odchudzicsie
Janie, przecież bez książek Twój skansen by nie mógł istnieć, ani Ty Wielki Janie w nim. Ja też żyję w skansenie, śpię, jem i pracuję wśród książek, bo jesteśmy takie dwa specyficzne eksponaty skansenalne. Ale, ale, dziś do mnie trafił też taki jeden skansenowiec, zatrzymałam Go jako zakładnika, bo umówiona byłam z takim drugim Profesorkiem-skansenowcem,że pogrzebiemy u Niego w pawlaczach. Na umówioną porę wpadliśmy do tego skansenowca- Łał !Ależ ten nazbierał tej makulatury! Zostaliśmy we dwójkę i od razu metodycznie,jak archeolodzy zaczęlim odsłaniać coraz to nowe pokłady : matematyka - Otto, budownictwo ogólne - Żenczykowski, konstrukcje -Grabiec itepe itede. Obłowilim się niesamowicie. Profesorek nasz dobrodziej wrócił, a my z pianą na ustach, spocone, z krwią w oczach i błyskawicami -nażarci usiedlim i targu dobilim. Obadwa w tym samym celu,: by nieść dumnie kaganek oświaty, jak te wariaty.
P.S. Czytam , zanim przestanę szybko i dużo, nadrabiam : Karolina Lanckorońska - Wspomnienia wojenne- pilnie polecam !
Właśnie przeczytałam "wspomnienia wojenne" Karoliny Lanckorońskiej. Nie chcę dużo mówić o niej. Tylko tyle, że w fantastycznie napisana. Autorka opisuje właśne przeżycia i to czym zajmowała się w okresie okupacji hitlerowskiej. Trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Polecam nie tylko miłościkom historii, ale i każdemu. WARTO WIEDZIEĆ CO BYŁO KIEDYŚ, ABY PRZYKRA HISTORIA NIGDY SIĘ JUŻ NIE POWTÓRZYŁA!!
Na majówkę polecam trasę: Sobków Chomentów Lipa Karsy Borczyn Motkowice Jasionna Mokrsko. Proszę uważac na zjazd przez las z Kars do Borczyna (można skręcic kark przy nieostrożnej jeździe). Zapraszam też do nas na Sielec. Niekoniecznie trzeba jechac E7, można z Jędrzejowa drogą przez Potok, Słaboszowice, Borszowice, Grązów. Ostatnio z inicjatywy porządnych ludzi stworzono na Sielcu ścieżkę dydaktyczną. Jako zadanie do wykonania polecam odnalezienie w lesie sieleckim pięciu potężnych drzew ochrzczonych w ubiegłym roku imionami najbardziej zasłużonych dla dobra naszego społeczeństwa potomków rodu Lanckorońskich. Największa ochrzczona jodła potężna niczym metasekwoja chilijska (ok 35 m wys) nosi imię Karolina, na cześc księżnej Karoliny Lanckorońskiej fundatorki min. dwóch dzieł Rembrandta dla Muzeum Narodowego na Wawelu. Jodła ta rośnie w wąwozie sieleckim i wyróżnia się znacznie wielkością ponad innymi drzewami. Dwa pomnikowe buki rosną na skraju lasu od strony Grązowa. Lokalizacji pozostałych niestety nie znam ale można zapytac okolicznych mieszkańców. Jak będziecie w tamtych stronach warto zobaczyc drewniany kościółek w Mieronicach.
Polecam Nuanda.
Caitri, a czytałaś wspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej? bo mam wrażenie, że opisuje podobny czas historyczny i swoją dzialalność w czasie II wojny, ale te wspomnienia mi sie podobaly. Fascynująca osoba.
Oczywiście dzieje Horowitzów i Mortkowiczów opisane w książce Joanny Ronikier tez byly bardzo ciekawe.
Jesli wspomnienia Sapieżyny sa jednak zle napisane to chyba sobie daruje lekturę, choc lubię podobne ksiazki...
Obok tematu, przepraszam, ale jak już idziemy w kierunku patriotryczno-czytelniczym - gorąco polecam książkę Wspomnienia wojenne Karoliny Lanckorońskiej - jakaż to była odważna kobieta. Ta książka pozwala utwierdzić się w przekonaniu, że my - kobiety - jesteśmy niezwykle silne. Dodaje wiary w siebie. Do tego czyta się właściwie jednym tchem, bo losy pani profesor są niesamowicie ciekawe:
http://www.znak.com.pl/book.php?id=1094
Moniko 29.09.
Czytalam "Wspomnienia.." Karoliny Lanckoronskiej pare lat temu.
Bardzo mi sie podobaly! Niesamowita kobieta.
Takie ksiazki powinny byc lektura szkolna. a przynajmniej literatura dodatkowa.
O tym jakim czlowiekiem mozna byc i ile dobrego zdzialac w zyciu. Nawet w bardzo trudnych czasach.
Cmentarz Campo Verano w Rzymie
Mieszkający we Włoszech Polacy składają w tych dniach kwiaty i zapalają znicze także na grobie Karoliny Lanckorońskiej pochowanej w monumentalnej nekropolii Campo Verano w Rzymie. Historyk sztuki, zasłużona dobrodziejka i fundatorka stypendiów dla polskich naukowców oraz obrazów dla polskich muzeów, zmarła w 2002 roku.
</LEFT>
Karolina Lanckorońska - ''Wspomnienia wojenne"
Profesor Karolina Lanckorońska jest ostatnią przedstawicielką znakomitego rodu Lanckorońskich z Brzezia. Urodzona w roku 1898, przeżyła cały XX wiek, będąc świadkiem i uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń. Jako jedyna dziedziczka gromadzonej w XIX i XX wieku kolekcji rodu Lanckorońskich w 1994 roku przekazała rodakom niezwykły dar - dzieła sztuki, których wartość artystyczna i historyczna nie ma sobie równej w Polsce.
Swoje dramatyczne i heroiczne losy z okresu II wojny światowej utrwaliła w napisanych już po wojnie Wspomnieniach wojennych. Zaczynają się one z chwilą zajęcia Lwowa przez wojska radzieckie w 1939 roku, a kończą na zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w RavensbrĂźck w kwietniu 1945. Pokazują niezwykłą osobowość autorki, jej wulkaniczny temperament, zaradność, lwią odwagę, przekonanie do swoich racji i umiejętność działania w niejednokrotnie ekstremalnych sytuacjach. To doskonały portret kobiety silnej i imponującej swą bezkompromisową postawą wobec zła.
Leżała ta książka na półce kawał czasu, jakoś nie potrafiłem się za nią zabrać. W końcu sprężyłem się i... nie mogłem się od niej oderwać (przez co całkowicie olałem sprawdzian z Biblii :zlosliwy: ). Czyta się rewelacyjnie, polecam każdemu.
Dot.: dzienniki znanych kobiet
pare ladnych miesiecy temu przeczytalam dzienniki sylvi plath :) zaciekawily i denerwowaly, bo nie przepadam za egzaltacja nawet w takim wydaniu :)
fajnie czytalo sie nawet krysie jande (ksiazka z rozowymi tabletkami w tytule nie pamietam dokladnie) do autobusu jak znalazl, ostatnio najbardziej mi sie podobala "galopem pod wiatr" marii ginter :) i poluje na druga czesc,polecam milosniczkom jazdy konnej czy dziewczynom ktorych interesuja czasy II wojny swiatowej, a do prezentacji maturalnej musze przeczytac pamietniki wojenne karoliny lanckoronskiej :)
uwazam ze dzienniki sa czesto naprawde niezlym kawalkiem literatury a przy tym obfituja w mnostwo cennych porad i sugestii, kobiet ktore swiat zapamietal dzieki ich nietypowym osobowosciom i silnym charkaterom :)nie dawno chyba wyszla ksiazka poswiecona janis joplin.
jesli nie czyta sie sylvii plath (szczegolnie w oryginale) to rzadko trzeba sie wgryzac w jakies trudne metafory i aluzje literackie i dzieki temu sa to ksiazki lekkostrawne, ale jednoczesnie bardzo madre no i mozna sie dowiedziec wielu rzeczy o kobietach ktore sie podziwia, odnalezc w nich podobne cechy charakteru do naszych itepe ;)
Take_This, zdecydowanie nie. Pamiętnik autorki - Karoliny Lanckorońskiej, ja czytałam 3 rozdziały, bo tyle mielismy , ale to są opisy tego co ona przebywała w obozach, więzieniach, są to czasy wojny. Więc zdecydowanie nie ciekawa ;}
W rozporządzeniem zostały określone lektury, które muszą poznać uczniowie szkół podstawowych. Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, w podstawówkach nauczyciele mogli sami wybrać tytuły, które będą omawiać z uczniami.
