Indeks odchudzicsieKazimierz Dolny is place placeKazimierz Wierzynski Gdzie nie posieja mnieKazimierz Dolny okolice noclegiKazimierz Dolny plan miastaKazimierz Marcinkiewicz Rada GabinetowaKazimiera Szczuka Forum GazetaKazimiera Iłłakowiczówna Matka BoskaKazimierz Dolny prx plKazimierz Rymut Nazwiska PolakówKazimierz przerwa-tetmajer: Poezje
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • grecja.xlx.pl
  •  

    odchudzicsie

    Ja najbardziej podziwiam Kazimierza Wielkiego. Który wprowadził szerego licznych reform. Założył pierwszy uniwersytet w Polsce - w Krakowie. No i ,,zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną".


    Najbardziej chcialbym spotkac i porozmawiac z: Aleksandrem Wielkim

    Ja akurat trochę bym się go bał, bo on był gejem, no ale może moje obawy nie są w pełni uzasadnione :wink:



    Stefana Franciszka z Proszcza Medekszy, sekretarza Jana Kazimierza, sędziego ziemskiego kowieńskiego : księga pamiętnicza wydarzeń zaszłych na Litwie 1654-1668, Krakow 1875
    [ http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=3...s=100&lp=50 ]
    Ryciny Erika Dahlberga z dzieła Samuela Pufendorfa "De rebus a Carolo Gustavo Sueciae Rege ...", pochodzącego ze zbioru Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
    [ http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?id=3...D3D478B78CB4-33 ]



    Witam,

    Nie znalazłam miejsca, gdzie ten temat byłby poruszany, przepraszam jeśli okaże się, że szukałam niedokładnie.

    Zarejestrowałam się na historie I stopnia (dzienne), ale po zrobieniu licencjata chciałabym kontynuować naukę na studiach II stopnia, jednak interesują mnie studia dzienne, a z tego co sprawdzałam UJ dziennej historii II stopnia nie posiada... a przynajmniej nigdzie nie pisze, żeby posiadał. Orientuje się ktoś może, czy UJ nie ma w planach otwarcia takiego kierunku, albo na ile możliwe jest przeniesienie się później na jakiś inny uniwersytet (np do Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy na Uniwersytet Śląski) gdzie coś takiego jest?

    Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za kłopot,

    m.



    Czołem!

    W dniach 26-27 kwietnia odbędą się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Dni Nauki. Piszę o tym ponieważ w programie jest kilka zagadnień nas interesujących min:

    26.04.2007 godz. 09.00-09.30, miejsce Aula Nova
    mgr. Robert Grochowski
    Zamek Bydgoski: wirtualna podróż do średniowiecza


    26.04.2007 godz. 14.00-16.00, miejsce Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego
    Studenckie Koło Historyków
    Pokaz Walk Rycerskich


    27.04.2007 godz. 14.00-15.00 -teren przy Collegium Maius
    Pokaz edukacyjny naszego baroku
    "do szabel, panowie bracia"
    -rzecz o szermierce dawnej i dzisiejszej

    ...i wiele innych ciekawych warsztatów oraz wykładów.
    Podaję link do strony Dni Nauki tam jest szczegółowy program do ściągnięcia w PDF http://www.ukw.edu.pl/uczelnia/strona.php?id=302

    P.S. Możecie poinformować o Dniach Nauki Waszych nauczycieli coby skusili się na wycieczkę klasową zwłaszcza, że impreza ta organizowana jest pod kontem naboru przyszłych studentów.
    Na treningu porozmawiamy czy damy radę wyjść wspólnie maximusową wycieczką czy też każdy zainteresowany wybierze się we własnym zakresie. Uzależnione jest to od tego czy będziecie mogli zwolnić się ze szkół.

    Pozdrawiam!



