Indeks odchudzicsieKazimierz Dolny is place placeKazimierz Wierzynski Gdzie nie posieja mnieKazimierz Dolny okolice noclegiKazimierz Dolny plan miastaKazimierz Marcinkiewicz Rada GabinetowaKazimiera Szczuka Forum GazetaKazimiera Iłłakowiczówna Matka BoskaKazimierz Dolny prx plKazimierz Rymut Nazwiska PolakówKazimierz przerwa-tetmajer: Poezje
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • annablack.xlx.pl
  •  

    odchudzicsie

    Obraz 6.
    POWTÓRNE ZAJĘCIE RUSI - BOGACTWO I OŚWIATA
    R. P. 1366.



    Dziedzic zjednoczonego królestwa - syn Łokietkowy Kazimierz Wielki - organizator raczej niż wojownik - wpatrzony w ideę zagospodarowania królestwa po latach burz i niepokojów. Popierał zwłaszcza handel i kupiectwo - które teraz zostało odcięte od wielkich dróg zajęciem Śląska przez chytrych Luksemburczyków. Zwraca więc oczy ku stronom, które nie wymagają tego wkładu krwi i wojennej potrzeby - jaką pociągnęłaby realizacja idei odzyskania Śląska. Są to ziemie na Wschodzie, które bez miecza zająć można, rozszerzając Państwo i tworząc warunki ożywionego handlu.(...)
    Obok króla zgromadzeni robotnicy i chłopi - nawet Żydzi, ubezpieczeni nowymi prawami, sławią mądrość króla.



    Witam,
    poniżej w punktach scharakteryzowałam politykę wewnętrzną Kazimierza Wielkiego. Chciałabym, abyście podeszli do tego krytycznie: napisali, co zostało przeze mnie źle ujęte, o czym nie powinnam wspominać, jeśli mają to być tylko najważniejsze informacje, może gdzieś się powtarzam – w dwóch punktach piszę o tym samym, zwróćcie proszę na to uwagę, napiszcie, co Wam się nie podoba, co zmienilibyście, gdzie coś dodalibyście.

    Kazimierz Wielki:
    1. Wprowadził jednolity system zarządzania państwem - dążył do centralizacji rządów:
    - powołał radę królewską pełniącą funkcje doradcze, w skład której wchodzili m.in.
    marszałek, kanclerz, podskarbi;
    - powołał urząd starostów pełniący funkcje administracyjne, ekonomiczne, a także
    sądownicze (wzmocnienie prawa).
    2. Odbudował wyczerpane gospodarczo i poważnie zniszczone wieloletnimi wojnami państwo – dążył do rozwoju gospodarczego kraju:
    - popierał rozwój miast – za jego panowania założono około 100 nowych miast
    - nadawał miastom liczne przywileje i prawa (np. nadał Krakowowi przywilej handlowy),
    co spowodowało napływ interesantów z Zachodu do naszego państwa -> wzrost rangi kraju
    - patronował rozwojowi górnictwa
    3. Starał się ograniczyć potęgę ekonomiczną możnych oraz podporządkować Kościół władzy królewskiej, a wzmocnić pozycję mieszczan.
    4. Przeprowadził kodyfikację prawa zwyczajowego, wydając statuty wiślicko-piotrkowskie:
    - utwierdzenie władzy monarszej,
    - ograniczenie wolności osobistej chłopów, umocnienie pozycji szlachty. 5. Zreformował organizację sił zbrojnych – pojawiły się nowe machiny bojowe, np. katapulta, taran, wieża oblężnicza.
    6. Zreformował sądownictwo, wprowadzając m.in.:
    - dla miast sąd wyższy prawa niemieckiego na zamku królewskim – zamiast odległego Magdeburga (w celu zapewnienie porządku w kraju)
    - sądy doraźne (dla likwidacji rozbojów na drogach)
    7. Przeprowadził reformę organizacji wojska – do obowiązkowej służby wojskowej włączono/wcielono wszystkich z wyjątkiem duchowieństwa.
    8. Zadbał o rozwój budownictwa: za jego czasów wybudowano 53 zamki i 27 murowanych fortyfikacji miejskich (m.in. stąd słynne powiedzenie: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”).
    9. Wprowadził coroczny podatek.
    10. Przeprowadził reformę monetarną: jako pierwszy władca bił monetę groszową.
    11. Dbał o rozwój kultury, oświaty, sztuki: w 1364 r. założył pierwszy w Polsce uniwersytet - Akademię Krakowską, objął patronat przy rozbudowie katedry wawelskiej, wspierał finansowo rozbudowę kolegiaty w Wiślicy, katedry w Sandomierzu, świątyni w Niepołomicach.



    [b]Tuscany AAR

    AGCEEP Deluxe Last Version/ Normalny / Szalony



    Wstęp

    Wigilia Roku pańskiego 1519

    Wielki Książe Toskani, Władzca Miasta Florencji. Giulio z Rodu D'Medici spozywał Uroczystą kolacje z miejskim patriarchatem. Był wladzcą jednego z najwspanialszych miast świata, z Ilością zabytków równającą się z Rzymem albo Konstantynopolem. Jednak kilka spraw go niepokoiło.
    Jedną z nich była wielkość jego domeny. Była to jedynie Toskania, chodź władzca miał pretensje do Władania nad Sieną. Drugi problem był paradoksalnie nierozwiązywalny. Bogactwo Toskanii. Przynosiło na nia wojny i najezdźców potężniejszych niż skromna milicja miejska.

    Książe patrzył na Obrazy Leonarda na ścianie. Był tam tylko jeden. Fakt iż większość obrazów miastrza nie znajdowała się w jego domu ojczystym napełniała serce władzcy Trwogą.

    Nagle do sali wszedł mężczyzna
    - Alleluja przyjaciele - powiedział. Stał na środku sali tronowej. Dwaj straznicy trzymali go za ramiona

    Książe popatrzył na stół. Było ich jedenastu i on. Razem dwunastu.
    - Usiadź
    Wędrowiec powoli usiadł na krześle. Miał na Sobie Ciemny kaptur.
    - Kim jesteś ? - spytał Gorgio Tumiani, wielki kuie, przyjaciel Medyceuszy

    - Nazywam się Jan Kazimierz Rakowiecki. Pochodzę z Polski. Urodziłem się w Oliwie, pieknej miejscowości w okolicach Gdańska. Wychowałem się w klasztorze Cystersów. Przybełm tutaj z pielgrzymką do rzymu. W drodze powrotnej zawitałem Tutaj. Chciałem Cię spytać Wielki Książe, Czy przyjmiesz mnie na dwór w roli skryby i tłumacza ?
    - Jakimi językami władasz ?
    - Łaciną, Polskim, Francuzkim, Włoskim, Niemieckim
    - Zaprawde jest Wigilia, dzień radości. Zostaniesz moim skrybą
    - Dziękuję, Panie

    Książe Był zadowolony. Miał wreszcie porządnego Skrybę.

    Likwidacja Republiki

    Kraj był umiarkowanie zamożny. We Florencji znajdowała się Największa we Włoszech akademia Sztuk Pięknych łagodząca obyczaje Temperamentnych Włochów

    http://img305.imageshack.us/img305/6707/poczatek9ct.jpg

    Pierwszą decyzją Księcia była rekrutacja 10 tysięcznej armi. Powoływano do wojska głównie chętnych do walki chłopów.

    Następnie Król Wypowiedział Wojne Sienie

    Fragment Księgi Królów Włoskich
    Połączone Wojska Genui i Toskani wkroczyły do Sieny i rozbily jej armie. Następnie dowódzca Toskańczyków rozkazał szturmować. Mimo ogromnego oporu, atak udał się. 11 kwietnia Wielki Książe Wydał akt likwidujący Reoublike i mianujący Poborców podatkowych w naszym nowym nabytku.

    Reforma Państwa

    Za namową Ksiązęcego Skryby, Jana Kazimierza wzięliśmy pożyczke na sumę 200 dukatów. Przeznaczono je na mianowanie sędziego we Florencji oraz na budowe Floty.

    Nasi kupcy zaczęli działaś w Wenecji Genui. Nareszcie nasze dochody były satysfakcjonujące.

    W 1522 roku Dowódzcą Armi został uczeń Włoskiej Akademii Wojennej we Florencji. Nazywał się A.Vitelli.

    -------------------------------------------------------------------------------------
    Narazie krótko. Pomysł taki: częsta zmiana ( co 1 odcinek) narracji z pierwszo do trzecioosobowej :wink: , Dużo Screenów oraz grafik.



    To nie jest żaden pomysł na reformę, gdyż sam kościół narodowy nie zapobiegł by upadkowi, stanowił natomiast ewentualny filar wzmocnienia władzy królewskiej oraz zapobiegłoby stopniowemu zanikowi tolerancji, przejawem braku której była kolaboracja innowierców z państwami ościennymi, a jeszcze w XVI wieku do Polski dołączały lub chciały obszary protestanckie, Inflanty lub Prusy Książęce.
    Majątki kleru były w niektórych województwach większe niż królewskie, więc ich konfiskata to wielki zysk dla władzy centralnej. Oczywiście pod warunkiem że polscy królowie nie rozdali by tych ziem swoim „stronnikom”, którzy zawsze zdradzali swego dobroczyńcę, oprócz paru wyjątków np. Zamojski.
    Przypomnę że egzekucja dóbr objęła tylko małą część ziem Korony, nadanych po 1504 roku i nie objęła Litwy iż ziem kleru. To starczyło na 4 tysiące dobrej piechoty kwarcianej. Bez problemu można stwierdzić że pieniędzy starczyłoby na 16 tys. stałego wojska, przy oporze szlachty mogłoby być mniej liczne, ale mógł istnieć osobny skarb na armię, który miał by rezerwy na wojnę. Przypomnę że od Kazimierza Wielkiego nie było żadnej reformy wojskowej ani administracyjnej. Szlachta chciała wprowadzić między innymi tą ostatnią, jednak król nie chciał narażać się magnatom, którzy wtedy byli słabi. Przypomnę że za czasów bardzo silnej magnaterii Sobieski używając szlachty potrafił ją sterroryzować i zapobiec nawet zrywaniu sejmów.
    Na jednym z sejmów szlachta wezwała do zwracania ziem królewskich i składania glejtów królowi. Pod presją zrobiła to i magnateria, jednak król powiedział żeby wzięli te dokumenty!!!! i załatwi się to później. Nie chciał się narażać magnatom.
    Co do egzekucji, wg planów Łaskiego należało odzyskać wszystkie ziemie (dożywotnie i dzierżawione), nawet rozdane przed 1504 rokiem, tego było naprawdę wiele.


    Jak gram Polską to też zawsze katolicką. Skąd ta niechęć do Anglii, Prus (choć może rozumiem, bo nic tak nie boli jak potęga zrodzona dzięki polskiej głupocie) lub Szwecji (z nią mogło być zupełnie inaczej, gdyby nie Polscy Wazowie).

    Jezuici i unia brzeska to następstwo kontrreformacji. To rzuciło prawosławie w objęcia Kozaków i Moskwy. Pisałem o pomyśle metropolii kijowskiej, nienależnej od Moskwy. Hierarchia prawosławna byłaby sojusznikiem polskich królów a nie carów.

    Kozacy nie byliby problem gdyby unia hadziacka (lub nawet jej część pomysłów) miała miejsce wcześniej. Nieraz partykularyzm regionalny wynika z dyskryminacji (tak było z USA i GB). Wystarczyło z małej części Kozaków zrobić szlachtę, która sama by gnębiła miejscowych chłopów w spółce z prawosławnym duchowieństwem.
    Innym wyjściem w sprawie kwestii Kozackiej była pacyfikacja ziem wschodnich, ale jak pisałeś do tego trzeba było silnej armii i pieniędzy np. na fortece w stylu Kudaku, ale nie na jedną ale na kilka/kilkanaście.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •