odchudzicsie
" />Włocławska katedra pw. Najświętszej Marii Panny po spaleniu przez Krzyżaków jej romańskiej poprzedniczki, została zbudowana w latach 1340 - 1411 w obowiązującym wówczas stylu gotyckim i do dzisiaj utrzymała wygląd pięknej gotyckiej świątyni. Zachowało się też wiele zabytków w postaci: najstarszych w Polsce witraży, nagrobka dłuta Wita Stwosza, barokowych stall, nagrobków i epitafiów biskupów i kanoników. Niestety, jeśli zwiedza się ją przewodnika, to nie wiadomo gdzie szukać niektóre z tych perełek.
" />2. Województwo kujawsko-pomorskie
a) zabytki
1. Bydgoszcz, spichrze nad Brdą
2. Chełmno, ratusz
3. Golub-Dobrzyń, zamek krzyżacki
4. Grudziądz, zespół spichrzów nad Wisłą
5. Inowrocław, kościół NMP
6. Koronowo, kościół pocysterski Wniebowzięcia NMP
7. Kruszwica, Mysia Wieża
8. Lubostroń k. Barcina, zespół pałacowo-parkowy
9. Radzyń Chełmiński, ruiny zamku krzyżackiego
10. Strzelno, kościoły poklasztorne św. Trójcy i św. Prokopa
11. Świecie, ruiny zamku krzyżackiego
12. Włocławek, katedra Wniebowzięcia NMP
b) muzea
1. Biskupin k. Żnina, rezerwat archeologiczny - Muzeum Archeologiczne
2. Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego
3. Inowrocław, Muzeum im. J. Kasprowicza
4. Kłóbka k. Kowala, skansen
5. Wenecja k. Żnina, Muzeum Kolei Wąskotorowej
6. Włocławek, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej
c) inne obiekty
1. Ciechocinek, tężnie
2. Fojutowo k. Tucholi, akwedukt
3. Wierzchlas k. Tucholi, rezerwat "Cisy Staropolskie im. L. Wyczółkowskiego"
" />Czuje się zaproszony i mam już gotowy pomysł /oczywiście dzięki internetowi/.
Pojadę pokazać ani nie smutny, ani nie wesoły tylko nostalgiczny jak w tym wierszu:
"Moje miasto"
Moje miasto biskupie
Wiślaną wstęgą szeroko płynie
Nad domami katedra
Spogląda z wysoka
Dawną Szeroką udasz się nad Wisłę
Ujrzysz zielone Zawiśle
Potem w farze złożysz ręce
Bogu w podzięce
Pójdziesz Piekarską, potem Złotą
Gdzie ludzie, dniem i nocą,
Cieszyli się handlem i rzemiosłem
Tańcem i śpiewem prostym
Zawitasz na Bulwary Piłsudskiego
Gdzie spokój i cisza
Odwiedzisz Celulozę ojców naszych
Dziś kominy tam straszą
Wiślaną barką fajans płynie
Tu zakochałeś się w dziewczynie
A w parku Sienkiewicza
Nadal nie jedna miłość rozkwita
Twoje miasto Włocławek
Na Ciebie wciąż czeka
Tutaj powrócisz, to nie przypadek
Zawitaj, zawitaj nie zwlekaj
Mirosława Stojak /Żydom Włocławka/
Wrocławskie organy katedralne to i tak 2/3 z tego co było bo to organy z Hali stulecia
Muszą ladnie brzmieć. U nas mają tylko 51 glosów, ale biorąc pod uwagę, że katedra nie jest duża, a organista gra z werwą, brzmią ladnie. Aż milo się slucha, gdy tam jestem.
Co w niej charakterystycznego, poza organami
Bryla i iglica na szczycie. W każdym razie na pewno nie mialbym problemów z rozpoznaniem katedr, o których wyżej napisalem (w tym szczecińskiej), gdybym zobaczyl ich fotografie (przypomnial mi się jeszcze Toruń). Nie można tego powiedzieć np. o Siedlcach, Częstochowie, Radomiu, Wloclawku, Legnicy, Bialymstoku.
" />Ulica Łęcka, Kowalska, Jakiś kościół nad wisłą który był zalewany są cegiełki z datami kiedy i wysokość zalania, Plac Biskupii czy jakoś tak. Katedra Włocławska. Parę opuszczonych zakładów mijałem też biuro Gazety Kujawskiej W Bydgoszczy jest identyczne logo tylko gazeta nazywa się pomorska Studio radia Gra Włocławek, Tama Włocławska i wróciłem do domu. Najgorsze macie drogi dużo podróżowałem po Polsce i gorszych dróg niż we Włocławku nie widziałem chodniki też wyklawiszowane a kamienice bloki i o ogólny porządek mógłby ktoś zadbać. Ale rozumiem w czym problem może być. Z pośród największych miast w województwie Włocławek Dostaje chyba najmniej kasy bo nawet w Grudziądzu nie jest tak źle jak we Włocławku. O pieniądze kłóci się nawet Toruń Bydgoszcz największą pule zgarnia i to widać dobrze
" />Na prośbę WDR podpowiadam miejscówkę:
- GMINNY Oś.Wypocz., 87-515 Sitnica â Rogowo (k. Rypina), tel. 0601 805 763, tel. 054 280 16 18
Cena Domki:
3 os. 500 zł/domek/13dni
4 os. 650 zł/domek/13dni
4 os. 800 zł/domek/13 dni ( z pełnym węzłem sanitarnym + wszystkie media) (70 zł/24h)
Ilość miejsc: 300
Opis i atrakcje: Ośrodek znajduje się na jez. Nadrodzkim, w pobliżu jest bar, restauracja, sklep, boisko sportowe, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego, parking, kąpielisko strzeżone.
Byłem tu - super!!! Oczywiście ośrodek "wczesny Gierek" ale czyto, sucho i przyjemnie.
Znajduje się między Lipnem i Rypinem jakieś 35 - 40 km. od Włocławka w kierunku na Brodnicę.
Piękne winkle, dużo do oglądania, tuż obok Włocławek (katedra, tama, lasy, jeziora), Ciechocinek, Toruń, Płock itd.
Dodatkowo:
- OW âŸWISTKA SZLACHECKAâÂÂ, Wistka Szlachecka, 87-815 Smólnik, tel. 0601 769 328, 0601 769 316
Cena Domki:
kl. turyst. 45 zł/24h (4os)
kl. apart. 120 zł/24h (domek z kominkiem na 6os)
Ilość miejsc: 100
Opis i atrakcje: Na terenie ośrodka znajdują się świetlica, kuchnia, sklep, boisko sportowe, plac zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego, przystań żeglarska.
Jednak tu nie byłem, więc nie powiem nic ciekawego.
Polecam.
" />A ja do do Włocławka mam podejście czysto rzeczowe . Chciałbym zobaczyć i sfotografować katedrę Wniebowzięcia NMP. Nie wiem, jakie oświetlenie do tego najlepiej pasuje, więc się nie nastawiam, ani nie stresuję. Co będzie to będzie.
" />Jan II albo Janusz Suchywilk Strzelecki herbu Grzymała (ur. ok. 1310, zm. 5 kwietnia 1382 w Żninie) - kanclerz krakowski w latach 1357-1373, dziekan krakowski, kanclerz wielki koronny, arcybiskup gnieźnieński w latach 1374 -1382.
Janusz Suchywilk był synem Przecława z Gułtowa herbu Grzymała (zm. ok. 1378), starosta kaliski od 1348, wojewody kaliskiego od 1360. Matką Suchywilka była siostra Jarosława Bogorii, arcybiskupa gnieźnieńskiego. Był siostrzeńcem arcybiskupa Jarosława Bogorii Skotnickiego. Ukończył studia prawnicze w Bolonii. Należał do Rady Królewskiej już w 1356. Kontynuował budowanie katedry gnieźnieńskiej. Nazwany Suchywilk podobno z powodu szczupłego wyglądu. Niektórzy uważali, że Jan II zaniedbywał swe pasterskie obowiązki, zabiegając głównie o dobra materialne.
Pomagał Kazimierzowi Wielkiemu w umacnianiu państwa, jego centralizacji i wzmacnianiu władzy, reformowaniu wymiaru sprawiedliwości. Był współautorem statutu Kazimierza Wielkiego dla Akademii Krakowskiej. Po śmierci króla był wykonawcą jego testamentu i zwolennikiem kandydatury Każka Słupskiego na jego następcę. Był przywódcą opozycji przeciw Ludwikowi Węgierskiemu.
* 1377 - Ludwik Węgierski zorganizował zbrojną wyprawę na Litwę, ponieważ władający Chełmem i Bełzem bratanek Witolda nie składał mu hołdu lennego, który składał Kazimierzowi Wielkiemu. Wyprawę wsparł finansowo Janusz Suchywilk przeznaczając na nią 200 kop groszy.
* 1378 - zwołał synod biskupi w Kaliszu z udziałem biskupów: włocławskiego, lubelskiego i krakowskiego, którego celem było uwolnienie duchowieństwa od danin królewskich. Wysłano delegację z postulatami do Ludwika Węgierskiego, który zmniejszył poradlne z 3 na 2 grosze z łana. Został wyniesiony przez króla Ludwika Węgierskiego na pierwszy stopień senatu.
* 1380 - przeniósł parafię ze wsi Pólko do Konar /w dobrach stołowych biskupów gnieźnieńskich zlokalizowanych przy ujściu Pilicy do Wisły (dawna Ziemia czerska- teraz Gmina Warka).
* 1381 - potwierdził dokument sprzedaży wójtostwa w Łowiczu.
W czasie swojego pontyfikatu erygował min. kościół parafialny w Budzisławiu Kościelnym.
W 1364 roku został właścicielem klucza kobylańskiego, w skład którego wchodziła Dukla. Otrzymał ten klucz od swoich rodziców. W 1366 roku przekazał swoje dobra bratankom z wyłączeniem linii żeńskiej, ustanowił w ten sposób pierwszą ordynację w Polsce. Kazimierz Wielki potwierdził ten dokument. W 1376 r oddał zarząd nad zamkiem w Opatówku /był własnością biskupów gnieźnieńskich/ swoim bratankom Piotrowi i Mikołajowi, którzy po jego śmierci nie chcieli go dobrowolnie zwrócić.