Obok tekstów tradycyjnie wybieranych na tym etapie edukacyjnym w nowym kanonie znalazły się m.in. "Opowieści z Narnii" część I - "Lew, czarownica i stara szafa" Clive'a Staplesa Lewisa, "Władca Pierścieni" Johna Ronalda Reuela Tolkiena, "Tomek w krainie kangurów" Alfreda Szklarskiego i "Pan samochodzik i templariusze" Zbigniewa Nienackiego. Obowiązkowo uczniowie szkół podstawowych przeczytają też "W pustyni i w puszczy" Sienkiewicza.
W gimnazjach zgodnie z nowym kanonem uczniowie poznają m.in. nieomawianą wcześniej biografię Jana Pawła II "Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża" napisaną przez Pawła Zuchniewicza oraz "Wspomnienia wojenne" Karoliny Lanckorońskiej. Lekturą obowiązkową w gimnazjum będą "Krzyżacy" Sienkiewicza.
W programie nauki w szkołach ponadgimnazjalnych na poziomie podstawowym znalazły się książki: "Inny świat" Gustawa Herlinga- Grudzińskiego oraz "Cierpienia młodego Wertera" Johanna Wolfganga Goethego; utwory te uczniowie poznają we fragmentach.
Ponadto, każdy uczeń szkoły ponadgimnazjalnej będzie musiał przeczytać książkę abp Kazimierza Majdańskiego o losach księży, więźniów hitlerowskiego obozu w Dachau oraz "Potop" i "Quo Vadis" Sienkiewicza.
Na poziomie rozszerzonym uczniów szkół ponadgimnazjalnych będzie obowiązywała znajomość fragmentów "Szewców" Witkacego i "Procesu" Franza Kafki. W całości zaś będą oni czytać "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego" i "Lorda Jima" Josepha Conrada.
Kanon lektur na poziomie rozszerzonym został ponadto wzbogacony o wybrane utwory literatury emigracyjnej Andrzeja Bobkowskiego i Józefa Mackiewicza oraz o książkę Wiesława Myśliwskiego "Kamień na kamieniu" lub (do wyboru) "Madame" Antoniego Libery.
W kanonie znalazła się też jedna powieść Jana Dobraczyńskiego - "Listy Nikodema"; początkowo resort edukacji proponował także dwa inne utwory tego pisarza: "Marcin powraca z daleka" i "Cień ojca".
ta lista lektur wg mnie nawet "ujdzie". Tylko dziwi mnie calkiem spora liczba powieści w podstawówce- Tomek, Pan Samochodzik... no i na wyzszym etapie w lekturach rozszerzonych "Madame" Libery- ciekawe która polonistka wybierze utwor o romansie nauczycielki z uczniem ;)
Tym razem chyba ktoś panu ministrowi pomagał w tworzeniu listy ;)
hehe, nie ma to jak czytanie górą
LEKTURY SZKOLNE OD WRZEŚNIA 2007.
Szkoła podstawowa – I etap edukacyjny (klasy I – III)
1. A.A. Milne – Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka.
2. Jan Brzechwa – Najpiękniejsze wiersze dla dzieci.
3. Wanda Chotomska – Legendy polskie.
4. Czesław Centkiewicz – Anaruk chłopiec z Grenlandii.
5. Maria Kruger – Karolcia.
6. Hugh Lofting – Doktor Dolittle i jego zwierzęta.
7. Astrid Lindgren – Dzieci z Bullerbyn.
8. Julian Tuwim – Wiersze dla dzieci.
9. Carlo Collodi – Pinokio.
Szkoła podstawowa – II etap edukacyjny (klasy IV – VI)