    Z cyklu Anegdoty Historyczne:
    Bankiet w pałacu Buckingham - goście usadowieni, towarzysz Nikita Chruszczow wstaje, aby wznieść toast. Tłumacz dzielnie przekłada Królowej całą, niezbyt zwięzłą dedykację aż w którymś momencie mówca rozlał wino z kieliszka, który cały czas trzymał w ręce :
    Chruszczow : Jop w twój mać!
    Królowa (do tłumacza) : Co powiedział towarzysz Chruszczow?
    Tłumacz : Rozszerzył toast o Królową Matkę .

    Działo się to za czasów zaborów, pewien młody oficer armii austriackiej (pochodzenia polskiego) został przyłapany na tym, jak po pijaku krzyczał do portretu cesarza Franciszka Józefa, że jest on starym pierdołą. Jako że zwierzchnicy młodziana mieli pewne problemy z polszczyzną sformułowanie zostało odesłane do analizy na uniwersytet, zależnie od wersji Jagielloński lub Kazimierza Wielkiego we Lwowie. Chłopak miał jednak szczęście, tchnięci przeczuciem profesorowie orzekli, że "stary pierdoła" oznacza powszechnie szanowanego i kochanego staruszka.

    Jeden z książąt piastowskich z okrestu rozbicia dzielnicowego, Leszek Biały, znany był ze swojej patologicznej wręcz miłości do piwa. Kiedy zaproponowano mu udział w krucjacie, odpowiedział:
    - W Palestynie piwa ni ma i żyć przez to tam nie można.




    Aj, te wredne komuchy Poniatowski i Wawrzyniec Wspaniały. Aj ten zły komuch Kazimierz Wielki, że założył państwowy uniwersytet. Szkoda że wtedy Korwina nie było.
    jaki państwowy? przecież nie istniało wówczas coś takiego jak budżet państwa, ergo: król finansował powstanie uniwersytetu z własnej kiesy




    Zmarli [edytuj]

    * 1488 - Bolesław V, książę warszawski (ur. ok. 1453)
    * 1521 - Ferdynand Magellan, portugalski żeglarz w służbie hiszpańskiej, odkrywca i podróżnik morski (ur. 1480)
    * 1584 - Mikołaj Radziwiłł Rudy, hetman wielki litewski (ur. 1512)
    * 1605 - Leon XI, papież (ur. 1535)
    * 1694 - Jan Jerzy IV Wettyn, elektor Saksonii (ur. 1668)
    * 1800 - Jewstigniej Fomin, rosyjski kompozytor (ur. 1761)
    * 1831 - Karol Feliks, król Sardynii (ur. 1765)
    * 1882 - Ralph Waldo Emerson, amerykański pisarz (ur. 1803)
    * 1895 - Lucjan Rydel, polski lekarz okulista, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego (ur. 1833)
    * 1915 - Aleksandr Skriabin, rosyjski kompozytor, pianista (ur. 1872)
    * 1937 - Antonio Gramsci, włoski pisarz, filozof, polityk (ur. 1891)
    * 1938 - Edmund Husserl, niemiecki filozof żydowskiego pochodzenia, wymyślił kierunek filozoficzny fenomenologia (ur. 1859)
    * 1952 - Kazimierz Gołba, polski pisarz (ur. 1904)
    * 1961 - Gustav Ucicky, niemiecki reżyser filmowy (ur. 1898)
    * 1966 - Bronisław Kuśnierz, polski prawnik, polityk, minister (ur. 1883)
    * 1972 - Kwame Nkrumah, ghański polityk, prezydent Ghany (ur. 1909)
    * 1978 - Mohammed Daud, afgański polityk, prezydent Afganistanu (ur. 1909)
    * 1989 - Leopold Buczkowski, polski pisarz (ur. 1905)
    * 1991 - Elżbieta Szemplińska-Sobolewska, polska pisarka (ur. 1910)
    * 1992 - Olivier Messiaen, francuski kompozytor, organista i nauczyciel (ur. 1908)
    * 1997 - Piotr Skrzynecki, polski konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami (ur.1930)
    * 1998 - Dominique Aury, francuska pisarka, tłumaczka (ur. 1907)
    * 2000 - Lothar Herbst, polski poeta, krytyk literacki (ur. 1940)
    * 2002 - Jakub Goldberg, polski reżyser filmowy (ur. 1924)
    * 2003 - Dariusz Marciniak, polski piłkarz, reprezentant Polski (ur. 1966)
    * 2005 - Marian Sawa, polski kompozytor (ur. 1937)
    * 2006 - Wacław Latocha, polski kolarz torowy, medalista mistrzostw świata (ur. 1936)
    * 2006 - Julia Thorne, amerykańska pisarka (ur. 1944)
    * 2006 - Janusz Wolniewicz, polski pisarz, reportażysta (ur. 1929)
    * 2007 - Kirił Ławrow, rosyjski aktor (ur. 1925)
    * 2007 - Mścisław Rostropowicz, rosyjski wiolonczelista, dyrygent (ur. 1927)



    Tym kto zapali dzisiaj świeczkę?
    Ten post był edytowany przez A.D.A.Ś. dnia: 27 Kwiecień 2009 - 15:48



    Ogłoszono właśnie nominacje do MediaTorów - nagród przyznawanych przez studentów dziennikarstwa z największych polskich uczelni. O wyróżnienia w dziewięciu kategoriach będą rywalizować najważniejsi w kraju dziennikarze i media.

    Nagrody MediaTor zostaną po raz drugi przyznane przez ponad 4 tys. studentów dziennikarstwa z 8 uczelni publicznych: Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dziewięciu kategoriach konkursowych nominowano po pięciu kandydatów, wśród których są zarówno najważniejsi dziennikarze telewizyjni, radiowi i prasowi, jak i redakcje największych mediów - w tym internetowych. Organizatorami plebiscytu, którego rozstrzygnięcie nastąpi 29 listopada podczas uroczystej gali w Auditorum Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, są Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ oraz Stowarzyszenie MediaTory.

    5. Kategoria AkumulaTor (za ładowanie odbiorców pozytywną energią): Wojciech Cejrowski (Trójka - "Audycja podzwrotnikowa", TVP - "Boso przez świat"), TVN Style - "Po mojemu"), Michał Figurski i Kuba Wojewódzki (Eska Rock - "Poranny WF"), Cezary Łasiczka i Wojciech Olszak (Tok FM - "Woobie doobie"), Marek Raczkowski (Przekrój), Dorota Wellman i Marcin Prokop ("Dzień dobry TVN").

    http://wirtualnemedia.pl/article/2467304_Studenci_dziennikarstwa_nominowali_do_swoich_nagrod_medialnych.htm

    Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki za duet Wojewódzki & Figurski var _r = document.referrer ? encodeURIComponent(document.referrer) : ''; var _w = encodeURIComponent(document.location.href); var _e = document.inputEncoding ? document.inputEncoding : document.charset; document.write('');



    Siódma rano siódmego września 2008 r. dla wielu z nas był jeszcze porą odsypiania sobotniej zabawy. Możliwe, że niektórzy dopiero kładli się spać. I pomyśleć, że w tym samym czasie w Wojskowym Ośrodku Wypoczynkowym ,,Żagiel” w Borównie grupka zapaleńców stanęła nad brzegiem jeziora aby wziąć udział w wyścigu, którego ideą jest nie tylko rywalizowanie z przeciwnikami, ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości. Wśród tych śmiałków, którym nie obcy był pot, ból, deszcz, palące słońce i skrajne wyczerpanie znaleźli się zarówno amatorzy, dla których start w Borównie był debiutem, jak i ci, którzy mieli zaszczyt występować na najważniejszych imprezach na świecie.

