). Na jej szczycie znajduje się się mały, żelazny krzyż, który został tam postawiony na pamiątkę zdobycia skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku.
Załącznik:DSC03871.jpg
" />Młody od początku liczyłem na to,że to właśnie Ty trafisz Magnat to oczywiście Stanisław Warszycki (na schemacie "granatowy"). Zamki we władaniu pana kasztelana i jego potomków (W różnych okresach.Szczegółowo tego jeszcze nie rozgryzłem) to Danków, Ogrodzieniec, Pilica, Bydlin, Ojców. Syna miał jednego-Jana Kazimierza ("szary"). O jego perypetiach z głową i z pierwszą żoną Anną Stanisławską pisałem kiedyś na Forum. Pomimo tego,że sam rozwód i jego przyczyny były głośne w ówczesnej Polsce znalazła się kandydatka na druga żonę Domicela (czasami występuje jako Zofia Domicela) z Wielkiego Chrząstowa Wierzbowska ("czerwona"). Nie wiadomo dokładnie kiedy doszło do zawarcia związku.Było to między 1669 (rozwód Jana Kazimierza) a 1676 rokiem (Domicela pierwszy raz pojawia się w dokumencie).Po śmierci jedynego męskiego potomka (1684) kasztelan Warszycki nie chcąc dopuścić do tego aby majątek poszedł w obce ręce wydał swoją córkę Annę ("fioletowa") za syna swojego brata (!) czyli za kuzyna Anny,Michała na Warszycach Warszyckiego ("żółty").Mieli dwóch synów i trzy córki. Jedna z nich Barbara ("zielona") wyszła za Kazimierza Męcińskiego ("niebieski"). Ze związku tego urodziło się dwóch synów i trzy córki.Cały czas trwała zawierucha wokół spadku.Kotłował się tłum potencjalnych spadkobierców spośród dzieci,wnuków i prawnuków kasztelana a prym wiodła w niej Domicela.Michał na Warszycach Warszycki owdowiał w 1681 a w 1692 roku Domicela została jego żoną.Michał zmarł w roku 1697. W 1693 owdowiał Kazimierz Męciński i w 1699 roku został kolejnym mężem Domiceli. Męciński zmarł w 1703 a Domicela przeżyła go.Zmarła w 1707 roku.Historia majątków i testamentów jest jeszcze bardziej zawiła niż schemat elektryczny Plączą się tu w kolejnych zapisach i testamentach majątki po Zbaraskich i po Wiśniowieckich,skarby Pana Kasztelana a jakby tego było mało nasza bohaterka zamieszana jest w słynny "Skarb Rakoczych". Domiecela Wierzbowska przez ponad ćwierć wieku trzęsła "połową Jury" a jakoś nie ma szczęścia do zaistnienia w przewodnikach.
">Po śmierci kasztelana Warszyckiego Pilica stała się własnością jego wnuczki Emercjanny Tyle można zazwyczaj znaleźć w jurajskich przewodnikach.Gdybym nie szukał tego co działo się w Pilicy w brakującym ćwierćwieczu pewnie nie trafił bym na tą ciekawą historię. Więcej szczegółów postaram się wkrótce podać w temacie "pałac w Pilicy".