1. Karol Bunsch – Dzikowy skarb.
2. Daniel Defoe – Robinson Cruzoe.
3. Irena Jurgielewiczowa – Ten obcy.
4. Jan Ignacy Kraszewski – Stara Baśń.
5. C.S. Lewis – Opowieści z Narnii.
6. Lucy Maud Montgomery – Ania z Zielonego Wzgórza.
7. Zbigniew Nienacki – Pan Samochodzik i Templariusze.
8. J.R.R. Tolkien – Władca pierścieni.
9. Henryk Sienkiewicz – W pustyni i w puszczy.
10. Alfred Szklarski – Tomek w krainie kangurów.
11. Mark Twain – Przygody Tomka Sawyera.
Gimnazjum
1. Pismo Święte – Stary Testament.
2. Homer – Iliada – do wyboru
3. Homer – Odyseja – do wyboru
4. Sofokles – Antygona.
5. Pieśń o Rolandzie.
6. William Shakespeare – Romeo i Julia.
7. Miguel de Cervantes Saavedra – Don Kichote.
8. Charles Dickens – Opowieść wigilijna.
9. Antoine de Saint-Exupery – Mały Książę.
10. Ernest Hemingway – Stary człowiek i morze.
11. Aleksander Kamiński – Kamienie na Szaniec.
12. Miron Białoszewski – Pamiętnik z powstania warszawskiego.
13. Adam Mickiewicz – Dziady.
14. Adam Mickiewicz – Ballady i romanse.
15. Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz.
16. Henryk Sienkiewicz – Krzyżacy.
17. Aleksander Fredro – Zemsta.
18. Bolesław Prus – Kamizelka.
19. Juliusz Słowacki – Balladyna.
20. Stefan Żeromski – Syzyfowe prace.
21. Krzysztof Kamil Baczyński – Wiersze.
22. Konstanty Ildefons Gałczyński – Wiersze.
23. Zbigniew Herbert – Poezje wybrane.
24. Maria Pawlikowska – Jasnorzewska – Wiersze.
25. Tadeusz Różewicz – Poezja.
26. Wisława Szymborska – Sto wierszy – sto pociech.
27. Czesław Miłosz – Poezje wybrane – do wyboru
28. Jan Twardowski – Wiersze o nadziei, miłości i wierze – do wyboru
29. Paweł Juchniewicz – Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża.
30. Karolina Lanckorońska – Wspomnienia wojenne.
Szkoły ponad gimnazjalne
1. Juliusz Słowacki – Kordian – do wyboru
2. Zygmunt Krasiński – Nie-Boska komedia – do wyboru
3. Adam Mickiewicz – Najpiękniejsze wiersze – do wyboru
4. Juliusz Słowacki – Poematy – do wyboru
5. Cyprian Norwid – Wiersze wybrane – do wyboru
6. Bolesław Prus – Lalka.
7. Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem.
8. Stanisław Wyspiański – Wesele.
9. Władysław Stanisław Reymont – Chłopi.
10. Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni.
11. Stefan Żeromski – Przedwiośnie.
12. Maria Dąbrowska – Noce i dnie.
13. Zofia Nałkowska – Granica.
14. Stanisław Mrożek – Tango.
15. Gustaw Herling-Grudziński – Inny świat.
16. Bolesław Leśmian – Wiersze.
17. Miron Białoszewski – Wiersze.
18. Stanisław Barańczak – Wiersze.
19. Jan Paweł II – Pamięć i tożsamość.
20. Ryszard Kapuściński – Cesarz.
21. Sofokles – Król Edyp.
22. William Shakespeare – Makbet.
23. Johann Wolfgang Goethe – Cierpienia młodego Wertera.
24. Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i kara.
25. Joseph Conrad – Lord Jim.
26. Clive Staples Lewis – Listy starego diabła do młodego.
27. George Orwell – Folwark zwierzęcy.
28. Stanisław Ignacy Witkiewicz – Szewcy.
29. Maria Kuncewiczowa – Cudzoziemka.
30. Wiesław Myśliwski – Kamień na kamieniu – do wyboru
31. Antoni Libera – Madame – do wyboru
32. Dante – Boska komedia.
33. Franz Kafka – Proces.
34. Michaił Bułhakow – Mistrz i Małgorzata.
35. Św. Augustyn – Wyznania.
36. Platon – Obrona Sokratesa.