    Mówi się o nich twardziele. Bo, jak inaczej można nazwać atletę, który jednego dnia potrafi pokonać w wodzie dystans 1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze i przebiec 21 km. Mówi się także o nich ,,ludzie z żelaza”, bo jakiego określenia można użyć w stosunku do człowieka, potrafiącego przepłynąć 3,8 km, przejechać 180 km na rowerze i uwaga....na koniec przebiec pełen marathon.

    Dla wielu z nas ukończenie takich dystansów graniczyć może z cudem. Niektórzy zapewne postukają się w głowę i powiedzą po co się tak męczyć. W imię czego? Czy im ktoś za to płaci? Wystarczyło jednak spojrzeć na tych współczesnych trójboistów, aby ujrzeć ludzi nieprzeciętnych, pełnych pasji, rozkochanych w swojej dyscyplinie, która jest ich drugim życiem. Życiem, które jest jej podporządkowane, gdzie każdy dzień planuje się pod kątem ułożonych treningów. Gdzie każdą wolną chwilę przeznacza się na to magicznie brzmiące słowo TRIATHLON.

    A wszystko zaczęło się trzydzieści lat temu 18 lutego 1978 r na dalekim archipelagu wysp Hawajskich. Pomysłodawcą zawodów był komandor armii amerykańskiej stacjonującej na Hawajach – John Collins. To za jego sprawą powstał najdłuższy triathlon na świecie o nazwie IRONMAN ( z angielskiego ,,żelazny człowiek” ).

    Dziś zawody Ironman rozgrywane są w wielu krajach na całym świecie, a w każdym z nich bierze udział ponad 2 tysiące ludzi. W Polsce ostatnie profesjonalnie zorganizowane zawody na tym dystansie odbyły się osiemnaście lat temu w Kaliszu. Zawody w Borównie były więc niejako reaktywacją tego królewskiego dystansu w naszym kraju.

    Dodatkową atrakcją był występ zawodników na dystansie o połowę krótszym określanym mianem ,,70.3” (1,9 km pływania, 90 km jazdy na rowerze, 21,1 km biegu przeliczone na mile), zwany powszechnie dystansem ,,średnim”.



    Zmagania na obu tych dystansach można było obejrzeć 7 września w Borównie. Start do konkurencji pływania oraz centrum zawodów znajdowało w ośrodku wojskowym ,,Żagiel”. Zawodnicy mieli do pokonywali 4 pętle pływania, 6 pętli jazdy na rowerze (Borówno, Dobrcz, Kotomierz, Żołędowo, Jagodowo, Borówno) i 8 pętli biegu na trasie Borowno – Augustowo. Na dystansie średnim liczba pętli była odpowiednio o połowę krótsza.

    Ogółem w zawodach wzięło udział blisko sześćdziesięciu sportowców z całej europy. Zwycięzcami na dystansie Ironman został Jacek Gardener z Łowicza oraz Sarka Kolbova z Czech. Na dystansie średnim bezkonkurencyjny okazał się bydgoszczanin Maciej Skóra oraz przesympatyczna Niemka Urlika Fuhrmann. Zwycięzców nagradzali gospodarze zaprzyjaźnionych gmin Dobrcz i Osielsko, panowie Krzysztof Szala i Wojciech Sypniewski.

    Imprezę zawodów triathlonowych uprzyjemniały występy zespołów muzycznych, między innymi ponad dwudziesto osobowa grupa gitarowa ,,United Guitars” oraz ,,Kwiaty Jesieni”.

    Nad oprawą zawodów czuwał niezastąpiony w takich sytuacjach pan Roman Graul wraz z małżonką Lidką, która przez cały dzień dzielnie i niezmordowanie pełniła rolę konferansjera.

    Ponadto nieocenionymi okazali się strażacy z Dobrcza, policjanci oraz wolontariusze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

    Zawody zakończyły się pełnym sukcesem organizacyjnym, a wyjeżdżający z Borówna zawodnicy deklarowali chęć udziału w następnej edycji.





    /Robert Stępniak/

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •