Indeks odchudzicsieKazimierz Dolny is place placeKazimierz Wierzynski Gdzie nie posieja mnieKazimierz Dolny okolice noclegiKazimierz Dolny plan miastaKazimierz Marcinkiewicz Rada GabinetowaKazimiera Szczuka Forum GazetaKazimiera Iłłakowiczówna Matka BoskaKazimierz Dolny prx plKazimierz Rymut Nazwiska PolakówKazimierz przerwa-tetmajer: Poezje
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • protectorklub.xlx.pl
  •  

    odchudzicsie

    A ja tam podziwiam Łokietka, który mimo wydawałoby się ostatecznych porażek zawsze stawał do walki o swoje marzenia, a to, że nie zawsze wszystko mu udawało i nie zawsze podejmował odpowiednie decyzje, to chyba wynik tego, że urodził się władcą maleńkiego księstewka i czasami było to widać w jego decyzjach (chociażby wyprawy łupieskie na Brandenburgię pospołu z Litwinami), ale gdyby nie upór Łokietka Kazimierz Wielki nie miałby okazji pokazania swej wielkości, bo byłby tylko księciem dzielnicowym maleńkiego księstewka a nie wierzę w to, że dążyłby z taką niezłomną wolą do zjednoczenia Polski.




    Zadziwiające, że o planach Zygmunta III w sprawie odzyskania korony szwedzkiej też się mówi, tyle, że w kontekście jego... wad.
    Ale ja wcale tu nie mówie, że akurat kolejne plany odzyskania korony szwedzkiej były dobre, tak samo jak nie powiedziałem że plany Zygmunta III były złe. Wszystko zalerzało od danej sytuacji. W czasie podpisania rozejmu w Sztumskiej Wsi moim zdaniem można było pokusić się o coś więcej, granice były zabezpieczone, wojska przygotowane, wybitny dowódca mianowany - można było popróbować szczęścia. Jednak potem już było coraz gorzej. Tak samo jak na początku panowania Zygmunta III. Sytuacja pozwalała na działanie, przeciwnik również nie wydawał się zbyt wymagający. Jednak po porazce kolejne podejmowane próby i plany były juz coraz gorsze.
    Zapomniałem dodać o pewnym czynniku na który Władysław IV nie miał zbyt wielkiego wpływu - on miał pecha. Nie staram sie tłumaczyć władcy że nic mu nie wychodziło bo los się odwracał ciągle od niego, jednak często zdarzały sie sytuacje które krzyżowały nieraz jego plany np uwięzienie Jana Kazimierza we Francji



    Według mnie to największą porażką jest obecny nasz kochany prezydent Leszek

    A tak na serio, to największym sukcesem, były zwyciestwa w średniowieczu. Postacie z tamtych czasów. Głównie Kazimierz Wielki, który był niezwykle ważną osobistością w średniowiecznej Europie.

    Polacy słyną z niezwykłej odwagi. W tej chwili są uważani za ludzi gościnnych i życzliwych, to też taki mały sukces .

    W ogóle Polska była strasznie pechowa w histori. Podczas wojen odnosiła największe straty. Pechowo leży między Niemcami i Rosją, przez to ciągle jakieś rozbroje itp.



    [quote=Jarpen Zigrin]Czy było te w jakikolwiek ścigane i egzekwowane przez władcę? [/quote]

    Zdaje się, że tak:
    Kościół katolicki szukał u władzy pomocy przeciw zwolennikom nowinek religijnych. W dekretach z lat 1522 - 1535 Zygmunt Stary groził im konfiskatą majątku i śmiercią, a w 1540 r. zakazał studiów na "zarażonych herezją" uniwersytetach zagranicznych.
    Urszula Augustyniak.

    [quote=Jarpen Zigrin]Mateusz Bembus zm. 1645, Jerzy Albrecht Denhoff ur. 1640 to Bembus z 5 latkiem się kłócił? Nie rozumiem wypowiedzi.
    [/quote]

    Chodziło o Kaspra Denhoffa.

