Indeks odchudzicsieKatedra Medycyny Rodzinnej Zabrze 3 MajaKatedra św. Jakuba w OlsztynieKatedra i Zakład Protetyki StomatologicznejKatedra Warszawa ul.ŚwiętojańskaKatedra Chrystusa Króla KatowiceKatedra Ekonomii Na Ar W PoznaniuKatedra św. Mikołaja w ElbląguKatedra Etnologii i Antropologii KulturowejKatedra Świętego Floriana WarszawaKatedra św Anny w Warszawie
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • sliwowica.opx.pl
  •  

    odchudzicsie


    Trzeci dzień pielgrzymki Benedykta XVI: Kraków, Wadowice, Kalwaria, Łagiewniki
    Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, katedra na Wawelu, spotkanie z młodzieżą na krakowskich Błoniach - to sobotnie punkty pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski.
    Ojciec Święty rano odprawi prywatną mszę świętą w kaplicy krakowskiego Pałacu Arcybiskupów. Potem przejedzie do Wadowic - rodzinnego miasta Jana Pawła II - gdzie nawiedzi bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w której Karol Wojtyła został ochrzczony. Odwiedzi też dom rodzinny Jana Pawła II oraz spotka się na rynku z mieszkańcami miasta.
    Papież będzie jechał z Krakowa do Wadowic, a następnie do Kalwarii Zebrzydowskiej drogą krajową nr K-52. Trasa ta - od Głogoczowa do Wadowic . W Wadowicach papież dostanie ufundowaną przez wspólnotę żydowską makietę pomnika Jana Pawła II, wkładającego kartkę z modlitwą w Ścianę Płaczu w Jerozolimie. Delegacja Żydów wręczy Benedyktowi XVI także memoriał wyrażający "głęboką wdzięczność Janowi Pawłowi II za jego pontyfikat przepełniony duchem wzajemnego poważania i zrozumienia Katolików i Żydów".
    Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w jednym z mieszkań kamienicy należącej do wadowickiego Żyda Jechiela Bałamutha. Po wyborze Wojtyły w 1978 r. na Stolicę Piotrową, dom stał się miejscem pielgrzymek. Dzięki Kurii Metropolitalnej w Krakowie, 18 maja 1984 r. otwarto tam muzeum Jana Pawła II. W marcu tego roku Fundacja Ryszarda Krauzego odkupiła dom od spadkobiercy dawnych właścicieli i przekazała go archidiecezji.
    W południe papież uda się do Kalwarii Zebrzydowskiej - do sanktuarium Matki Boskiej Kalwaryjskiej, które Wojtyła bardzo często odwiedzał od najmłodszych lat. Sanktuarium pasyjne-maryjne - zespół 42 obiektów sakralnych - jest głównym miejscem kultu maryjnego w Archidiecezji Krakowskiej i jednym z najistotniejszych w Polsce.
    Fundatorami sanktuarium była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Początki sięgają roku 1600. Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski i starosta lanckoroński, postanowił wybudować na górze Żarek, która obecnie nosi nazwę Góry Ukrzyżowania, kaplicę świętego Krzyża, wzorowaną na kaplicy Golgoty w Jerozolimie. Mikołaj Zebrzydowski natknął się w jednej z książek na opis Jerozolimy w czasach Chrystusa, gdzie wyliczono miejsca uświęcone męką Jezusa. Autor zachęcał, aby odtwarzać stacje Męki Pańskiej. Zachęcony tym Zebrzydowski postanowił odtworzyć ostatnią drogę Chrystusa.
    Kalwaria nabrała szczególnego znaczenia w latach 1963-1978, gdy metropolitą krakowskim był Wojtyła. Z jego inicjatywy organizowano pielgrzymki, które odbywają się do dziś. W grudniu 1999 r. klasztor i park pielgrzymkowy wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
    Wizyta w Kalwarii ma trwać 15 minut. Następnie Benedykt XVI uda się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie odda cześć relikwiom św. siostry Faustyny i spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.
    Sanktuarium w Łagiewnikach jest jednym z najważniejszych miejsc na świecie związanych z kultem Bożego Miłosierdzia. Tutaj w 1938 r. zmarła siostra Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 r. przez Jana Pawła II. Tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. Sanktuarium odwiedza rocznie około 2 mln pielgrzymów.
    Jan Paweł II jako papież odwiedził sanktuarium dwukrotnie. W 1997 r. modlił się przy relikwiach św. Faustyny i poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej bazyliki. Podczas ostatniej pielgrzymki do Polski, w sierpniu 2002 r., poświęcił nowo wybudowaną bazylikę i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
    Po powrocie do Krakowa, Benedykt XVI odwiedzi katedrę na Wawelu, którą polski papież odwiedzał podczas każdej wizyty w Krakowie. W katedralnej krypcie św. Leonarda, po otrzymaniu święceń kapłańskich, ks. Wojtyła odprawił 2 listopada 1946 r. mszę prymicyjną. 28 września 1958 r. odbyła się tu konsekracja biskupia Wojtyły, a 9 lipca 1967 r. - ingres kardynalski.
    Gotycka katedra pod wezwaniem świętych Stanisława i Wacława została wzniesiona w latach 1320-1364. Od koronacji króla Władysława Łokietka w 1320 r. koronowali się tu niemal wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego. Spoczywają tu prochy św. Jadwigi, biskupów krakowskich, prawie wszystkich polskich królów oraz wielkich Polaków - jak książę Józef Poniatowski, gen. Tadeusz Kościuszko, marszałek Józef Piłsudski, gen. Władysław Sikorski, Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. "Duchowym sercem" katedry jest konfesja św. Stanisława (grobowiec z relikwiami męczennika) nazywana Ołtarzem Ojczyzny.
    Sobotni, napięty program, papież zakończy na krakowskich Błoniach spotkaniem z młodzieżą, na które ma przybyć kilkaset tysięcy młodych. "Tu es Petrus - Ty jesteś skała" - te słowa Jezusa do świętego Piotra, jako jego następcy na ziemi, będą mottem spotkania.
    Czuwanie młodzieży na Błoniach ma trwać ponad 12 godzin - zacznie się w sobotę w południe, a skończy w niedzielę po północy. Papież spędzi z młodzieżą godzinę. Po przemówieniu Ojca Świętego podejdzie do niego sześcioro krakowskich studentów. Przyniosą mu m.in. kamień węgielny pod łagiewnickie Centrum "Nie lękajcie się" oraz księgę pt. "Nie biorę narkotyków".
    Sobotnią noc papież spędzi w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • frania1320.xlx.pl
  •