    [quote=Jarpen Zigrin]Moim dowodem jest to źródło. Proszę je podważyć innym źródłem. [/quote]

    OK, o tym jak Zygmunt utrudniał drogę protestantom pisze Wisner:
    Cieszył się łaską Zygmunta III ewangelik Jan Potocki, którego król mianował w roku 1592 starostą generalnym podolskim, dwa lata później pisarzem polnym koronnym, a w 1608 wojewodą bracławskim. Jeden z przywódców ewangelików litewskich Krzysztof Dorohostajski został w 1592 r. podczaszym, w 1596 marszałkiem nadwornym, w 1597 marszałkiem wielkim litewskim. Inny, Krzysztof Radziwiłł, otrzymał w roku 1615 buławę polną, a jego brat, Janusz, 15 marca 1618 r., kasztelanię wileńską.
    Jednym z łożniczych królewskich był ewangelik Jan Bojanowski, jednym z lekarzy arianin Jan Ciachowski. Mamką królewicza Władysława, została, mimo protestów prymasa Stanisława Karnkowskiego, ewangeliczka Pani de Fornes. W listopadzie 1599 r. zaś, gdy po śmierci Anny Habsburżanki Zygmunt III wyjechał z Krakowa, przebywające w Niepołomicach królewiątka, Anna Maria i Władysław, pozostawały pod opieką Anny Wazówny. I jeszcze jedno, żony dla Władysława król szukał między innymi na protestanckim dworze angielskim
    .

    [quote=Jarpen Zigrin]Kiedy? On tak jak ojciec był prawosławny, a sam był przeciwnikiem unii brzeskiej. [/quote]

    Wg Wisnera Ostrogski z początku akceptował unię.

    [quote=Jarpen Zigrin]Błędy argument za piastów było rozbicie, chyba, a czasy K. W. trudno nazwać złotymi to samo z Chrobrym. [/quote]

    No przecież chyba za Piastów nie było żadnej unii brzeskiej :shock:
    Jeśli chcesz dowodzić wyższości całego wieku nad jednym okresem to Ci chyba to nie wyjdzie. Ja sam twierdzę, że najlepszym wiekiem był wiek XVI, ale najlepszym okresem był bez wątpienia okres rządów Zygmunta III Wazy.

    [quote=Jarpen Zigrin]Większym krajem skonfliktowanym z sąsiadami, za Jagiellonów mówimy o Zygmuntach był spokój. [/quote]

    Zależy o których latach mówimy. W poszczególnych latach w wieku XVI też były wojny z Mołdawią, Turcją, Szwecją, Rosją i Krzyżakami.

    [quote=Jarpen Zigrin]Kilku świetnych? Zygmunta III, który ratuje osłabionych Habsburgów, wojuje z Turkami, czy Jana Kazimierza co za niego nas Szwedzi złupili doszczętnie?
    [/quote]

    O Zygmuncie już się wypowiadałem, co do Jana Kazimierza to na pewno jego winą była zapaść Litwy, ale nie tylko jego, tutaj głównie zawiniła szlachta.
    Natomiast wskaż mi kilku (może być dwóch) władców jagiellońskich pod rząd, których można nazwać świetnymi.

    [quote=Jarpen Zigrin]Autorytet tak wysoko, że rokosz Lubomirskiego całkowicie położył kres reformom, a król mimo ukorzenia rokoszan poniósł porażkę na całej linii. [/quote]

    Mam Ci cytować utwory na cześć Zygmunta?
    A przywódcach rokoszu już się wypowiadałem, ich argumenty za rokoszem też nie są dla mnie zbytnio przekonujące.

    [quote=Jarpen Zigrin]Rozwój nauk? [/quote]

    A nie? :shock:

    [quote=Jarpen Zigrin]Eksport musiałbym dostać dane. [/quote]

    Szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z takowymi danymi (albo przeoczyłem to), ale nie spotkałem się jeszcze z opinią, że eksport zboża nie osiągnął apogeum właśnie w czasach Wazów.

    [quote=Jarpen Zigrin]Yyy to tylko na plus dla Jagiellonów prawda? Nie muszę przypominać chyba o wojnach w XVII w. [/quote]

    A czytałeś moje argumenty na ten temat? :roll:

    [quote=Jarpen Zigrin]A i jeszcze jedno pytanie rozumiem, że złoty wiek w czasach Jagiellonów jest uważany przez historyków z czystej złośliwości na rzecz Wazów?[/quote]

    ?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •